Κατι καινουργιο για τα ''πολυποθα'' καυσιμα ! - BMWForum.gr

BMWForum.gr

BMWForum.gr » Αυτοκίνητα BMW » Γενικά αυτοκινήτου » Forum Polls » Κατι καινουργιο για τα ''πολυποθα'' καυσιμα !

Forum Polls Τα δημοψηφισματα του φορουμ

Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
08-11-12, 21:04   #1
nikos bob

Το avatar του χρήστη nikos bob

Status:

Drives: N/A N/A
Κατι καινουργιο για τα ''πολυποθα'' καυσιμα !

Απο το υπουργειο Αναπτυξης, και σε συνεργασια με το Οικονομικων, ανακοινωθηκαν οι πιο κατω (στο Link) ρυθμισεις που προβλεπουν να εφαρμοσουν για το 2013.

http://blog.mynextcar.gr/%ce%bd%ce%b...rce=newsletter

Ετσι λοιπον σαν συνοψη θα κρατησουμε οτι θα κοπει η παλια σουπερ βενζινη, θα ''πεσει'' κυνηγι με τα βυτιοφορα και αν ολα αυτα ευδοκιμησουν -οπως λενε- θα πεσει και η φορολογια λογω της παταξης του λαθρεμποριου.
Υπαρχει και κατι ωραιο που εχουν σκεφτει εκει στο τελος και αναφερεται στο οτι θα ''βγαλουν ενα ειδικα διασκευασμενο'' οχημα (προφανως με ειδικο ρεζερβουαρ ογκομετρημενο) για να ελεγχουν την ποσοτητα και την ποιοτητα...

Αντε να δουμε.!
Ο χρήστης nikos bob δεν είναι συνδεδεμένος  
08-11-12, 21:37   #2
giannis

Το avatar του χρήστη giannis

Status:
Περιοχή: Αθήνα

Drives: E87 116i
Ωραια ολα αυτα και μακαρι να γινουν αλλα τετοια ακουμε δεκαετιες τωρα και παμε απ το κακο στο χειροτερο. Δε νομιζω να γινει τιποτα, αλλη μια εξαγγελια, ετσι για να πουνε κατι. Ναι ειμαι πολυ απαισιοδοξος...
08-11-12, 22:49   #3
fotis1

Το avatar του χρήστη fotis1

Status:
Περιοχή: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ

Drives: E83 X3 3.0i
Ενδιαφέρον θέμα για όλους μας.
Όσον αφορά την μείωση των τιμών δεν πιστεύω ότι θα έρθει έχοντας αυτήν την σχέση αιτίας και αιτιατού. Η προϋπόθεση που τίθεται για να μειώσουν την φορολογία και συνεπώς τις τιμές είναι η πάταξη της λαθρεμπορίας. Μα η λαθρεμπορία γίνεται επειδή λόγω υψηλής φορολογίας υπάρχει μεγάλο περιθώριο μεταξύ του φορολογούμενου και του λαθραίου καυσίμου, όσο πιο υψηλή φορολογία τόσο μεγαλύτερο το κέρδος για τους λαθρέμπορους.
Ας ελπίσουμε ότι θα μπορέσουν τουλάχιστον να ελέγξουν την ποσότητα και την ποιότητα καθώς με τον τρόπου που αναφέρεται δείχνει ότι είναι εύκολο και εφικτό.
Ο χρήστης fotis1 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
09-11-12, 01:39   #4
nikos bob

Status:

Eγω πιο πολυ σε αυτο το τελευταιο στεκομαι γιατι σημερα εσκασαν αλλες τρεις αντλιες...προσεχετε...και παντα πανω απο το τεταρτο τουλαχιστον να γεμιζετε !
Ο χρήστης nikos bob δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
09-11-12, 13:39   #5
giannis

Status:

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο nikos bob Εμφάνιση μηνυμάτων
Eγω πιο πολυ σε αυτο το τελευταιο στεκομαι γιατι σημερα εσκασαν αλλες τρεις αντλιες...προσεχετε...και παντα πανω απο το τεταρτο τουλαχιστον να γεμιζετε !
Τι εγινε, επεσε μαστιγα, επιδημια?! Μαλλον φταιει οτι ο κοσμος δεν τα πολυκινει τα οχηματα, τα αφηνει στεγνα στο ρεζερβουαρ, λογικα θα εχουν λυσαξει και οι βενζιναδες στη νοθεια ή αν οχι καθεται η βενζινη στις σαπιοδεξαμενες τους, δεν υπαρχει καταναλωση και καθαρη βενζινη απο νοθεια να ειναι, 'δηλητηριαζεται' μεσα στα 'τακια' απο σκουρια, μουργα, λασπουρα και να τ αποτελεσματα...
09-11-12, 15:00   #6
JEO
MODERATOR

Το avatar του χρήστη JEO

Status: Βatman

Drives: Ε34 520i
Δεν θελω να το παιξω εξυπνακιας αλλα μου εχει κανει εντυπωση κατι. Το κουβαδακι που εχω (aka micra Κ11 του 1997) εχει ακομη την εργοστασιακη τρομπα βενζινης με 120.000 kmh στην πλατη της (την εχω παρει να την αλλαξω προληπτικα, απλα χρονο δεν βρισκω) και γεμιζω το ρεζερβουαρ σχεδον λιγο πριν βγει αναψει το λαμπακι της ρεζερβας. Πολλες φορες και μερικες μερες μετα απ αυτο....

Δεν ειχα ποτε θεμα με τροφοδοσια, ουτε "κοψιματα" ουτε μειωμενη αποδοση, ουτε τιποτα. Πως και δεν εχει παθει τα ιδια? Φταιει οτι του βαζω απλη 95αρα? Δεν πεφτει νοθεια σε αυτη λογω τιμης?

Οταν την αλλαξω θα βαλω φωτο.
Ροπη ειναι το ποσο μακρια θα πας τον τοιχο οταν τον χτυπησεις.

Θοδωρης.
Ο χρήστης JEO δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
09-11-12, 16:42   #7
giannis

Status:

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο JEO Εμφάνιση μηνυμάτων
Δεν θελω να το παιξω εξυπνακιας αλλα μου εχει κανει εντυπωση κατι. Το κουβαδακι που εχω (aka micra Κ11 του 1997) εχει ακομη την εργοστασιακη τρομπα βενζινης με 120.000 kmh στην πλατη της (την εχω παρει να την αλλαξω προληπτικα, απλα χρονο δεν βρισκω) και γεμιζω το ρεζερβουαρ σχεδον λιγο πριν βγει αναψει το λαμπακι της ρεζερβας. Πολλες φορες και μερικες μερες μετα απ αυτο....

Δεν ειχα ποτε θεμα με τροφοδοσια, ουτε "κοψιματα" ουτε μειωμενη αποδοση, ουτε τιποτα. Πως και δεν εχει παθει τα ιδια? Φταιει οτι του βαζω απλη 95αρα? Δεν πεφτει νοθεια σε αυτη λογω τιμης?

Οταν την αλλαξω θα βαλω φωτο.

Κοιτα, κι εγω το ιδιο μπορω να πω για την Ε87, 219.000χμ στην καμπουρα της τα περισσοτερα στην Ελλαδα και τελευταια εχω γινει κι εγω δυστυχως θυμα του λαμπακιου της ρεζερβας, απο αντλια δεν εχω καποιο θεμα, ακομα. Εχω αλλαξει προληπτικα φιλτρο περιπου 100.000χλμ πριν, καλο θα ηταν να ξαναλλαζα τωρα αλλα που λεφτα και γενικα οι μετακινησεις μου εχουν περιοριστει στο μινιμουμ. Τωρα μπορει να με αφησει και την επομενη φορα που θα το παρω να παω καπου, μπορει και οχι, δεν ειμαι και μεσα στο ρεζερβουαρ ουτε εχω και καποια ενδειξη οπως πχ πιεση καυσιμου να καταλαβω αν κατι δε παει καλα, οποτε αν γινει θα γινει σιγουρα απροειδοποιητα, παντως ως τωρα φαινεται οκ απο τροφοδοσια καυσιμου.

Παντως οπως εχει γραψει κι ο Νικος και σε αλλα ποστ καλο θα ηταν με αυτο το θεμα να μη πιεζουμε τις τυχες μας και να μην αφηνουμε τα ρεζερβουαρ να στεγνωνουν γιατι οπως και να χει οι αντλιες οσο καλες και να ειναι ζοριζονται και καποια στιγμη επιβαρυνοντας ετσι τη λειτουργια τους μειωνεται η ζωη τους.
09-11-12, 18:02   #8
nikos bob

Status:

Δεν θα πω τιποτα παραπανω απο οτι εχω ηδη πει.

Αν θελετε σας φερνω τεσσερις πεντε το βραδυ (τις εχω για την ανακυκλωση) και να μου πειτε εσεις τι φταιει, εγω δηλωσα και φυλαγομαι, επισης δικο μου αμαξι δεν με εχει αφησει ποτε απο αυτο το λογο (αλλα και απο κανεναν αλλο)
Ο χρήστης nikos bob δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
09-11-12, 19:39   #9
Panoz

Το avatar του χρήστη Panoz

Status:

Drives: E92 335i
Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο nikos bob Εμφάνιση μηνυμάτων
Απο το υπουργειο Αναπτυξης, και σε συνεργασια με το Οικονομικων, ανακοινωθηκαν οι πιο κατω (στο Link) ρυθμισεις που προβλεπουν να εφαρμοσουν για το 2013.

http://blog.mynextcar.gr/%ce%bd%ce%b...rce=newsletter

Ετσι λοιπον σαν συνοψη θα κρατησουμε οτι θα κοπει η παλια σουπερ βενζινη, θα ''πεσει'' κυνηγι με τα βυτιοφορα και αν ολα αυτα ευδοκιμησουν -οπως λενε- θα πεσει και η φορολογια λογω της παταξης του λαθρεμποριου.
Υπαρχει και κατι ωραιο που εχουν σκεφτει εκει στο τελος και αναφερεται στο οτι θα ''βγαλουν ενα ειδικα διασκευασμενο'' οχημα (προφανως με ειδικο ρεζερβουαρ ογκομετρημενο) για να ελεγχουν την ποσοτητα και την ποιοτητα...

Αντε να δουμε.!
Εγω το βλεπω ευχολογιο...εχω χασει καθε ελπιδα
10-11-12, 05:09   #10
giannis

Status:

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Panoz Εμφάνιση μηνυμάτων
Εγω το βλεπω ευχολογιο...εχω χασει καθε ελπιδα
+1