Προτάσεις για ανάρτηση! - BMWForum.gr

BMWForum.gr

Ελαστικά & Αναρτήσεις Το ήμισι του παντός...

Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
04-04-13, 16:14   #1
Alexandros

Status:
Περιοχή: Thessalonikh

Drives: E86 3.0SI
Προτάσεις για ανάρτηση!

Αγαπητοί συμφουρίτες,

Αφορμή αποτέλεσε η συντομη συζήτησή μου με τον Άγγελο (angelm3) σχετικά με την ανάρτησή του. Η αλήθεια είναι ότι απο καιρό τώρα αισθάνομαι την ανάρτηση του αυτοκινήοτου μου κάπως πλαδαρή (έχω 50000 κμ) και ούτως ή άλλως μάζευα χρήματα για να κάνω ένα refresh. Γενικά δεν είμαι fan των ακραίων λύσεων μιας και το αυτοκίνητο δεν θα βλέπει πίστα. Όμως από τη στιγμή που λύσεις όπως αυτή που διάλεξε ο άγγελος πέφτουν στα χρήματά μου οφείλω να τις εξετάσω.

Τα προβλήματα που έχω με την ΟΕΜ ανάρτηση (εκτός της φθοράς) είναι ότι έχει πολύ ξερές αντιδράσεις χωρίς να είναι σκληρή εκεί που πρέπει πχ σε αλλαγές πορείας η σε trailing braking κτλ. Το αυτοκίνητο φοραέι την κανονική ανάρτηση (όχι την M- sport η όπως διαφορετικά την έλεγαν) και έχει 17αρες ζάντες.

Αυτό που με ενδιαφέρει είναι μια ανάρτηση δρόμου η οποία θα ταιριάζει με τον χαρακτήρα του αυτοκινήτου σε άνεση (pocket gt αλλά με sporting potential) αλλά να μπορεί να χειριστεί με σχετική ΑΚΡΙΒΕΙΑ μια στροφή, ένα ανάποδο κτλ. Αντιλαμβάνομαι ότι δεν μπορεί να στρίψει όπως μια elise, αλλά θέλω να εμπνέει σιγουριά και να μη δίνει την εντύπωση ότι πλέει. Επίσης πολύ βασικό για μένα είναι οι ομαλές αντιδράσεις και γι αυτό το λόγο κράτησα τις μαμα ζάντες (225/45 17'')

Παράλληλα με την ανάρτηση θα αλλαχτούν και τα ακόλουθα:
1.μπρος πίσω top mounts
2.τα bushes των αντιστρεπτικών
3. τα bushes της πίσω ανάρτησης με μαμα και το bushing limiter kit τησ turner motorsport
4. (τα μπροστά σινεμπλόκ είναι powerflex)
5. εάν χρειαστεί τις γέφυρες των αντιστρεπτικών.

Οι εναλλακτικές που έχω στο μυαλό μου είναι οι ακόλουθες:
1. Bilstein HD (ή Β6) με μαμά ελατήρια και H&R αντιστρεπτικές.
2. ΚΟΝΙ κίτρινα με μαμα ελατήρια και αντιστρεπτικές (έχουν ένα βαθμό ρύθμισης οπότε ίσως ταιριάξουν καλύτερα με τα ελατήρια)
3. Bilstein b6 kai eibach pro kit (και σε κάποια φάση αντιστρεπτικές)
4. Bilstein b8 kai eibach pro kit (ή Β12 ανάλογα με το τι θα βρω πιο φθηνό)
5. κονι κίτρινα με τα παραπάνω ελατήρια

Γενικά δεν με ενδιαφέρει ο παράγοντας looks, περισσότερο η απόδοση. Τα eibach χαμηλώνουν 30mm. Με αυτό το χαμήλωμα θα αντιμετωπίσω κάποιο πρόβλημα με κάποιο component της ανάρτησης?

Αυτά για αρχή. Περιμένω απόψεις.
04-04-13, 17:38   #2
angelm3
ADMINISTRATOR

Το avatar του χρήστη angelm3

Status:

Drives: E92 M3
Ξεκινώντας ανάποδα : προτείνω να μην την χαμηλωσεις καθόλου - άντε max 1cm . Οι λόγοι δυο: θα βαρεθεις να το ακούς να βρίσκει κάτω (και θα πονάει η ψυχή σου) , και θα χάσεις απο διαδρομή στην ανάρτηση - πράγμα που δεν μας πειράζει στην πίστα αλλά στο δρόμο ναι .

Προτείνω , μαμά (απο M-pack ) ελατήρια και Bilstein b6sport αμορτισέρ . Θα χαμηλωσει λίγο το αυτ/το (10-15mm) και θα γίνει λίγο πιο σφιχτό , θα βελτιωθεί η απόκριση στις αλλαγές κατεύθυνσης , θα παίρνει μικρότερες κλίσεις στις στροφές . Γενικά θα ειναι ένα set-up πιο σπορτιφ χωρις να ειναι κουραστικό στα ταξίδια .

Φυσικά υπάρχουν πιο ειδικοί απο 'μένα , όπως ο Νίκος (m3est) που μπορούν να σε βοηθήσουν να βρεις αυτό που θέλεις .
04-04-13, 18:49   #3
Alexandros

Status:

Ναι και γω Αγγελε δεν θέλω χαμηλωμα. Και δεν μ αρέσει αλλα δεν είναι και πρακτικό γι αυτοκίνητο δρόμου.
04-04-13, 21:20   #4
Φάνης

Το avatar του χρήστη Φάνης

Status:
Περιοχή: Αθήνα

Drives: F20 116i
Ο,τι καλυτερο (την ειχα στην Ζ4) σε αναρτηση για την Ζ4 με τα χαρακτηριστικα που αμαζητας ειναι η Schnitzer...οταν την εβαλα δεν πιστευα το ποσο βελτιωθηκε το αυτοκινητο!
04-04-13, 21:28   #5
stratos_335i
MODERATOR

Το avatar του χρήστη stratos_335i

Status:
Περιοχή: Ελλάδα

Drives: E46 316i
Άλέξανδρε, το θέμα ανάρτησης χωράει μεγάλη κουβέντα αλλά είσαι κατασταλαγμένος στο τι ακριβώς θέλεις.

Αρχικά, τα λάστιχα σου είναι συμβατικά η RFT? Γιατί είναι λίγο παράξενο να είναι σκληρό σε λακούβες και "βάρκα" σε στροφές. Εκτός και αν τα bushings και τα υπόλοιπα σινεμπλόκ έχουν ξεραθεί ή έχουν σκάσει τα λάδια τους.

Για την ανάρτηση, με τίποτα μην χαμηλώσεις πάνω απο 15mm. Ούτε στην Αγγλία είσαι, ούτε μέσα στην πίστα. Εγώ με την m-pack βρίσκω αρκετά συχνά σε ανωμαλίες με χαμηλή ταχύτητα με αποτέλεσμα απο κάτω ο μπροστινός προφυλακτήρας να έχει γεμίσει σημάδια.

Για το ποιά ανάρτηση, πραγματικά δεν γνωρίζω. Ο συνδυασμός Bilstein μπουκάλας με ελατήρια Eibach ή H&R δουλεύει πολύ καλά σχεδόν σε όλα τα BMW.

Για τα υπόλοιπα που γράφεις για bushings, οτιδήποτε άλλο εκτός απο αυτά που έχει η BMW επάνω θα το κάνουν να μεταφέρει πολλούς κραδασμούς στην καμπίνα.

Το Ε86 έχει μελετηθεί αρκετά και υπάρχουν πολλές λύσεις σε αντιστρεπτικές. αφού είναι να δώσεις καποιο ποσό και να κάνεις ολοκληρωμένη δουλειά, τότε οι αντριστρεπτικές θα μειώσουν κατα πολύ τις κλείσεις του αμαξώματος και θα πάρεις πολλά περισσότερα σε στροφές απο μόνο με αλλαγή ανάρτησης.
04-04-13, 22:11   #6
Alexandros

Status:

Στράτο το αυτοκίνητο έχει ακόμα RFT αλλά δεν έχουν πολύ ψωμί. Βασικά περιμένω να φθαρούν λίγο ακόμα και θα τα αλλάξω όλα μαζί.

Το χαμήλωμα όπως είπα θέλω να το αποφύγω. Thanks για τις προτάσεις.

Φάνη εσένα περίμενα γιατι θυμάμαι για την ανάρτησή σου. Όμως πλέον δεν υπάρχει στον κατάλογο. Την βρήκα μόνο στην αγγλία στις 1650 λίρες οπότε είναι έξω από το budget moy.

----------

Στράτο το αυτοκίνητο έχει ακόμα RFT αλλά δεν έχουν πολύ ψωμί. Βασικά περιμένω να φθαρούν λίγο ακόμα και θα τα αλλάξω όλα μαζί.

Το χαμήλωμα όπως είπα θέλω να το αποφύγω. Thanks για τις προτάσεις.

Φάνη εσένα περίμενα γιατι θυμάμαι για την ανάρτησή σου. Όμως πλέον δεν υπάρχει στον κατάλογο. Την βρήκα μόνο στην αγγλία στις 1650 λίρες οπότε είναι έξω από το budget moy.
04-04-13, 23:06   #7
fotis1

Το avatar του χρήστη fotis1

Status:
Περιοχή: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ

Drives: E83 X3 3.0i
Από ότι κατάλαβα Αλέξανδρε οι προτάσεις είναι για την 1η ή την 3η εναλλακτική που είχες θέσει. Σίγουρα οι αντιστρεπτικές θα βελτιώσουν πολύ την συμπεριφορά στις στροφές και αν είναι μέσα στον προϋπολογισμό σου είναι καλή βελτίωση. Πάντως δοκίμασε να βάλεις συμβατικά ελαστικά, το αυτοκίνητό σου δεν είναι για rft και είναι κρίμα να ξοδέψεις σε οτιδήποτε έχει σχέση με βελτίωση συμπεριφοράς σε σπορ οδήγηση και να συνεχίσεις με τα rft.
Ο χρήστης fotis1 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
05-04-13, 00:08   #8
Alexandros

Status:

Τα συμβατικά λάστιχα είναι δεδομένα...
05-04-13, 01:07   #9
stratos_335i
MODERATOR

Το avatar του χρήστη stratos_335i

Status:
Περιοχή: Ελλάδα

Drives: E46 316i
Αλέξανδρε βάλε πρώτα συμβατικά λάστιχα αφού το θες και μετά θα δέις πως θα είναι στον δρόμο για να πάρεις κατεύθυνση στην ανάρτηση
05-04-13, 09:17   #10
fotis1

Το avatar του χρήστη fotis1

Status:
Περιοχή: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ

Drives: E83 X3 3.0i
Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο stratos_335i Εμφάνιση μηνυμάτων
Αλέξανδρε βάλε πρώτα συμβατικά λάστιχα αφού το θες και μετά θα δέις πως θα είναι στον δρόμο για να πάρεις κατεύθυνση στην ανάρτηση
++++++
Σωστός! Γιατί θα αλλάξει πολύ το κράτημα και το πάτημα που θα έχεις στις στροφές.
Ο χρήστης fotis1 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές