Προτάσεις για ανάρτηση! - Page 2 - BMWForum.gr

BMWForum.gr

Ελαστικά & Αναρτήσεις Το ήμισι του παντός...

Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
05-04-13, 10:06   #11
Φάνης

Το avatar του χρήστη Φάνης

Status:
Περιοχή: Αθήνα

Drives: F20 116i
Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο stratos_335i Εμφάνιση μηνυμάτων
Αρχικά, τα λάστιχα σου είναι συμβατικά η RFT? Γιατί είναι λίγο παράξενο να είναι σκληρό σε λακούβες και "βάρκα" σε στροφές. Εκτός και αν τα bushings και τα υπόλοιπα σινεμπλόκ έχουν ξεραθεί ή έχουν σκάσει τα λάδια τους.
Δεν φταίνε τα bushings, αλλά η κακοσχεδιασμένη ανάρτηση (όχι σε τεχνολογία, αλλά σε σχέση αμορτισέρ και ελατήρια) της Ζ4. Είναι πάρα πολύ κακή.

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Alexandros Εμφάνιση μηνυμάτων
Φάνη εσένα περίμενα γιατι θυμάμαι για την ανάρτησή σου. Όμως πλέον δεν υπάρχει στον κατάλογο. Την βρήκα μόνο στην αγγλία στις 1650 λίρες οπότε είναι έξω από το budget moy.
Δεν έχει σημασία εάν είναι στον κατάλογο, κατά 99% μπορείς να την παραγγείλεις. Εγώ έδωσα παραγγελία και επείδή δεν υπήρχε στοκ, ετοιμάστηκαν όλα για εμένα (τα αμορτισέρ και τα ελατήρια είχαν ημερομηνία παραγωγής 11/2010 και εγώ την έβαλα 12/2010!). Μου κόστισε μαζί με τοποθέτηση 1.650 Ευρώ (κάνουν έκπτωση, ειδικά την σημερινή εποχή)...δεν χάνεις κατι να ρωτήσεις τον Σπανό. Πραγματικά η ανάρτηση είναι κορυφαία...δεν περίμενα τόσο μεγάλη βελτίωση.

Παράθεση:
Αλέξανδρε βάλε πρώτα συμβατικά λάστιχα αφού το θες και μετά θα δέις πως θα είναι στον δρόμο για να πάρεις κατεύθυνση στην ανάρτηση
Εγώ που έβαλα (βέβαια σε 18'' αντί για 17'' που ήταν τα RFT), ελάχιστα βελτιώθηκε η κατάσταση...και εκτός από θέμα ομορφίας, με τις 17'' η Ζ4 πατάει πολύ καλύτερα.
05-04-13, 11:05   #12
stratos_335i
MODERATOR

Το avatar του χρήστη stratos_335i

Status:
Περιοχή: Ελλάδα

Drives: E46 316i
Φάνη με τα 17 λογικά πατάει καλύτερα γιατί πρέπει να έχουν πιο μεγάλο προφίλ οπότε υπάρχει και διαφορετική απόσβεση κραδασμών απο το λεπτότερο προφίλ που έχουν οι 18.

Δεν μπορώ να έχω γνώμη για τα Ζ4, το πάτημα βελτιώθηκε πολύ όταν έβγαλα τα RFT και έβαλα συμβατικά λάστιχα. Δεν μπορώ να γνωρίζω αν γίνει το ίδιο με το Ζ4. Εχω ακούσει και άλλους που λένε οτι το μετάνιωσαν γιατί έχασαν τα σκληρά "μάγουλα" και χάλασε το τιμόνι.

Αλέξανδρε, απο ανάρτηση απο Ζ4Μ το έχεις σκεφτεί? Απλά μια σκέψη κάνω...
05-04-13, 11:27   #13
Φάνης

Το avatar του χρήστη Φάνης

Status:
Περιοχή: Αθήνα

Drives: F20 116i
Παράθεση:
Φάνη με τα 17 λογικά πατάει καλύτερα γιατί πρέπει να έχουν πιο μεγάλο προφίλ οπότε υπάρχει και διαφορετική απόσβεση κραδασμών απο το λεπτότερο προφίλ που έχουν οι 18.
Σωστό αυτό....αλλά η μεγαλύτερη διαφορά έχει να κάνει με το ''ιχνος'' του ελαστικού και τα φαρδύτερα πίσω ελαστικά, όπου εντείνουν πάρα πολύ το φαινόμενο ''tramline'', δλδ. να ακολουθεί τις μετατοπίσεις του οδοστρώματος.

Η ανάρτηση της Ζ4Μ επίσης δεν είναι ό,τι καλύτερο...πολύ σκληρή χωρίς λόγο και κάνει μόνο για πίστα, στους Ελληνικούς δρόμους αναπηδάει συνέχεια και κοπανάει σαν διάολος.
05-04-13, 13:03   #14
Chiefsotos

Το avatar του χρήστη Chiefsotos

Status:

Drives: E93 335i
Με το που βαλεις συμβατικα λαστιχα θα νομιζεις οτι εχασες ενα 50% της αναρτησης. Εγω μετα την αλλαγη εβαλα κατευθειαν το κομπο της hartge (ελλατηρια και αναρτηση) γιατι ειχε γινει βαρκα το αμαξι και ας ειχα m-sport αναρτηση.
Βεβαια το αμαξι βρισκει κατω για πλακα πλεον αν ξεχαστεις
Θα προτεινα να κοιταξεις αντιστρεπτικες δοκους για να μειωσεις κλισεις, ομως μη ξεχνας οτι θα γινει πολυ πιο απολυτο στην οδηγηση στο οριο, με αποτελεσμα να μην αντιλαμβανεσε ευκολα το σημειο που θα αρχιζει η υπερστροφη. Τα πραγματα φυσικα και θα ηταν πολυ καλυτερα και ασφαλεστερα αν το συνδυαζες και με ενα μπλοκε, ομως εκει παμε σε αλλο κοστος!!

----------------------------------------------
Οι δρομοι ειναι πολυ επικινδυνοι απο μονοι τους.., ας φροντισουμε να οδηγουμε με χαμηλες ταχυτητες και τα ματια ανοιχτα!!!
Ο χρήστης Chiefsotos δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
05-04-13, 13:06   #15
Alexandros

Status:
Περιοχή: Thessalonikh

Drives: E86 3.0SI
Παιδιά καλημέρα! Στρατο η ανάρτηση της ζ4 Μ έχει κάποιες διάφορες. Πχ διαφορετικό άξονα πίσω και μπροστά κάποιες διάφορες στις εδρασεις της αντιστρεπτικης. Οπότε δεν είναι plug and play.

Μια ακόμα εναλλακτική την οποία δεν ανέφερα παραπάνω γιατί δεν είχα τα στοιχεία είναι η ακόλουθη:
Κυρλαγκιτσης http://library.techlink.gr/4t/articl...&article=12286

Ο συγκεκριμένος μπορεί να φτιάξει μια κάπως custom made ανάρτηση. Λαμβάνει υπόψη του στοιχεία όπως ελατηρια βάρος κτλ απαιτήσεις.

Πιστεύω ότι εδώ θα βρω το ιδανικό χωρίς χαμηλωματα κτλ. Εσείς τον έχετε ακούσει κάπου;

Ps το Internet στο Πολυτεχνειο ειναι πολυ tempting.. Περιμένω διαλείμματα για να μπω. Αντε να γυρίσω δουλειά απο βδομάδα να μπω στο προγράμμα.

----------

Παιδιά καλημέρα! Στρατο η ανάρτηση της ζ4 Μ έχει κάποιες διάφορες. Πχ διαφορετικό άξονα πίσω και μπροστά κάποιες διάφορες στις εδρασεις της αντιστρεπτικης. Οπότε δεν είναι plug and play.

Μια ακόμα εναλλακτική την οποία δεν ανέφερα παραπάνω γιατί δεν είχα τα στοιχεία είναι η ακόλουθη:

Ο συγκεκριμένος μπορεί να φτιάξει μια κάπως custom made ανάρτηση. Λαμβάνει υπόψη του στοιχεία όπως ελατηρια βάρος κτλ απαιτήσεις.

Πιστεύω ότι εδώ θα βρω το ιδανικό χωρίς χαμηλωματα κτλ. Εσείς τον έχετε ακούσει κάπου;

Ps το Internet στο Πολυτεχνειο ειναι πολυ tempting.. Περιμένω διαλείμματα για να μπω. Αντε να γυρίσω δουλειά απο βδομάδα να μπω στο προγράμμα.
05-04-13, 13:19   #16
angelm3
ADMINISTRATOR

Το avatar του χρήστη angelm3

Status:

Drives: E92 M3
Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Alexandros Εμφάνιση μηνυμάτων

Ο Κυρλαγκίτσης είναι top , κορυφή στις αναρτήσεις. Κάνε μια ερώτηση πιστεύω θα σε κατατοπίσει να βρείς αυτό που θέλεις. Να ξέρεις αυτός ασχολείται μόνο με bilstein.
05-04-13, 13:21   #17
Alexandros

Status:

Σωτήρη μπλόκε έχω!
05-04-13, 19:04   #18
Chiefsotos

Το avatar του χρήστη Chiefsotos

Status:

Drives: E93 335i
τοτε μπες σε αλλαγη αντιστρεπτικης και μη σκεφτεσαι τπτ αλλο. Με τους ****δρομους που εχουμε οποιοδηποτε χαμηλωμα κατω απο 1,5εκ θα βρισκεις τα προστατευτικα σποιλερακια ισως και τον μπροστα προφυλακτηρα. Ειμαι παθων γιαυτο στο λεω.
Εκτος αν η περιοχη που μενεις ειναι φλατ οι δρομοι και γενικα αποφευγεις να παρκαρεις σε δυσπροσβατα παρκινγκ ξενοδοχειων κλπ.
Να σκεφτεις εμενα ακομη και οταν χρειαστει να το σηκωσουν στη ραμπα για service, αλλαγη ελαστικων κλπ. δε χωραει να μπει απο κατω το μπρατσο του ανυψωτηρα, αν πρωτα δεν σηκωνει καποιο χερι την πλευρα κοντα στη ροδα.

----------------------------------------------
Οι δρομοι ειναι πολυ επικινδυνοι απο μονοι τους.., ας φροντισουμε να οδηγουμε με χαμηλες ταχυτητες και τα ματια ανοιχτα!!!
Ο χρήστης Chiefsotos δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
05-04-13, 19:38   #19
Alexandros

Status:

Παιδιά σας ευχαριστώ πολυ για τις απαντήσεις. Θα πάω στον κυρλαγκιτση οπότε βρω χρόνο και θα σας ενημερώσω.
06-06-13, 21:50   #20
Alexandros

Status:

Καλησπέρα. Τώρα που άλλαξα τα λάστιχα, λέω σιγά σιγά να ψαχθώ και με την ανάρτηση. Επειδή είμαι γενικά ψείρας, θέλω να αλλάξω και κάποια παρελκόμενα, κυρίως προληπτικά.

Το αυτοκίνητο έχει 53000 χλμ (μηδέν πόλη, αλλά αρκετά χιλίμετρα στροφών συνήθως σε γλιστερα οδοστρώματα). Επίσης δεν βλέπω συχνά λακούβες (έχει φτιαχτεί χάρτης λακούβας...)

Το σχέδιο αρχικά ήταν ν αλλαχτούν και τα ακόλουθα:
1.γέφυρες αντιστρεπτικών (drop links)
2.λαστιχένιες βάσεις αντιστρεπτικών
3.σινεμπλόκ μρπς πίσω
4.top mounts
5. κάτι άλλες φλατζούλες και πλαστικά pads εκεί γύρω.

Έψαξα για κόστος αυτών και τελικά βγήκε αρκετά παραπάνω από όσο υπολόγιζα, οπότε άρχισα να σκέφτομαι να αλλάξω περισσότερο ότι χρειάζεται αλλαγή.

Ακούω λοιπόν τις γνώμες σας. Ti να αφαιρέσω και τι να προσθ'εσω.

Ευχαριστώ.

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές