Προτάσεις για ανάρτηση! - Page 3 - BMWForum.gr

BMWForum.gr

Ελαστικά & Αναρτήσεις Το ήμισι του παντός...

Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
06-06-13, 23:08   #21
Chiefsotos

Το avatar του χρήστη Chiefsotos

Status:

Drives: E93 335i
Νομιζω οτι το να αλαξεις μοναχα τα λαστιχακια των αντιστρεπτικων ειναι λιγο ανοφελο, θα προτεινα να μαζεψεις το ποσο και να προβεις σε αντικατασταση των αντιστρεπτικων με αλλες σκληροτερες και μεγαλυτερες διαμετρου.
Απο τη στιγμη που εχεις μπλοκε, νομιζω πως ειναι η καλυτερη αναβαθμιση στον τομεα της αναρτησης μιας και εξαλοιφεις το "βαρκαρισμα" χωρις να χασεις σε ανεση σε κακοτεχνιες του δρομου.

----------------------------------------------
Οι δρομοι ειναι πολυ επικινδυνοι απο μονοι τους.., ας φροντισουμε να οδηγουμε με χαμηλες ταχυτητες και τα ματια ανοιχτα!!!
Ο χρήστης Chiefsotos δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
08-07-13, 22:34   #22
Alexandros

Status:
Περιοχή: Thessalonikh

Drives: E86 3.0SI
Λοιπόν παίδες καλησπέρα.

Την παρασκευή που μας πέρασε, έβαλα το αυτοκίνητο στο κρεβάτι του πόνου στον Κυρλαγκίτση και αλλάξαμε ανάρτηση. Ελατήρια διατηρήθηκαν αυτά που είχε το αυτοκίνητο (μιας και δεν ήθελα χαμηλώματα και επείδη κρίθηκαν ικανοποιητικής σκληρότητας). Η διαδικασία ήταν η εξής:
Άφιξη
Παρατήρηση αυτοκινήτου (πχ τι λάστιχα-ζάντες φοράει κτλ)
Ερωτησούλες του στυλ : τι βάρος έχει, τι δεν σου άρεσε και τι θέλεις να πετύχεις, τι έχεις αλλάξει κτλ)
Ξεμοντάρισμα των παλαιών αμορτισέρ και μέτρηση αυτών στο δυναμόμετρο για να δει επιλογές κατσκευαστή.
με βάση όσα είχαμε πει, όσα μέτρησε, αλλά και φυσικά με το expertise του, έφτιαξε τα καινούργια μου αμορτισέρ. Ναι δεν άνοιξε κάποιο κουτί και τα τοποθέτησε στο αυτοκίνητο, αλλά τα έφτιαξε εκείνη τη στιγμή.
Τα μέτρησε στο δυναμόμετρο (έτσι ώστε να συμφωνούν με όσα ήθελε να πετύχει, αλλά και να βεβαιωθεί ότι δεν υπάρχουν διαφορές).

Τα νέα αμορτισέρ κατασκευάζονται από πρώτες ύλες της Bilstein και έχουν της σφραγίδα της. Είναι πραγματικά Heavy Duty (μεγαλύτερες βαλβίδες, άξονες κτλ)

Μοντάρισα στο αυτοκίνητο.

Παράλληλα με αυτά, αντικαταστήθηκαν όλα τα top mounts (αν και ήταν σε πολύ καλή κατάσταση) και όλα τα παξιμάδια ασφαλείας. Σινεμπλόκ δεν αλλάχθηκαν μιας και έχω powerflex μπροστά και επειδή πίσω υπήρχε μια δυσκολία με το να σηκώσουμε το αυτοκίνητο (δεν μπορέσαμε να ταιριάξουμε τις πατούρες του αυτοκινήτου με αυτές της πλατφόρμας)

Δοκιμή. Εδώ είναι το καλύτερο. Πήγαμε σε μια διαδρομή που ακολουθεί πάντα για να αξιολογήσει το αυτοκίνητο. Περιλαμβάνει τα πάντα, λακουβάρες, στροφές με πολύ απότομα χασίματα κτλ. Πραγματικά εντυπωσιάστηκα με το πόσο αέρα περνούσε από τις λακούβες και το πόσο ποιοτικά αντιδρούσε το αυτοκίνητο. Ούτε κοπανήματα, ούτε θόρυβοι και φυσικά χωρίς να ταράζεται η ισορροπία του αυτοκινήτου. Πραγματικά νομίζω έγινε πολύ ποιοτική δουλειά, σε όλα. Μου έδωσε ακόμα και τα διαγράμματα της ανάρτησης ώστε να τα δώσω σε κανένα ψαγμένο ευθυγραμμισά. Αυτό είναι προσοχή στη λεπτομέρεια.

Επιπλέον προσφέρει δωρεάν επαναρύθμιση της ανάρτησης μετά από κάποιο χρόνο, εάν δεν μείνει ικανοποιημένος ο πελάτης. Αν και για εμένα, το χαμόγελο του Μιχάλη Κυρλαγκίτση, μόλις τελειώσαμε τη δοκιμή, τα λέει όλα. Αν σε αυτόν άρεσε οδηγικά το αυτοκίνητο, εγώ δεν θα έχω λόγο να αλλάξω κάτι.

Πάμε τώρα στις δικές μου διαπιστώσεις. Πρώτη και καλύτερη: ΤΟ ΤΙΜΟΝΙ. Επιτέλους απόκτησε καθαρό textural feel. Επιτέλους μεταδίδει καθαρά πληροφορίες για το πόσο φορτισμένοι είναι οι τροχοί (ποτέ πριν δεν το έννοιωσα να ελαφρώνει τόσο ξεκάθαρα όταν αρχίζει να υποστρέφει.) Επιπλέον μου φάνηκε πολύ ουδέτερη. Στρίβεις, αισθάνεσαι μια πολύ μικρή ολίσθηση από το πίσω μέρος, ίσα ίσα για να σε βοηθήσει στο turn in και μετά παραμένει σταθερό. Απλά σου δηλώνει η ουρά, <<είμαι εκεί, άμα με χρειαστείς>>!

Αυτές είναι οι πολύ αρχικές εντυπώσεις μου (έκανα λίγα χιλιόμετρα). Πραγματικά με τα λάστιχα, το μπλοκέ και τώρα την ανάρτηση το αυτοκίνητο έχει αρχίσει να λάμπει. Το μόνο που πρέπει να αλλάξει, είναι η εκπαίδευση του οδηγού (έρχεται το καρτ λέμε).

In a nutshell όποιος θέλει να βελτιώσει την ανάρτηση του αυτοκινήτου του και δεν περάσει απο Κυρλαγκίτση, Μαρακάκη και Κολιγιάννη, θα έχει κάνει αμαρτία.
08-07-13, 22:52   #23
angelm3
ADMINISTRATOR

Το avatar του χρήστη angelm3

Status:

Drives: E92 M3
Χαίρομαι που σου άρεσε. Καλά και ασφαλή χλμ.

Όποιον και να ρωτήσεις για ανάρτηση στη Β.Ελλάδα όλοι θα σου πουν Κυρλαγκίτσης. Από τους κορυφαίους.Δεν είχα ως τώρα προσωπική εμπειρία αλλά τα λεγόμενά σου επιβεβαιώνουν τις φήμες.
09-07-13, 09:44   #24
fotis1

Το avatar του χρήστη fotis1

Status:
Περιοχή: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ

Drives: E83 X3 3.0i
Καλοτάξιδα Αλέξανδρε, γρήγορα και ασφαλή χιλιόμετρα!
Προσωπική γνώμη, πήγες στον καλύτερο και θα ευχαριστηθείς πολύ αυτήν την αλλαγή.
Ο χρήστης fotis1 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
09-07-13, 09:48   #25
Φάνης

Το avatar του χρήστη Φάνης

Status:
Περιοχή: Αθήνα

Drives: F20 116i
Μπράβο Αλέξανδρε...πραγματικά ακούγεται ότι έγινε εξαιρετική δουλειά...επιτέλους η Ζ4 όπως έπρεπεπ να είναι από το εργοστάσιο!!
09-07-13, 11:52   #26
Chiefsotos

Το avatar του χρήστη Chiefsotos

Status:

Drives: E93 335i
Συγχαρητηρια Alex, ακομη και απο την περιοχη μου οι ψαγμενοι με την αναρτηση για Κυρλαγκιτση μιλαν. Ευχομαι να εχεις πολλα και καλα χιλιομετρα!!

----------------------------------------------
Οι δρομοι ειναι πολυ επικινδυνοι απο μονοι τους.., ας φροντισουμε να οδηγουμε με χαμηλες ταχυτητες και τα ματια ανοιχτα!!!
Ο χρήστης Chiefsotos δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
09-07-13, 13:15   #27
YANNIS X1

Το avatar του χρήστη YANNIS X1

Status:

Drives: E84 Χ1 23d
Με γεια Αλεξανδρε......ευχομαι να την χαρεις,να κανεις πολλα χιλιομετρα και παντα με ασφαλεια......
09-07-13, 14:24   #28
alex747

Το avatar του χρήστη alex747

Status:

Drives: Ε84 X1 23d xDrive
Αυτο θα πει κομμένη κ ραμμενη στα μέτρα σου...
Καλές βόλτες να έχεις!!

Δεν ήξερα ότι υπαρχει κ αυτη η επιλογή .. Θεωρω ότι ίσως να ειναι καλύτερες κ απο τις εργοστασιακες μια που του λες τι θέλεις (πάντα σε συνδυασμό με το αμάξωμα βέβαια) κ στο φτιάχνει στα μέτρα σου... Θα το εχω υπόψιν κ εγω εαν χρειαστεί κάποια στιγμη να αλλάξω , αν η για το δικο μου το αμάξι τα πράγματα σαφώς ειναι κ πιο απλα!!
Ο χρήστης alex747 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
09-07-13, 18:30   #29
Alexandros

Status:
Περιοχή: Thessalonikh

Drives: E86 3.0SI
Ευχαριστώ για τα καλά σας λόγια. Θα κάνω και άλλα χιλιόμετρα, οπότε θα επιστρέψω με πλήρη σχολιασμό συνδυασμού, ανάρτησης, λάστιχων, πιέσεων, και τιμών ευθυγράμμισης.
09-07-13, 22:09   #30
stratos_335i
MODERATOR

Το avatar του χρήστη stratos_335i

Status:
Περιοχή: Ελλάδα

Drives: E46 316i
Ωραία επέμβαση Αλέξανδρε. Δεν ήξερα οτι μπορούν να φτιαχτούν custom αναρτήσεις. Ελπίζω το αποτέλεσμα να σε αφήσει ικανοποιημένο στο πέρασμα του χρόνου όσο και στην εφαρμογή και ποιότητα των αναρτήσεων.

αλήθεια, πόσο κοστίζει κάτι τέτοιο?

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές