RB turbos για 335i - Page 5 - BMWForum.gr

BMWForum.gr

BMWForum.gr » Αυτοκίνητα BMW » Twin-Turbos » RB turbos για 335i

Twin-Turbos Συζητησεις με ο,τι εχει να κανει με τους διτουρμπινους κινητηρες της αγαπημενης μας εταιριας

Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
07-03-15, 20:24   #41
maris7

Το avatar του χρήστη maris7

Drives: Ε92 320i
πιστευω με δευτερο σταδιο και dct εισαι οτι πρεπει
Ο χρήστης maris7 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
07-03-15, 20:49   #42
Giakou

Το avatar του χρήστη Giakou

Drives: E92 335i
Στρατο χειροκίνητο είναι ??

Δεν μπορώ να καταλάβω, γιατί είναι τόσο μεγάλο ρίσκο, υποτίθεται οι τουρμπίνες, είναι κατασκευασμένες σε εργοστάσιο
ακριβώς για το αυτοκίνητο αυτό, δίχως να γίνει κάποια
frankestein πατέντα. Δεν θα 'πρεπε να είχε μεγαλύτερη
σιγουρια το αποτέλεσμα ??

Φταίνε οι τουρμπίνες ?? το μοτέρ ?? η μη καλή τεχνογνωσία
στην Ελλάδα ?? άλλα 335 στο εξωτερικό μια χαρά δεν είναι
με αλλαγμένα turbos ??

ΥΓ .. Εγω, αν έκανα τωρα αγορά, αυτάκια στο τιμόνι
θα παιρνα ... μ αρέσει που πάσχιζα να βρω και χειροκίνητο
07-03-15, 23:23   #43
konioan

Drives: Ε92 335i
Oχι ρε φιλε...Πολυ κριμα που το εσπασες..Επομενως ειναι σαν να απαντας στο ερωτημα μου περι αξιοπιστιας.Εχουμε να κανουμε με ανεπαρκη αντοχη του μοτερ?Γιατι απο οτι διαβασα σε προηγουμενα post σου δουλευες χαμηλοτερες πιεσεις απο οτι με μαμα τουρμπινες..
Τωρα μου κοπηκε η ορεξη....Πραγματικα πιστευα οτι τουλαχιστον μεχρι τα 450 θα αντεχε ανετα.Αλλων εταιριων τουρμπισια μοτερ αντεχουν ανετα με μαμα σωθικα σε τετοιες μεταβολες ιπποδυναμης.

Φιλε giakoy και εγω για χειροκινητο πηγαινα,και ετυχε το dct.Μπορω να πω τελικα οτι ..καλως ετυχε!
Στο θεμα της βελτιωσης τωρα,πιστευα πραγματικα οτι θα αντεχε ανετα.Στο κατω κατω μιλαμε για 2 μαμα τουρμπινες ελαφρως τροποποιημενες,με μαμα χταποδι,και λογικη ιπποδυναμη συγκριτικα με ενα πρωτο σταδιο.Αν μιλουσαμε για single turbo και 600 αλογα τροχο τοτε οκ....
Ο χρήστης konioan δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
08-03-15, 04:33   #44
stratos_335i
MODERATOR

Το avatar του χρήστη stratos_335i

Status:
Περιοχή: Ελλάδα

Drives: E46 316i
Χειροκίνητο είναι το δικό μου. Το σπάσιμο δεν νομίζω οτι ήταν τόσο το κακό πρόγραμμα όσο οτι έκλεισε ενα μπεκ και στέγνωσε.

Επίσης, ανεβάζοντας δύναμη πιο πάνω απο ενα σημείο έβγαλε αφλογιστίες και έφτεγε το βολάν διπλής μάζας. Σε ένα DCT δεν γίνεται αλλαγή με μονής. Οπότε εκεί υπάρχει το πρόβλημα. Η ενας καλός προγραμματιστής κλείνει την ανίχνευση αφλογιστίας και πας με μεγάλο ρίσκο.

Αν είχα αλλη επιλογή τώρα, θα έπαιρνα DCT και θα τερμάτιζα τις μαμά τουρμπίνες με ρίσκο τα δισκάκια. Στο χειροκίνητο με 500-1000 Ευρώ το λύνεις το θέμα. Στο DCT τα δισκάκια ξεκινάνε απο 4-5000 και ρισκάρεις ολόκληρο το κιβώτιο.

Η επιλογή είναι δική σας.
08-03-15, 13:17   #45
konioan

Drives: Ε92 335i
Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο stratos_335i Εμφάνιση μηνυμάτων
Χειροκίνητο είναι το δικό μου. Το σπάσιμο δεν νομίζω οτι ήταν τόσο το κακό πρόγραμμα όσο οτι έκλεισε ενα μπεκ και στέγνωσε.

Επίσης, ανεβάζοντας δύναμη πιο πάνω απο ενα σημείο έβγαλε αφλογιστίες και έφτεγε το βολάν διπλής μάζας. Σε ένα DCT δεν γίνεται αλλαγή με μονής. Οπότε εκεί υπάρχει το πρόβλημα. Η ενας καλός προγραμματιστής κλείνει την ανίχνευση αφλογιστίας και πας με μεγάλο ρίσκο.

Αν είχα αλλη επιλογή τώρα, θα έπαιρνα DCT και θα τερμάτιζα τις μαμά τουρμπίνες με ρίσκο τα δισκάκια. Στο χειροκίνητο με 500-1000 Ευρώ το λύνεις το θέμα. Στο DCT τα δισκάκια ξεκινάνε απο 4-5000 και ρισκάρεις ολόκληρο το κιβώτιο.

Η επιλογή είναι δική σας.
Το δικο μου σκεπτικο ηταν να κερδισω δυναμη στο φασμα 5800-7000 σαλ οπου οι μαμα τουρμπινες χανουν πολυ δυναμη,ακομα και με προγραμμα και περιφερειακα..
Η αντοχη του dct ειναι ενα ρισκο οπως λες,αλλα απο την αλλη το ιδιο φοραει το m3 με 420 αλογα,που φανταζομαι θα αντεχει και 30-40 παραπανω αν αλλαζεις στα ψηλα ομως,γιατι στις μεσαιες με ροπη πανω απο 60 κιλα μαλλον το παιρνεις στα χερια...
Το στεγνωμα του μπεκ κατα τη γνωμη μου δεν δικαιολογειται,αν οντως ειχες καλο προγραμμα,εκτος αν εχουμε να κανουμε με καποια αστοχια υλικου.

Η αληθεια ειναι οτι υπαρχουν πολλα βιντεακια στο ιντερνετ με 335 με rb turbos που φαινεται να δουλευουν καλα,αλλα και σενα φανταζομαι μεχρι καποια στιγμη καλα δουλευε....
Ευχαριστω για την απαντηση σου,εννοειται πως δεν προκειται να προχωρησω...
Ο χρήστης konioan δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
08-03-15, 14:54   #46
maris7

Το avatar του χρήστη maris7

Drives: Ε92 320i
τι προγραμμα δουλευετε?
Ο χρήστης maris7 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
08-03-15, 19:52   #47
Giakou

Εφόσον ρε Στράτο, το DCT έχει μεγαλύτερη επικινδυνότητα,
γιατί θα πήγαινες σε αυτό ??
Όταν λες δισκάκια τι εννοείς ??

Κον φίλε και γω θα ήθελα να πάω σε κάτι πιο δυνατό,
αλλα οι εποχές και ακόμα περισσότερο η ψυχολογία,
δεν είναι να αναλωνόμαστε σε τέτοιους κινδύνους
Μόνο στην ιδέα να ζήσω ότι ο Στράτος .....

Εξάλλου, όσον αφορά και την επίδοση ( πίστα, στάση ),
δυο ίδια αυτοκίνητα με τα ιδια περιφεριακα και πρόγραμμα
θα χουν αισθητή διαφορά αν το ένα έχει στησιμο ( μπλοκέ, ανάρτηση, rollbars klp ) ... Οπότε καλύτερα να ασχοληθούμε
με αυτά

Maris εμένα είναι custom .... θα ήθελα βέβαια να δω τι κάνει με ενα καλο Μ3 Ε92 ή άλλο 335 αλλά δεν έχει τύχει να βρω κάνα γνωστό
08-03-15, 21:25   #48
stratos_335i
MODERATOR

Status:

Με Μ3 δεν έχεις επαφή, εκτός αν ειναι καλο DCT. Περισσοτερα σε λίγο απο υπολογιστή γιατι είμαι απο κινητο
16-03-15, 04:48   #49
Giakou

Αντε ρε Στράτο, σκάλωσε το νήμα
18-03-15, 21:07   #50
stratos_335i
MODERATOR

Status:

Λίγος χρόνος με το ζόρι... σόρρυ για την καθυστέρηση.

Λοιπόν: Θα διάλεγα DCT γιατί είναι 1 σκάλα πιο γρήγορο απο το manual. Ίδια αυτοκίνητα, ίδια κόντρα, ίδια πράγματα και το ένα με το αλλο απο τα 50 στα 200 έχουν διαφορά 2 αυτοκίνητα άνετα.

Έτσι λοιπόν επειδή δεν ασχολούμαι και πολύ με κόντρες (όχι κανονισμένες) και επειδή θέλω ένα γρήγορα σύνολο θα έπαιρνα DCT και όχι χειροκίνητο.

Το DCT αντι για 1 μεγάλο συμπλέκτη (δίσκο) έχει 5-6 μικρά δισκάκια και αντί για πίεση ελατηρίου έχει πίεση λαδιού υδραυλικού. Οπότε αν χαλάσει ο δίσκος στο χειροκίνητο δίνεις το 300άρι της εργασίας και τον δίσκο (αν δεν έχει αρπάξει βολάν) ενώ στο DCT θες 5-6000 για τα δισκάκια (ίσως λίγα λιγότερα), την εργασία κανένα 1000άρικο και το ρίσκο λύσε δέσε γιατί τα δισκάκια είναι μέσα στο κιβώτιο και όχι πάνω στο βολάν.

Το ένα πιο γρήγορο και το αλλο πιο αργό αλλά με τα μειονεκτήματα και τα πλεονεκτήματα στην κάθε περίπτωση.

ΥΓ: και τα GTR και κάτι Golf είναι DCT και υπάρχουν λύσεις αλλά όσο κάνει η βελτίωση μου κάνει μια ελαφριά βελτίωση του κιβωτίου τους.

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές