Με χαρτοσακούλα - Page 2 - BMWForum.gr

BMWForum.gr

Γενικά αυτοκινήτου Ότι έχει να κάνει με BMW αυτοκίνητα.

Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
17-08-13, 23:05   #11
Don Molina

Το avatar του χρήστη Don Molina

Status:
Περιοχή: Zurich, CH

Drives: F82 M4+S2k
Μιας κι έχουν πέσει τ' απαραίτητα πλυσίματα για τον τεχνικό έλεγχο - ιερά εξέταση που έχουν εδ' απάν, να πέσει κι ένα proper intro του κινέζου:

Το μηχανοστάσιο καθαρισμένο μέχρι αηδίας. Μέχρι και τα πλαστικά σήκωσα, πήρα κατσαβίδι και στουπί και καθάρισα το μπλοκ απ' ότι λαδίλα και ότι σκόνη είχε όπου έμπαινε το χέρι μου

Το "γραφείο":

Το "καθιστικό":

Highlights
  • τριζωνικός κλιματισμός
  • εμπρός καθίσματα ηλεκτρικά (duh), θερμαινόμενα + κλιματιζόμενα
  • πίσω καθίσματα ηλεκτρικά με 1 μνήμη το καθένα + ηλεκτρικά προσκέφαλα + θερμαινόμενα + δονούμενα (no kidding)
  • ψυγειάκι πίσω (λειτουργεί με τον πίσω κλιματισμό)
  • ο χώρος κάτω από τον εμπρός τεμπέλη ψύχεται όταν λειτουργεί ο κλιματισμός επίσης - κλείνει ο αεραγωγός όταν έχεις καλοριφέρ και φέρνει απ' έξω
  • αερανάρτηση με ρύθμιση ύψος/σκληρότητα
  • νάβι με οθόνη αφής
  • αυτόματα φώτα
  • 3 επιλογές για χάρτη/απόκριση γκαζιού/κιβώτιο - Normal/Power/Snow

Μετά από 2500 χιλιόμετρα διαβίωσης έχω να πω τα εξής:

300 άλογα είναι ωραίο πράγμα
40φεύγα κιλά ροπή είναι πολύ ωραίο πράγμα
το τιμόνι του είναι για τα σκουπίδια
το κιβώτιο είναι βελούδο, με πολύ ωραίο μετατροπέα ροπής, αλλά είναι ηλίθιο πέραν σωτηρίας
θέση οδήγησης για συνταξιούχους - στο 7άρι ήμουν με τα πόδια τεντωμένα και χαμηλά, μ' αυτό κάθομαι σε υπέροχη πολυθρόνα
το αυτοκίνητο είναι σκέτη εκκλησία μέσα - Ιταλία με 180 δεν άκουγα τίποτα
όταν ροπιάζει ακούγεται στο βάθος ένα 8κύλινδρο μουγγρητό που την έχει την πλάκα του
έχει διπλά ψαλίδια (respect) και το καλό της αερανάρτησης είναι ότι ελέγχεις και damping και το K των ελατηρίων, οπότε το sport πρόγραμμα της ανάρτησης μου φαίνεται λίγο καλύτερο από το EDC που έχω δοκιμάσει σε 750 φίλου
έχει μάλλον μεγαλύτερο μεταξόνιο γιατί στο ίδιο μήκος με το 7άρι πίσω είναι σημαντικά μεγαλύτερο (όχι L αλλά πλησιάζει)
έχει ωραίες λεπτομέρειες όπως μαξιλαράκια ανάμεσα στο τούνελ και τα καθίσματα, οπότε ότι πέσει στην χαραμάδα (the pit of doom) το πιάνεις πανεύκολα.

Εν ολίγοις:
Μάλλον ιδανικό για Ελβετία την δεδομένη στιγμή. Κάνω τα ταξιδάκια μου κύριος κι άνετος, δεν με πριζώνει και μάλλον καλό είναι αυτήν την στιγμή και σ' αυτήν την χώρα. Αξιόπιστο από την γενικότερη εμπειρία στην οικογένεια (από το 2009). Άλλαξα βέβαια προχθές μια μπαταρία γιατί η παράδοση πινακίδων είχε τα θύματά της. Στα οποία συγκαταλέγεται κι ένα σκούξιμο κάπου μπροστά δεξιά, το οποίο λύθηκε με σπρέι σιλικόνης. Τρόμαξα σήμερα με μία υπερθέρμανση, και πήγε το μυαλό μου στον θερμοστάτη, αλλά τελικά το ζώον που έβαλε παραφλου για τον χειμώνα έκανε εξαέρωση της πλάκας.

Συγκριτικά με BMW είναι αίσχος το Lexus να βγαίνει με ψαλίδια μπροστά και το 7άρι να 'χει McPherson. Όχι πως έχει καλύτερο στήσιμο από το Ε38, αλλά παίζει στα ίσια με το E65. Έχοντας οδηγήσει 745 facelift και το δικό μου (που είναι απολύτως αντίστοιχα, μιας και το UCF30 πωλούνταν μέχρι το 2006 με facelift το 2004), λυπάμαι που στο 7ρι δεν έκλεινε τελείως το TC και που ήταν το ίδιο μουδιασμένο. Το Ε38 σε έβαζε στο κλίμα με το τιμόνι του και την θέση οδήγησης. Η BMW έκανε μεγάλο αγώνα να πλησιάσει την S Class κι έχασε τα διαφοροποιά στοιχεία της νομίζω.
18-08-13, 00:47   #12
JEO
MODERATOR

Το avatar του χρήστη JEO

Status: Βatman

Drives: Ε34 520i
Αν εξαιρεσεις την εξωτερικη εμφανιση η οποια ειναι "καπως"(νομιζω η χαρτοσακουλα οντως χρειαζεται....) δεν ειναι ασχημο για τις μετακινησεις σου ρε φιλε.

Τα καινουργια παντως ειναι πολυ ομορφα.
Ροπη ειναι το ποσο μακρια θα πας τον τοιχο οταν τον χτυπησεις.

Θοδωρης.
Ο χρήστης JEO δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
18-08-13, 02:03   #13
angelm3
ADMINISTRATOR

Το avatar του χρήστη angelm3

Status:

Drives: E92 M3
Ρε 'σύ Don πολύ χλίδα ο κινέζος . Για μετακίνηση under cruise control άψογο .
18-08-13, 03:28   #14
Don Molina

Status:

Το καλό είναι ότι όταν οδηγάω δεν βλέπω το απ' έξω. Απλά παλιά έβλεπα τις βιτρίνες και ειδικά με τις 18άρες κ@υλων@, και τώρα δεν θέλω να βλέπω

Κατά τ' άλλα παράπονο ουσιαστικό κανένα. Υπάρχει πολύς κόσμος που ποτέ δεν θα μάθει καν ότι υπάρχουν τέτοια αυτοκίνητα, πόσο μάλλον να τα 'χουν στο γκαράζ κι εμείς καθόμαστε και τα ψειρίζουμε...

Είναι αργό, δεν έχει τιμόνι, το κρασί παλιό, το χαβιάρι μαύρο κλπ. Για είμαστε, κι όχι από το καλό
18-08-13, 10:41   #15
angelm3
ADMINISTRATOR

Το avatar του χρήστη angelm3

Status:

Drives: E92 M3
Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Don Molina Εμφάνιση μηνυμάτων
Το καλό είναι ότι όταν οδηγάω δεν βλέπω το απ' έξω.
Κάποτε (δεν θυμάμαι ποιός αλλά ήταν νομίζω συγγραφέας) είχε πει όταν τον έλεγαν ότι είναι άσχημος: as for my face I don't mind because i am behind it.
18-08-13, 14:31   #16
stratos_335i
MODERATOR

Το avatar του χρήστη stratos_335i

Status:
Περιοχή: Ελλάδα

Drives: E46 316i
Ρε συ Don το ήξερα οτι είχες έρωτα με τις μαούνες αλλά όχι και έτσι. Ωραίο αυτοκίνητο για τον σκοπό που το πήρες αλλά ρε φίλε όταν φτάσεις 60 χρονών τι θα θέλεις να οδηγάς???

Μέσα είναι φοβερό αλλά απο έξω έχει ένα θεματάκι. Πολλά απο αυτά που γράφεις δεν ήξερα οτι υπάρχουν σε αυτοκίνητο. Το "snow" τι κάνει? Πώς αλλάζει την συμπεριφορά του αυτοκινήτου?
18-08-13, 16:02   #17
Don Molina

Status:

Ρίχνει την απόκριση του γκαζιού νομίζω για να μην σπινιάρει τόσο. Σε 2-3 μήνες που θα πλακώσουνε τα χιόνια, θα σας πω κι αν δουλεύει.

Ο λόγος που το πήρα είναι γιατί το BMW μπορούσε να πουληθεί (είχε τέλη και σχετικά ανθρώπινο τεκμήριο) και επωλήθη, ενώ αυτό όχι. Επίσης αντί να δίνω λεφτά σε κάποιον Ελβετό και να πάρω "οτιδήποτε", καλύτερα να τα δώσω στον πατέρα μου και να πάρω ένα ρεαλιστικά πολύ καλύτερο αυτοκίνητο. Επίσης αυτήν την στιγμή δεν ήθελα να χαλάσω πολλά λεφτά, και για να έπαιρνα κάτι άλλο που θα μ' άρεσε θα έδινα αρκετά λεφτά που δεν ήθελα αυτήν την στιγμή. Και ειλικρινά δύσκολα παίρνεις περισσότερο αυτοκίνητο με τόσα λεφτά. Από το 2014 βλέπουμε.

Έχεις δίκιο πάντως. Κακομαθαίνεις με χώρους κι άνεση και μετά αρχίζεις και κοιτάς περίεργα τα πράγματα. Ελπίζω το επόμενο να 'ναι δίπορτο, γιατί αλλιώς δεν με βλέπω να κατεβαίνω τα 5 μέτρα μήκος
19-08-13, 02:30   #18
frezas

Το avatar του χρήστη frezas

Status:
Περιοχή: ΠΕΙΡΑΙΑΣ

Drives: F20 116i
Εξω οπως ειπαν και οι αλλοι......ΔΕΝ.....

Μεσα ειναι σουπερ.......ακομα καλυτερα αν καθεσαι στο πισω καθισμα και σε πηγαινουν......

Οπως και να'χει, καλα τα σκεφτεσαι......κανε τη δουλεια σου, αφου υπαρχει.......και οταν με το καλο μπορεσεις, παρε κατι που να γουσταρεις πραγματικα...!
19-08-13, 09:11   #19
fotis1

Το avatar του χρήστη fotis1

Status:
Περιοχή: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ

Drives: E83 X3 3.0i
Από τα αυτοκίνητα που είναι ωραία να κάθεσαι στο πίσω δεξιά κάθισμα.
Εφόσον καλύπτει τις ανάγκες σου τότε είναι ΟΚ.
Πάντως από εξωτερικό... καλύτερα να βγάλεις την χαρτοσακούλα από το κεφάλι σου και να την φορέσεις στον Κινέζο.
Να έχεις καλά και ασφαλή και πολλά ταξίδια
Ο χρήστης fotis1 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
19-08-13, 10:18   #20
Papajim

Status: Banned
Περιοχή: Αθήνα

Drives: E90 335i
Ελα βρε Γιαννη! Υπερβαλεις!
Μια ασχημη επιλογη, παραμενει μια επιλογη! Καποιοι οπως ειπες δεν την εχουν. Εσυ να εισαι καλα και τα ονειρα σου θα σου δινουν δυναμη να τα πραγματοποιησεις... αργα ή γρηγορα την ιδια γλυκα θα εχει!
Ο χρήστης Papajim δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές