Αφαιρεση Βαθουλωματος-λακουβας! - Page 2 - BMWForum.gr

BMWForum.gr

Αξεσουάρ ,Εξοπλισμός & Περιποίηση αυτοκινήτου Φροντίστε το "μωρό" σας...

Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
20-07-13, 15:01   #11
stratos_335i
MODERATOR

Το avatar του χρήστη stratos_335i

Status:
Περιοχή: Ελλάδα

Drives: E46 316i
Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο sv2gww Εμφάνιση μηνυμάτων
Για την Θεσσαλονίκη υπάρχει ο ένας και μοναδικός "Γιακούμπ" (http://www.theopro.gr/). Επαναφέρει οποιοδήποτε βαθούλωμα ή λακάκι από οποιαδήποτε ζημιά με τρόπο που ακόμα και γνώστες -δηλ λαμαρινάδες- δεν πιστεύουν!! Αχρείαστος να 'ναι αλλά υπάρχει.
Γιάννης-sv2gww.

PS Υπ' όψη ότι εάν η ζημιά δεν έχει γδάρσιμο στη βαφή (πχ χαλάζι ή κάποιο μεγάλο βαθούλωμα σε λαμαρίνα από επαφή με χαμηλή ταχύτητα) τότε ΔΕΝ χρειάζεται καμία βαφή!

Απο όσο ξέρω χρησιμοποιεί άλλη μέθοδο αντί για βεντουζάκια. Κάνει τρύπα για να περάσει ένα λοστό και το φέρνει. Μετά το σφυράκι με πλαστικό ζουμπά για να βελτιώσει το οπτικό αποτέλεσμα.

Ακούγεται μέχρι εδώ οτι είναι καλός αλλά κάνει τρύπα για να δουλέψει αν δεν υπάρχει κάπου

20-07-13, 19:13   #12
sv2gww

Το avatar του χρήστη sv2gww

Status:
Περιοχή: Θεσσαλονικιός μεν, κάπου τριγύρω δε...

Drives: Ε39 528i/2
Όχι Στράτο, δεν κάνει καμιά τρύπα σε λαμαρίνα. Αν είναι απροσπέλαστο το σημείο εκ των έσω για να ασκήσει πίεση με τα εργαλεία του προς τα έξω τότε καταφεύγει στις μεθόδους των φανοποιών: ποντάρισμα χάλκινου "καρφιού" (http://www.shoptoolsforpros.com/medi...ool-jo2250.jpg) και μετά εξώλκευση με ειδικά εργαλεία. Αλλά το ζητούμενο στην μαστοριά του είναι η επαναφορά της λαμαρίνας από βαθουλώματα και όχι ζημιές από κράσπεδα σε μασπιέδες ή βιβλική τοπική ζημιά από μικροσυγκρούσεις. Το 95% όλων των μερών του αμαξώματος είναι προσπελάσιμο (πχ καπώ, πόρτ-μπαγκαζ, πόρτες, οροφή, πίσω κολώνες κλπ).
Γιάννης-sv2gww.

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
τέσσερα πράγματα δεν γυρίζουν πίσω:
τα λόγια που λέχθηκαν, ο χρόνος που πέρασε, οι ευκαιρίες που δόθηκαν και οι σφαίρες που άφησαν την κάνη...

Ο χρήστης sv2gww δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
20-07-13, 20:47   #13
stratos_335i
MODERATOR

Status:

Επειδή το είχα ξανασυζητήσει το θέμα ήμουν σίγουρος οτι κάνει κάποια τρύπα απο εμπειρία κάποιου γνωστού. Τώρα αν δεν κάνει πλέον είναι ακόμα καλύτερα γιατί ακούγονται αρκετά καλά λόγια για αυτόν. Με βλέπω να έρχομαι πάνω για μικρο-διορθώσεις.

20-07-13, 21:27   #14
Panoz

Το avatar του χρήστη Panoz

Status:

Drives: E92 335i
Δεν χρειαζεται να τραβηχτεις Θεσσ/νικη ...υπαρχει στην Γρ.Λαμπρακη στα συνορα Κορυδαλλου-Νεαπολης και ειναι απιστευτος μαστορας. Ανεβαινοντας την Λαμπρακη(Αθηνων) στο ρευμα που παει προς Σχιστο , ειναι στο δεξι σου χερι ,αν θυμαμαι καλα, 300-400 μετρα μετα τις φυλακες...

Sent from my iPad using Tapatalk
20-07-13, 22:28   #15
stratos_335i
MODERATOR

Status:

Θα μιλήσουμε όταν και αν έρθει η ώρα. 3 χρόνια το έχω έτσι...
21-07-13, 00:29   #16
maris7

Το avatar του χρήστη maris7

Drives: Ε92 320i
Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Panoz Εμφάνιση μηνυμάτων
Δεν χρειαζεται να τραβηχτεις Θεσσ/νικη ...υπαρχει στην Γρ.Λαμπρακη στα συνορα Κορυδαλλου-Νεαπολης και ειναι απιστευτος μαστορας.
φιλος που πηγε στον συγκεκριμενο του πηρε 50 ευρω για μια λακουβα οποτε εγω εχω καμια 20αρια λακουβες απο χαλαζι να υπολογιζω κανα χιλιαρικο?
Ο χρήστης maris7 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
21-07-13, 14:43   #17
sv2gww

Το avatar του χρήστη sv2gww

Status:
Περιοχή: Θεσσαλονικιός μεν, κάπου τριγύρω δε...

Drives: Ε39 528i/2
Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο maris7 Εμφάνιση μηνυμάτων
φιλος που πηγε στον συγκεκριμενο του πηρε 50 ευρω για μια λακουβα οποτε εγω εχω καμια 20αρια λακουβες απο χαλαζι να υπολογιζω κανα χιλιαρικο?
Ε όχι δα!! Πάνω από 10 έχεις έκπτωση!!!
Πέρα από την πλάκα, έτσι πάει... έχεις έκπτωση.
Ο λόγος είναι απλός: Αν πχ πρέπει να φτιάξεις 10 λακουβάκια στο καπό (δηλ 500 ευρώπουλα) τότε αγοράζεις άνετα ένα μεταχειρισμένο σε άψογη κατάσταση ΚΑΙ το βάφεις κιόλας και σου μένουν ΚΑΙ ρέστα για να φτιάξεις 2-3 λακουβάκια στον ουρανό....
Η τιμή θα είναι σαφώς πιο χαμηλή σε τέτοιο πλύθος βαθουλωμάτων. Αλλιώς θα μείνει χωρής δουλειά ο μάστορης.
Γιάννης-sv2gww.

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
τέσσερα πράγματα δεν γυρίζουν πίσω:
τα λόγια που λέχθηκαν, ο χρόνος που πέρασε, οι ευκαιρίες που δόθηκαν και οι σφαίρες που άφησαν την κάνη...

Ο χρήστης sv2gww δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
21-07-13, 15:49   #18
Panoz

Το avatar του χρήστη Panoz

Status:

Drives: E92 335i
Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο maris7 Εμφάνιση μηνυμάτων
Κατσε ρε φιλε...πας στο μαγαζι να σου φτιαξει ΕΝΑ σημειο. Τι περιμενεις? Να σου παρει 10€ η να στο φτιαξει τσαμπα?

Σε παρκιν οταν πας πληρωνεις 5€ εισοδο μεχρι μια ωρα και μετα ενα ευρω εκαστη η ωρα.

Ετσι δουλευουν τα πραγματα παντου. Δεν ειναι λογικο για περισσοτερα σημεια να γινουν αλλες τιμες ωστε το τελικο νουμερο να ειναι λογικο?

Επισης οταν κανεις τοπικη φαβη και πληρωνεις 60-80€ ευρω για ενα σημειο ή ολικη βαφη του κομματιου στην αντιπροσωπεια με 150/180€ + , δεν ειναι λογικο το pdr να ζητα 50€?
Σορρυ , αλλα μην λεμε και παραλογα πραγματα...

Sent from my iPad using Tapatalk
21-07-13, 17:29   #19
maris7

Το avatar του χρήστη maris7

Drives: Ε92 320i
Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Panoz Εμφάνιση μηνυμάτων
Κατσε ρε φιλε...πας στο μαγαζι να σου φτιαξει ΕΝΑ σημειο. Τι περιμενεις? Να σου παρει 10€ η να στο φτιαξει τσαμπα?

Σε παρκιν οταν πας πληρωνεις 5€ εισοδο μεχρι μια ωρα και μετα ενα ευρω εκαστη η ωρα.

Ετσι δουλευουν τα πραγματα παντου. Δεν ειναι λογικο για περισσοτερα σημεια να γινουν αλλες τιμες ωστε το τελικο νουμερο να ειναι λογικο?

Επισης οταν κανεις τοπικη φαβη και πληρωνεις 60-80€ ευρω για ενα σημειο ή ολικη βαφη του κομματιου στην αντιπροσωπεια με 150/180€ + , δεν ειναι λογικο το pdr να ζητα 50€?
συγνωμη πανο αλλα δεν ζητησα απο κανεναν να μου το φτιαξει τσαμπα
οσο για την χρεωση ο καθενας μαστορας ζηταει οτι γουσταρει και εσυ κρινεις αν αξιζει η' οχι αλλα και τα μισα να μου πει(500ευρω)παλι πολλα ειναι για ενα καπω και εναν ουρανο
οσο για τον φιλο που τον προτιμησε ειχε 3 λακουβες(1 μεγαλη απο χτυπημα και 2 μικρες )και εφτιαξε την μια γιατι τον χρεωνε με την λακουβα,τωρα αν θελει για να κανει καλυτερη τιμη το αυτοκινητο να εχει περασει απο το αφγανισταν τοτε παω πασο
Ο χρήστης maris7 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
22-07-13, 08:33   #20
dimismx

Το avatar του χρήστη dimismx

Status:
Περιοχή: Thessaloniki

Drives: rcz rcz
Ο Γιακούμπ στη Θεσσαλονίκη είναι ο κορυφαίος.Εχω δει δουλειά του σε αυτοκίνητα και μηχανές φίλων και το αποτέλεσμα είναι άψογο.Δυστηχώς στη μηχανή μου δε μπορούσε να γίνει τίποτα μιας και το μικρό χτυπηματάκι που είχε στο ρεζερβουάρ ήταν πάνω στο νεύρο και δεν γινόταν επαναφορά με τίποτα.
Ο χρήστης dimismx δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Tags
βαθουλωμα, βορια, dent, λακουβα, ιωαννινα, paintless, pdr, repair, ελλαδα, χαλαζι

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές