Ιξωδες λαδιου(Viscocity) - Page 2 - BMWForum.gr

BMWForum.gr

Tech Cyclopedia Η τεχνική εγκυκλοπαίδεια της κοινότητας μας. Τεχνικά θέματα που μόνο εδώ θα βρείτε...

Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
18-09-13, 12:38   #11
Chiefsotos

Το avatar του χρήστη Chiefsotos

Status:

Drives: E93 335i
Για τη μεγαλη ζεστη, απλα αναγκαζει το ψυκτικο συστημα του λαδιου να δουλευει υπερωριες. Επισης μη ξεχνας οτι αλλο η θερμοκρασια του και αλλο η συνθεση του.Τα ψιλα λαδια στην πολυ ζεστη οπως αναφεραμε χανουν τις ιδιοτητες λιπανσης τους και γινονται σαν νερο.
Στο χειμωνα με -c τα πραγματα ειναι εντελως διαφορετικα, μιας και μεχρι να ζεσταθει το λαδι ο κινητηρας ειναι ερμαιο του ιξωδες του και των ορεξεων του οδηγου.

----------------------------------------------
Οι δρομοι ειναι πολυ επικινδυνοι απο μονοι τους.., ας φροντισουμε να οδηγουμε με χαμηλες ταχυτητες και τα ματια ανοιχτα!!!
Ο χρήστης Chiefsotos δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
18-09-13, 14:08   #12
Φάνης

Το avatar του χρήστη Φάνης

Status:
Περιοχή: Αθήνα

Drives: F20 116i
@Chiefsotos: Εαν απαντάς σε εμένα, να σημειώσω:

1. Δεν έχει σύστημα ψύξης λαδιού η 116i.

2. Αυτό που θελω να πώ με το ποστ μου είναι ότι ανεξαρτήτως εξωτερικής θερμοκρασίας (τουλάχιστον στο Ελληνικό κλίμα), το λάδι δουλεύει σχεδόν στην ίδια θερμοκρασία.

Πάντως το 0w-30 που βάζω εγώ έχει μεγαλύτερη αντοχή στην θερμοκρασία (αντέχει έως τους 238οC) και από το 5w-30 (202 οC) και από το 5w-40 (207οC)...μιλάω πάντα για Castrol Edge FST.
18-09-13, 16:32   #13
Chiefsotos

Status:

Και να μην εχει συστημα ψυξης με ψυγειο λαδιου, παλι ψυχεται μεσω του νερου με καποιο τροπο, αρα οπως και να εχει δουλευει υπερωριες ενα απο τα δυο συστηματα ψυξης. Αυτο που λες για το οτι αντεχει περισσοτερο στις υψηλες θερμοκρασιες, αν το συγκρινεις με καποιο καλο συνθετικο 0W-40 θα βγει στανταρ χαμενο.

Οι δρομοι ειναι πολυ επικινδυνοι απο μονοι τους.., ας φροντισουμε να οδηγουμε με χαμηλες ταχυτητες και τα ματια ανοιχτα!!!
18-09-13, 19:51   #14
Φάνης

Το avatar του χρήστη Φάνης

Status:
Περιοχή: Αθήνα

Drives: F20 116i
Το λαδι δεν ψυχεται, παρα μονο απο τον αερα που κυκλοφορει γυρω απο το καρτερ...οποτε δεν τιθεται θεμα συστηματος ψυξης.

Δηλαδη το edge δεν ειναι καλο?
18-09-13, 21:58   #15
stratos_335i
MODERATOR

Το avatar του χρήστη stratos_335i

Status:
Περιοχή: Ελλάδα

Drives: E46 316i
Φάνη στο δικό μου το λάδι και το νερό χωρίζονται απο ένα τοίχωμα 5 mm το πολύ σε κάποιο σημείο. Μάλιστα, σε πολύ κρύο το λάδι δεν ζεσταίνεται εύκολα και κρυώνει πολύ γρήγορα. Ο θερμοστάτης έχει να κάνει μόνο με το ψυγείο λαδιού. Να ψύχεται στις τουρμπίνες που έρχεται πολύ κοντά δεν υπάρχει λόγος.

Οπότε το νερό παίζει ρόλο στην θερμοκρασία λαδιού.
19-09-13, 00:50   #16
topmar

Το avatar του χρήστη topmar

Περιοχή: Σέρρες

Drives: E90 320d
Καλησπέρα,

εγώ θα καταθέσω την δική μου εμπειρία με τα 2 λάδια της Castrol που χρησιμοποίησα στο παρελθόν....τα Castrol Edge Formula RS 0W40 και Castrol Edge TurboDiesel 0W30.

Με το Castrol Edge TurboDiesel 0W30 και χρήση λαδιού περίπου 10.000ΚΜ, έλεγχος βέργας και η στάθμη στο σημείο ΜΑΧ (με χρήση 60% Γερμανία και 40% Ελλάδα).

Με το Castrol Edge Formula RS 0W40 και χρήση λαδιού περίπου 7.000ΚΜ, έλεγχος βέργας και η στάθμη κάτω από το σημείο ΜΑΧ υπολογιζόμενη σε περίπου 200ml (με χρήση 100% Ελλάδα).

Σαν αίσθηση, θυμάμαι πως το μοτέρ ακούγονταν πιο ομαλά με το Castrol Edge TurboDiesel 0W30......

Πρέπει να ληφθούν υπόψη οι διαφορετικές εξωτερικές θερμοκρασίες που χρησιμοποιήθηκαν τα λάδια (Γερμανία και Ελλάδα) αλλά και το γεγονός πως το 2ο λάδι (Castrol Edge TurboDiesel 0W30) έχει το χαρακτηρισμό για Diesel, χωρίς όμως να σημαίνει πως και το 1ο δεν πληρούσε την προδιαγραφή LL04 της BMW....

Τώρα με το γνήσιο της BMW (5W-30) δεν μπορώ να δω καμία αισθητή διαφορά, αλλά δεν κάνω και πολλά ΚΜ ετησίως πλέον (πολύ κάτω των 10.000).....ίσως το ξαναγυρίσω στα Castrol Edge....

Ο χρήστης topmar δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
19-09-13, 01:02   #17
nfot

Το avatar του χρήστη nfot

Status:
Περιοχή: Βολος

Drives: E82 135
Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο stratos_335i Εμφάνιση μηνυμάτων
...

Οπότε το νερό παίζει ρόλο στην θερμοκρασία λαδιού.
Μα και η BMW, στα κιτ βελτιωσης δινει μεγαλυτερο ψυγειο αντιψυκτικου, οχι εξτρα ψυγειο λαδιου. Αυτο με κανει να πιστευω, οτι ο κυριος ογκος ψυξης, εχει μελετηθει να γινεται απο το αντιψυκτικο υγρο.
07-10-13, 13:35   #18
angelm3
ADMINISTRATOR

Το avatar του χρήστη angelm3

Status:

Drives: E92 M3
Ένας πολύ ενδιαφέρων πίνακας που δείχνει τις βαθμίδες των λιπαντικού με βάση το ιξώδες σε θερμοκρασία 40 και 100 βαθμών.

08-10-13, 17:17   #19
LOIZOS

Το avatar του χρήστη LOIZOS

Drives: E90 320d
Ας μου απάντηση κάποιος μια απορία που έχω
Το 0 W ζεσταίνεται γρηγορότερα από το 10 W ?
Ακόμη κάτι πόσο χρόνο χρειάζεται να ζεσταθεί το λαδί στα DIESEL γιατί το δικό μου κάνει 10 λεπτά να ζεσταθεί το νερό αν θέλει το πενταπλάσιο το λαδί τότε δεν έπρεπε να γκαζώνω ποτέ
Ο χρήστης LOIZOS δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
08-10-13, 17:37   #20
Chiefsotos

Status:

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο LOIZOS Εμφάνιση μηνυμάτων
Το 0 W ζεσταίνεται γρηγορότερα από το 10 W ?
Σαφως!

Απάντηση στο θέμα

Tags
λαδι, ιξωδες, viscocity

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές