Τακάκια horror story (σχεδόν) - Page 3 - BMWForum.gr

BMWForum.gr

Service Αυτοκινητου & Οδηγίες συντήρησης Ολα τα θέματα που αφορουν το service του αυτοκινητου και τα συνεργεία που εμπιστευόμαστε.

Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
14-08-14, 19:31   #21
LOIZOS

Το avatar του χρήστη LOIZOS

Drives: E90 320d

Ο χρήστης LOIZOS δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
16-08-14, 19:26   #22
statyc

Το avatar του χρήστη statyc

Status:

Drives: E87 116i
Θεός..Μακάρι να πιανε και το χέρι μου...
Ο χρήστης statyc δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
21-09-14, 18:06   #23
diosak

Drives: E46 316i
Τέλειο diy.
Εγώ πριν κανα δίμηνο που πήγα να αλλάξω δίσκους και τακάκια πίσω, δεν μπόρεσα με τίποτα να βγάλω τους δίσκους. Είναι τόσο κολλημένοι πάνω στο ρουλεμάν του τροχού που και δυο ώρες που του πιλάτευα τίποτα δεν κατάφερα. Σκουριά βλέπετε... Και πολλά χρόνια επάνω στο αμάξι.
Εν τέλει άλλαξα μόνο τα τακάκια. Μόλις βρω χρόνο θα πάω να αγοράσω δυο βίδες με ροδελίτσες και παξιμάδια για να τους εξολκεύσω.

Sent from my OnePlus One using Tapatalk
Ο χρήστης diosak δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
21-09-14, 20:36   #24
Zidane

Το avatar του χρήστη Zidane

Περιοχή: Thessaloniki

Drives: F10 520d

Το οτι μοιραζεσαι ολα αυτα με ολους εμας ειναι πραγματικα εκπληκτικο. Κυριως αν σκεφτει καποιος, τον χρονο που ξοδεψες γι αυτο.
Δεν εχω λογια.
Τα ιδια ισχυουν και για τον don molina, απλα η απαντηση του Γιαννη εδωσε αλλη διασταση και ποιοτητα στο θεμα.
Μπραβο.
Γιαννη, μπορω να σου φερω το αμαξι 2-3 μερες να το κανεις πενα?
21-09-14, 21:17   #25
sv2gww

Το avatar του χρήστη sv2gww

Status:
Περιοχή: Θεσσαλονικιός μεν, κάπου τριγύρω δε...

Drives: Ε39 528i/2
Χρήστο δεν κάνω κάτι υπερβολικό, είναι μέρος των γνώσεών μου. Ότι έκανα στην αντιπροσωπεία για τα αυτοκίνητα των πελατών τα κάνω και για το δικό μου. Αν ήμουν φούρναρης μάλλον θα σας έδειχνα φωτό από ψωμί σε σχήμα δίσκου συμπλέκτη
Το μόνο πρόβλημα που έχω είναι οι φωτογραφήσεις. Δεν είναι εύκολο με λερωμένα χέρια και το νου στη δουλειά να πιάνω τη μηχανή των 1500+ € και να σκέφτομαι πότε πρέπει να βγάλω την κατάλληλη φωτό.
Αν είχα χώρο Χρήστο για το αμάξι σου θα είχα κάνει ένα mini-συνεργείο για όλες τις δουλειές και για όλα τα αυτοκίνητα του forum. Παρουσία του ....πελάτη ΚΑΙ για μάθημα-σεμινάριο!
Diosak για να βγουν οι δισκόπλακες πρέπει να λυθεί η αλενόβιδα που τις κρατάει επάνω στο μουαγιέ!!!

Μη διανοηθείς να προσπαθήσεις να βγάλεις την δισκόπλακα αν δε βγάλεις αυτή τη βίδα (κλειδί allen No 6 ή 7). Η μόνη περίπτωση κολημένου δίσκου είναι στα πίσω φρένα όπου τα σιαγωνάκια του χειρόφρενου μπορεί να είναι τέρμα ανοικτά αλλά και πάλι ο δίσκος θα ξεκολήσει από το μουαγιέ πανεύκολα. Ακόμα κι αν δεν βγούν ένα χτύπημα από πίσω με ένα σφυρί αρκεί. Αν ήταν θέμα σκουριάς ούτε τη ζάντα δε θα μπορούσες να βγάλεις.

Γιάννης-sv2gww.

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
τέσσερα πράγματα δεν γυρίζουν πίσω:
τα λόγια που λέχθηκαν, ο χρόνος που πέρασε, οι ευκαιρίες που δόθηκαν και οι σφαίρες που άφησαν την κάνη...

Ο χρήστης sv2gww δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
21-09-14, 21:30   #26
diosak

Εννοείται την έχω βγάλει την αλλενοβιδα. Και σφυρί χρησιμοποίησα... Άλλαξα πέρσι ελαστικά, όποτε οι ζάντες βγαίνουν άνετα...

21-09-14, 21:49   #27
sv2gww

Status:

Οπότε και θα κάνω την χαζή ερώτηση της εβδομάδας... το χειρόφρενο το κατέβασες όταν προσπάθησες να βγάλεις τους πίσω δίσκους??
Μήπως τα σιαγωνάκια του χειροφρένου ήταν τέρμα ανοικτά κι έβρισκαν στο εσωτερικό "δοντάκι" που δημιουργεί η φθορά από μέσα? Η επιφάνεια που μπορεί να πιάσει σκουριά και να σε παιδέψει είναι τρομακτικά μικρή!! Είναι το "δαχτυλίδι" του μουαγιέ αμέσως πίσω από την τρύπα της ζάντας, να 'ναι 3mm???

Στη φωτό το σημείο που σου περιγράφω είναι στον "αφαλό" του μουαγιέ και είναι ακριβώς πίσω από την ασπρίλα των οξειδώσεων της ζάντας αλουμινίου.

Όση σκουριά κι αν υπάρξει μεταξύ δίσκου και μουαγιέ δεν υπάρχει περίπτωση (ούτε μία στο τρις) να σε δυσκολέψει, είναι σα να ανοίγεις ένα τοστ στα δύο...
Γιάννης-sv2gww.

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
τα λόγια που λέχθηκαν, ο χρόνος που πέρασε, οι ευκαιρίες που δόθηκαν και οι σφαίρες που άφησαν την κάνη...

22-09-14, 02:12   #28
diosak

Ναι ναι κατεβασμένο χειρόφρενο κανονικά.
Κατά τα άλλα τι να σου πω...με παίδεψε πολύ οπότε το παράτησα και δεν έχω προλάβει να ασχοληθώ έκτοτε...

20-02-15, 20:10   #29
famas

Drives: E90 316i
Καλησπέρα,
για να μην ανοίγω νέο θρεντ, να ρωτήσω κάτι σχετικό με τα φρένα εδώ.
Σε Ε90 316 του 2008, με 55.000 χλμ πόσο δυνατόν είναι οι δίσκοι να έχουν αποκτήσει "νύχι", ώστε να θέλουν αλλαγή;

Αν οι διαχειριστές κρίνουν ότι είμαι εκτός θέματος, ας μεταφερθεί το ποστ μου.
Ο χρήστης famas δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
20-02-15, 20:58   #30
sv2gww

Status:

Nύχι είναι 2 mm αλλά είναι και 8446 mm.. Ποιός το είδε κι έκρινε ότι οι δίσκοι σου θέλουν αλλαγή? Για τι βάθος φθοράς μιλάμε? Εμπρός ή πίσω?
Γίνε σαφής σε παρακαλώ. Όπως με το γιατρό που ρωτάει και θέλει να μάθει τα πάντα.
Γιάννης-sv2gww.

Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές