Τακάκια horror story (σχεδόν) - Page 4 - BMWForum.gr

BMWForum.gr

Service Αυτοκινητου & Οδηγίες συντήρησης Ολα τα θέματα που αφορουν το service του αυτοκινητου και τα συνεργεία που εμπιστευόμαστε.

Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
20-02-15, 20:59   #31
Κίμων

Το avatar του χρήστη Κίμων

Περιοχή: ΑΘΗΝΑ

Drives: E90 316i
Σίγουρα είναι 55000 τα χλμ;; Το νύχι δε σημαίνει απαραίτητα αλλαγη ... Δες και αλλά ε90 ...
20-02-15, 21:11   #32
famas

Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις.
Καταρχάς το αυτοκίνητο ήταν μτχ κι έγραφε το κοντέρ αλλά και το διαγνωστικό που κουμπώθηκε 55.000 χλμ. Φυσικά δεν είδαμε τι είχε στο κλειδί.
Ψηλαφώντας είδα ότι είχε πολύ μεγάλο νύχι, κάτι που επισήμανε και το εξειδικευμένο συνεργείο που πήγε για έλεγχο, ο δε μάστορας είπε κατευθείαν ότι οι δίσκοι, μεταξύ άλλων, θέλουν αλλαγή.
Αυτό που ρωτάω είναι εάν υπάρχει περίπτωση, όντως σε 55.000 χλμ να φθαρούν τόσο οι δίσκοι. Αν ήταν για άλλο αυτοκίνητο, δεν θα ρωτούσα, αλλά για BMW ειδικά, δεν ξέρω τίποτα.
Ο χρήστης famas δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
20-02-15, 21:22   #33
Κίμων

Το avatar του χρήστη Κίμων

Περιοχή: ΑΘΗΝΑ

Όντως έχεις δίκιο ότι είναι λιγο για αλλαγη σ αυτά τα χλμ .. Πάντως πολλές φορές παίζει ρόλο ο οδηγός και η χρήση του φρένου , ακόμα και τα τακάκια που χρησιμοποιούνται αν μπήκαν αλλά με σκληρότερη πάστα. Πάντως ίσως είναι και μια ένδειξη για κάποια παραπάνω χλμ . Εμένα με 80 πάντως έχει μικρο νύχι οχι ακόμα όμως για αλλαγη
22-02-15, 12:11   #34
nfot

Το avatar του χρήστη nfot

Status:
Περιοχή: Βολος

Drives: E82 135
Δεν ξερω τι φρενα φοραει το δικο σου, αλλα στον 135 ασσο μου, οι μπροστινοι δισκοι, θελανε αλλαγη σε αυτα τα χιλιομετρα, με μετρηση με παχυμετρο και οχι με βαση το ματι.
22-02-15, 17:52   #35
giannis

Το avatar του χρήστη giannis

Status:
Περιοχή: Αθήνα

Drives: E87 116i
Οπως γραφτηκε σωστα απο πανω καντε μια μετρηση παχους των δισκων. Υπαρχουν ορια φθορας, στους γνησιους δισκους ειναι και με σταμπα γραμμενη πανω. Γραφει διαστασεις και γραφει και max. x mm φθορα.
Η φθορα ειναι αναλογα της χρησης παντα οπως διαβασα και πιο πριν. Παιζουν ρολο πολλα απ το που μενει, εχει διαφορα αν μενει καποιος σε βουνο ή λοφο με εντονες κλισεις απ το να μενει σε μια απεραντη φλαταδουρα! Αν κινειται σε πολη η επαρχια ή εθνικες, πως το παει τ αμαξι, αμα τσαρουχωνει τα φρενα για ψυλου πηδημα, αμα το βαζει σε καμμια πιστα, τι τακακια χρησιμοποιει, με πιο σκληρη η μαλακη παστα και αλλα πολλα.
Μονο με παχυμετρηση των δισκων θα δεις αμα ειναι μεσα ή εκτος οριων.
15-03-15, 18:15   #36
giannis

Status:

Καλησπερα σας.
Ηθελα να ρωτησω εαν υπαρχει αντιπροσωπεια της ΑΤΕ στην Ελλαδα και δη εντος Αττικης. Ενα μικρο ψαξιμο που εκανα στο ιντερνετ δεν μου εβγαλε καποια σαφη συμπερασματα. Το επισημο σαιτ της ΑΤΕ πιο πολυ με μπερδεψε παρα με βοηθησε. Μετα το google με 'πεταγε' σε διαφορους εμπορους ανταλλακτικων, αλλα δεν εβγαλα ακρη αν καποιος ειναι ο επισημος εισαγωγεας-αντιπροσωπος της στην Αθηνα.

Αλλιως αν μπορειτε να μου προτεινετε, και με πμ για να μη φανει διαφημιση καποιους σωστους εισαγωγεις-ανταλλακτικατζηδες εντος Αττικης που να μην πουλανε μαιμουδες, γιατι εχουμε πηξει στις Κινεζιες, αλλα να μη γδερνουν κιολας!

Συγκεκριμενα ψαχνω για μπροστα τακακια ΑΤΕ και καλωδιο αισθητηρα για την 116
16-03-15, 21:47   #37
sv2gww

Το avatar του χρήστη sv2gww

Status:
Περιοχή: Θεσσαλονικιός μεν, κάπου τριγύρω δε...

Drives: Ε39 528i/2
Γιάννη καλησπέρα.
Για ΑΤΕ θα σου έλεγα να πας στον Σκατζίκη/Μαραγκό, αντιπροσώπους πολλών γνωστών εταιρειών -κυρίως ρουλεμάν και ιμαντών-. Εδώ στη Θεσσαλονίκη πάω μόνο σ' αυτούς για τακάκια της Pagid.
Δες στο σαιτ τους για τη διεύθυνση στην Αθήνα:
http://www.skama.gr/autokinito.aspx
Γιάννης-sv2gww.

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
τέσσερα πράγματα δεν γυρίζουν πίσω:
τα λόγια που λέχθηκαν, ο χρόνος που πέρασε, οι ευκαιρίες που δόθηκαν και οι σφαίρες που άφησαν την κάνη...

Ο χρήστης sv2gww είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
17-03-15, 18:09   #38
giannis

Status:

Ευχαριστω πολυ για την απαντηση!
25-10-15, 23:06   #39
Don Molina

Το avatar του χρήστη Don Molina

Status:
Περιοχή: Zurich, CH

Drives: F82 M4+S2k
Update από το πρώτο ποστ που ξεκίνησε το θέμα:

Η τσιμούχα του πάνω-έξω πιστονιού της δαγκάνας του συνοδηγού έχει πάρει πούλο, γι' αυτό η δεξιά μου τα τρώει άνισα τα τακάκια. Φωτό δεν έβγαλα γιατί βαριόμουνα να βγάλω γάντια κλπ

Τέσπα, είμαι σε αναζήτηση κιτ rebuild δαγκάνας το οποίο τώρα που έχω 2ο αμάξι μπορώ να κάνω με την ησυχία μου στο σπίτι (στο μπαρ/πάσο της κουζίνας κατά πάσα πιθανότητα )

Τα EBC Ultimax κρατήσαν κοντά στις 40 χιλιάδες χιλιόμετρα, κι είχαν άλλες 10 εύκολα αν η δαγκάνα δεν μου έφερνε το 1 από τα 3 μπροστά τακάκια στο αμήν... Πολύ καλές εντυπώσεις γενικά, άριστα τακάκια "γενικής χρήσης" κι από διάρκεια ζωής φουλ ευχαριστημένος δεδομένου 2τονου αυτόματου τανκ.

Τώρα δοκίμασα Wagner Thermoquiet κεραμικά, τα οποία ήθελα να δοκιμάσω επί 7αριού αλλά δεν έβρισκα νούμερο. Από θόρυβο 0, από σκόνη θα δούμε. Τα έβαλα γιατί υποτίθεται ότι δεν μαυρίζουνε, θα δείξει η αυτοψία.

Δυστυχώς δεν πρόλαβα να βγω να τα στρώσω σωστά, οπότε το 1.5 σκάρτο χιλιόμετρο που έκανα μέχρι μαξ 60 και 2-3 φρεναρίσματα δεν θα μου δώσουνε συμπέρασμα μιας και νομίζω ότι έχουνε διαφορετική αρχική επιφάνεια για το στρώσιμο. Μόλις τα στρώσω θα σας πω (ή θα τα πετάξω )
20-11-15, 14:56   #40
Don Molina

Το avatar του χρήστη Don Molina

Status:
Περιοχή: Zurich, CH

Drives: F82 M4+S2k
Update (ξανά-μανά)

Έκανα rebuild στην δαγκάνα πριν κανά 10ήμερο τελικά. Απλούστατη δουλίτσα, αλλά σπαζ@@ να κάτσουνε οι έξω τσιμούχες μέχρι να τους πάρεις τον αέρα. Κατά τ' άλλα τι 'χες Γιάννη, τι 'χα πάντα...

Όταν είχα κάνει το γενικό μάζεμα προ 2 ετών για να ανέβει ο κινέζος Ελβετία, είχα τορνάρει τους δίσκους γιατί είχανε τρελό τρέμουλο (μην αρχίσουμε στράβωμα, επιφάνειες κλπ - συμφωνούμε ότι διαφωνούμε ).

Ο μάστορας που έδεσε τις δαγκάνες στο αυτοκίνητο ήταν τέρμα στόκος. Είδε βίδα 10άρα σκέφτηκε "θα της απαυτώσω το σπίτι" κι έσφιξε χωρίς αύριο. Χρειάστηκα breaker bar για να ανοίξει κι ευτυχώς δεν πήρε πούλο.

Τα ροπόκλειδα δεν τα ξέρουνε, τα μάνιουαλ δεν τα ξέρουνε, και πάνε και σφίγγουνε χειρότερο από το αερόκλειδο ενώ γράφει μόνο 35Νm...

Τέσπα, έκανα κι ένα φρεσκάρισμα το υγρό φρένων και χάρηκα γιατί γενικά ήταν σχετικά καθαρό, πλάκωσα και στην πάστα τακάκια και τα 2πλά shims σε κάθε τακάκι, ήρθα σπίτι, πάω να παρκάρω, να το το ρημαδιασμένο το τρίξιμο *(&^%&*!^@%#

Άστο να ουριάζει, έβαλε κρύο τώρα, δεν κάθομαι να το ξαναπεράσω.

Τα καινούρια τακάκια γενικά τζάμι, θα κάνω χιλιόμετρα μέχρι τέλος του μήνα και δεν θα το πλύνω καθόλου να δω πως πάνε από σκόνη. Αίσθηση πολύ καλή, και δουλεύουνε και κρύα κομπλέ, οπότε ευχαριστημένος.

Και τώρα το πρόγραμμα του Κινέζου ένα bluetooth συστηματάκι κατά τα Χριστούγεννα, και για το μικρό ενταντήρα αλυσίδας και να κάνω τράμπα τα μπροστά με τα χειμερινά + πλυσίματα ζάντες μέσα έξω.

Καλή φάση τα 2 αυτοκίνητα παιδιά, όλο έχεις κάτι να κάνεις

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές