Σειρά 2 Active Tourer - Page 5 - BMWForum.gr

BMWForum.gr

Σειρά 2 Συζητήσεις για τη σειρά 2

Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
07-10-14, 09:30   #41
Φάνης

Το avatar του χρήστη Φάνης

Status:
Περιοχή: Αθήνα

Drives: F20 116i
Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο JEO Εμφάνιση μηνυμάτων
Βασιζεται στην πλατφορμα του mini?
Ναι, του Countryman.

Το προωθεί πολύ η BMW γιατί είναι ένα πολύ μεγάλο στοίχημα και δεν θέλει να το χάσει. Έτσι έχει ρίξει τρελλή προώθηση. Για την τιμή δεν συμφωνώ...έχει τα ίδια χρήματα με την B-Class με πιο δυνατό κινητήρα και πιο νέα τεχνολογία αλλά και πιο νέο αυτοκίνητο.
07-10-14, 16:58   #42
JEO
MODERATOR

Το avatar του χρήστη JEO

Status: Βatman

Drives: Ε34 520i
Ναι Φανη εχεις δικιο, το μεταξονιο του κανονικου mini ειναι πολυ μικρο για την 2 tourer.
Γι΄αυτο θα υπαρξουν και τετρακινητες εκδοσεις.

Οποτε η πλατφορμα, αναρτησεις και οι κινητηρες υπηρχαν, δεν εξελιχθηκαν εκ νεου. Πως δικαιολογειται μια τετοια τιμη?
Ροπη ειναι το ποσο μακρια θα πας τον τοιχο οταν τον χτυπησεις.

Θοδωρης.
Ο χρήστης JEO δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
07-10-14, 19:18   #43
frezas

Το avatar του χρήστη frezas

Status:
Περιοχή: ΠΕΙΡΑΙΑΣ

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Φάνης Εμφάνιση μηνυμάτων
Για την τιμή δεν συμφωνώ...έχει τα ίδια χρήματα με την B-Class με πιο δυνατό κινητήρα και πιο νέα τεχνολογία αλλά και πιο νέο αυτοκίνητο.
Δεν ειπε κανεις οτι η B-Class ειναι φθηνη για αυτο που προσφερει. Αλλα και παλι απο τη Merc δε περιμεναμε να μεινει εκτος απο αυτη τη κατηγορια, λογο προφιλ (εξαλλου ειχε παρουσιασει και το Α-Class χρονια πριν)....ενω απο τη BMW μας κακοφανηκε αρκετα, καθως ειναι και το πρωτο εμπροσθοκινητο BMW και επιμενω οτι ειναι ακριβο για τη κατηγορια και βαση τα οσα προσφερει σε συγκριση με τον ανταγωνισμο, και κυριως λογο μικρου χωρου αποσκευων και μετρια εκμεταλευσιμου.
07-10-14, 19:25   #44
TAZ 118!

Το avatar του χρήστη TAZ 118!

Περιοχή: Αγια Παρασκευη

Drives: E81 118i
Φανη δεν χρειαζεται να δικαιολογουμε την ΚΑΘΕ μπαρουφα της εταιρειας...
Ειμαστε ολοι,λιγο-πολυ,βαμμενοι BMWδακιδες αλλα δεν ειναι καθε πραξη της καλη και αγια...
Μπορει να ειναι στα ιδια χρηματα με την B-Class και να ειναι πιο συγχρονη,πιο δυνατη πιο-πιο-πιο κλπ ΑΛΛΑ χαιρομαι που η συντριπτικη πλειονοτητα των συμφορουμητων ΧΕΣΤΗΚΕ για την ακτιβ τουρερ...
07-10-14, 23:18   #45
Bilchil

Drives: F30 316
Την είδα σήμερα που πήγα να παραγγείλω την 3άρα.

Θα πω μόνο ότι ακόμα και η γυναίκα μου, που θεωρητικά είναι trarget group, έμεινε αδιάφορη μπροστά της. Την Χ3 βέβαια προτιμούσε, άλλο αυτό.
Ο χρήστης Bilchil δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
08-10-14, 09:42   #46
Φάνης

Status:

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο JEO Εμφάνιση μηνυμάτων
Ναι Φανη εχεις δικιο, το μεταξονιο του κανονικου mini ειναι πολυ μικρο για την 2 tourer.
Γι΄αυτο θα υπαρξουν και τετρακινητες εκδοσεις.

Οποτε η πλατφορμα, αναρτησεις και οι κινητηρες υπηρχαν, δεν εξελιχθηκαν εκ νεου. Πως δικαιολογειται μια τετοια τιμη?
Πλατφόρμα υπήρχε, αναρτήσεις είναι "νέες" ή τέλος πάντω διαφορετικές, όπως και αρκετά άλλα σημεία σε σχέση με το Contryman. Για το εσωτερικό δεν το συζητάω, μέα με τη νύχτα. Επίσης οι κινητήρες δεν μπαίνουν στο Countryman, αλλά στο νέο Μίνι. Τέλος, και το Countryman ακριβό είναι, οπότε εφόσον στηρίχτηκε σε αυτό γιατί να είναι φτηνό!?!?!

Τέσπα, εγώ δεν πιστεύω ότι είναι ακριβό. Έχει παρόμοια τιμη με τον ανταγωνισμό. Βασικά έχει χαμηλότερη τιμή από τον ανταγωνισμό, άρα μπορείς να το πείς και "φτηνό"...όλα είναι σχετικά.

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο TAZ 118! Εμφάνιση μηνυμάτων
Φανη δεν χρειαζεται να δικαιολογουμε την ΚΑΘΕ μπαρουφα της εταιρειας...
Ειμαστε ολοι,λιγο-πολυ,βαμμενοι BMWδακιδες αλλα δεν ειναι καθε πραξη της καλη και αγια...
Μπορει να ειναι στα ιδια χρηματα με την B-Class και να ειναι πιο συγχρονη,πιο δυνατη πιο-πιο-πιο κλπ ΑΛΛΑ χαιρομαι που η συντριπτικη πλειονοτητα των συμφορουμητων ΧΕΣΤΗΚΕ για την ακτιβ τουρερ...
Τάσο, δεν δικαιολογώ τίποτα! Απλά, εσύ το βλέπεις συναισθηματικά (και καλά κάνεις, για αυτό είμαστε εδώ), αλλά είσαι πάρα πολύ μικρή μειοψηφία...10% και αν. Και εγώ το βλέπω συναισθηματικά, αλλά βλέπω και αριθμούς και μια επιχείρηση που πρέπει να επιβιώση και να βγάλει κέρδη. Δυστυχώς, εάν θέλουμε και στο μέλλον να έχουμε //Μ και 235i και όλα αυτά τα ώραία αυτοκίνητα, θα πρέπει να "ανεχτούμε" και Χ5//Μ και Active Tourer και προσθιοκίνητη σειρά 1.

Εγώ δεν τα βλέπω ως κάτι αρνητικό, αλλά ως μια εξέλιξη και εαν το θές, ώς μια εναλλακτική πρόταση από την BMW για κάποιον που θα αγόραζε κάτι άλλο. Για παράδειγμα, σε προσωπικό επίπεδο μου αρέσει αυτό γιατί εαν η γυναίκα μου θέλει ένα προσθιοκίνητο αυτοκίνητο αντί να πάρει μια Γκόλφο ή ένα B-Class θα πάρει κάτι αντίστοιχο της BMW.

Τέλος, μην ξεχνάμε ότι όσο και να αλλάξουν τα μοντέλα, πάντα θα είναι τα πιο οδηγοκεντρικά στην κατηγορία τους. Μπορεί η Active Tourer να είναι "πουλμανάκι", αλλά είναι καλύτερα στημένα από όλους τους ανταγωνιστές της. Άρα, για έναν άνθρωπο που αναγκαστικά πρέπει να συμβιβαστεί, είναι μια καλή πρόταση.
08-10-14, 10:41   #47
TAZ 118!

Η προσθιοκινηση δεν ειναι εξελιξη....Συμβιβασμος ειναι....
Πλεον με τοση υπερπροσφορα μοντελων απο BMW-Merc εχουν χασει τον
premium χαρακτηρα και εχουν γινει απλα overpriced...
Πλεον premium ειναι μονο απο Porsche και πανω...

Υ.Γ. μην πει κανεις οτι και η Αουντι ειναι premium γιατι εχει καλη καμπινα και απτη ποιοτητα...
Οι premium εταιρειες δεν γινονται αντιγραφοντας Γκολφ,Πολο και Τιγκουαν...
08-10-14, 11:13   #48
alex747

Το avatar του χρήστη alex747

Status:

Drives: Ε84 X1 23d xDrive
Οι τιμες δεν ειναι ακριβες (περα καποιον μοντελων που λογω φορου πολυτελειας πανε στα υψη) εγω με τα ιδια λεφτα που εδωσα για το Χ1 πριν 4 χρονια σημερα επαιρνα κ πολυ καλυτερο/γρηγοροτερο αυτοκινητο κ ισως να μου περισευαν κ ρεστα , μας φαινονται ακριβα , λογω των πολλων εξοδων/φορων που εχουμε, επισης εχει μειωθει σε ολους το συνολο των χρηματων που βγαζουμε/βγαζαμε κ το κυριοτερο ειναι κ η ψυχολογια που υπαρχει!!!

Εγω βλεπω οτι σε σχεση με γερμανια γινονται μεγαλες προσπαθειες να μεινουν οι τιμες διπλα-διπλα......

Απο εκει κ περα το εαν ειναι ωραιο ή οχι τα εχουμε πει οτι ειναι τα γουστα του καθενα,
σε αλους αρεσουν οι κοντες,σε αλλους οι χοντρες, σε αλλους "τα σκυλια" κτλ
Κ το οτι εχει μπροστινη κινηση δεν μου λεει τιποτα.... γιατι με την πισω
τι παραπανω θα εκανε αυτος που θα επαιρνε το συγκεκριμενο
αμαξι;;ΤΙΠΟΤΑ
Ισα ισα κερδισαν χωρο....

Γενικα βλεπω πολυ γκρινια για τα τελευταια αυτοκινητα που βγαζει... οντως μπορει να μην ειναι του γουστου σας/μας ολα , αλλα ζουμε στο 2014 οι καιροι αλλαζουν κ τα πραγματα εξελισονται οπως ο κοσμος. Σκεφτειτε τι υπηρχε στην 10ετια το 70/80 απο αμαξια κ νοοτροποια ανθρωπων , τι υπαρχει τωρα κ πως ειναι η γενικη νοοτροπια των ανθρωπων κ πως θα ειναι σε 20 χρονια απο τωρα κ οτι καποιοι θα ψαχνουν τα σημερινα αυτοκινητα ...
Ο χρήστης alex747 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
08-10-14, 13:01   #49
Φάνης

Status:

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο TAZ 118! Εμφάνιση μηνυμάτων
Πλεον με τοση υπερπροσφορα μοντελων απο BMW-Merc εχουν χασει τον premium χαρακτηρα και εχουν γινει απλα overpriced...
Εγώ λέω ακριβώς το αντίθετο, ότι πλέον είναι underpriced (έχουν πέσει πάρα πολύ οι τιμές σε σχέση με πριν από 10 χρόνια) και συνεχίζουν να είναι premium, στην κάθε κατηγορία.

ΥΓ: Και η Cayenne στο Touareg βασίζεται, αλλά premium την χαρακτηρίζουμε.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Φάνης : 08-10-14 στις 13:54
Ο χρήστης Φάνης δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
08-10-14, 13:16   #50
TAZ 118!

Με τον μηδενικο βασικο εξοπλισμο που εχουν μαλλον overpriced ειναι...

Tags
active tourer, bmw active tourer

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές