ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ ΒΑΛΒΙΔΑ ΠΙΕΣΗΣ ΛΑΔΙΟΥ - BMWForum.gr

BMWForum.gr

BMWForum.gr » Αυτοκίνητα BMW » Σειρές & Μοντέλα ΒΜW » Σειρά 3 » ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ ΒΑΛΒΙΔΑ ΠΙΕΣΗΣ ΛΑΔΙΟΥ

Σειρά 3 Συζητήσεις για τη σειρά 3

Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
04-03-14, 22:53   #1
gpatera

Drives: E90 316i
ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ ΒΑΛΒΙΔΑ ΠΙΕΣΗΣ ΛΑΔΙΟΥ

Καλησπέρα. Έχω αγοράσει από τον Αύγουστο του 2013 ένα Bmw e90 1.6 μοντέλο του 8/2009 facelift με 42.000 ΚΜ (έτσι τουλάχιστον μου είπαν από την Bmw) από leasing, σε αντικειμενικά πάρα πολύ καλή κατάσταση. Έχω κάνει από τότε 2.500 ΚΜ και το αυτοκίνητο είναι πάρα πολύ καλό και απολαυστικό…
Τον τελευταίο καιρό όταν ταξιδεύω με ταχύτητα πάνω από 130 km/h μου ανάβει η ένδειξη του λαδιού. Όταν η ταχύτητα κατέβει ή πιέσω το κουμπί του μενού η ένδειξη σταματάει και δεν ξανανάβει.
Πήγα στην Bmw για έλεγχο και αφού το έβαλαν στον Η/Υ μου είπαν ότι δεν βρίσκουν τίποτα και μάλλον είναι η βαλβίδα πίεσης λαδιού ( Όταν αγόρασα το αμάξι έκανα αλλαγή λαδιών και φίλτρου)
Στην συνέχεια πήγα σε ένα άλλο συνεργείο αφού το έβαλαν και αυτοί στον Η/Υ μου είπαν ότι δεν βρίσκουν τίποτα…
Το πρόβλημα όμως υπάρχει …. Γνωρίζει κανένας τίποτα. Να κάνω την αλλαγή της βαλβίδας?
Η στάθμη των λαδιών είναι σωστή, μόνο η κατανάλωση βενζίνης μέσα στην πόλη (Λάρισα) είναι κοντά στα 11.5 lt/100 km. (μεγάλη σε σχέση με το 1.4 Οπελ Αστρα που είχα). Εκτός πόλης η κατανάλωση είναι καλή 5-6.5 lt/100km με ελαφρύ πόδι
Ο χρήστης gpatera δεν είναι συνδεδεμένος  
06-03-14, 13:44   #2
statyc

Το avatar του χρήστη statyc

Status:

Drives: E87 116i
Καλησπέρα φίλε μου, καταρχήν πέρνα από την ενότητα των νέων μελών για μερικές συστάσεις να σε μάθουμε καλύτερα

Όσον αφορά το πρόβλημα, μπορεί να ναι κάτι τόσο απλό σαν την βαλβίδα, αλλά μπορεί (εύχομαι όχι) να ναι κάτι σοβαρό. Εμένα σε παλιότερα αυτοκίνητα ανάλογη ένδειξη μου είχε ανάψει λόγω χαμηλής πίεσης λαδιού. Την μια φορά λόγω προβλήματος στο ψυγείο λαδιού και την δεύτερη λόγω γενικότερης βλάβης από φθορά του κινητήρα (μέταλλα, στρόφαλο κλπ.) Σε κάθε περίπτωση θα πρέπει να ελέγξεις ότι η πίεση λαδιού σου και ενδεχομένως η συμπίεση σου είναι σε νορμάλ επίπεδα. Τουλάχιστον έτσι θα αποκλείσεις κάθε πιθανότητα να έχει το αυτοκίνητο σοβαρή ζημιά.
Ο χρήστης statyc δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
19-02-16, 19:49   #3
glympe

Drives: E90 320i
Παλιό θέμα αλλά έχω και εγω το ίδιο πρόβλημα. Πως ελέγχεις οτι η πίεση και συμπίεση είναι σε νορμαλ επίπεδα;

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη ms_kostakiss : 19-02-16 στις 21:52 Αιτία: Διαγραφή quote
Ο χρήστης glympe δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
19-02-16, 20:46   #4
Don Molina

Το avatar του χρήστη Don Molina

Status:
Περιοχή: Zurich, CH

Drives: F82 M4+S2k
Συμπίεση μετράς από τα μπουζί με συμπιεσόμετρο.

Πίεση λαδιού μπορείς να πάρεις από πολλές μεριές, πολλά μοτέρ έχουνε ήδη plugged γαλαρίες λαδιού στο μπλοκ και το μόνο που χρειάζεσαι είναι ένα μανόμετρο με το σωστό fitting.

Νομίζω κάθε σοβαρό συνεργείο θα πρέπει να έχει τα εργαλεία και να μπορεί να κάνει τέτοιες μετρήσεις.
19-02-16, 20:51   #5
glympe

Μήπως μπορείς να πεις μια γνώμη για το θέμα μου;

http://www.bmwforum.gr/forum/showthread.php?t=17072

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη ms_kostakiss : 19-02-16 στις 21:54 Αιτία: Διαγραφή quote και παραπομπή στο θέμα που άνοιξε ο χρήστης
20-02-16, 23:54   #6
nikos bob

Το avatar του χρήστη nikos bob

Status:

Drives: N/A N/A
Σε πρωτη φαση αλλαγη βαλβιδας πιεσης λαδιου και σε συνδιασμο με τον ρυθμιστη πιεσης λαδιου, είναι και τα δυο πισω από τον δυναμο και αλλαξε τα ΠΑΚΕΤΟ.

Αν το ξανακανει και μονον αν, τοτε κανε ελεγχο στην τρομπα λαδιου και μαλλον αλλαγη !!
Ο χρήστης nikos bob δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
21-02-16, 12:03   #7
glympe

Ευχαριστώ. Να δοκιμάσω να ταξιδέψω όμως 150χλμ που είναι το κοντινότερο service BMW η είναι επικίνδυνο; (Δεν εδώ την ένδειξη τωρα. Μόνο μια φορά το έβγαλε)
21-02-16, 21:29   #8
nikos bob

Το avatar του χρήστη nikos bob

Status:

Drives: N/A N/A
Μεχρι τωρα δεν το χεις δουλεψει καθολου ;

Εάν σου αναψει λαμπακι κανεις δεξια και αν δεν είναι πραγματικη η ενδειξη και είναι από θεμα των βαλβιδων που σου ειπα και όχι της τρομπας, μολις σβησεις και ξαναναψεις θα εχει σβησει, οποτε ναι μπορεις θεωρητικα με λογικες ταχύτητες και στροφες κινητηρα να ταξιδεψεις.
Ο χρήστης nikos bob δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
22-02-16, 11:58   #9
glympe

Το δουλεύω κανονικά εντός πόλης βέβαια. Δεν εχει κανει κάτι εκτός απο ένα μικρό κόμπιασμα
27-02-16, 22:31   #10
gpav

Drives: Ε87 116i
εχω γραψει σχετικα σε παλιότερο θέμα για αυτη τη βρωμοβαλβίδα... ΛΛΛΑΞΕ ΚΑΙ ΤΟΝ ΑΙΣΘΗΤΗΡΑ - εμενα 99% εφταιγε ο αισθητηρας και οχι η βαλβίδα και πληρωσα αεριτζίδικα λεφτα και δύο φορες εργατικά για το ξεροκέφαλο των μαστόρων που ελεγαν "¨δε θελει αλλαγμα". Τη βα΄λβίδα την εβγαλα την καθαρισα και τη εχω στη μπαντα μιας και απο οτι φαίνεται δούλευε κανονικά...
Ο χρήστης gpav δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές