αγορά F30 - BMWForum.gr

BMWForum.gr

Σειρά 3 Συζητήσεις για τη σειρά 3

Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
28-05-14, 19:21   #1
anton

Drives: F30 316
αγορά F30

καλησπερα σας!
επειδη προκειται να αγορασω μια σε λευκο χρωμα F30 316i και την καλύτερη τιμή για καινουργια μου κανει
δηλαδή με τα extra αισθητηρες βροχης και φωτων, cruise control, διευρυσμενο πινακα οργανων, ζαντες αλουμινιου, αισθητηρες παρκαρίσματος απο 307550 το αφηνει 26.350.
πως θα εξασφαλιστώ όταν δώσω προκαταβολές και όταν του καταθέσω πλήρη εξόφληση όταν έλθει το αυτοκινητο ότι πραγματι όλα καλά θα πάνε και δε θα μπλέξω; (μεσω τραπέζης καταθεση θα κανω)
Γνωρίζετε καπου αλλου στην περιοχη της Αττικης να δίνει καλές προσφορες; Στο Σπανό μου είπαν με τίποτε δεν μπορουν να κανουν τετοια εκπτωση, στο Σφακιανάκη ακόμα περιμενω να με παρουν τηλέφωνο!
ΥΓ με ανησυχει παραπάνω που λενε ότι είναι χαλια το λευκό χρώμα, σε φωτο που το είδα όμως μου άρεσε!

τελικα με τα extra αισθητηρες βροχης και φωτων, cruise control, διευρυσμενο πινακα οργανων, ζαντες αλουμινιου, αισθητηρες παρκαρίσματος απο 307550 το αφηνει 26.000. και μου λεει αν βρω καλύτερη τιμή σε προσφορα δεσμευεται γραπτως ότι θα μου το δωσει σε αυτήν!
ΥΓ Τελικά πήρε ο Σφακιανακης με ένα ευγενέστατο και δραστήριο πωλητη (Ζωγραφος λέγεται και είχαμε πάρει από αυτόν προ 2 ετη μια BMW Χ3 για ενα φιλο μου και εκανα το συμβουλατορα) και μου το δινει 27100

συγνωμη λάθος 30750 είναι το σωστο, γραφτηκε δυο φορες το 5!

επισης μου το αφήνει 26.000 και με γραπτη δεσμευση εαν βρω καλύτερη προσφορά να το μειωση εκεί. Ζητα μεσω καταθεσης στην τράπεζα το 30% και επειτα μόλις ελθει το αυτοκίνητο καταθεση με την εξόφληση εκτελωνισμό και μετά δύο ημέρες παραλαμβάνω

Η παραπανω τιμη είναι από εμπορο πρωην dealer Bmw στη Χαλκιδα

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη stratos_335i : 28-05-14 στις 19:16 Αιτία: Σβήσιμο λινκ
Ο χρήστης anton δεν είναι συνδεδεμένος  
28-05-14, 19:40   #2
fotis1

Το avatar του χρήστη fotis1

Status:
Περιοχή: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ

Drives: E83 X3 3.0i
Δύσκολο το να απαντήσει κάποιος αν πρέπει να εμπιστευτείς κάποιον (που δεν είναι γνωστός) αυτές τις μέρες. Το καλύτερο είναι να ρωτήσεις δικηγόρο, γιατί και με την κατάθεση στην τράπεζα το μόνο που εξασφαλίζεις είναι ότι θα πάρει σίγουρα τα λεφτά σου.
Ο χρήστης fotis1 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
28-05-14, 20:24   #3
Panoz

Το avatar του χρήστη Panoz

Status:

Drives: E92 335i
30% ???? Ποτε δεν εχω δωσει πανω απο 500€ προκαταβολη σε οτι αμαξι και αν εχω παρει.
28-05-14, 20:47   #4
anton

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο fotis1 Εμφάνιση μηνυμάτων
Δύσκολο το να απαντήσει κάποιος αν πρέπει να εμπιστευτείς κάποιον (που δεν είναι γνωστός) αυτές τις μέρες. Το καλύτερο είναι να ρωτήσεις δικηγόρο, γιατί και με την κατάθεση στην τράπεζα το μόνο που εξασφαλίζεις είναι ότι θα πάρει σίγουρα τα λεφτά σου.
και πες οτι του τα δίνω όλα οταν φτασει το αυτοκίνητο να εκτελωνιστεί και θα παραλα΄βω μετα δυο ημερες, ποιος τότε με εξασφαλίζει; εσείς πως πήρατε τα δικά σας αυτοκίνητα;

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Panoz Εμφάνιση μηνυμάτων
30% ???? Ποτε δεν εχω δωσει πανω απο 500€ προκαταβολη σε οτι αμαξι και αν εχω παρει.
καλά και η αντιπροσωπεια δε θελει προκαταβολή;
ΥΓ σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας! κι όποιος άλλος καλός Σαμαρειτης ευπροσδεκτος

λετε να παω στο Σφακιανάκη που μου το δίνει 1000 ευρώ παραπάνω για πιο σίγουρα;
Ο χρήστης anton δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
28-05-14, 20:56   #5
sv2gww

Το avatar του χρήστη sv2gww

Status:
Περιοχή: Θεσσαλονικιός μεν, κάπου τριγύρω δε...

Drives: Ε39 528i/2
Γιατί δεν κάνεις ένα γραπτό συμφωνητικό με έναν δηκεόρο που να δεσμεύει τον πωλητή σ' αυτά που σου υπόσχεται??
Αν έστω κι ένα εξ αυτών που σου λέει να μην είναι οκ να υπάρχει κάποια ρήτρα...
Γιάννης-sv2gww.

PS To λευκό χρώμα κάποτε το απεχθανόμουν... Τώρα δεν μπορώ να κάνω γενική αλλαγή χρώματος.

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
τέσσερα πράγματα δεν γυρίζουν πίσω:
τα λόγια που λέχθηκαν, ο χρόνος που πέρασε, οι ευκαιρίες που δόθηκαν και οι σφαίρες που άφησαν την κάνη...

Ο χρήστης sv2gww είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
28-05-14, 21:11   #6
fotis1

Το avatar του χρήστη fotis1

Status:
Περιοχή: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ

Drives: E83 X3 3.0i
Πριν λίγα χρόνια ήταν πολύ διαφορετικά τα πράγματα. Εγώ είχα δώσει μια μικρή προκαταβολή και τα υπόλοιπα όταν ήρθε το αυτοκίνητο. Αλλά στον έμπορο που το είχα πάρει, θα έδινα χρήματα ακόμα και σήμερα χωρίς να έχω φόβο μήπως τα χάσω.
Τώρα όμως προσωπικά θα πήγαινα σε κάποιον που θα θεωρούσα και εγώ και η αγορά, σοβαρό έμπορο, όπως οι δυο μεγάλοι που ανέφερες, για να έχω ήσυχο το κεφάλι και την τσέπη μου. Δεν ξέρεις αν ο "άγνωστος χ" έμπορος που του δίνεις χρήματα σήμερα, θα υπάρχει και αύριο (στην Ελλάδα και όχι στο Κονγκό).
Επίσης αν κατάλαβα ο έμπορος που σου έκανε την καλύτερη τιμή δεν το έχει το αυτοκίνητο και άρα θα το παραγγείλει. Αν νομίζεις ότι θα κοιμάσαι ήσυχος μέχρι να έρθει το αυτοκίνητο και αν η ψυχική σου υγεία κοστίζει λιγότερο από τα 1000€ διαφορά, τότε είναι εύκολη η απόφαση.

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο sv2gww Εμφάνιση μηνυμάτων
Γιατί δεν κάνεις ένα γραπτό συμφωνητικό με έναν δηκεόρο που να δεσμεύει τον πωλητή σ' αυτά που σου υπόσχεται??
Αν έστω κι ένα εξ αυτών που σου λέει να μην είναι οκ να υπάρχει κάποια ρήτρα...
Γιάννης-sv2gww.
Σωστότατο και λογικότατο για μια ευνομούμενη και ακριβοδίκαιη χώρα (μην σχολιάσεις Γιάννη, έχει και τέτοιες ο κόσμος, κάπου αλλού όμως).
Αλλά αν την κοπανήσει ο έμπορας, τι θα κάνει η ρήτρα ή ο δικεόρος με το συμφωνητικό (πάλι μην σχολιάσεις, θα φάμε ban)?
Ο χρήστης fotis1 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
28-05-14, 21:38   #7
vasilis78

Το avatar του χρήστη vasilis78

Drives: F30 328i
Μιλα και με bmw Παπαδόπουλο στην Λάρισα η πωλήτρια είναι πολύ καλή φίλη και η τιμή σίγουρα θα είναι σούπερ.υ.γ. Όταν έκλεισα το δικό μου έδωσα 2000 € €προκαταβολη
Ο χρήστης vasilis78 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
28-05-14, 21:58   #8
sv2gww

Το avatar του χρήστη sv2gww

Status:
Περιοχή: Θεσσαλονικιός μεν, κάπου τριγύρω δε...

Drives: Ε39 528i/2
Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο fotis1 Εμφάνιση μηνυμάτων
....Αν νομίζεις ότι θα κοιμάσαι ήσυχος μέχρι να έρθει το αυτοκίνητο και αν η ψυχική σου υγεία κοστίζει λιγότερο από τα 1000€ διαφορά, τότε είναι εύκολη η απόφαση.

Γιάννης-sv2gww.

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
τέσσερα πράγματα δεν γυρίζουν πίσω:
τα λόγια που λέχθηκαν, ο χρόνος που πέρασε, οι ευκαιρίες που δόθηκαν και οι σφαίρες που άφησαν την κάνη...

Ο χρήστης sv2gww είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
28-05-14, 22:15   #9
anton

εξαιρετικά βοηθητικές οι απαντήσεις σας!
sv2gww: το συμβόλαιο με εξασφαλίζει τό ίδιο όπως οι αποδειξεις, εάν παει κάτι στραβά μπλέκεις με δικαστήρια. Ενώ στον επίσημο αντιπρόσωπο του παίρνουν την άδεια με την μία, στον έμπορο μόνο με νομική οδό μετά από τριετια, άσε τα λεφτα που θα σου φαν οι δικηγόροι, ου μπλέξεις. Πιθανά ο έμπορος να είναι καλός, αλλά αν δεν είναι αντιπρόσωπος είναι πρόβλημα. Τελικά δεν κατάλαβα, έχεις λευκο χρώμα; είναι καλό το άσπρο;
fotis1: δίκιο έχεις, μου ζητα προκαταβολή 9000 ενώ ο Σφακιανάκης 500. Μπορεί να θελει μετρητα άμεσα και για αυτο δίνει χαμηλή τιμή. Αν όμως μια στα χιλια πάνε τα πράγματα στραβά κάηκα. Μάλλον καλύτερη η επίσημη αντιπροσωπεια να κοιμάμαι ήσυχος κι ας δώσω 1100 παραπάνω, ιδιαιτερα που δεν τον ξέρει και καποιος εδώ
Vasilis78: Εξαιρετική πληροφορια, με σώζεις! κάποιο όνομα της πωλήτριας;
Ο χρήστης anton δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
28-05-14, 22:23   #10
Don Molina

Το avatar του χρήστη Don Molina

Status:
Περιοχή: Zurich, CH

Drives: F82 M4+S2k
Αν μετά από αυτό κάποιος μου ξαναπεί ότι η Ελλάδα είναι "ανεπτυγμένη" χώρα, θα του πετάξω γλάστρα στο κεφάλι

Καλή τύχη φίλε. Δεν έχω λόγια

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές