λαμπάκι ραδιατέρ - Page 2 - BMWForum.gr

BMWForum.gr

Σειρές Χ Συζητήσεις για τις σειρές Χ (Χ1, Χ3, Χ5 & Χ6)

Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
01-07-14, 16:29   #11
jimaras

Το avatar του χρήστη jimaras

Status:

Drives: E60 523Ι
Από ένα site που έχει ξαναγραφτεί εδώ στο φόρουμ βρήκα το ψυγείο σε τιμή 264 ευρώ

Το part number από το etk είναι 17113400013
http://eshop.original-teile.de/index...am=17113400013

Δε ξέρω αν είναι αξιόπιστο site ή αν έχει κάνει κάποιος άλλος αγορές από αυτό
01-07-14, 16:37   #12
Don Molina

Το avatar του χρήστη Don Molina

Status:
Περιοχή: Zurich, CH

Drives: F82 M4+S2k
http://www.ebay.co.uk/sch/i.html?_tr...at=0&_from=R40

Με πολύ πρόχειρο ψάξιμο από περίπου 150€ από Αγγλία βρίσκεις πανεύκολα και σε περίπου 4-5 εργάσιμες είναι στο συνεργείο το ανταλλακτικό. Έχω πάρει άπειρα πράγματα για το 7άρι από ebay γενικά και τα περισσότερα από Αγγλία, και πέρσι το καλοκαίρι πήρα ψυγείο για το Lexus. Γενικά πολύ καλύτερες τιμές από Ελλάδα και ποτέ δεν είχα πρόβλημα.
01-07-14, 22:14   #13
shadowman14

Drives: E83 X3 2.5i
ευχαριστω για τη βοηθεια. περιμενω να μου πει κ το συνεργειο μου τελικες τιμες και θα πραξω αναλογως. πολλες ζημιες μου βγαλε το ευλογημενο μεσα σε 3μηνες...
Ο χρήστης shadowman14 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
03-08-14, 18:15   #14
shadowman14

λόγω διακοπών το αμάξι δεν κινήθηκε κ θα το πάω συνεργείο αύριο για αλλαγη ψυγειου. ωστόσο σήμερα σκέφτηκα να κάνω το εξής για να δω αν θέλω κ αλλαγή αισθητήρα στάθμης στο παγούρι μου (γτ ενώ παλιά άναβε το λαμπάκι μέσα στο καντραν, πλεον ενώ με το μάτι βλέπω πτώση σταθμης, ο αισθητήρας μου δεν ανάβει με τίποτα). έκανα το εξης εμπειρικό, με σύριγγα τράβηξα αρκετό νερό απ το παγούρι για να πέσει αρκετά εκείνος ο δείκτης που επιπλέει. μετα έβαλα μπρος για κανα 5λεπτο μεχρι να πιασει θερμοκρασία νορμαλ η μηχανη, αλλα ο αισθητηρας σταθμης δεν αναψε. είναι αισθητήρας? είναι το λαμπάκι στο καντραν? είναι καμια ασφάλεια καμένη? αν κ δεν βλεπω να υπαρχει καμια σχετικη φίσα για ασφάλεια

υπαρχει και πιο περίεργο όμως: όταν είδα οτι κανενα λαμπακι δεν αναψε, εσβησα τη μηχανη και ξανανοιξα το παγουρι. ΩΣ δια μαγείας το βρήκα γεμάτο!! πώς έγινε αυτό? εγω δεν εχω αμαξι, εχω τον κοπερφιλντ
05-09-14, 15:33   #15
shadowman14

και η ιστορία συνεχίζεται: έγινε η αλλαγή ψυγείου (με μαμίσιο) και φυσικά με καινούργια υγρά. για καμιά 15αρια μέρες στάμνα απο άποψη υγρων παρά τα πολλά και ζεστά χιλιόμετρα που έκανα, έτσι πίστεψα πως απαλλάχτηκα. Αμ δε, σε μια εκδρομή σε βουνό προχτές μου άναψε το λαμπάκι ψυγείου πάλι (άναβε κ έσβηνε) με τη θερμοκρασία όμως κανονική. την επόμενη μέρα που κρύωσε καλά ανοίγω την τάπα και όντως είναι πέσει η στάθμη (γύρω στα 200ml απώλεια) οπότε άρχισε πάλι ι εφιάλτης του συνεχούς ελέγχου του νερού, μέχρι να ξαναματαπαω στο συνεργείο.

μια ερώτηση για να μου φύγει η ιδέα, υπάρχει περίπτωση να ευθύνεται το κλιματιστικό που δουλευει τερμα φουλ?? το ψυγείο είναι εντελώς διαφορετικό σύστημα, ανεξαρτητο?
06-09-14, 14:45   #16
nikos bob

Το avatar του χρήστη nikos bob

Status:

Drives: N/A N/A
Τα πατωματα μεσα εκει που παταει ο οδηγος και ο συνοδηγος, είναι στεγνα ;;
Οι μοκετα ενοηται, όχι το πατακι !
Ο χρήστης nikos bob δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
07-09-14, 18:57   #17
giannis

Το avatar του χρήστη giannis

Status:
Περιοχή: Αθήνα

Drives: E87 116i
Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο nikos bob Εμφάνιση μηνυμάτων
Τα πατωματα μεσα εκει που παταει ο οδηγος και ο συνοδηγος, είναι στεγνα ;;
Οι μοκετα ενοηται, όχι το πατακι !
Λες να τα χανει απο καλοριφερ;..

Περιπτωσεις 'υπουλων' διαρροων νερου, που δε φαινονται με το ματι που μου ερχονται τωρα στο μυαλο ειναι οι εξης:

Απο σωληνακι υπερχειλισης-εξαερισμου που πιανει ψηλα στο δοχειο διαστολων, να εχει καμμια μικρη τρυπιτσα και να χανει νερο απο εκει μονο αν δουλευει το μοτερ και εχει ζεσταθει αρκετα το μοτερ. Μου ειχε τυχει στο δικο μου. Σαν το κεφαλι μιας καρφιτσας η οπη και εχανε μονο αν το ετρεχα λιγακι. Την εντοπισα τη διαρροη απο ιχνη ψυκτικου υγρου που ειχε ψεκασει πανω στα περιξ του μερη του μοτερ και ειχε στεγνωσει. Μαλιστα ηταν και κατω απο πλαστικο καλυμμα το σωληνακι και δε φαινοταν με την 1η.

Αλλο ειναι απο αντλια νερου που εχανε με το μοτερ ομως σταματημενο, οταν δουλευε, λογω της φυγοκεντρου δεν υπηρχε διαρροη.

Το καλοριφερ που αναφερθηκε πιο πριν, ο ιδιος ο 'πυρηνας' του αλλα και σωληνακια που πανε και ερχονται σε αυτο. Το εχω αντιμετωπισει σε παλιο Οπελ που ειχα και σε Φορντ Φιεστα συναδελφου μου.

Τελος, διαρροη απο φλατζα καπακιου, το νερο να πεφτει μεσα στους θαλαμους καυσης, ισως η χειροτερη διαρροη. Αν ομως τα λαδια σου ειναι οκ και δεν εχουν υγρασιες και δεν εχουν γινει σα σαπουναδα τοτε το θεωρω απιθανο. Επισης μπορει να ελεγχθει με πρεσσαρισμα του κυκλωματος ψυξης. Αν δεν εχεις καποια εμφανη εξωτερικη διαρροη και δε σου κραταει την πιεση κατα την υδραυλικη αυτη δοκιμη τοτε ψαχνεσαι πιο μεσα στο μοτερ.

Καποια απο αυτα οπως και ολα τα υπολοιπα νομιζω εχουν γραφτει ηδη. Πχ διαρροη απο ψυγειο, δοχειο διαστολων, θερμοστατη, σωληνωματα, δεν ξερω αν εχεις και ψυγειο λαδιου, γενικα απο το κυκλωμα ψυξης του μοτερ!
Αλλα δε μπορω να σκεφτω για διαρροη...
07-09-14, 19:40   #18
sv2gww

Το avatar του χρήστη sv2gww

Status:
Περιοχή: Θεσσαλονικιός μεν, κάπου τριγύρω δε...

Drives: Ε39 528i/2
Η λύση παραμένει η γνωστή και παλιά: το πρεσσάρισμα του ψυγείου. Αν υπάρχει εξωτερική διαρροή θα φανεί αμέσως. Αν υπάρχει εσωτερικά (δηλ φλάντζα κεφαλής ή ράγισμα στο κεφαλάρι) το ίδιο εύκολα με τη γνωστή μέθοδο της μιζιάς δίχως μπουζί και στη θέση τους ένα χαρτόνι..
Γιάννης-sv2gww.

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
τέσσερα πράγματα δεν γυρίζουν πίσω:
τα λόγια που λέχθηκαν, ο χρόνος που πέρασε, οι ευκαιρίες που δόθηκαν και οι σφαίρες που άφησαν την κάνη...

Ο χρήστης sv2gww είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
07-09-14, 21:20   #19
shadowman14

στεγνα τα πατώματα. καλά όλα αυτά που λέτε αλλά ποιος μηχανικός θα κάτσει με υπομονή να το ψάξει το θέμα...
σαν 1η κίνηση όπως είπατε κιόλας θα πάω να βάλω πίεση. διόρθωσα την μεγάλη και εμφανή διαρροή απ τα πλαινα του ψυγείου (αλλάζοντας το) αλλά φαίνεται έχει μικροδιαρροή και απ αλλού... φτουυυ
τα λάδια μου είναι νορμάλ και επίσης άλλαξα φλάντζες του καπακιού της μηχανης κάμποσες μέρες πριν την αλλαγή του ψυγείου και μπήκε κ μια κόλλα στα σημεία που κάνει σαν μικρό πέταλο το καπάκι
07-09-14, 21:55   #20
sv2gww

Το avatar του χρήστη sv2gww

Status:
Περιοχή: Θεσσαλονικιός μεν, κάπου τριγύρω δε...

Drives: Ε39 528i/2
Το βασικότερο όλων είναι να εξασφαλήσεις ότι δεν υπάρχει απώλεια νερού μέσα στον θάλαμο καύσης είτε από φλάντζα κυλινδροκεφαλής, είτε από την ίδια την κυλινδροκεφαλή.
Κι αυτό μπορεί να γίνει με έναν καλό έλεγχο. Ο πιο απλός είναι αυτός με το κιτ του υγρού που αλλάζει χρώμα όταν ανιχνευθεί CO στο ψυγείο του νερού. Κατά την λειτουργία του μοτέρ η συμπίεση στον θάλαμο καύσης είναι μεγαλύτερη του ψυκτικού κυκλώματος οπότε και μέρος καυσαερίων εισέρχεται στο ψυκτικό κύκλωμα και τα νερά ...αποχωρούν. Ή τα παλιά πλαστικά του ψυγείου ή του καλοριφέρ ραγίζουν από το παραφούσκωμα!
Κι αν δεν υπάρχει αυτό το κιτ υπάρχει ο τρόπος του χαρτονιού. Πρεσσάρουμε το ψυγείο με ένα ειδικό τρομπάκι που κρατάει την πίεση για πολλή ώρα και με κρύο (εντελώς κρύο) μοτερ βγάζουμε τα μπουζί και πατάμε μια παρατετραμένη μιζιά με το γκάζι ΤΕΡΜΑ πατημένο αφού πρώτα έχουμε βάλει ένα κομμάτι χαρτόνι μπροστά από τις τρύπες των μπουζί. Το κρύο μοτέρ θα κρατήσει συμπυκνωμένους τους τυχών υδρατμούς και το τέρμα πατημένο γκάζι θα επιτρέψει τον εισερχόμενο αέρα να τους φέρει έξω. Είναι σα να ψεκάζεις με το Ajax το τζάμι. Το χαρτόνι θα νοτίσει -αν υπάρχει έστω και ΜΙΑ σταγόνα- ενώ η ελάχιστη βενζίνη θα εξατμιστεί αμέσως. Έτσι μπορεί να φανεί αν υπάρχει διαρροή ψυκτικού μέσα στο μοτέρ καθως και σε ποιόν κύλινδρο είναι.
Ποιός μηχανικός θα το κάνει?? Μα φυσικά αυτός που πληρώνεται για να είναι μηχανικός!! Εάν είναι να πας στον μηχανικό σου για να του πεις τι να δει και πως να το δει τότε πάνε σε άλλον!!!
Είναι αδιανόητο αυτό που συμβαίνει με τους ...μηχανικούς τελευταίως. Ο ένας με το παραμικρό συστήνει αλλαγή κυλινδροκεφαλής (για μια κ**οφλάντζα!!!!), ο άλλος κομπλέ μοτέρ, ο τρίτος όλο το αυτοκίνητο. Για καθήστε φρόνημα ρε μαστόρια του πέους! Τι στο κέρατο το περάσατε????? American bar?
Γιάννης-sv2gww.

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
τέσσερα πράγματα δεν γυρίζουν πίσω:
τα λόγια που λέχθηκαν, ο χρόνος που πέρασε, οι ευκαιρίες που δόθηκαν και οι σφαίρες που άφησαν την κάνη...

Ο χρήστης sv2gww είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές