λαμπάκι ραδιατέρ - Page 3 - BMWForum.gr

BMWForum.gr

Σειρές Χ Συζητήσεις για τις σειρές Χ (Χ1, Χ3, Χ5 & Χ6)

Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
07-09-14, 23:23   #21
shadowman14

Drives: E83 X3 2.5i
δυστυχώς εκεί έχουμε φτάσει, να πηγαίνουμε κ να δίνουμε τα φώτα μας εμείς στους μηχανικούς κ ότι άλλο, με ότι έχουμε ψάξει στο ίντερνετ. κ δε μιλάω μόνο για μηχανικούς αυτοκινήτων. δεν είμαι τεχνίτης κατ επάγγελμα απλά μ αρέσει να μαστορεύω κ κυρίως να είμαι διαβασμένος σε όλα, όσο γίνεται, να ξέρω 5 πράματα έστω βασικά κ να μην χάφτω ότι μου πλασάρει ο κάθε δήθεν εξυπνος "επαγγελματίας" που έχει στόχο την τσέπη μου. είτε σε επιδιορθώσεις στο σπίτι είτε στο αυτοκίνητο άπειρες φορές έχει τύχει να μη βρίσκει λύση ο "επαγγελματίας" και με μια μικρή δική μου βοήθεια να λύνεται το πρόβλημα, απλά επειδή έκατσα και διάβασα αυτά που εκείνος θα έπρεπε να είχε διαβάσει ή να είχε ενημερωθεί.
και τονίζω δεν το παίζω έξυπνος κ μάλιστα σε ξένα χωράφια, αλλά πως να το κάνουμε ρε αδερφέ δε γίνεται να τα κάνω όλα μόνος μου, ζούμε στα χρόνια της εξειδίκευσης επειδή ακριβώς κάθε τι έχει βάθος κ δεν γίνεται να ξέρεις τα πάντα με κάθε λεπτομέρεια.
για να μην μακρυγορώ πάντως, ο δικός μου μηχανικός είναι ξυράφι οπότε θα την βρει την άκρη ειδικά αμα τον πρήξω κιόλας, αλλά κ έχοντας στο μυαλό μου τις δικές σας συμβουλές το χειρίζομαι αλλιώς το θέμα κ τον ζορίσω παραπανω, προς όφελος της τσέπης μου
Ο χρήστης shadowman14 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
08-09-14, 01:05   #22
JEO
MODERATOR

Το avatar του χρήστη JEO

Status: Βatman

Drives: Ε34 520i
Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο giannis Εμφάνιση μηνυμάτων
Το εχω αντιμετωπισει σε παλιο Οπελ που ειχα...

Απο εκει την εφαγε?
Ροπη ειναι το ποσο μακρια θα πας τον τοιχο οταν τον χτυπησεις.

Θοδωρης.
Ο χρήστης JEO δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
08-09-14, 13:47   #23
JEO
MODERATOR

Το avatar του χρήστη JEO

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο sv2gww Εμφάνιση μηνυμάτων
Είναι αδιανόητο αυτό που συμβαίνει με τους ...μηχανικούς τελευταίως. Ο ένας με το παραμικρό συστήνει αλλαγή κυλινδροκεφαλής (για μια κ**οφλάντζα!!!!), ο άλλος κομπλέ μοτέρ, ο τρίτος όλο το αυτοκίνητο. Για καθήστε φρόνημα ρε μαστόρια του πέους! Τι στο κέρατο το περάσατε????? American bar?
Γιάννης-sv2gww.

Ο αξονας του patrol ποτ εχω βαλει στο jimny εχει λιγο τζογο στο διαφορικο. Το εβγαλα το Σαββατο και λεω μην κατσω να το κανω και αυτο, ας αφιερωσω τον χρονο μου αλλου και να το δωσω σε μαστορα. Δεν θα γινουν και κλεφτες οι ανθρωποι.

Παιρνω τον πρωτο τηλεφωνο (στην Μεταμορφωση).
-Εχω ενα διαφορικο απο patrol και θελουν λιγο μαζεμα τα μποσικα του. Το backlash δηλαδη. Τα προφιλ στην κορωνα-πηνιο ειναι πολυ ομαλα και ειναι σχεδον αφθαρτα.
Μπορειτε να το αναλαβετε?
-Θελει αλλαγη κορωνα-πηνιο και θα στοιχισει πολυ!!!
-?????? Πως το ξερετε? Αφου δεν το εχετε δει.
-Ετσι γινεται συνηθως.
-Να το φερω πρωτα απο κοντα, να το δειτε και μετα βγαζουμε συμπερασμα. Απο το τηλεφωνο δεν θα κανουμε διαγνωση.
-99% Εχει χτυπησει κορωνα και θελει αλλαγη. ΑΝ υπαρχει στην αντιπροσωπεια.
-Μαλιστα... ΟΚ παω να διαλεξω τροπο να αυτοκτονησω μιας και ηρθε το τελος.
-Συγνωμη?
-Τιποτα, να ειστε καλα. Καλες δουλειες!!!
Προφανως δεν ηθελε...

Δευτερο τηλεφωνο στην Γλυφαδα. Ξανα τα ιδια:
-Εχω ενα διαφορικο απο patrol και θελουν λιγο μαζεμα τα μποσικα του. Το backlash δηλαδη. Τα προφιλ στην κορωνα-πηνιο ειναι πολυ ομαλα και ειναι σχεδον αφθαρτα. Μπορειτε να το αναλαβετε?
-Οχι.
-?????? Γιατι?
-Θελουν πολυ ψαξιμο αυτα τα διαφορικα...
-??????? Να παω στην Νικολουλη δηλαδη? Πειτε μου τι να κανω? Γιατρε μου?

Μαγκα τι εχουν παθει? Τους χτυπαει η ζεστη στο κεφαλι?
Πρεσσα εχω, ρολοι ακριβειας (για τους τζογους) εχω. Special tool φτιαχνω. Χρονο δεν εχω. Να κατσω να το φτιαξω κι' αυτο? Γαμωτο μου βαρεθηκα...

Θοδωρης.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη JEO : 09-09-14 στις 02:02
08-09-14, 21:06   #24
giannis

Το avatar του χρήστη giannis

Status:
Περιοχή: Αθήνα

Drives: E87 116i
Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο JEO Εμφάνιση μηνυμάτων
Απο εκει την εφαγε?
Μπα, απ την ακινησια κολλησε το μοτερακι, που δεν του κανα ουτε μιση μιζια επι χρονια. Η αντλια ειχε αλλαχτει με καινουρια οταν η Καντετιά ζουσε και βασίλευε! Κι αλλη μια φορα που μου χε τρυπησει σωληνακι νερου που πηγαινε προς το καλοριφερ, επισκευαστηκε επι τοπου επανω στην εθνικη οδο, συμπληρωθηκε το νερο που ειχε χαθει και συνεχισε ακαθεκτο κι εκανε παρα πολλα χιλιομετρα επειτα! Δε μασαγε αυτο! Αλλα ας μην ξεφευγω απ το θεμα του φιλου μας!
22-11-14, 22:27   #25
shadowman14

ο εφιαλτης με το λαμπακι του ραδιατερ συνεχίζεται...

πλεόν έχω νέο ψυγείο (έχανε στα πλάγια όταν ζοριζόταν) και νέα αντλία νερού (δεν φαινόταν εύκολα αλλά όταν βγαλαμε το ψυγείο φάνηκε σοβαρή διαρροή). απο τότε έβγαλα σχεδόν 2 μήνες κύριος και πίστεψα πως τα έσκασα αλλά λυτρώθηκα. τις τελευταίες μέρες πρόσεξα πως οταν ανάβω κλιματιστικό αμέσως αναβει το λαμπακι χαμηλης σταθμης του ψυγείου. συμπληρώνω περίπου 100ml και σβηνει. άμα κάνω καιρο να ανάψω κλιματιστικό το λαμπάκι δεν ανάβει. δηλ εμεπιρικά βλέπω ότι το κλιματιστικό μου ανάβει το φωτάκι σχεδόν αμέσως. πώς σχετίζεται το ψυγείο με το a/c ???

πραγματικός εφιάλτης πλέον και έδωσα και 500ε για επώνυμα ανταλλακτικά... χωρις απ ότι φαίνεται να έκανα και τίποτα (ναι μεν είχαν προβλημα τα όσα άλλαξα κ έπρεπε να γίνουν αλλα φαίνεται οι ζημιές πάνε ακόμα)

σε κάποιο ιντερνετικό άρθρο περι τροπου λειτουργιας του κλιματιστικού, βρήκα αυτό:
"Αν και το σύστημα ψύξης του κινητήρα κα το σύστημα κλιματισμού αποτελούν δύο ξεχωριστά, η λειτουργία του ενός επιδρά στου άλλου. Ο βασικός λόγος είναι πως η λειτουργία του συστήματος κλιματισμού επιβαρύνει αυτή του ψύξης αυξάνοντας την θερμοκρασία του ψυκτικού υγρού." .... μηπως δηλαδη μου ανεβάζει την θερμοκρασία του ψυκτικού υγρού και αυξάνει η πιέση και χάνω και από 3ο σημείο?? αυτό δεν είναι κύκλωμα που έχω, είναι σουρωτήρι μακαρονιών
23-11-14, 19:56   #26
giannis

Status:

Σου 'κατεβαζει' τα νερα οταν βαζεις το κλιμα στο ζεστο;..Αν ναι, τσεκαρε τις σωληνωσεις του ζεστου νερου που πανε προς τη 'σερπαντινα' του καλοριφερ, το ιδιο το καλοριφερ αλλα και το αντλιακι ζεστου νερου αυτου. Τσεκαρε με προσοχη αν βλεπεις ή νιωθεις με το χερι, υγρασια στη μοκετα στα ποδια του συνοδηγου, κατω απ το ταμπλω. Συνηθως, η 'σερπαντινα' του καλοριφερ ειναι εκει κι εχω διαβασει για διαρροες σε αυτην.
Επισης εχει τυχει να αντιμετωπισω εγω σε δικο μου παλιο αμαξι, το Καντετ που αναφερθηκε λιγο πιο πανω, αλλα και σε Φορντ Φιεστα φιλου μου, τρυπες σε σωληνωσεις ζεστου προς το καλοριφερ, οποτε δεν θα λεγα οτι ειναι και απιθανο για βλαβη εκει.
Σωληνωσεις και αντλιακι (ηλεκτρικο ειναι συνηθως σε αυτα τ αμαξια), θα τα βρεις στο χωρο του κινητηρα. Οι σωληνωσεις ξεραινονται, μπορει να τρυπησουν ομως κι απο τριβη σε αλλα μερη της μηχανης και του χωρου της αν δεν ειναι σωστα στερεωμενα.
23-11-14, 21:53   #27
shadowman14

τις σωληνωσεις του ζεστου δυστυχως δεν τις αναγνωριζω για να τις ψαξω κ γενικα ειναι ολα τοσο κομπακτ που δυσκολα τα ψιλαφιζεις. πάντως αυτό για την υγρασια στο πατωμα το εχει υποψιν μου κ το εχω τσεκαρει. παντως και στο ζεστο κ στο κρυο εχω θεμα.

δηλ οπως τα λες, το καλοριφερ εχει τα ιδια νερα με το ψυγειο της μηχανης? δεν ειναι λιγο παραλογο αυτό? δηλ χαλασμενο καλοριφερ σημαινει ακινητοποιηση κ του αυτοκινητου?
25-11-14, 03:48   #28
giannis

Status:

Κοιταξε, για τα πολυ καινουρια αυτοκινητα με τα ΠΟΛΥ καινουρια μοτερ, δε βαζω και το χερι μου στη φωτια, καθως, μηχανικος αυτοκινητων δεν ειμαι, ουτε ενημερωνομαι τελευταια και τοσο πολυ για ολες τους τις λεπτομεριες. Μαλιστα διαβαζω οτι καποια εχουν διπλα και 3διπλα συστηματα ψυξης, θερμανσης, ειδικα τα τουρμπο με 2πλες τουρμπινες, μονες τουρμπινες, αλλα κυκλωματα για την ψυξη του μοτερ, αλλα για το λαδι, το φρεον, την ψυξη των τουρμπινων, την ψυξη του αερα...Καπου κι εγω το χω χασει κι εχω μπερδευτει!

Ομως, στα παλιοτερα αυτοκινητα, συμπεριλαμβανομενου και του δικου μου, που πλεον ειναι 10 χρονων κλεισμενα, ναι, το κυκλωμα θερμανσης της καμπινας ειναι παρακλαδι του κυκλωματος νερου ψυξης της μηχανης.

Ενα μερος του ζεστου νερου κυκλοφορει μεσω μιας 'σερπαντινας', συνηθως με ενα ηλεκτρικο αντλιακι ή ακομα και με την αντλια νερου της μηχανης, ο ανεμιστηρας της καμπινας κυκλοφορει τον αερα διαμεσου αυτης της 'σερπαντινας' και ζεσταινεται και κατα συνεπεια και η καμπινα.

Οπως εγραψα και πιο πανω εχω προσωπικη εμπειρια, με το δικο μου Καντετ και με το Φιεστα του φιλου που ειχαμε διαρροη ψυκτικου υγρου απο τρυπιο σωληνα παροχης νερου για το καλοριφερ! Το Φιεστα πηγε συνεργειο με γερανο, δεν μπορεσαμε να το μανταρουμε επι τοπου, το Οπελ καταφερα και καπως το φτιαξα και δε χρειαστηκα γερανο!

Οσο για στριμωγμα πολλων εξαρτηματων και σωληνωσεων που λες ισχυει. Τα στριμωχνουν ολα, τοσα πολλα στο χωρο του κινητηρα, βγαλε ακρη εσυ μετα αμα δεν ξερεις!
Γι αυτο και δεν πειραζουμε τιποτα αμα δε γνωριζουμε, γι αυτο ειναι και τα συνεργεια! Πρεπει να το πας να στο δουνε σ ενα σωστο και καλο συνεργειο μπας και βγαλεις ακρη επιτελους!
25-11-14, 11:58   #29
Don Molina

Το avatar του χρήστη Don Molina

Status:
Περιοχή: Zurich, CH

Drives: F82 M4+S2k
Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο shadowman14 Εμφάνιση μηνυμάτων
τις σωληνωσεις του ζεστου δυστυχως δεν τις αναγνωριζω για να τις ψαξω κ γενικα ειναι ολα τοσο κομπακτ που δυσκολα τα ψιλαφιζεις. πάντως αυτό για την υγρασια στο πατωμα το εχει υποψιν μου κ το εχω τσεκαρει. παντως και στο ζεστο κ στο κρυο εχω θεμα.

δηλ οπως τα λες, το καλοριφερ εχει τα ιδια νερα με το ψυγειο της μηχανης? δεν ειναι λιγο παραλογο αυτό? δηλ χαλασμενο καλοριφερ σημαινει ακινητοποιηση κ του αυτοκινητου?

Ανάποδα το κοιτάς. Δεδομένου ότι το καλοριφέρ όντως παίρνει ζεστό νερό από το μοτέρ (για το οποίο είμαι αρκετά σίγουρος), ακινητοποίηση του αυτοκινήτου (ή χαμηλή στάθμη ψυκτικού) σημαίνει ότι δεν έχεις καλοριφέρ.
25-11-14, 17:26   #30
JEO
MODERATOR

Το avatar του χρήστη JEO

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο shadowman14 Εμφάνιση μηνυμάτων

Απο τις αρχες του αιωνα που ανακαλυφθηκε το καλοριφερ στα (ανοιχτα τοτε) αυτοκινητα, παντα το νερο της μηχανης ζεσταινε την καμπινα. Δεν σου εχει κανει εντυπωση το γεγονος πως τον χειμωνα δεν εχεις ζεστο αερα απο το καλοριφερ αν δεν ζεσταθει η μηχανη?

Υ.Γ.1 Τον χειμωνα καλο θα ειναι να μην ζηταμε κατεθειαν ζεστο αερα απο το καλοριφερ οταν βαζουμε μπροστα, γιατι ουσιαστικά καθυστερουμε και το ζεσταμα της ιδιας της μηχανης. 10 λεπτα πορειας ειναι αρκετα να ζεσταθει η μηχανη σε σημειο που να ζεστανει και εμας.

Υ.Γ.2 Ομοιως το air condition (αντλια θερμοτητας στα Ελληνικα) στο σπιτι δεν χρησιμοποιει αντιστασεις για να ζεστανει τον αερα. Αντιθετη ροη του ψυκτικου γινεται με μια τετράοδη βανα.

Θοδωρης.
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές