λαμπάκι ραδιατέρ - Page 4 - BMWForum.gr

BMWForum.gr

Σειρές Χ Συζητήσεις για τις σειρές Χ (Χ1, Χ3, Χ5 & Χ6)

Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
25-11-14, 22:04   #31
sv2gww

Το avatar του χρήστη sv2gww

Status:
Περιοχή: Θεσσαλονικιός μεν, κάπου τριγύρω δε...

Drives: Ε39 528i/2
Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο JEO Εμφάνιση μηνυμάτων
Δεν σου εχει κανει εντυπωση το γεγονος πως τον χειμωνα δεν εχεις ζεστο αερα απο το καλοριφερ αν δεν ζεσταθει η μηχανη?

Υ.Γ.1 Τον χειμωνα καλο θα ειναι να μην ζηταμε κατεθειαν ζεστο αερα απο το καλοριφερ οταν βαζουμε μπροστα, γιατι ουσιαστικά καθυστερουμε και το ζεσταμα της ιδιας της μηχανης. 10 λεπτα πορειας ειναι αρκετα να ζεσταθει η μηχανη σε σημειο που να ζεστανει και εμας.
Τέο να επισημάνω πως το "κλειδί" στην παραπάνω διαδικασία είναι ο θερμοστάτης. Η μηχανή άπαξ και λειτουργεί θα ζεσταθεί κάτω από οποιαδήποτε καιρική συνθήκη. Με τη μηχανή κρύα η αντλία κυκλοφορεί το ψυκτικό υγρό δίχως την μεσολάβηση του ψυγείου του. Όταν ο θερμοστάτης "δει" θερμό ψυκτικό στα όρια της ευαισθησίας του τότε θα ανοίξει για να ελευθερώσει την δίοδο προς το ψυγείο ψυκτικού και κλείνοντας ταυτοχρόνως το εσωτερικό κύκλωμα (είναι by-pass σε απλά ελληνικά). Το ψυγειάκι (εναλλάκτης) του καλοριφέρ είναι πάρα πολύ μικρό σε σχέση με το κανονικό αλλά όντως, μπορεί να καθυστερίσει το άνοιγμα του θερμοστάτη κατά μερικά λεπτά της ώρας -κι αν ο οδηγός έχει εξάψεις και μέσ' το καταχείμωνο έχει ανοικτό και κάποιο τζάμι-.
Άρα, το πόσο γρήγορα θα έρθει θερμός αέρας από το καλοριφέρ, κι αν όλα τα του ψυκτικού κυκλώματος έχουν καλώς, εξαρτάται από το πόσο πολύ πατάει το γκάζι ο οδηγός.
Γιάννης-sv2gww.

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο shadowman14 Εμφάνιση μηνυμάτων

....σε κάποιο ιντερνετικό άρθρο περι τροπου λειτουργιας του κλιματιστικού, βρήκα αυτό:
"Αν και το σύστημα ψύξης του κινητήρα κα το σύστημα κλιματισμού αποτελούν δύο ξεχωριστά, η λειτουργία του ενός επιδρά στου άλλου. Ο βασικός λόγος είναι πως η λειτουργία του συστήματος κλιματισμού επιβαρύνει αυτή του ψύξης αυξάνοντας την θερμοκρασία του ψυκτικού υγρού." .... μηπως δηλαδη μου ανεβάζει την θερμοκρασία του ψυκτικού υγρού και αυξάνει η πιέση και χάνω και από 3ο σημείο?? αυτό δεν είναι κύκλωμα που έχω, είναι σουρωτήρι μακαρονιών
Αυτό που εννοεί ο ποιητής είναι το εξής: το clima λιγότερο και το a/c περισσότερο έχουν την ανάγκη δύο πραγμάτων: ένα χωριστό μεγάάάάλο ψυγείο και λίγη απορόφηση ενέργειας από το μοτέρ. Το ψυγείο λόγω μεγέθους αναγκαστικά κάθεται εμπρός απ' αυτό το ψυκτικού-νερού και όταν λειτουργεί εκπέμπει θερμότητα η οποία διέρχεται μέσα απ' αυτό. Άρα, το ψυγείο νερού πρέπει να δουλέψει υπερωριακά για να αποβάλει και την παραπανίσια θερμότητα του νερού αλλά ΚΑΙ αυτήν που προέρχεται από το ψυγείο του clima. Εξ ου και η άμεση εκκίνηση του τεράστιου ηλεκτρικού βεντιλατέρ που είναι πίσω από τον προφυλακτήρα μας. Το ποσό δε της ενέργειας που απαιτείται για την υγροποίηση του φρέον από το κομπρεσσέρ του είναι τόσο όσο το να έλκεις ένα μικρό τρέιλερ.... Κι αν είναι καλοκαίρι τότε έλεκεις τρέιλερ σε ανηφόρα. Τα άλογα αναγκαστικά θα ζεσταθούν όπως καταλαβαίνεις. Τα κομπρεσσέρ σαφώς και έχουν αλλάξει και είναι μεταβλητής γωνίας όπως οι υδροστατικές αντλίες που έχουν μεταβλητή απόδοση (άρα και δεν ζορίζουν τόσο τα μοτέρ σε χαμηλές στροφές) αλλά το ψυγείο του clima δεν μπορεί να τοποθετηθεί κάπου αλλού, ούτε και να αλλάξει μέγεθος. Είναι λοιπόν όντως δύο διαφορετικά κυκλώματα αλλά ...πάνε πακέτο.
Γιάννης-sv2gww.

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
τέσσερα πράγματα δεν γυρίζουν πίσω:
τα λόγια που λέχθηκαν, ο χρόνος που πέρασε, οι ευκαιρίες που δόθηκαν και οι σφαίρες που άφησαν την κάνη...

Ο χρήστης sv2gww είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
22-02-15, 02:11   #32
shadowman14

Drives: E83 X3 2.5i
Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο shadowman14 Εμφάνιση μηνυμάτων
ο εφιαλτης με το λαμπακι του ραδιατερ συνεχίζεται...

πλεόν έχω νέο ψυγείο (έχανε στα πλάγια όταν ζοριζόταν) και νέα αντλία νερού (δεν φαινόταν εύκολα αλλά όταν βγαλαμε το ψυγείο φάνηκε σοβαρή διαρροή). απο τότε έβγαλα σχεδόν 2 μήνες κύριος και πίστεψα πως τα έσκασα αλλά λυτρώθηκα. τις τελευταίες μέρες πρόσεξα πως οταν ανάβω κλιματιστικό αμέσως αναβει το λαμπακι χαμηλης σταθμης του ψυγείου. συμπληρώνω περίπου 100ml και σβηνει. άμα κάνω καιρο να ανάψω κλιματιστικό το λαμπάκι δεν ανάβει. δηλ εμεπιρικά βλέπω ότι το κλιματιστικό μου ανάβει το φωτάκι σχεδόν αμέσως. πώς σχετίζεται το ψυγείο με το a/c ???

πραγματικός εφιάλτης πλέον και έδωσα και 500ε για επώνυμα ανταλλακτικά... χωρις απ ότι φαίνεται να έκανα και τίποτα (ναι μεν είχαν προβλημα τα όσα άλλαξα κ έπρεπε να γίνουν αλλα φαίνεται οι ζημιές πάνε ακόμα)
και υπάρχει και συνέχεια
πλεον οπως ειπα εχω νεο ψυγειο, νεα αντλια, αλλαξα κ ενα τσιμουχακι ενος αισθητηρα που δακρυζε. μετα κ το τελευταιο ημουν κυριος κ το δαιμονισμενο λαμπακι σταματησε παρα τα μεγαλα δρομολογια που εκανα. δεν περασε ομως ουτε 1,5μηνας κ προχτες να το παλι. πλεον με κλειστο κλιματιστικο δεν χανω νερο, αλλα μολις το αναψω στα 5λεπτα αναβει η λαμπα χαμηλης σταθμης. επισης παρατηρησα οτι αμα πει να αναψει η λαμπα, οσο το αμαξι κινειται (με ac αναμενο) το λαμπακι αναβει, μολις σταματησω σε φαναρι σχεδόν αμέσως σβηνει, ξαναξεκιναω και σε λιγοτερο απο 1λεπτο ξαναναβει. τι στο δ....... γινεται? εχω απελπιστει κ πλεον δεν βλεπω κ την ζημια για να την διορθωσω. σαν τελευταια απεγνωσμενη προσπαθεια εντος πολης θα το κυκλοφορησω λιγο με αναμενο λαμπακι, ωστε να πεσει αισθητα η σταθμη νερου για να το δω κ με το ματι. να αποκλεισω δηλ το ενδεχόμενο μετα απο τοσες ζημιες μηπως τελικα τρελαθηκε ο αισθητηρας κ δειχνει οτι θελει. απο θερμοκρασια παντα ημουν μια χαρα, ποτε δε μου ζεσταθηκε δηλ. οποιος εχει καμια ιδεα ας τν πει μπας κ βγαλουμε νεο λαβρακι κ τριβει τα χερια του το συνεργειο παλι

edit:

διαβαζοντας μεσα στο φορουμ περι ψυγειων επεσα πανω σε ενα οδηγο εξαερωσης οταν γεμιζουμε το ψυγειο οποτε
1. ισχύει πως καθε φορα που ανοιγουμε για να συμπληρωσουμε εστω κ λιγο νερο, πρεπει να κανουμε κ εξαερωση?
2. πρεπει κατα την διαδικασια πληρωσης εντελως αδειου ψυγειου να μπει σε λειτουργια και το ac? ημουν μπροστα στην τελ εξαερωση που μου καναν κ απλα ανοιξε την βιδα εξαερωσης, γεμισε μεχρι να σταματησουν οι φυσαλιδες, τα βιδωσε ολα κ τελος (με σβηστο αμαξι ολα). αφου τα βιδωσε ολα ξεκινησε τ αμαξι κ το αφησε κανα 10λεπτο να τσεκαρουμε θερμοκρασια κ τελος. βρε μηπως δεν εγινε καλη εξαερωση επειδη ηταν κλειστες οι βαλβιδες του κλιματιστικου? πως να το κανω τελικα σωστα?
Ο χρήστης shadowman14 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
22-02-15, 05:14   #33
sv2gww

Status:

1: όχι φυσικά
2: επίσης όχι. είναι ανεξάρτητα κυκλώματα.

Μήπως να πετούσες τον αισθητήρα στάθμης και να έβαζες έναν καινούργιο για να τελειώνεις μ' αυτό το θέμα?
Υπάρχει ιστορικό για κάποιο ψιλοτρακάρισμα εμπρός? Κάποια τσαπατσούλικη δουλειά ηλεκτρολόγου που τα έκανε μαντάρα με τα καλώδια πίεσης φρέον (είναι επάνω στο φίλτρο του φρέον, πίσω από το αριστερό φανάρι) και τα καλώδια του αισθητήρα? Κάποιο σώμα μήπως?
Γιάννης-sv2gww.

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
τα λόγια που λέχθηκαν, ο χρόνος που πέρασε, οι ευκαιρίες που δόθηκαν και οι σφαίρες που άφησαν την κάνη...

22-02-15, 12:39   #34
shadowman14

και ομως απο χτες που το διαβασα απο καποιον στρατο εδω μεσα αλλα και απο αλλους το σκεφτομαι αυτο με τογεμισμα με ανοιχτο κλιματιστικο γτ πριν λιγες μερες μετα απο 20λεπτα διαδρομη εσβησα (με κλιματ ανοιχτο προηγουμενως) και ακουσα σαν απο τον συνοδηγο να ακουστηκε ενα γκλουγκλου (σαν μπορμπουλιθρα). αν θυμαμαι καλα απο κει κ μετα αρχισανε τα κολπα. αν την αλλη βεβαια τοσο καιρο γτ δεν ειχα αερα κ τωρα εχω κ κανει κ μπουρμπουλιθρες;

για τον αισθητηρα επειδη κ γω αρχισα να αμφιβαλω θα τον αλλαξω. ειναι εκει στο φλοτερακι ή καπου αλλου;

τρακαρισμα οχι, τωρα για τσαπατσοδουλειες ποιος ξερει

τωρα που εχω αναμενο λαμπακι θα ανοιξω να δω αν οντως λειπει νερο ετσι θα φανει και αν ο αοσθητητρας λεει μπουρδες. αν θελει νερο ομως χανω τιποτα να βαλω με αναμενο ac και τσεκαροντας την υπερχειλιση;
22-02-15, 13:02   #35
sv2gww

Status:

Ο αισθητήρας είναι στο κάτω μέρος του δοχείου όπου συμπληρώνεις τα νερά του ψυγείου.
Το a/c όμως με παραξενεύει πολύ.. Κανονικά θα μπορούσε μόνο θετικά να επιρεάσει την λειτουργία του ψυγείου νερού της μηχανής με την επιπλέον ψύξη που προσφέρει (λόγω 2ου και μεγάλου ηλεκ. fan).
Γιάννης-sv2gww.

22-02-15, 13:11   #36
shadowman14

ευχαριστω για τον χρονο σου, θα τσεκαρω σημερα κ αν προκυψει θα εχετε νεοτερα το απογεμα. ουτε σειρα στο μεγκα δεν εχει τοσο επεισοδια κ τοσες ανατροπες... το συνεργειο μου σηκωνει τα χερια ψηλα πλεον κ υποστηριζει οτι δεν βλεπει καποια διαρροη πλεον, φτιαχτηκαν ολες, απλα μπορει να εχω τρυπιτσα στο μεγεθος βελονας. αλλα μολις πει να αναψει, τοτε χανει 1μεγαλο ποτηρι την εβδομαδα που δεν δικαιολογειται απο τρυπα βελονας. επισης με κλειστο ac δεν χανω ουτε σταγονα!!!
23-02-15, 16:07   #37
shadowman14

τελικά όντως μου έλειπε νερο, λιγο μεν αλλα ηταν αρκετο για να χτυπαει ο αισθητηρας. αρα απο αισθητηρα καλα παω νομζω. εκανα λοιπον γεμισμα με ανοιχτη μηχανη κ κλιματιστικο και απο κει που θα εκανα την δουλεια με 100-200ml τελικα μου ζητησε σχεδον 1.5λιτρο. που το εβαλε ολο αυτο; εκανα κ την εξαερωση του και απο κεινη την ωρα εκανα συνολο καμια 100αρια χιλιομετρα κ καμια ωρα κλιματισμο και ολα καλα (ουτε λαμπακια και μια χαρα θερμοκρασια). το θεμα ειναι που το εβαλε αυτο το 1.5λιτρο που μου ζητησε. παντα οταν ειχα ενδειξη χαμηλης σταθμης κ συμπληρωνα (με κλειστη μηχανη κ κρυα) μου ζητουσε το πολυ 200ml. τωρα με ανοιχτη μηχανη κ κλιματισμο τι αλλαξε; ας ευχηθουμε οτι δε θα ξαναεμφανιστει το δαιμονισμενο λαμπακι
23-02-15, 23:19   #38
nikos bob

Το avatar του χρήστη nikos bob

Status:

Drives: N/A N/A
Το σωμα του καλοριφέρ είναι υπευθυνο για όλα και είμαι σιγουρος ότι από κατω καποια στιγμη από τον σωληνα αποστράγγισης του καλοριφέρ -αιρκοντίσιον αν εχεις βαλει το πρασινο αντιπηκτικο της BMW θα δεις το σωληνα στην αποληξη του να εχει πρασινίλες.
Αν εχεις κανει όλα τα αλλα δεν υπαρχει περιπτωση από κει το πινει και το βγαζει εξω !
Ο χρήστης nikos bob δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
24-02-15, 01:36   #39
shadowman14

που το βλέπω αυτό; που είναι; και τι πρεπει να αντικατασταθει σε αυτη την περιπτωση;
24-02-15, 19:19   #40
sv2gww

Status:

Aν υπάρχει απώλεια νερών από το καλοριφέρ τότε αυτά στραγγίζουν στο δρόμο από τα σωληνάκια υγροποίησης υδρατμών A/C, δεξιά και αριστερά από το σασμάν. Aν δεις τέτοιες κυλίδες στο δρόμο οι οποίες έχουν ΚΑΙ αντψυκτικό τότε είναι αυτό που σου λέει ο Νίκος. Και σ' αυτή την περίπτωση θέλει αλλαγή το ψυγειάκι του καλοριφέρ ή αλλαγή τα o-rings των σωλήνων του. Δηλ άνοιγμα όλου του ταμπλό και στις 2 περιπτώσεις.
Γιάννης-sv2gww.

Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές