λαμπάκι ραδιατέρ - Page 5 - BMWForum.gr

BMWForum.gr

Σειρές Χ Συζητήσεις για τις σειρές Χ (Χ1, Χ3, Χ5 & Χ6)

Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
24-02-15, 19:30   #41
shadowman14

Drives: E83 X3 2.5i
οχι τετοια διαρροη δεν εχω. θα εβλεπα τις κηλιδες γτ το αμαξι μπαινει σε κλειστο γκαραζ παντα στην ιδια θεση. ναι εχω δει σχετικο βιντεο με την αντικατασταση του κ οταν ειδα τι ξηλωμα πεφτει εβαλα τα κλαμματα στη σκεψη κ μονο. για την ωρα δεν ειχα ουτε κ σημερα λαμπακι νερου. αν κ ειμια βεβαιος οτι θα ξανασυνατηθουμε συντομα
Ο χρήστης shadowman14 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
24-02-15, 20:57   #42
sv2gww

Το avatar του χρήστη sv2gww

Status:
Περιοχή: Θεσσαλονικιός μεν, κάπου τριγύρω δε...

Drives: Ε39 528i/2
Μια ερώτηση... όταν ανοίγεις το καπό για να συμπληρώσεις νερά βλέπεις ίχνη από υπερχείλιση γύρω από το συμπληρωματικό δοχείο? Τα δε κολάρα είναι φουσκομένα από υπερβολική πίεση? Όταν ανοίγει η βαλβίδα της τάπας ψυγείου τα νερά ρέουν προς κάθε σημείο και τα τριγύρω πλαστικά αποκτούν σημάδια από το αντιψυκτικό. Επίσης υπάρχει και ειδικό εργαλείο στην BMW για τον έλεγχο της ίδιας της τάπας μιας και υπάρχει περίπτωση να ανοίγει σε χαμηλώτερη πίεση της προβλεπόμενης.
Επιμένω όμως για έλεγχο CO μέσα στο κύκλωμα αντιψυκτικού.
Γιάννης-sv2gww.

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
τέσσερα πράγματα δεν γυρίζουν πίσω:
τα λόγια που λέχθηκαν, ο χρόνος που πέρασε, οι ευκαιρίες που δόθηκαν και οι σφαίρες που άφησαν την κάνη...

Ο χρήστης sv2gww είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
24-02-15, 21:16   #43
shadowman14

κανένα απολύτως ιχνος διαρροής. πεντακάθαρος ο χώρος. η ταπα του ψυγειου ηταν η 1η μου σκεψη οταν αρχιζαν οι μικροαπωλειες. γι αυτο παντα διατηρω καθαρο το χωρο της μηχανης για να μπορω να διακρινω ευκολα διαρροές παντος τύπου. παντως προληπτικά θα αλλάξω κ ταπα γιατι το σκεφτομαι καιρο (δεν ήξερα οτι εχει βαλβιδα εκτονωσης παντως μεσα της)
24-02-15, 23:40   #44
nikos bob

Το avatar του χρήστη nikos bob

Status:

Drives: N/A N/A
Δες από κατω από το αυτοκινητο σε ραμπα ότι σου ειπα δεν είναι τοσο δυσκολο, ουτε θα πληρωσεις τιποτα κατά δευτερο αυτό που σου λεει ο Γιαννης με την μετρηση μονοξειδιου στο κύκλωμα του νερου γινεται με σχετικη ευκολια σε οποιοδήποτε συνεργειο κατω από συγκεκριμένες συνθηκες και είναι το πλεον ασφαλες για να εισαι σιγουρος ότι δεν τα πινει στο ''μπαρακι'' καποιος κύλινδρος.
Επισης ένα εμπειρο ματι μηχανικου μπορει να διακρινει από την κατασταση των ακιδων και της πορσελάνης των μπουζι αν καποιος κύλινδρος κατεβαζει νερακια.

Δεν γινονται όλα από το νετ !!!
Ο χρήστης nikos bob δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
24-02-15, 23:58   #45
shadowman14

δίκιο έχεις, δυστυχως εκει φτασαμε όμως, "όλα από το νετ" το ξαναέγραψα κ πιο πάνω. το αμάξι βρίσκεται κύπρο κ όλα όσα περιγράφεις στα συνεργεία τους φαίνονται σαν σενάριο επιστημονικής φαντασίας. για την αντιπροσωπεία δεν το συζητάω, είμαι απογοητευμένος κ τσακωμένος. σου φαίνεται ίσως περίεργο αλλά σχεδόν όλες τις ζημιες ως τώρα εγώ τις υπέδειξα στα συνεργεία, εκείνοι απλά το επιβεβαίωναν και είχαν τα μέσα κ την εμπειρία στο λύσιμο-δέσιμο που δεν έχω εγώ. αν τους πω για μετρηση μονοξειδίου θα με κοιτάνε σαν εξωγήινο. βεβαια για να μην ειμαι κ απολυτος, δεν ξερω αν ολοι ειναι ετσι παγκυπρια, μπορει να χει κ σοβαρα μαστορια, απλα όσοι μου συστησαν για καλους στην περιοχη μου και πηγα ηταν για κάρα το πολύ και όχι για σύγχρονα αυτοκίνητα. τεσπα μην σας κουραζω αλλο, ευχαριστω για τις συμβουλές, ευτυχως υπαρχουν κ τα φορουμς κ εχουμε αμαξι να κυκλοφορουμε
25-02-15, 00:03   #46
nikos bob

Το avatar του χρήστη nikos bob

Status:

Drives: N/A N/A
Δες αυτό :
http://www.bmwforum.gr/forum/showthread.php?t=12014

και αυτό :
www.youtube.com/watch?v=1_SIwHMLmkM
www.youtube.com/watch?v=B4FoUc6fRNs

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη ms_kostakiss : 01-03-15 στις 19:25 Αιτία: Διόρθωση link YouTube
Ο χρήστης nikos bob δεν είναι συνδεδεμένος  
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές