BMW E36 ΜΠΕΡΔΕΜΑ!!! SACHS Ή BOGE H' KONI - BMWForum.gr

BMWForum.gr

Ελαστικά & Αναρτήσεις Το ήμισι του παντός...

Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
01-07-14, 20:31   #1
ARXONTAS7

Drives: E36 316i
BMW E36 ΜΠΕΡΔΕΜΑ!!! SACHS Ή BOGE H' KONI

Εχω ενα ε36 316ι ψοθπε του 97 και ηρθε η ωρα για αλλαγη αναρτισεων.Εχω ομως προβληματιστει.Καταρχην να σας πω οτι δεν θελω να ειναι βαρκα αλλα ουτε και να κοπαναει.Γενικως κυκλοφορω εντος πολης (ΠΕΙΡΑΙΑ-ΑΘΗΝΑ).Μου ειπαν για τα boge automatic οτι ειναι κοντα στα μαμα οπως και στα sachs super touring.Τελος μου ειπαν για τα koni street(πορτοκαλι) οτι ειναι πολυ καλητερα απο αυτα τα 2 αλλα ειναι λιγο πιο σκληρα.Η τιμη στα boge-sachs ειναι ιδια και κανενα 30αρι πιο ακριβα τα koni.Εχετε κπαοια αποψη να μου πειτε η' εμπειρια??
Ο χρήστης ARXONTAS7 δεν είναι συνδεδεμένος  
03-07-14, 22:19   #2
trueno

Status:
Περιοχή: athens

Drives: E83 x3
Στο προηγούμενο αμάξι μου είχα τα Sachs advantage , τα οποία ήταν πολύ καλά , σφιχτά όσο πρέπει. Τα touring νομίζω είναι ενα σκαλί κάτω ποιοτικά. Από ΚΟΝΙ θυμάμαι παλιά ότι είχα οδηγήσει ενα Peugeot Rallye με πορτοκαλί ΚΟΝΙ και είχα εντυπωσιαστεί, Ηταν σφιχτά αλλά δεν κοπανούσαν πουθενά!! Ψάξε πάντως για τιμές , εγώ είχα βρεί τις καλύτερες σε ενα μαγαζί στο Ψυχικό , το οποίο δεν έκανε όμως τοποθετήσεις.
Ο χρήστης trueno δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
03-07-14, 23:50   #3
sv2qo

Το avatar του χρήστη sv2qo

Status:
Περιοχή: Θεσσαλονίκη, κέντρο πόλης τα τελευταία 60 χρόνια

Drives: E92 335i
και τα monroe καλα είναι
04-07-14, 10:52   #4
ARXONTAS7

Σας ευχαριστω για τις απαντησεις.Λοιπον εβαλα τα boge automatic και το αμαξι εγινε σαν μαμα.
Το κουλο παιδια πιο ειναι..Βγαζει τα αμορτισερ ο μαστορας και κοιταω να δω τι φοραγε.Ειχα στο μυαλο μου οτι τα ε36 φορανε boge / sachs.Φοραγε ομως SHOWA αμορτισερ.Ο αμορτσερας επαθε πλακα τα ηξερε μονο για μηχανες τα συγκεκριμενα.Αφου κρατησε ενα συλλεκτικό.Βεβαια μιλαμε για απιστευτο αμορτισερ που μετα απο 145000 χλμ αρχιζαν να κοπανανε.
Ο χρήστης ARXONTAS7 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
21-09-14, 13:22   #5
diosak

Drives: E46 316i
Πόσο τα έβαλες? Γιατί ψάχνομαι κι εγώ για κάτι αντίστοιχο για το Ε46, δηλαδή λίγο πιο σπορ από μαμά αλλά σε εφάμιλλο επίπεδο άνεσης.
Τα πορτοκαλί έχω διαβάσει ότι δεν κρατάνε και πολύ. Εγώ σκέφτομαι μάλλον τα Advantage.
Ο χρήστης diosak δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
21-09-14, 14:59   #6
ARXONTAS7

Τα εβαλα 280
Ο χρήστης ARXONTAS7 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
21-09-14, 15:47   #7
diosak

Ευχαριστημένος?

Sent from my OnePlus One using Tapatalk
21-09-14, 16:52   #8
sv2gww

Το avatar του χρήστη sv2gww

Status:
Περιοχή: Θεσσαλονικιός μεν, κάπου τριγύρω δε...

Drives: Ε39 528i/2
Πρός κάθε ενδιαφερόμενο: η ανάρτηση θα γίνει "πέτρα" ή "κούτσουρο" ή "μπετόν-αρμέ" με τα αντίστοιχα σκληρά ελατήρια και όχι με τα αμορτισέρ. Η δουλειά των αμορτισέρ είναι να αποτρέπουν το ελατήριο το οποίο έχουν engagé να εκτελεί ανεξέλεγτες ταλαντώσεις. Ένα σφικτό αμορτισέρ, πχ αζώτου, θα περιορίσει αυτές τις ταλαντώσεις στη μία το πολύ ώστε η ανάρτηση να είναι έτοιμη για την επόμενη απόσβεση (μετά από 2 μέτρα?? 1??) ενώ ένα νορμάλ λαδιού θα κάνει αυτό το κοντρόλ πιο προοδευτικά, πιο μαλακά, σαν να μη θέλουμε να χύσουμε το τσάϊ μας από το ξέχειλο φλιτζάνι επάνω στο ταμπλό. Τα Boge-Sachs -είναι πλέον το ίδιο εργοστάσιο που τα βγάζει- είναι πάρα πολύ καλά και αυτό που πρέπει να κάνεις καλέ μου φίλε στο Ε36 είναι να πετάξεις τα ελατήριά σου και να βάλεις νέα... Είτε ΟΕΜ είτε λίγο πιο sport εφόσον έχεις ψοθπε (coupe). Κι ότι αμορτισέρ και να βάλεις θα είναι καλό, Ευρωπαϊκό όμως...
Γιάννης-sv2gww.

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
τέσσερα πράγματα δεν γυρίζουν πίσω:
τα λόγια που λέχθηκαν, ο χρόνος που πέρασε, οι ευκαιρίες που δόθηκαν και οι σφαίρες που άφησαν την κάνη...

Ο χρήστης sv2gww είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
21-09-14, 17:33   #9
diosak

Το αμάξι έχει όσον αφορά τα ελατήρια m-pack εμπρός και schnitzer πίσω. Τα είχε βάλει ο προηγούμενος ιδιοκτήτης και έχουν κρατήσει μια χαρά μέχρι τώρα. Επειδή τα αμορτισέρ μου είναι εντελώς πεσμένα πλέον, ψάχνομαι στο τι να βάλω. Τώρα τα αμορτισέρ είναι τα μαμά (M-Pack). Θα προτιμούσα να μη δώσω πάνω από 300€ γενικά για τα αμορτισέρ.

Sent from my OnePlus One using Tapatalk
21-09-14, 21:36   #10
sv2gww

Το avatar του χρήστη sv2gww

Status:
Περιοχή: Θεσσαλονικιός μεν, κάπου τριγύρω δε...

Drives: Ε39 528i/2
Τότε νομίζω πως τα Bilstein B4 (μαύρα) είναι ότι πρέπει για την περίπτωσή σου. Τα original των M-pack είναι συνήθως Sachs, ίδιας κλάσης με τα Β4. Αν θες κάτι καλύτερο τότε τα Β6 (κίτρινα) αλλά πάνε στα 500€ περίπου.

Γιάννης-sv2gww.

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
τέσσερα πράγματα δεν γυρίζουν πίσω:
τα λόγια που λέχθηκαν, ο χρόνος που πέρασε, οι ευκαιρίες που δόθηκαν και οι σφαίρες που άφησαν την κάνη...

Ο χρήστης sv2gww είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές