ελαττωματικα ελαστικα (?) - Page 2 - BMWForum.gr

BMWForum.gr

Ελαστικά & Αναρτήσεις Το ήμισι του παντός...

Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
29-08-14, 11:14   #11
Φάνης

Το avatar του χρήστη Φάνης

Status:
Περιοχή: Αθήνα

Drives: F20 116i
Εγώ θα κοίταγα (δεν ξέρω εαν βγαίνουν στις διαστάσεις σου) για Goodyear Effecient Grip Performance ή Dunlop Blu Response...εκτός όλων των άλλων (δλδ. κορυφαία βαθμολογία σε όλα τα τεστ), έχουν και 18 μήνες εγγύηση αντικατάστασης ελαστικού ακόμα και εάν φταίς εσύ!! Στης γυναίκας μου το Mini της το άλλαξαν (από χτύπημα σε κράσπεδο) άμεσα, χωρίς καμία ερώτηση ή πρόβλημα. Είναι σημαντικό να μπορείς να αλλάξεις 4 ελαστικά δωρεάν μέσα σε 18 μήνες, εάν πάθουν κάτι.
29-08-14, 13:36   #12
alex747

Το avatar του χρήστη alex747

Status:

Drives: Ε84 X1 23d xDrive
ελαττωματικα ελαστικα (?)

Θα κοιτάξω κ για τα Bridgestone όντως ειναι πολυ καλα κ για αυτα που μου είπες Φανη κ όντως ειναι σημαντικό να έχουν εγγύηση ειναι RFT κ τα Dunlop & τα Goodyear?? επίσης αυτα που θα μου τέλεια αν πολυ αλλα δεν ειναι RFT ειναι τα Pirelli p zero τα silver οπου βγάζουν παραπάνω χιλιόμετρα απο όλα τα αλλα κ ειναι για αυτο τον συγκεκριμένο σκοπό performance τουλάχιστον για τα δικα μου τα δεδομένα κ το Χ1 ειναι μια χαρά + οτι βγάζουν παραπάνω χιλιόμετρα μια που εγω κάνω πολλα, θα τα κοιτάξω όλα αλλα ας περιμένω να δω τι θα πούνε κ απο την conti αν μου δώσουν καλη προσφορά δηλ δωρεάν τουλάχιστον τα σπασμένα χεχεχε άσχετα αν δεν τα θέλω ισως ξανα πάρω μιας κ εχουμε κ χίλια δυο έξοδα αυτη την περίοδο !!!
Ο χρήστης alex747 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
29-08-14, 15:32   #13
statyc

Το avatar του χρήστη statyc

Status:

Drives: E87 116i
Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο bimmer56 Εμφάνιση μηνυμάτων
Ειναι max performance λαστιχα, μην περιμενεις πολλα χιλιομετρα, 25-30000 χλμ ειναι 80%-90% του self life. Eαν φταιει η ευθυγραμιση θα το εβλεπες εξωτερικα στο πελμα. Εδω τα cracks ειναι μεσα και μεγαλα, και σιγουρα δεν εγιναν εχθες (ισως η conti να τα αλλαξει με καινουργια). Σιγουρα τα ενισχυμενα πλαινα βοηθανε στο να μην κανει blowout το λαστιχο αλλα μπορει να ειναι και ο λογος που τα cracks ειναι εκει που ειναι λογω του overstressing. Yψηλη ταχυτητα, βαρος, πιεση ελαστικου, ανωμαλιες δρομου, ηλικια ελαστικου, ισως και αναρτηση, αν και θα ειχες σημαδια εξωτερικα του ελαστικου εαν εχεις προβλημα με την αναρτηση.
Να δουμε τι θα πει και η εταιρεια, you are a very good candidate to receive a brand new set of tires-free. Good luck
+1 τα ίδια ακριβώς συμπτώματα είχαν τα PZero Rosso μου με το maserati όταν την έβαλα σε πίστα. Μετά από αρκετούς βάρβαρους γύρους και ενώ εξωτερικά τα λάστιχα ήταν μια χαρά και με αρκετό πέλμα ακόμα, εμένα δυστυχώς το ένα με άφησε.. Όταν επισκέφτηκα το βουλκανιζατέρ διαπιστώσαμε ότι τα 3 στα 4 είχαν ανοίξει εσωτερικά..
Ο χρήστης statyc δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
29-08-14, 15:35   #14
Φάνης

Status:

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο alex747 Εμφάνιση μηνυμάτων
ειναι RFT κ τα Dunlop & τα Goodyear??
Είναι, αλλά δεν ξέρω εάν βγαίνουν RFT στις διαστάσεις σου. π.χ για εμένα βγαίνουν μόνο τα Goodyear Effecient Grip (όχι τα Performance), ενώ σε non-RFT βγάινουν όλα.
29-08-14, 15:40   #15
Don Molina

Το avatar του χρήστη Don Molina

Status:
Περιοχή: Zurich, CH

Drives: F82 M4+S2k
1) WTF, δεν έχω ξανακούσει για λάστιχο να σπάει έτσι από μέσα. Αφού δεν έφυγε μεγάλο κομμάτι απορώ τι ακριβώς έκανε θόρυβο... Πάλι καλά που το πρόλαβες.

2) Γιατί να πάρεις ένα performance λάστιχο για ένα εντελώς non-performance αυτοκίνητο? Καλύτερα πάρε κάτι premium που θα έχει και καλό κράτημα, αλλά και μακροβιότητα, θα 'ναι ήσυχα, κλπ. Γιατί να θες ένα σπόρ λάστιχο που σίγουρα δεν θα βγάλει πολλά χιλιόμετρα και δεν κολλάει στον χαρακτήρα του αυτοκινήτου, άρα δεν θα το εκμεταλλευτείς και πολύ?

3) Ρε αδερφέ καλά να 'σαι, έχει και τελείες το πληκτρολόγιο. Πάτα το το ρημάδι, μας βγήκανε τα μάτια
29-08-14, 16:10   #16
stratos_335i
MODERATOR

Το avatar του χρήστη stratos_335i

Status:
Περιοχή: Ελλάδα

Drives: E46 316i
+1 στις τελείες χαχαχαχα

Όσο αφορά την εγγύηση, και τα Pirelli είχαν και νομίζω οτι έχουν.... φοράω το δεύτερο ζευγάρι πίσω. Τα μπροστά τα ξέχασα και πήγα 3 μέρες μετά την εγγύηση
29-08-14, 16:52   #17
Φάνης

Status:

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο stratos_335i Εμφάνιση μηνυμάτων
Όσο αφορά την εγγύηση, και τα Pirelli είχαν και νομίζω οτι έχουν.... φοράω το δεύτερο ζευγάρι πίσω. Τα μπροστά τα ξέχασα και πήγα 3 μέρες μετά την εγγύηση
Σωστά! Μόνο που της Pirelli δεν είναι τόσο καλή όσο της Goodyear (βασικά δεν έχει σχέση!), γιατί:

α. Καλύπτει μόνο 1 ελαστικό από την 4αδα (ενώ της GY καλύπτει και τα 4 από 1 φορά).

β. Απαιτείται αγορά 4αδας ελαστικών, ενώ της GY καλύπτει και 2αδα.

γ. Δεν καλύπτει RFT ελαστικά, ενώ της GY καλύπτει και RFT.
29-08-14, 16:53   #18
alex747

Το avatar του χρήστη alex747

Status:

Drives: Ε84 X1 23d xDrive
Χαχαχαα έχθες οπου είχα τελειες (το έγραφα απο το κινητο) οταν το ποσταρα το κείμενο μου έβγαζε ερωτηματικά αντί για τελειες κ δεν γνωρίζω γιατι έγινε αυτο? Οπότε αποφάσισα να αλλάζω παράγραφο ή να μην κάνω τιποτα οταν γράφω απο το κινητο?

Για performance απλα τα θερω γιατι οι δρόμοι ειναι που ειναι χάλια ας εχω τουλάχιστον ένα κύτταρο ελαστικό .
Ο θόρυβος που έκανε ηταν σαν να είχε κολλήσει κατι στο ελαστικό , ενω το μπροστινό δεν έκανε ούτε θόρυβο ούτε είχαν χάσει πίεση για να μου ανάψει το λαμπάκι?
Ο χρήστης alex747 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
29-08-14, 17:33   #19
Don Molina

Το avatar του χρήστη Don Molina

Status:
Περιοχή: Zurich, CH

Drives: F82 M4+S2k
Αν ο αισθητήρας πίεσης δεν μετράει πίεση στο ελαστικό, αλλά ταχύτητα περιστροφής εξηγείται. Ένα σκασμένο λάστιχο κάθεται, έχει διαφορετική διάμετρο κύλισης και γυρνάει πιο γρήγορα.

Αν έχασε την δομή του το δικό σου λάστιχο θα είχε ελάχιστα διαφορετική διάμετρο κατά την κύλιση, άρα θα γύρναγε με διαφορετική ταχύτητα και το σύστημα είναι προγραμματισμένο να το μεταφράζει αυτό ως ένδειξη πεσμένης πίεσης στο ταμπλώ.
29-08-14, 17:53   #20
stratos_335i
MODERATOR

Το avatar του χρήστη stratos_335i

Status:
Περιοχή: Ελλάδα

Drives: E46 316i
Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Φάνης Εμφάνιση μηνυμάτων
Σωστά! Μόνο που της Pirelli δεν είναι τόσο καλή όσο της Goodyear (βασικά δεν έχει σχέση!), γιατί:

α. Καλύπτει μόνο 1 ελαστικό από την 4αδα (ενώ της GY καλύπτει και τα 4 από 1 φορά).

β. Απαιτείται αγορά 4αδας ελαστικών, ενώ της GY καλύπτει και 2αδα.

γ. Δεν καλύπτει RFT ελαστικά, ενώ της GY καλύπτει και RFT.
Το 2 και το 3 πραγματικά δεν τα ήξερα. Για το πρώτο μόνο να πω ότι άλλαξα και τα δυο πίσω και οχι μόνο το ενα. Και η αλήθεια ειναι ότι είχα αγοράσει τετράδα.

Να κάτι που δεν μου το είχε πει ούτε ο έμπορος.

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές