ελαττωματικα ελαστικα (?) - Page 3 - BMWForum.gr

BMWForum.gr

Ελαστικά & Αναρτήσεις Το ήμισι του παντός...

Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
29-08-14, 20:20   #21
alex747

Το avatar του χρήστη alex747

Status:

Drives: Ε84 X1 23d xDrive
σε εμενα δεν εχει ενδειξη ανα ελαστικο απλα μου αναβει το σημα ''πιεσης ελαστικων'' που σαφως ειναι αυτο που λες -μετραει την ταχυτητα περιστριφης, παρολ ταυτα προφανως η ταζυτητα περιστροφης μια που δεν ειχε χασει αερα ηταν σταθερη κ ιδια με τα υπολοιπα κ για'υτο δεν με ειδοποιησε. Θεωρω οτι τα πλαϊνα τοιχωματα λογω RFY δεν αφησαν να σκασει το ελαστικο αλλα κ παλι αν σκεφτεις οτι ειχα 2 στα 4 λαστιχα σπασμενα απο μεσα κ εγω κυκλοφορουσα σαν να μην συμβαινει τιποτα ειναι τρομακτικο!!

θα μελετησω ολα κ θα δω τι θα διαλεξω αφου ακουσω το πορισμα, παντως κ αυτα τα 'performance' που βλεπω ειναι πιο πολυ premium με μια ιδεα performance μια που ειναι RFT τα περισσοτερα
Ο χρήστης alex747 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
31-08-14, 15:22   #22
alex747

Status:

τελικα ο δεικτης τχυτητας παιζει ρολο στο ζεσταμα ή την αποδοση?
Ο λαστιχας, μου ειχε παλιοτερα οτι πλεον με τις καινουριες τεχνολογιες ειναι πολυ μικρη η διαφορα εως καθολου σε θεμα αποδοσης κ στο ποσο γρηγορα ζεστενεται.
Γιατι βλεπω εχουν αλλη τιμη τα ελαστικα που βλεπω κ θελω με δεικτη V (240km/h) κ αλλη τιμη με δεικτη ZR,W,Y που ειναι για πιο μεγαλες ταχυτητες (δεν μπορω να παω με τοσο ακομα κ να το θελω) αλλα ερχονται πιο οικονομικα στην αγορα τους...
31-08-14, 19:52   #23
statyc

Το avatar του χρήστη statyc

Status:

Drives: E87 116i
Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο alex747 Εμφάνιση μηνυμάτων
τελικα ο δεικτης τχυτητας παιζει ρολο στο ζεσταμα ή την αποδοση?
Ο λαστιχας, μου ειχε παλιοτερα οτι πλεον με τις καινουριες τεχνολογιες ειναι πολυ μικρη η διαφορα εως καθολου σε θεμα αποδοσης κ στο ποσο γρηγορα ζεστενεται.
Γιατι βλεπω εχουν αλλη τιμη τα ελαστικα που βλεπω κ θελω με δεικτη V (240km/h) κ αλλη τιμη με δεικτη ZR,W,Y που ειναι για πιο μεγαλες ταχυτητες (δεν μπορω να παω με τοσο ακομα κ να το θελω) αλλα ερχονται πιο οικονομικα στην αγορα τους...
Χμμ..δεν ξέρω για το λαστιχά, από δική μου όμως προσωπική εμπειρία στα οχήματα που οδηγώ τα τελευταία 8 χρόνια, που όλα είχαν δείκτες ταχύτητας ZR,W,Y και ιδιαίτερα στη maserati και την ferrari με δείκτες Y τα λάστιχα θέλουν χρόνο για να δώσουν το είναι τους και όταν λέμε χρόνο, εννοώ χρόνο σπασμένα και όχι κάνοντας βόλτα να περνάει η ώρα...
Από κει και πέρα είναι βεντούζες, αν το πάρεις κρύο και αρχίσεις τα ξερόγκαζα, τουλάχιστον στο ferrari η υπερστροφή ισχύος εμφανίζεται με το καλημέρα από στάση ή ρεπριζ ακόμα και στην ευθεία.
Τα πράγματα είναι ακριβώς αντίθετα στην 116, φορώντας conti premiumcontact με 30.000+ χιλιόμετρα πάνω τους δεν έχω νιώσει διαφορά ζεστός-κρύος, αλλά όπως είπες και εσύ και να θελα δεν θα μπορούσα να πάω με το καλημέρα τάπα, ούτε το αυτοκίνητο έχει ανάλογες απαιτήσεις ούτε και εγώ από αυτό άλλωστε
Εν τέλει είμαι της άποψης να ακολουθήσεις τις προδιαγραφές του κατασκευαστή για το συγκεκριμένο όχημα, κάτι θα ξέρει καλύτερα από όλους μας
Ο χρήστης statyc δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
04-09-14, 14:09   #24
alex747

Status:

Λοιπόν έρχομαι απο τον λαστιχά μου με νέα...
Πήραμε τηλ τον αντιπροσωπο ο οποίος οταν είδε τα λάστιχα έπαθε.. Κ οχι μονο τα κατέστραμενα αλλα κ τα καλα τα οποία, απο οτι φαίνεται είχαν σχηματίσει μια γραμμή εςωτερικα κ καποια στιγμη θα άνοιγαν κ αυτα...
Επειδη η εταιρεία θα αργήσει να απαντήσει (μπορει κ μήνα) ειπε στον λαστιχά μου να διαλέξω οτι ελαστικό θέλω κ θα μου κανει για αρχη έκπτωση 50% στην τετράδα κ έπειτα αφου απαντήσει η εταιρεία τι μου δινει απο αποζημίωση εγγράφως, βρίσκουμε την διαφορα, ειτε προς τα επανω ειτε προς τα κατω.
Κατι ειναι κ αυτο μια που κυκλοφορώ με χιονολαστιχα τα οποια κ αυτα ειναι για αλλαγη... Αν οχι φέτος (με πολυ ήρεμη οδήγηση) για του χρονου οποσδηποτε !!!

Τώρα οι αποθήκες οπου πρέπει να διαλέξουμε τα ελαστικά ειναι 4-5 οπου έχουν μεγάλη γκάμα απο συμβατικά αλλα απο RFT ειναι κάπως πιο δύσκολα (να θυμίσω οτι οταν πήρα τα conti δεν υπήρχαν πουθενα στην ελλαδα εκείνη την περίοδο κ τα φέραμε απο Γερμανία)

Οποτε οι επιλογές δεν ειναι κ τόσο καλές...

Απο Bridgestone τα s001 δεν υπαρχουν κ δεν πρόκειται να έρθουν στο επόμενο 15θημερο (αυτο μου λέει σημαίνει πως δεν υπαρχει απόθεμα κ στο εξωτερικό) βρήκε μονο ενα ζευγάρι στην Αθήνα!!
Όπως κ τα dueler h/p sport υπαρχουν αλλα δεν ειναι τόσο καλα μου ειπε...

Τα Goodyear efficient grip rof υπάρχον κ βγαίνουν στα 880 η τετράδα (εγω θα δωσω τα μισά)

Υπαρχουν τα conti που δεν τα βάζω ξανα

Υπαρχουν κ τα Pirelli cinturato p7 στα 800 ευρω δηλ 400 ευρω

Τα Michelin primacy 3ZP υπαρχουν αλλα δεν έχουν το αστερι που έχουν ολα τα υπόλοιπα που σημαίνει οτι μπαίνουν κ σε 4x4 (αν κατάλαβα καλα απο οτι μου ειπε) οποτε απορρίπτονται !

dunlop δεν βγαινουν στις διαστασεις που θελω οποτε εκτος κ αυτα...

Άρα οι μόνες επιλογές που εχω ειναι τα cinturato p7 που τα είχα στην αρχη, απο τα οποια εκτός απο οτι ηταν αρκετα σκληρα κ κοπανουσαν παντου στα αλλα έμεινα ευχαριστημένος κ τα Goodyear efficient grip rof τα οποια δεν τα γνωρίζω καθολου...κ ειναι κ πιο παλια απο τα cinturato.
Εσεις τι λέτε ανάμεσα απο αυτα τα δυο;;
04-09-14, 14:16   #25
Φάνης

Το avatar του χρήστη Φάνης

Status:
Περιοχή: Αθήνα

Drives: F20 116i
Παράθεση:
Τα Michelin primacy 3ZP υπαρχουν αλλα δεν έχουν το αστερι που έχουν ολα τα υπόλοιπα που σημαίνει οτι μπαίνουν κ σε 4x4 (αν κατάλαβα καλα απο οτι μου ειπε) οποτε απορρίπτονται !
Εαν είναι RFT, το αστέρι δεν έχει και μεγάλη σημασία...απλά υποδηλώνει ότι είναι ελαστικά για BMW (αλλά δεν έχει ιδιαίτερο νόημα).

Παράθεση:
Άρα οι μόνες επιλογές που εχω ειναι τα cinturato p7 που τα είχα στην αρχη, απο τα οποια εκτός απο οτι ηταν αρκετα σκληρα κ κοπανουσαν παντου στα αλλα έμεινα ευχαριστημένος κ τα Goodyear efficient grip rof τα οποια δεν τα γνωρίζω καθολου... Εσεις τι λέτε ανάμεσα απο αυτα τα δυο;;
Προσωπικά, τα P7 θα τα έβαζα μόνο εαν μου τα χάριζαν...δεν μου αρέσουν καθόλου σαν ελαστικά. Θα κοίταγα ή τα Michelin ή (προσωπική μου επιλογή) θα πήγαινα με κλειστά μάτια στα Goodyear, τα οποία εγώ τα βρίσκω εξαιρετικά ελαστικά για την τιμή τους. Στην 116i (αλλά και στο Μίνι που τα έβαλα πέρσι) ειμαι υπερ-ευχαριστημένος και σε όσα αυτοκίνητα έχω οδηγήσει με αυτά, μου έχουν αφήσει πολύ θετική εντύπωση. Επίσης, είναι πολύ άνετα για RFT.
04-09-14, 14:30   #26
alex747

Status:

Λες goodyear δηλαδη? εμενα ο λαστιχας μου, μου ειπε το αντιθετο οτι τα goodyear δεν ειναι κ τοσο καλα οσο τα cinturato, τι να πω γνωμες βεβαια ειναι αλλα ξερω εγω..
Φανη σε σχεση με τα cinturato που βλεπεις την διαφορα προς το καλυτερο στα goodyear?

επισης μπορουμε να μαθουμε ημερομηνιες εναρξης παραγωγης γενικα? ειναι πιο παλια τα goodyear ή τa pirelli cinturato κ αν απο τοτε που αρχισαν να βγαινουν αν εχει γινει καποια αναβαθμιση στα ελαστικα? ξερει κανενας?

για το αστερι ισως κ να εχεις δικιο απο την στιγμη που ειναι RFT αλλα λεω να μην το ρισκαρω μετα απο αυτο που επαθα με τα conti... θα μου πεις κ αυτα που ειχαν... να τα αποτελεσματα...!!

..οι διαστασεις μου μια που δεν το εγραψα ειναι 225/45/18
04-09-14, 15:17   #27
Φάνης

Το avatar του χρήστη Φάνης

Status:
Περιοχή: Αθήνα

Drives: F20 116i
Παράθεση:
Λες goodyear δηλαδη? εμενα ο λαστιχας μου, μου ειπε το αντιθετο οτι τα goodyear δεν ειναι κ τοσο καλα οσο τα cinturato, τι να πω γνωμες βεβαια ειναι αλλα ξερω εγω..
Φανη σε σχεση με τα cinturato που βλεπεις την διαφορα προς το καλυτερο στα goodyear?

επισης μπορουμε να μαθουμε ημερομηνιες εναρξης παραγωγης γενικα? ειναι πιο παλια τα goodyear ή τa pirelli cinturato κ αν απο τοτε που αρχισαν να βγαινουν αν εχει γινει καποια αναβαθμιση στα ελαστικα? ξερει κανενας?
Από ότι έχω καταλάβει ο κάθε λαστιχάς λέει τα δικά του...όπως και εγώ εξάλλου λέω προσωπική γνώμη μαζί με κάποια τεστ που έχω διαβάσει.

Δεν ξέρω εάν έχει γίνει αναβάθμιση στα P7, πάντως αυτά που είχα οδηγήσει εγώ (σε Χ1, 116i, 320i) ήταν κατά την ταπεινή μου άποψη ό,τι χειρότερο σε λάστιχο αυτής της κατηγορίας (δεν μιλάω για μάρκες no-name, μόνο premium brands...τα βρήκα χειρότερα και από τα Bridgestone).

Τι δεν μου άρεσε:

- Γλύστραγαν παρα πολύ (έχαναν πρόσφυση με το παραμικρό) ενώ σε καμία περίτπωση δεν είχαν πάνω από 10.000 χλμ.
- Σκληρά πολύ
- Θόρυβος
- Χάλια στον βρεγμένο

Μακάρι να τα έχουν βελτιώσει. Ααα μιλάω για τα P7 (που είναι λάστιχα Touring και έχουν βγεί το 2009) και όχι για τα Cinturato P7 που είναι πιο καινούργια και τα οποία δεν τα ξέρω καθόλου.

Τα Goodyear είναι λίγο παλιά (από το 2010) και πλέον έχουν βγει τα νεότερα Effecient Grip Performance, αλλά δεν βγαίνουν σε RFT στην διάστασή σου.

Τέλος, η BMW στις διαστάσεις σου τοποθετεί μόνο αυτά τα 2 ελαστικά τα οποία κοιτάς:

Pirelli Cinturato P7 r-f225/45R18 91V85452539042

Goodyear EfficientGrip ROF225/45R18 91W85452540300
04-09-14, 15:47   #28
TAZ 118!

Το avatar του χρήστη TAZ 118!

Περιοχή: Αγια Παρασκευη

Drives: E81 118i
Το Cinturato P7 ειναι καλο λαστιχο για τα χρηματα του...
Σκληρο μονο μεχρι να ζεσταθει...
04-09-14, 16:25   #29
alex747

Status:

Φανη για τα cinturato λεω εγω οχι τα απλα.
Οπως λες κ εσυ TAZ για τα λεφτα τους, 400 ευρω θα δωσω μονο για 4αδα, ειναι πολυ καλα, οπότε μάλλον πάω για τα cinturato ξανα.
Εγω ήμουν ευχαριστημένος κ μου είχαν πολυ καλα κρατηματα για τα όρια τα δικα μου, το μονο μειον, ηταν η σκληρότητα τους, αλλα εντάξει, αν ειναι λόγο σκληροτητας να μην ανοίξουν σαν γαρύφαλο όπως τα conti που ηταν σαν πούπουλο μαλακά σε σχέση με τα cinturato αλλα δεν άντεξαν , τότε χαλάλι κ ας ειναι λίγο πιο σκληρά, επιπλέον έχουν κ καλη τιμη με το 50% που παίρνω για αρχη..

... Κ με την ευκαιρία έβαψα κ τις ζάντες σε μαύρο ματ σαν τις χειμερινές απο γυαλιστερό που ηταν.
Μια που είχαν μερικά γδαρςίματα ... Φωτο δεν έβγαλα γιατι τις τύλιξα ξεχωριστά την καθε μια σε ναϋλον (αυτο με τον αέρα) ώστε μέχρι να έρθουν τα ελαστικά να μην ειναι χύμα..μολις φορεθούν θα βγάλω..
04-09-14, 19:55   #30
anton

Drives: F30 316
προσοχη πρεπει να αεριζονται οι ζαντες για να σκληρυνει το χρωμα
Ο χρήστης anton είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές