ελαττωματικα ελαστικα (?) - Page 5 - BMWForum.gr

BMWForum.gr

Ελαστικά & Αναρτήσεις Το ήμισι του παντός...

Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
07-09-14, 15:28   #41
sv2gww

Το avatar του χρήστη sv2gww

Status:
Περιοχή: Θεσσαλονικιός μεν, κάπου τριγύρω δε...

Drives: Ε39 528i/2
Μπαα.. δεν το νομίζω να ταιριάζουν. Πράσινο σκούρο με μαύρη ζάντα θα είναι δράμα

To σχέδιο της ζάντας στη φωτό είναι ενδεικτικό.
Σαν αυτό του αλουμινίου δεν υπάρχει, τουλάχιστον για station

Εδώ είναι το σχέδιο της ζάντας "style 37 M".
Γιάννης-sv2gww.

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
τέσσερα πράγματα δεν γυρίζουν πίσω:
τα λόγια που λέχθηκαν, ο χρόνος που πέρασε, οι ευκαιρίες που δόθηκαν και οι σφαίρες που άφησαν την κάνη...

Ο χρήστης sv2gww είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
21-09-14, 10:23   #42
alex747

Το avatar του χρήστη alex747

Status:

Drives: Ε84 X1 23d xDrive
ελαττωματικα ελαστικα (?)

Ζάντες κ ελαστικά έχουν τοποθετηθεί εδώ κ 5 ημέρες, ακόμα φωτό δεν έβγαλα τις ζάντες αλλά θα το κάνω . Το θετικό στο συγκεκριμένο μαύρο ματ είναι ότι ακόμα κ λερωμενες να είναι δεν φαίνονται...
Απάντηση από την εταιρεία για τα continental ακόμα δεν έχει έρθει..
Εντυπώσεις από το Pirelli cinturato P7 απο τα πρώτα 500 χιλιόμετρα είναι καλές... Ακόμα βέβαια θέλω παραπάνω χιλιόμετρα για σίγουρα πράγματα.
Τις ίδιες είχα κ όταν είχα πάρει το Χ1 , απλά πιθανολογώ ότι τώρα έχω συνηθίσει κάποια πράγματα πχ θόρυβος.. Θεωρώ ότι είναι σε νορμαλ πλαίσια , παλιά μου φαινοντουσαν ότι κάνουν αρκετό θόρυβο (ίσως κ να έστρωσαν κ να κάνουν λιγότερο, πρέπει να δω ποσά desibel έδιναν τότε κ ποσά τώρα).
Κρατήματα , δεν το πίεσα αλλά δείχνει το ελαστικό ότι είναι αρκετά καλό κ αισθάνεσαι ασφάλεια στις μακριές στροφές όπου έχεις χιλιόμετρα κ δεν αναγκάζεσαι να κόψεις... Μην πω ότι το πατάω κ παραπάνω απο πριν χεχεε
Επίσης τα αισθάνομαι αρκετά μαλακά σε σχέση με τα πρώτα Pirelli κ το ίδιο μαλακά με τα conti .
Τέλος έχουν τρομερό "ρολαρισμα" αφήνω το γκάζι κ το Χ1 πηγαίνει παρά πολλά μέτρα μόνο του σε σχέση με τα conti που δεν είχαν τόσο πολύ ρολαρισμα.
Σε διαδρομή που κάνω 2 φορές την εβδομάδα μέχρι την Θεσσαλονίκη διαπίστωσα με χαλαρές ταχύτητες κ μείωση της κατανάλωσης κατα 0,2-0,4 λίτρα ... Η οποία δεν είναι κ τρομερή μείωση απλά είναι η επιβεβαίωση στην αίσθηση που νιώθεις όταν αφήνεις το γκάζι , ότι τσουλάει καλύτερα !!!
Δεν ξέρω αν έχει αλλάξει κάτι στα ελαστικά μέσα στα 4 χρόνια αλλά γενικά είμαι ευχαριστημένος ... Θα μου πεις μετά απο αυτό που έπαθα κ είδα στα conti ότι κ να έβαζα θα ήταν καλύτερο έστω κ στον ψυχολογικό τομέα
Ο χρήστης alex747 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
17-03-15, 23:44   #43
alex747

Status:

Λοιπόν ας δώσω το feedback μετά από καιρό μια που τώρα έβγαλα άκρη τελικά μετά από τόσο καιρό και μετά από πολλά τηλέφωνα και νεύρα. ..

πριν ξεκινήσω θα ήθελα να πω ένα ευχαριστώ στον ένα και μοναδικό επίσημο εκτιμητή που έχει η Continental στην Ελλάδα για την καθοδήγηση ώστε να ξεμπλέξω με όλους τους ελληναραδες που μιλάνε εκ μέρους διαφόρων αντιπροσωπιών ενώ στην ουσία είναι απατεώνες. ..
Ας αρχίσω.
.. το πρόβλημα γνωστό το έχω παραθέσει σε προηγούμενο ποστ σχετικά με τα Continental που είχα στο Χ1 και σε έλεγχο είδα ότι από μέσα είναι σπασμένα. ..

Τα στέλνει λοιπόν ο λαστιχάς μου στους προμυθευτές του ωστε να κανονίσουν να γίνει εκτίμηση. .. μετά από κάνα 2 μήνες και με αμέλεια δική μου καθώς πάω να αλλάξω τα καλοκαιρινά με τα χειμερινά ελαστικά ρωτάω τον λαστιχα μου τι έγινε με την εκτίμηση.

..Μου λέει ότι τα παιδιά του είπαν ότι έγινε εκτίμηση καθώς τα έστειλαν στην Γερμανία και του είπαν ότι δεν δικαιουμαστε αποζημίωση και τελικά θα πρέπει να πληρώσουμε το άλλο 50% που μας είχαν δώσει αέρα στα καινούρια ελαστικά που είχα πάρει ...

Μου είπε ότι την διαφορά θα την σπάσουμε στην μέση 25% εγώ 25% αυτός μια που είμαι πελάτης και γνωστός. ..

Του λέω οκ και πες στα παιδιά να σου στείλουν το επίσημο πόρισμα της Continental από την Γερμανία που τα έστειλαν να δούμε τι εφταιγε ..έτσι και έγινε. ..τους πήρε τηλ αλλά πουθενά το πόρισμα.

...και εδώ αρχίζουν τα γελοία της υπόθεσης. .. του λένε ότι τελικά δεν τα έστειλαν στην Γερμανία αλλά έστειλαν φωτογραφίες και mail. ..και πήραν απάντηση ότι τελικά δεν δίνεται αποζημίωση ..ο λαστιχας μου αρχίζει να μαλώνει μαζί τους γιατί αρχίζουν να τα μασάνε. .
Τοτε του ζητάω το τηλ του συνεργάτη/υπαλλήλου που τα έστειλε και μιλαω μαζί του, με όνομα βαγγελης ο τυπος από Θεσσαλονίκη όπου έχω και το τηλ του και όνομα της εταιρίας που εργάζεται όπου εκεί είχαν πάει τα ελαστικά. .

Μιλάω μαζί του πολλές φορες και για αρκετες ημερες και του ζητώ τα επίσημα έγγραφα.. αλλιώς να μου στείλει πίσω τα ελαστικά αλλά τίποτα...αυτο που μου ελεγε ηταν οτι ειναι 15 χρονια στην δουλεια και να τον εμπιστευτω και κατι τετοιες αλλες π@π@ριες..
Μετα μου έλεγε την μια θα σου τα στείλω την άλλη δεν γίνεται γιατι είναι στην Λάρισα και ότι τελικά τα εκτίμησε δικός τους επίσημος εκτιμητής της Continental όπου έχει περάσει από πόσα σεμινάρια κτλ..

Τότε του ζητάω το όνομα του εκτιμητή και το πόρισμα του αλλά δεν μου δίνει ξανά τίποτα, λέει όλα έγιναν προφορικά κτλ κτλ..
...να σημειώσω ότι σε όλη την κατάσταση αυτή ο λαστιχας μου,
μου λέει ότι αν κινηθείς νομικά για την κοροϊδία και τα ψέματα που μας είπαν εγώ θα έρθω μάρτυρας δικός σου...
Ταυτόχρονα ψάχνω και βρίσκω στο νετ την σελίδα continentalhellas και μιλάω με τον επίσημο εκτιμητή (όπου είναι και μοναδικός που εκπροσωπεί την Continental σαν εκτιμητής στην Ελλάδα) λέει ότι δεν έχει γίνει καμία εκτίμηση σε αυτούς και να πάρω τα ελαστικά πίσω και να τα στείλω σε αυτόν. ..μαζί με όλα τα Mail και στοιχεία που μου λένε τα "καλόπαιδα" ότι έχουν και οτι τελικά δεν δικαιούμαι αποζημίωση. ...

Εγώ μιλάω με τον τύπο που είναι της εταιρίας και το παραμύθι συνεχιζεται…να μου λέει ότι δεν μπορεί να μου δώσει το mail να λέει ότι ο εκτιμητής τους έχει περάσει πόσα σεμινάρια και ότι δεν υπάρχει περίπτωση να κάνει λάθος ..αλλά στο δια ταύτα επίσημο έγγραφο δεν μου έδινε..κτλ κτλ.
..να μην τα πολυλογώ έγινε ένας χαμός όπου τελικά άκρη δεν έβγαλα.

Μόλις τους είπα ότι θα στείλω δικηγόρο και ότι έχω επικοινωνήσει με τον επίσημο εκτιμητή που υπάρχει στην Ελλάδα σε μερικές μέρες τα ελαστικά ήταν πίσω ..

Τελικά τα στείλαμε Αθήνα στον επίσημο εκτιμητή όπου μόλις εχθές έμαθα ότι δικαιούμαι αποζημίωση! !!!!

Τους γ@μ@ς ή δεν τους γ@μ@ς τελικά τους άλλους??

Το ποσό θα το ξέρω την Δευτέρα και θα είναι ανάλογο με το υπόλοιπο πέλματος που είχε μείνει στα ελαστικά. ..
Περιττό να σας πω ότι αμέσως ο λαστιχας μου πήρε τηλ στα λαμογια που μας κορόιδεψαν και τους έκραξε. ..

Θα ήθελα πάρα πολύ να κινηθώ νομικά αλλά δυστυχώς δεν έχω την όρεξη και τον χρόνο. ..απλά από εδώ και πέρα πήραμε το μάθημα μας...Οτι προβλημα εχουμε θα ψάχνουμε και θα ερχόμαστε σε επαφή με τον άμεσα υπεύθυνο και όχι μέσω τρίτων γιατί τα λαμογια ζουν και βασιλεύουν. ...
Τα γράφω ώστε να μην βρεθεί κανένας σε παρόμοια κατάσταση. ..
Τέλος να πω ξανά ευχαριστώ στον υπεύθυνο όπου μίλησα πολλές φορές μαζί του και μάλιστα μου είχε δώσει και το κινητό του τηλέφωνο και με καθοδήγησε και μου είπε τι να κάνω ώστε να δώσουν άμεσα τα ελαστικά πίσω ώστε να γίνει ο σωστός και επίσημος έλεγχος. .

Για την ιστορία αφου απο εδω ειδαν οτι δεν υπαρχει καποιος εμφανής λογος για να εσπασαν τα λαστιχα εσωτερικα θα παρω καποια αποζημιωση και τα στειλουν Γερμανία όπου θα γίνει ενδελεχής έλεγχος με τομές και διάφορα άλλα ώστε να βρουν τα αιτια…
Τα οποία επιγραμματικά είναι

Απώλεια αέρα περί το 40% όπου αυτό στην δική μου περίπτωση δεν ισχύει γιατί δεν ήταν ένα ελαστικό αλλά 2 αρα να εγινε ταυτοχρονα η απωλια ειναι περιεργο και μαλιστα χωρις καποια τρυπα/σκισιμο/καρφι...

Εργοστασιακή αστοχία (που μάλλον είναι και αυτή η αίτια)
ή χτυπήματα στα ελαστικά όπου τα δικά μου ήταν άρτια χωρίς κάποιο χτύπημα…
17-03-15, 23:54   #44
maris7

Το avatar του χρήστη maris7

Drives: Ε92 320i
δεν ειναι αστοχια σε 2 τετραδες continental που εχω αλλαξει ειχαν το ιδιο προβλημα απο μεσα και ο λαστιχας μου μου ειπε οτι το κανουν αυτο τα continetal αλλα χωρις περετερω προβληματα
οι παλιες διαστασεις μου ηταν 225-40-18 και 255-35-18
τωρα ειμαι σε toyo με 19'' χωρις παρομια προβληματα
Ο χρήστης maris7 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
18-03-15, 00:26   #45
alex747

Status:

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο maris7 Εμφάνιση μηνυμάτων
δεν ειναι αστοχια σε 2 τετραδες continental που εχω αλλαξει ειχαν το ιδιο προβλημα απο μεσα και ο λαστιχας μου μου ειπε οτι το κανουν αυτο τα continetal αλλα χωρις περετερω προβληματα
οι παλιες διαστασεις μου ηταν 225-40-18 και 255-35-18
τωρα ειμαι σε toyo με 19'' χωρις παρομια προβληματα
Θα μου επιτρεψεις να διαφωνησω...
γιατι εαν ηταν φυσιολογικο οπως λεει ο λαστιχας σου δεν θα επαιρνα αποζημιωση..
(εαν ειχες στειλει και εσυ τα ελαστικα για εκτιμηση θεωρω οτι θα ειχες παρει καποιο ποσό πισω)
απο την αλλη πως εβγαλε συμπερασμα οτι το κανουν αυτο και ειναι νορμαλ...το διαβασε καπου ? βγηκε επισημη ανακοινωση απο την continental που λεει οτι κυριοι να ξερετε οτι μπορει εκει που ειστε στο δρομο με την οικογενεια σας μπορει να σπασουν τα ελαστικα εσωτερικα και να μην το καταλαβετε? (μιλαω για τα ssr -runflat) γιατι και εγω εντελως τυχαια το βρηκα...και ενας θεος ξερει τι θα γινοταν αν δεν το εβρισκα..
τετοια λογια των δηθεν ειδικων πλεον τα θεωρω αστεια αλλα και εγκληματικα...
ολοι εχουν γινει ειδικοι στην ελλαδα μονο και μονο για να τα αρπαξουν....
23-03-15, 18:33   #46
alex747

Status:

Και πλέον είναι γεγονός. .. πήρα αποζημίωση για τα ελαστικά 407 ευρώ. Βασικά πιστωθηκαν στον λογαριασμό του λαστιχά μου και από εκεί έχω τον αέρα των χρημάτων για την επόμενη αγορά που θα κάνω.
Τουλάχιστον μετά από τόσο κόπο και νεύρα στο τηλ. με ολους τους ψευτο ειδικους και δήθεν επαγγελματιες, μόλις βρήκα την άκρη με τον επίσημο εκτιμητη όλα έγιναν σωστά όπως έπρεπε να γίνουν εξ αρχής! !
23-03-15, 20:07   #47
angelm3
ADMINISTRATOR

Το avatar του χρήστη angelm3

Status:

Drives: E92 M3
Είναι παρήγορο το ότι λειτουργούν μερικά πράγματα σ αυτό τον τόπο.

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές