Μεταχειρισμένα ελαστικά - BMWForum.gr

BMWForum.gr

Ελαστικά & Αναρτήσεις Το ήμισι του παντός...

Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
28-08-14, 23:49   #1
angelm3
ADMINISTRATOR

Το avatar του χρήστη angelm3

Status:

Drives: E92 M3
Μεταχειρισμένα ελαστικά

Ξέρετε που μπορω να βρω μεταχειρισμενα ελαστικά ; εχω ψαξει το car.gr αλλα δεν βρηκα κατι αξιόλογο.

Ψαχνω για την Μ3 για την πίστα. Δεν θελω να αντεξουν 50+ γρήγορους γυρους..........

Η διαστάσεις που ψάχνω ειναι:

245/35/19 η 255/35/19 για μπροστά

265/35/19 η 285/30/19 για πίσω
29-08-14, 00:11   #2
stratos_335i
MODERATOR

Το avatar του χρήστη stratos_335i

Status:
Περιοχή: Ελλάδα

Drives: E46 316i
Δεν αξίζει. Μεγάλο ρίσκο. Καλύτερα λίγο πιο φτηνά και καινουρια. Πιο καλά μεταχειρισμενες ζάντες 18αρες που εχουν και πιο φτηνά λάστιχα. Κρίμα με τις 19αρες
29-08-14, 15:25   #3
statyc

Το avatar του χρήστη statyc

Status:

Drives: E87 116i
http://anastasiadis.car.gr/parts/

Εϊναι αξιόπιστος, εμένα με είχε βολέψει όταν χρειάστηκα μέχρι να αλλάξω, οπότε ανάλογα και για περίπτωση πίστας, δεν τσεκουρώνει ακόμα και αν ακούσει τύπο/μάρκα αυτοκινήτου
Κάνε μια απόπειρα, το μόνο κακό πως είσαι Θεσσαλονίκη, αλλά θα βρείτε λύση πιστεύω
Ο χρήστης statyc δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
29-08-14, 15:50   #4
Don Molina

Το avatar του χρήστη Don Molina

Status:
Περιοχή: Zurich, CH

Drives: F82 M4+S2k
Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο statyc Εμφάνιση μηνυμάτων
δεν τσεκουρώνει ακόμα και αν ακούσει τύπο/μάρκα αυτοκινήτου
το μεγαλύτερο σπάσιμο του αιώνα. Δεν θέλω καν να πάω σε μάστορα που δεν ξέρω καλά στην Ελλάδα με ελβετικές στο Lexus, θα με τριπλοχρεώσουνε χαλαρά
30-08-14, 17:00   #5
sv2gww

Το avatar του χρήστη sv2gww

Status:
Περιοχή: Θεσσαλονικιός μεν, κάπου τριγύρω δε...

Drives: Ε39 528i/2
Δοθείσης ευκαιρίας σχετικά με μεταχειρισμένα ελαστικά και πολύ φρέσκια εμπειρία μου..
Εδώ και 2,5-3 μήνες έχω βγάλει τις 18άρες του Don από το αυτοκίνητο κι έχω βάλει τις απλές 15άρες με τα χιονολάστιχα (3ετίας) μιας και η καθημερινή μου μετακίνηση στο εργοτάξιο μέσα από οργωμένους καρόδρομους δεν ήταν και ότι καλύτερο. Τα χιονολάστιχα καλά μεν, παλιά δε, ήθελαν αλλαγή και ο χειμώνας απέχει σχεδόν μισό χρόνο οπότε δεν μπορούσα ούτε νέα χιονολάστιχα να αγοράσω αλλά ούτε και νέα απλά. Αποφάσισα να πάρω μια τετράδα μεταχειρισμένα (Μichelin Pilot 205/60 15) από το e-elastika.gr -www.e-elastika.gr-. Tην τετράδα την είχε στα 120 € και βάσει φωτό ήταν σε καλή κατάσταση και εντός τετραετίας. Πάω λοιπον μετά από τηλεφώνημα στο βουλκανιζατέρ, δίπλα στην ΕΤ3 για τους γνώστες της Θεσσαλονίκης, βρήσκω τον ...μάστορη και μου λέει "όλα οκ, σε λίγο θα είσαι έτοιμος". Είχε λίγη δουλειά, περίμενα καμιά ώρα και βάζουμε το 5άρι στους γρύλους για να βγουν οι τροχοί. Ένας βοηθός φέρνει τα λάστιχα και βλέπω πως η τετράδα είναι μεν του ίδιου τύπου αλλά ασχέτων ημερομηνιών μεταξύ τους! Ήταν μαζέματα! Το ένα ΒΑΜΜΕΝΟ με καραμπογιά (όπως και τα άλλα) για να μην είναι τόόόσο ορατά τα χάλια του ήταν του 2002!! Ή μήπως του 1902?? ...μπα, θα είχε λευκά μάγουλα..
Τον ρώτησα αν είχε άλλη ομοιογενή τετράδα και μου λέει "τσουκ"."Αυτά θα σου βγάλουν ΑΝΕΤΑ δύο χρόνια" μου συνέχισε, λες και ήξερε πού κινούμαι και πόσα χλμ γράφω ανα έτος. "Δε γαμ...ς" λέω, "βάλτα να τελειώνουμε".
Εν' όσω ήταν το αμάξι στους γρύλους ένας άλλος βοηθός κάτι μπάνισε στον εμπρός άξονα και τρέχει στον μαστορα. Σε λίγα nanosec μαθαίνω πως τα φυσουνάκια από τις μπάρες της εμπρός ζυγαριάς είναι τσακισμένα και θα χρειαστώ αλλαγή. Αλήθεια είναι πως οι "τιράντες" ζυγαριάς ήταν off (οι καρόδρομοι που λέγαμε) και ήθελαν αλλαγή. "ΕΧΩ!!!!" μου λέει λες και είχε stock το ελιξήριο νεότητας! "Πόσο ωρε καπετάνιο?" τον ρωτάω. "80!" μου λέει... "80 για σετ δεν είναι πολλά??" του λέω... "80 ΤΟ ΕΝΑ" μου λέει αλλά επειδή με είδε όπως με είδε μου τ' άφησε 75 το ένα!
"Μάστορα.... τα TWR ή τα Lemforder έχουν 35 ΤΟ ΣΕΤ από την Τεοκλιμ ή τον Αβοκάτο" του λέω και παγώνει....... "Μαα, μα, μα αυτά δεν είναι γνήσια..." μου απαντάει...
"Έχεις αποδείξεις ότι η BMW απασχολεί 455 Μογγόλους που κατασκευάζουν τιράντες ζυγαριάς για όλα της τα μοντέλα μέσα στο Μόναχο??" του λέγω κι εκεί τελειώνει η παρένθεση. Εν τω μεταξύ τελειώνει η ζυγοστάθμηση όπου τα παλιά αντίβαρα ΔΕΝ έχουν βγει όλα άρα μπαίνουν κι άλλα για να αντισταθμίσουν τα παλιά και ΟΧΙ το λάστιχο, βάζουν τους τροχούς και έρχεται η ώρα της ευθυγράμμισης. Από τα 18άρια στα 15άρια υπάρχει διαφορά στη σύγκλιση. Ενώ εγώ εξετάζω τα στοιχεία στο monitor της ευθυγράμμισης μέσα σε 3.448 picosec ακούω "έτοιμος!"... WTF??? Εγώ που ήμουν μαστορομάστορας στην ευθυγράμμιση ήθελα τουλάχιστον 15 με 18 λεπτά για ένα καλό συμμάζεμα.. Μου δείχνει την εμπρός σύγκληση και την ολική και μου λέει πως είναι οκ. Όντως η σύγκλιση ήταν οκ. Κατεβάζουμε το τουτουτ από τη ράμπα κι έρχεται η ώρα της πληρωμής.
Ακολουθεί διάλογος:
Τα λάστιχα +30€ μου λέει!
Πουρκουά βρε καπετάνιο?
Η ευθυγράμμιση!!
Ποιά ευθυγράμμιση ρε μάστορα? σύγκλιση μέτρησες και η πίσω κάμπερ είναι για το ανδρικό μόριο!!
Μα πίσω ΔΕ ρυθμίζεται!!!!!
Τι ειν' αυτά που λες ρε μάστορα? Οι παράκεντρες βίδες στα πίσω ψαλίδια για τι στο ...μόριο είναι? 30€ για τη σύγκλιση? Που μπορώ να την φέρω με τον σπάγγο και το μάτι μόνος μου????
Καλά... την άλλη φορά που θα έρθεις θα σου πάρω μόνο 20!
Λοιπόν, αυτή είναι η λέρα που υπάρχει στα λαστιχάδικα και στους λαστιχάδες. Θα μου πείτε πως δεν είναι όλοι έτσι. Το ξέρω. Αλλά τόσα χρόνια δεν μπορώ να καταλάβω πού στο ...μόριο έχουνε κρύψει τους καλούς και σωστούς επαγγελματίες!!! Υποθέτω πως εγώ ξέρω 2-3 πραγματάκια. Αν στη θέση μου ήταν -ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ- κάποιος που δεν κατέχει τι γδάρσιμο και τι μούφα τρώει ρε γα...τω μου???
Με το παραπάνω θέλω να σας εφιστίσω την προσοχή (με κάθε γνώση και ευθύνη αυτών που γράφω!) για το εν λόγω μαγαζί και να σου πω βρε πρόεδρε να αγοράσεις από το eBay.de (πχ: http://www.ebay.de/itm/2-X-285-30-19...item3cdfd96a3b) Ακόμα κι αν δεν φέρνουν στην Ελλάδα υπάρχει εταιρεία ελληνική με έδρα στη Γερμανία που συλλέγει ότι έχεις αγοράσει και το φέρνει εδώ, με λογικότατο κόστος. Και μακριά από τις παράγκες που θέλουν να λέγονται μαγαζιά...
Γιάννης-sv2gww.

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
τέσσερα πράγματα δεν γυρίζουν πίσω:
τα λόγια που λέχθηκαν, ο χρόνος που πέρασε, οι ευκαιρίες που δόθηκαν και οι σφαίρες που άφησαν την κάνη...

Ο χρήστης sv2gww δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
30-08-14, 17:24   #6
jimaras

Το avatar του χρήστη jimaras

Status:

Drives: E60 523Ι
Γιάννη έχεις κάποιο λινκ για την εταιρία στη Γερμανία?
30-08-14, 17:32   #7
angelm3
ADMINISTRATOR

Το avatar του χρήστη angelm3

Status:

Drives: E92 M3
Γιαννη αναλυτικοτατος για ακομη μια φορά. Το παραδειγμα σαφές και κατανοητό.

Συμπερασμα: απορρίπτεται η ιδέα των μεταχειρισμένων ελαστικών.
30-08-14, 18:15   #8
sv2gww

Το avatar του χρήστη sv2gww

Status:
Περιοχή: Θεσσαλονικιός μεν, κάπου τριγύρω δε...

Drives: Ε39 528i/2
Δημήτρη η εταιρεία είναι η http://www.transport-to-greece.gr (http://www.transport-to-greece.gr/gr...FQ1f3gode0UAow) και έχει μαγαζί στη Γερμανία. Αν ο πωλητής δεν στέλνει παραέξω -ως συνήθως- αγοράζεις αυτό που θες, το στέλενεις στην διεύθυνση αυτής της μεταφορικής με κόστος μεταφοράς εντός Γερμανίας κι έπειτα αυτοί το προωθούν σε 'σένα. Πριν την αγορά του αντικειμένου τους ρωτάς φυσικά τι θέλουν (εγώ για 4άδα ελαστικών κάτω των 18 ιντσών πήρα προσφορά για 70€) και εννοείται ότι πληρώνεις τα μεταφορικά από τον πωλητή έως την εταιρεία κι από εκεί για Ελλάδα. Κάποιες φορές συμφέρει ακόμα κι αν ο πωλητής στέλνει σε Ελλάδα αλλά με παράλογα κόστη. Πχ για ένα πακετάκι 2 κιλών ζητάνε 25 ή 30€! Η μεταφορική τα μισά + αυτά εντός της Γερμανίας που δεν υπερβαίνουν τα 6-7 €.
Άγγελε, ναι σε μεταχειρισμένα αλλά όχι όμως απ' όπου να 'ναι. Αν είναι να γλυτώσεις τα 2/3 του αρχικού κόστους νέου σετ why not?? Αλλά όχι από κερχανετζίδες... Ή ιδιώτης πχ από το car.gr ή από έξω. Τα εδώ μτχ είναι συνήθως η σαβούρα της Ευρώπης ή σε μικρές διαστάσεις ότι αφήνει ο καθένας. Ο Ευρωπαίος όμως όταν ψάχνει για μτχ λάστιχα επειδή θα μπει καλή ώρα σαν εσένα στην πίστα θα πάρει καλό μτχ λάστιχο, με πέλμα και αυλάκι τουλάχιστον 4-5mm (το νέο έχει 8 mm) και με επίσης λογικά κόστη.
Γιάννης-sv2gww.

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
τέσσερα πράγματα δεν γυρίζουν πίσω:
τα λόγια που λέχθηκαν, ο χρόνος που πέρασε, οι ευκαιρίες που δόθηκαν και οι σφαίρες που άφησαν την κάνη...

Ο χρήστης sv2gww δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
30-08-14, 20:09   #9
jimaras

Το avatar του χρήστη jimaras

Status:

Drives: E60 523Ι
Ευχαριστώ
01-09-14, 00:42   #10
giannis

Το avatar του χρήστη giannis

Status:
Περιοχή: Αθήνα

Drives: E87 116i
Γιαννη...εχω κατι ελαφρως μεταχειρω λαστιχακια απο κατι ψαροβαρκες στο Περαμα που τα εχουν για παραβληματα, αμα ειναι στα τυλιγω και στα στελνω!

Τι απατεωνες κυκλοφορουν εκει εξω...Πραγματικα διαβασα τα γραφομενα σου περι λαστιχαδων κλπ και ολοι αυτοι αποδεικνυουν συνεχως και καθε μερα, τον κανονα! Οτι σχεδον απαντες ειναι εκει για να μας κλεβουν!

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές