αλλαγή λογοτυπου στο πορτ μπαγκαζ - BMWForum.gr

BMWForum.gr

BMWForum.gr » Αυτοκίνητα BMW » Σειρές & Μοντέλα ΒΜW » Σειρές Χ » αλλαγή λογοτυπου στο πορτ μπαγκαζ

Σειρές Χ Συζητήσεις για τις σειρές Χ (Χ1, Χ3, Χ5 & Χ6)

Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
01-09-14, 19:08   #1
shadowman14

Drives: E83 X3 2.5i
αλλαγή λογοτυπου στο πορτ μπαγκαζ

έχω χ3 2004 (ε83) και προχτές στο πλυντήριο μου διαλύσανε το λογότυπο που είναι πάνω απ τις πινακίδες στο πίσω μέρος του αυτοκινήτου κ για οικονομία σκέφτηκα να το αλλάξω μόνος μου μιας και έχω ξαναλλάξει το μπροστά κ ηταν γελοίο. το πίσω όμως είναι υπερβολικά σφιχτό ή στηρίζεται με βίδες πράγμα που με σχετικό ψάξιμο για το εξάρτημα το αποκλείω. έχει κανένας παρόμοια εμπειρία? κυκλοφορούν διάφοροι τρόποι αλλά κανένας για το δικό μου σύστημα το πίσω (είναι αυτό που έχει και στην χοντρή ασημένια βάση). σας δείχνω μια ενδεικτική φώτο

το πίσω μέρος του σήματος, αν κρίνω απ τις ροδέλίτσες, πρέπει να έχει 2 παλούκια και πηγαίνει κουμπωτό μέσα στο αμάξωμα, όπως ακριβώς είναι και το μπροστινό σήμα σχεδόν στα περισσότερα bmw.
Ο χρήστης shadowman14 δεν είναι συνδεδεμένος  
01-09-14, 22:29   #2
sv2gww

Το avatar του χρήστη sv2gww

Status:
Περιοχή: Θεσσαλονικιός μεν, κάπου τριγύρω δε...

Drives: Ε39 528i/2
Παλούκια????
.......

Δίνεις άλλη διάσταση στην περιγραφή των πραγμάτων!

Και το πίσω σήμα είναι τοποθετημένο με πειράκια μέσα στα αντίστοιχα ελαστικά βύσματα, τα οποία και θα αλλάξεις για να παραμείνει το νέο σήμα εξίσου καλά τοποθετημένο.
Η εξαγωγή του σήματος είναι ....παλούκι αφού υπάρχει σοβαρός κίνδυνος να γδάρεις τη λαμαρίνα κατά την προσπάθεια εξαγωγής. Ή δες μερικούς τρόπους στο youtube (bmw roundel removal) ή άσ' το στα χέρια του τεχνικού στο μαγαζί απ' όπου θα το πάρεις.
Ο κατάλληλος τρόπος είναι η δημιουργία ενός κενού μεταξύ λαμαρίνας και σήματος με τη βοήθεια μιας ψιλής λάμας (μαχαίρι??). Βάζεις ένα χοντρό φύλλο πλαστικού κάτω απ' αυτήν -πχ πιστωτική κάρτα, δε θα πάθει κάτι- κι αφου ανοίξει έστω και 1 mm το σήμα μπορείς να βάλεις ένα κατσαβίδι. Το οποίο θα πρέπει να πάει έως το κέντρο κι έπειτα να ανασηκώσεις το σήμα. Το πλαστικό φύλλο θα το πάρεις μόνο όταν έχεις τελειώσει με το κατσαβίδι..
.....παλούκια......

Γιάννης-sv2gww.

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
τέσσερα πράγματα δεν γυρίζουν πίσω:
τα λόγια που λέχθηκαν, ο χρόνος που πέρασε, οι ευκαιρίες που δόθηκαν και οι σφαίρες που άφησαν την κάνη...

Ο χρήστης sv2gww δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
01-09-14, 23:06   #3
shadowman14

πειράκια=παλουκάκια ντάξει!
στα χέρια του συγκεκριμένου τεχνικού τ αμάξι κινδυνεύει ακόμα και για πλύσιμο τζαμιών. οπότε χίλιες φορές εγώ με υπομονή κ προσοχή. έχω πάρει ιδέες, απλά ήθελα να αποκλείσω το ενδεχόμενο εσωτερικής βίδας γτ είναι πολύ σφιχτό
Ο χρήστης shadowman14 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
01-09-14, 23:13   #4
sv2gww

Το avatar του χρήστη sv2gww

Status:
Περιοχή: Θεσσαλονικιός μεν, κάπου τριγύρω δε...

Drives: Ε39 528i/2
Ξέρεις πόσους σχεδόν δακρυσμένους έχω δει με καπό και πόρτ-μπαγκαζ δίχως σήματα και με κάτι τσαμπουκάδες "ναααα" από τσογ....α που τα κλέβανε?? Πίκρα...
Κι αυτό επειδή βγαίνουν πολύ δύσκολα. Προσπάθησε αλλά πρόσεξε.
Γιάννης-sv2gww.

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
τέσσερα πράγματα δεν γυρίζουν πίσω:
τα λόγια που λέχθηκαν, ο χρόνος που πέρασε, οι ευκαιρίες που δόθηκαν και οι σφαίρες που άφησαν την κάνη...

Ο χρήστης sv2gww δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
01-09-14, 23:21   #5
jimaras

Το avatar του χρήστη jimaras

Status:

Drives: E60 523Ι
Έξυπνος τρόπος αυτός με τη βεντούζα

www.youtube.com/watch?v=HjMoJxzPUH0
Ένας άλλος τρόπος είναι αυτός με τη ταινία από πακέτα. Είναι πιθανόν να δημιουργήσει γρατζουνιές

02-09-14, 00:17   #6
stratos_335i
MODERATOR

Το avatar του χρήστη stratos_335i

Status:
Περιοχή: Ελλάδα

Drives: E46 316i
Και με οδοντικο νήμα
02-09-14, 00:30   #7
JEO
MODERATOR

Το avatar του χρήστη JEO

Status: Βatman

Drives: Ε34 520i
Αν δεν πιασει τιποτα απο τα παραπανω....

Ροπη ειναι το ποσο μακρια θα πας τον τοιχο οταν τον χτυπησεις.

Θοδωρης.
Ο χρήστης JEO δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
02-09-14, 00:31   #8
shadowman14

τα άλλα τα ειχα υπόψιν μου, αυτό με την βεντούζα τώρα το είδα αν και το δικο μου ειναι πιο καλά στερεωμένο δεν θα τα καταφερει. για το μπροστινο θα ηταν κομπλε. σκοπεύω να χρησιμοποιήσω μονωτικη ταινια γυρω γυρω και πιστωτικη καρτα, σε συνδιασμο με ταινια πακετων κ πλαστικη σπατουλα σε σχήμα Γ. αυριο θα γίνει το χειρουργείο ....
02-09-14, 00:41   #9
angelm3
ADMINISTRATOR

Το avatar του χρήστη angelm3

Status:

Drives: E92 M3

Καλά η πρόταση του Θοδωρή ειναι η καλύτερη........
02-09-14, 17:19   #10
shadowman14

η δουλειά έγινε! δοκίμασα και ταινια πακέτων και πλαστικη σπατουλα αλλά τελικά ήταν κολλημένο και με ταινία 2πλης όψης κ ήταν τέρμα σφιχτό.

τελικά με μια τηλεκάρτα και ένα μικρο σκαρπέλο βγήκε πανεύκολα και χωρίς πληγές στ αμάξι. όμως δεν βρήκα κείνες τις λαστιχένιες ροδέλες συγκράτησης, μπορεί να πέσανε μέσα εσωτερικά στην πόρτα αλλά μικρό το κακό, έτσι και αλλιώς έχω παραγγείλει νέες μαζί με το σήμα.
την κολλητική τώρα πως την αφαιρούμε? (χαχαχα) μου μείνανε οι κόλλες

ευχαριστώ όσους βοήθησαν αλλά και κείνους που κάναν καζούρα (αστειεύομαι φυσικα)

Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές