θορυβος πισω δεξια - BMWForum.gr

BMWForum.gr

BMWForum.gr » Αυτοκίνητα BMW » Twin-Turbos » θορυβος πισω δεξια

Twin-Turbos Συζητησεις με ο,τι εχει να κανει με τους διτουρμπινους κινητηρες της αγαπημενης μας εταιριας

Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
03-09-14, 01:02   #1
sofoklis

Drives: E93 335i
θορυβος πισω δεξια

καλησπέρα θα ηθελα την γνωμη σας , εχω ένα 335 cabrio 2008 και αρκετες φορες όταν είναι ζεστο κανει ένα θορυβο πισω σαν να σηκωνεις τεντα, αυτος ο μεταλικος θορυβος που κανει όταν τρίβετε σιδερο με σιδερο τον γνωριζετε ολοι . Στο σπανο που το ειπα μου ειπαν ότι όλα τα 335 το κανουν είναι γνωστο το πρόβλημα , εχουν αλλαξει και φρενα αλλα παλι το κανει αλλα ποτε δεν βρεθηκε λυση , το κανει χωρις να παταω φρενο με ταχυτητα μεχρι 50 χιλιόμετρα. Δεν μου το κανει συνεχεια οποτε του ερθει και είναι πολύ ασχημο νιωθω ότι εχω παλιο αμαξι του 80. Το κακο είναι ότι το κανει οποτε θελει και όχι συνεχεια .θα ηθελα να μου πειτε αν ποτε ειχατε τετοιο πρόβλημα ευχαριστω
Ο χρήστης sofoklis δεν είναι συνδεδεμένος  
03-09-14, 02:21   #2
statyc

Το avatar του χρήστη statyc

Status:

Drives: E87 116i
Σοφοκλή πες στο Σπανό ότι το δικό μου 335 ακόμα και με τις πάντες ποτέ δεν το έκανε.. άλλο και τούτο όλα το κάνουν κλάιν μάιν... αυτές τις απαντήσεις να μην έδινε, εμένα στο 116 που στρίγγλιζε το τιμόνι όποτε του ερχόταν, τα ίδια μου είπαν "μην δίνεις σημασία όλα τα 116 το κάνουν" γνωστή η καραμέλα μου ακούγεται. Τελικά το πήγα σε εξειδικευμένο συνεργείο BMW και το πρόβλημα μου λύθηκε με λίγο φασαρία/ιδρώτα σε λίγα λεπτά. Απλά μου δίνουν την εντύπωση στο Σπανό ότι μερικές φορές δεν θέλουν καν να ασχοληθούν, όταν κάτι μηχανικά δεν εμπνέει ανησυχία.. Δεν λέω από εξυπηρέτηση και περιβάλλον άριστοι, αλλά έχω και εγώ σαν εσένα αντιμετωπίσει ίδια απάντηση όπως σου προανέφερα και μου αναψαν λαμπάκια τώρα που μου το θύμησες..
Μπορείς τουλάχιστον να μας προσδιορίσεις από που προέρχεται ο ήχος;; είναι από τους τροχούς ή μπορεί π.χ. να είναι από την εξάτμιση, γιατί σε παλαιότερο μου αυτοκίνητο είχε κοπεί ένα λαστιχο στήριξης και σε συγκεκριμένες κλίσεις του αμαξώματος η εξάτμιση ακουμπούσε στο δάπεδο και έκανε ανάλογο ήχο
Ο χρήστης statyc δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
03-09-14, 10:11   #3
sv2gww

Το avatar του χρήστη sv2gww

Status:
Περιοχή: Θεσσαλονικιός μεν, κάπου τριγύρω δε...

Drives: Ε39 528i/2
Ήταν αρχές του 2000 όταν η BMW έβαλε στα μαγαζιά και τα Rover και τότε αρχίσαμε να ξαναμαθαίνουμε τι πάει να πει "πρόβλημα".. Τα νέα τότε Rover 25 είχαν αυτό το πρόβλημα. Θόρυβος από το πίσω μέρος που έμοιαζε με τριβή μετάλλων.
Ήταν τα πίσω αμορτισέρ των οποίων η εξώτερη τσιμούχα (αυτή για τις σκόνες και τα νερά) ήταν υπερβολικά σκληρή και μόλις δούλευε λίγο το αμορτισέρ ανέβαζε θερμοκρασία και έβγαζε αυτό τον θόρυβο. Δεν τα ρίχνετε μια ματιά μήπως και συμβαίνει κάτι όμοιο???
Γιάννης-sv2gww.

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
τέσσερα πράγματα δεν γυρίζουν πίσω:
τα λόγια που λέχθηκαν, ο χρόνος που πέρασε, οι ευκαιρίες που δόθηκαν και οι σφαίρες που άφησαν την κάνη...

Ο χρήστης sv2gww είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
03-09-14, 15:06   #4
stratos_335i
MODERATOR

Το avatar του χρήστη stratos_335i

Status:
Περιοχή: Ελλάδα

Drives: E46 316i
Όλα τα 335 το κάνουν. Μάλλον χειρόφρενο γιατί όταν στο έσφιξα χειροτέρεψε
03-09-14, 15:30   #5
sofoklis

Drives: E93 335i
το ειχα σηκωσει να το δω από κατω ,νομιζα ότι ηταν εξατμιση εβρισκε πισω σε ένα μεταλλικο σημειο η δεξια μπουκα γιατι φοραει άλλο καζανακι με διπλες μπουκες , το εφτιαξα αλλα τελικα δεν ηταν αυτό , η από αμορτισέρ είναι η κατι στα φρενα εκει στην δισκοπλακα ισως ο στρατος εχει δικιο με το χειροφρενο
Ο χρήστης sofoklis δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
03-09-14, 16:41   #6
statyc

Το avatar του χρήστη statyc

Status:

Drives: E87 116i
Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο stratos_335i Εμφάνιση μηνυμάτων
Όλα τα 335 το κάνουν. Μάλλον χειρόφρενο γιατί όταν στο έσφιξα χειροτέρεψε
Στράτο εμένα δεν το έκανε...ζήλια..ψώρα...
Πλάκα-πλάκα αν είναι χειρόφρενο ανησυχητικό είναι γιατί θα ψιλοτρώει την δισκόπλακα.
Ο χρήστης statyc δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
03-09-14, 17:54   #7
alex747

Το avatar του χρήστη alex747

Status:

Drives: Ε84 X1 23d xDrive
κατι τετοιο παρομοιο μου ακουγοταν εμενα στην πισω δεξια μερια οταν πηγαινα μεχρι 40-50 χιλιομετρα περυσι.
Νομιζα οτι ακουμπαει το δισκοφρενο καπου κ φαγώνεται, τα εψαξα ολα αλλαξα κ ελατηρια στο χειροφρενο , εσφιξα κεντρικες βιδες πανω στο δισκοφρενο, προχωρουσα με 2-3 σκαλες σηκωμενο το χειροφρενο μπας κ στρωσει αλλα τιποτα, τελικα μετα απο 1-2 ημερες (συνολο εβδομαδα απο τοτε που ακουγα τον θορυβο) μου αναψε η ενδειξη πιεσης ελαστικων, πηγα ειδα οτι ειχα ενα καρφι μεχρι μεσα κ αλλαξα ελαστικο οπου σταματησε κ ο θορυβος... θεωρω οτι ειχε προβλημα το ελαστικο πριν πατησω το καρφι αλλα δεν μπορω να το αποδειξω, οπως μου εβγαλαν φετος τα αλλα 2 που ηταν σπασμενα απο μεσα!!

Δεν ξερω , ουτε νομιζω οτι εχεις το ιδιο προβλημα αλλα καμια φορα δεν ξερεις τι βγαζεις απο το πουθενα...

τι ελαστικα εχεις? Πες μας οτι ειναι continental να αρχισουμε το παρτυ
Ο χρήστης alex747 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
03-09-14, 18:43   #8
alex747

Το avatar του χρήστη alex747

Status:

Drives: Ε84 X1 23d xDrive
Edit: οταν λεω δισκόφρενα εννοώ τον δίσκο κ οχι το φρένο !!!
Ο χρήστης alex747 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
03-09-14, 18:54   #9
stratos_335i
MODERATOR

Το avatar του χρήστη stratos_335i

Status:
Περιοχή: Ελλάδα

Drives: E46 316i
Πραγματικά όταν τσουλαω με 10 ακούγεται λες και θα περάσει κανένα ερείπιο. Κάπου έχει αναφερθεί ότι τρίβει η λαμαρίνα που έχει σαν ασπίδα από την πίσω μεριά. Αυτό που αναφέρθηκε για την ανάρτηση ειναι δύσκολο γιατι ο ήχος ειναι περιοδικος. Πάντως αν τσιμπησω λίγο χειρόφρενο η πατησω πιο δυνατά το φρένο να πιάσουν οι πίσω δίσκοι σταματάει. Εσένα το κάνει αυτό?

Τώρα που το σκέφτομαι, ο πίσω αριστερά από την μεριά του οδηγού το κάνει, οχι ο πίσω δεξιά.
03-09-14, 22:16   #10
sv2gww

Το avatar του χρήστη sv2gww

Status:
Περιοχή: Θεσσαλονικιός μεν, κάπου τριγύρω δε...

Drives: Ε39 528i/2
Στρατή ο ήχος που είχα να αντιμετοπίσω τότε ήταν εντελώς MH περιοδικός. Όπως γνωρίζεις, ακόμα και στον πιο τέλειο δρόμο η ανάρτηση παίζει διαρκώς, ακόμα και κάτω από την ελάχιστη ταλάντωση των αναρτημένων μαζών της (τροχοί, δισκόφρενα, ημιαξόνια και ανάρτηση γέφυρας σε συνεμπλόκ). Σε χαμηλές ταχύτητες η ανάρτηση διαγράφει ταλαντώσεις μεγάλου εύρους αλλά χαμηλής συχνότητας ενώ σε μεγάλες ταχύτητες συμβαίνει το αντίθετο. Γι' αυτό και υπέθεσα πως μπορεί να συμβαίνει κάτι τέτοιο κι εδώ. Αυτό που με παραξενεύει είναι γιατί δεν υπάρχει όμοιο πρόβλημα και στα υπόλοιπα μοντέλα της σειράς.. Όλα έχουν ακριβώς το ίδιο σύστημα πέδησης πίσω. Το μυαλό που πήγε στα αμορτισέρ γιατί οι 330 & 335 έχουν άλλο σετ αμορτισέρ.
Τους δίσκους σου τους έβγαλες για να δεις την λαμαρίνα? Είναι σύνηθες να παίζουν επάνω της τα σιαγωνάκια των χειροφρένων. Αν δεν είναι εντελώς καλορυθμισμένα για να μην έχουν καμιά ανοχή τότε ψιλοκουδουνίζουν εκεί μέσα, εξ ου και η διακοπή του σαματά όταν δουλεύεις το χειρόφρενο. Και φυσικά η λαμαρίνα παίζει και τον ρόλο ενός καλού ηχείου.
Γιάννης-sv2gww.

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
τέσσερα πράγματα δεν γυρίζουν πίσω:
τα λόγια που λέχθηκαν, ο χρόνος που πέρασε, οι ευκαιρίες που δόθηκαν και οι σφαίρες που άφησαν την κάνη...

Ο χρήστης sv2gww είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές