Help - Page 8 - BMWForum.gr

BMWForum.gr

Twin-Turbos Συζητησεις με ο,τι εχει να κανει με τους διτουρμπινους κινητηρες της αγαπημενης μας εταιριας

Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
28-05-15, 23:43   #71
nikos bob

Το avatar του χρήστη nikos bob

Status:

Drives: N/A N/A
Όταν κοψουν την οπτικη ινα σε διαφορα σημεια εντοπιζουν και το πρόβλημα.
Από την διαγνωση βγαινει αποτέλεσμα αρκει ο διαγνωστης να ξερει τι να κανει
Οσο για τον ρελε υπαρχει περιπτωση να είναι και αποσπώμενος αναλογα με την εκδοση
Ο χρήστης nikos bob δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
29-07-15, 14:53   #72
ChrisKDE

Το avatar του χρήστη ChrisKDE

Περιοχή: Backnang

Drives: E92 335i
Update

Λοιπόν επανέρχομαι στο θέμα μετά απο καιρό μιάς και τώρα βρήκα λίγο χρόνο και πήγα το αμάξι στην BMW μιάς και πάντα ήταν γεμάτο με ραντεβού.
Χθές λοιπόν μετά απο μία κουραστική νυχτερινή βάρδια είχα ραντεβού στις 7:30 το πρωί. Είχε προηγηθεί επίσκεψη 2 Σάββατα πρίν για να κλειστεί το ραντεβού, όπου ο εξυπηρετικότατος υπάλληλος (Ιταλός) με διαβεβαίωσε ότι πρώτα θα σβηστούν τα όποια λάθη απο το αυτοκίνητο και μετά θα δούνε ποια λάθη είναι τρέχοντα στο αυτοκίνητο για να αρχίσουν να βγάζουν άκρη για ποιό λόγο έχω το SOS και δεν δουλεύει το ccc.
Έφτασα εκεί στις 7:32 το πρωί και με παρέπεμψαν σε ένα Γερμανό σαίνη ο οποίος την τελευταία φορά που είχα πάει για πρόβλημα στο καινούριο αγορασμένο κλειδί απο αυτούς, μου είχε πεί πώς δεν χρειάζεται προγραμματισμό για να δουλέψει το CA και πως μέχρι 10 κλειδιά μπορώ να έχω στο αυτοκίνητο και τελικά κατόπιν τηλεφωνήματος στο Μόναχο έμαθε ότι μόνο 2 κλειδιά δουλεύουν με CA στο ίδιο αυτοκίνητο.
Ακολουθεί διάλογος.

-Εγώ. Καλημέρα
-Αυτός. Καλημέρα τι θα θέλατε?
-Εγώ. Έχω πρόβλημα με το αυτοκίνητο. Έχω SOS σήμα και δεν δουλεύει τίποτα.Ούτε η οθόνη απο το νάβι, ούτε το bluetooth ούτε η μουσική τίποτα.
-Αυτός. Για πάμε στο αυτοκίνητο να δούμε. (Του δίνω το κλειδί)
Ανοίγει το αυτοκίνητο και κάθεται στην θέση του οδηγού.
Με βλέμμα αγελάδας βλέπει ένα τάμπλετ που έκανα εγκατάσταση ΜΠΡΟΣΤΑ απο το εργοστασιακό νάβι με το μόνο καλώδιο ένα usb για να παίρνει ρεύμα απο το ντουλαπάκι που υπάρχει στο κέντρο ανάμεσα στα 2 καθήσματα οδηγού συνοδηγού.
-Αυτός. Δεν μπορώ να αναλάβω το αυτοκίνητο σας.
-Εγώ. Για ποιό λόγο??
-Αυτός. Γιατί δεν είναι σε εργοστασιακή μορφή.
-Εγώ. Φίλε δεν έχει σχέση το τάμπλετ με το νάβι. Δεν είναι συνδεμένα μόνο ρεύμα παίρνω απο εδώ (του δείχνω απο πού).
-Αυτός. Ναι αλλά δεν γίνεται να το αναλάβω έτσι το θέλω με εργοστασιακή μορφή.
-Εγώ. Μισό λεπτό. (Τραβάω και βγάζω το τάμπλετ απο την βάση του) και αποκαλύπτεται το νάβι απο πίσω.
-Αυτός. Χμμ συγνώμη δεν γίνεται θέλω και τα κουμπιά απο το νάβι.
-Εγώ. Άρχισα να βγάζω καπνούς απο τα αυτιά. Οκ του λέω έρχομαι σε 5 λεπτά.
Χειρόφρενα πρωι πρωι μαζί με καντήλια και πάω σπίτι.Σε 2 λεπτά είχα συνδέσει την πρόσοψη του νάβι και πάω πίσω.
-Εγώ. Ξαναήρθα.
-Αυτός. Για πάμε να δούμε.
Μπαίνουμε στο αυτοκίνητο βλέπει το νάβι και προσπαθεί να βάλει και να βγάλει DVD για να δεί αν λειτουργεί η πρόσοψη γιατί μπορεί και να νόμιζε ότι την κόλλησα με κόλλα μόνο και μόνο για να δεί το πρόβλημα μου.
Κατάλαβε όμως ότι είχα νευριάσει.
-Αυτός. Χμμ οκ θα το κοιτάξω να δούμε τι πρόβλημα έχει.
Κάναμε το μεταξύ μας συμβόλαιο, υπέγραψα και πήρα τον δρόμο του γυρισμού πρός το σπίτι με τα πόδια. Περίπου 4 χλμ.
Έφτασα στο σπίτι με υπερένταση απο τα νεύρα με τον βλάκα που έμπλεξα δεν μπόρεσα να κοιμηθώ. Μετά απο κανένα 2ωρο με παίρνει τηλέφωνο και μου λέει το CCC είναι χαλασμένο και χρειάζονται 1100€ για επιδιόρθωση. Του λέω οκ έρχομαι απο εκεί.
Ντύνομαι και πάω. Φτάνω εκεί και μου λέει το αμάξι το ελέγξαμε και το CCC είναι χαλασμένο. Του λέω γίνεται να βάλουμε αντί για CCC το CIC ή το NBT και ας πληρώσω και παραπάνω δεν υπάρχει πρόβλημα.
Με κοιτάει με βλέμμα αγελάδας και μου λέει όχι δεν γίνεται αυτό γιατί χρειάζονται καινούρια καλώδια, δεν συνεργάζονται με το αυτοκίνητο, θέλει το ένα θέλει το άλλο και δεν γίνεται.
Του λέω μισό λεπτό. Βγάζω το κινητό και του δείχνω ένα E90 (απο άτομο του forum εδώ) με CIC. Τον ρωτάω αυτό είναι CIC? Ναι μου λέει. Του λέω το αμάξι το βλέπεις? Είναι πιο παλιό απο το δικό μου και μου λές δεν γίνεται ενώ τώρα βλέπεις ότι γίνεται. Οκ. Το αφήνουμε όπως έχει του λέω.
Δεν μου λές? Τα λάθη τα σβήσατε απο το αυτοκίνητο?
ΟΧΙ μου λέει δεν γίνεται!!!! Πρέπει να έχει το CCC επάνω για να τα σβήσουμε.

#$!@#$%@#%@#$
Ρε του λέω θα με τρελάνεις? Δεν μπορείτε με το διαγνωστικό σας να μου σβήσετε τα λάθη?? Και τα αυτοκίνητα που δεν έχουν Board Computer τι κάνουν για να σβήσουν τα λάθη? Εγκαθιστούν board computer?? Ήμαρτον!
Με κοιτάει πάλι με βλέμμα αγελάδας και λέει συγνώμη δεν γίνεται να τα σβήσουμε.
Του λέω άκου φίλε τζάμπα κάθεσαι εδώ και διώχνεις πελάτες. Να πας στον ΟΑΕΔ γιατί δεν έχεις ιδέα με τόνο λίγο πιο έντονο μπας και ακούσει κανένας υπεύθυνος και ρωτήσει τι παίζει και φωνάζω.
Και μην τυχών του λέω αύριο με πάρετε τηλέφωνο και με ρωτήσετε αν είμαι ευχαριστημένος γιατί θα σας πάρει και θα σας σηκώσει. Επίσης του λέω επειδή λόγω δουλειάς κάθε μέρα είμαι στον ίδιο χώρο με άτομα απο την μαμά BMW θα αναφέρω το περιστατικό για να δούμε τι θα μου πούνε και αυτοί.
Τι χρωστάω να φύγω??
120€ μου λέει.
Πάω στο ταμείο πληρώνω και φεύγω.

Σήμερα ντρίιιιιν το τηλέφωνο. Φτου λέω ποιος είναι γμτ νύχτα ήμουνα.
Ναι παρακαλώ??
Ναι καλημέρα σας απο την BMW τάδε τηλεφωνώ.
Θα ήθελα να σας ρωτήσω άν είστε ευχαριστημένος.

Ακολουθεί 15'' παύση απο μέρους μου.
Λέω της κοπέλας την φάση και έμεινε άφωνη. Μου λέει θα το αναφέρω. Λέω κάνε ότι θες εγώ σε εσάς δεν ξαναπατάω που να κλείσουν όλα τα συνεργεία του κόσμου. Θα κάψω το αμάξι και σε εσάς δεν ξαναέρχομαι. Και αφού με ευχαρίστησε κλείσαμε το τηλέφωνο.

Τώρα αφού ένας καλός φίλος του forum με σύστησε σε ένα παλικάρι απο το Μόναχο όπου περνάει CIC και NBT σε Ε92 θα κλείσω ραντεβού για την εγκατάσταση. Όταν έχω νεότερα με φωτογραφίες θα ξαναποστάρω.
Μέχρι τότε να είστε όλοι καλά και προσοχή!!! Οι μ....κες βλάπτουν σοβαρα τα νεύρα και την υγεία!!
Την καλησπέρα μου!

PS Το αμάξι ούτε κάν το έλενξε απο ότι έμαθα απο κάποιο πουλάκι αλλά αυτό είναι μια άλλη ιστορία που δεν θέλω να επεκταθώ.

Πάρτε και 3 φώτο απο την επίσκεψη μου εκεί!!

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη ChrisKDE : 29-07-15 στις 15:03 Αιτία: Προσθήκη φώτο
Ο χρήστης ChrisKDE δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
31-08-15, 20:50   #73
ChrisKDE

Όποιος πηδάει πολλά παλούκια του μπαίνει και ένα στον κ@λο. Σήμερα παρέλαβα καινούρια μονάδα cic με οθόνη και idrive απο φίλο στην Ελλάδα που ασχολείται με τέτοια, για να αντικαταστήσω το ccc που είχε το αυτοκίνητο όταν το αγόρασα. Και επειδή είμαι μεγάλος μ@λ@κ@ς δεν έβγαλα τον πόλο της μπαταρίας, με αποτέλεσμα να ακουμπήσω κατα λάθος 2 καλώδια απο την οθόνη και το αυτοκίνητο τετέλεστε. Άρχισαν δούλευαν οι υαλοκαθαριστήρες και οι πιτσιλίθρες απο τα xenon, κόλλησαν μέχρι να τελειώσει το νερό και μετά έβγαλε καπνό το αμάξι απο την δεξιά πλευρά του συνοδηγού. Καλά που δεν είχα συνδέσει και το cic με την οθόνη να το πάρω και αυτό στα χέρια. Το αυτοκίνητο μετά δεν είχε ούτε φώτα, ούτε φλάς, ούτε δούλευαν κοντέρ και στροφόμετρο και μάλλον μπήκε και σε safemode γιατί όσο και να το πατούσα στο δρόμο για το συνεργείο δούλευε σαν να είχε 5 άλογα και 2 γαιδούρια. Τετάρτη περιμένω διάγνωση παρακαλώντας ο δονητής που θα μου μπεί στον κ@λο να μήν ξεπερνάει τα 20εκ. Περαστικά μου. Αν κάποιος έχει καμμία ιδέα το τί μπορεί να έκαψα ας το πεί γιατί κοντεύω να πάθω εγκεφαλικό.
31-08-15, 23:22   #74
stratos_335i
MODERATOR

Το avatar του χρήστη stratos_335i

Status:
Περιοχή: Ελλάδα

Drives: E46 316i
Βασικά βγάλε τον πόλο της μπαταρίας 1 ώρα και δοκίμασε ξανά να κάνει reset. Αν δεν..... βάστα τοίχο
31-08-15, 23:28   #75
ChrisKDE

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο stratos_335i Εμφάνιση μηνυμάτων
Βασικά βγάλε τον πόλο της μπαταρίας 1 ώρα και δοκίμασε ξανά να κάνει reset. Αν δεν..... βάστα τοίχο
Το αμάξι είναι ήδη στο συνεργείο. Περιμένω διάγνωση τετάρτη.
01-09-15, 00:35   #76
ms_kostakiss
SUPER MODERATOR

Το avatar του χρήστη ms_kostakiss

Status:
Περιοχή: Θεσσαλονίκη

Drives: E87 116i
Ότι και να ναι μικρό να ναι αλλά δεν το βλέπω. Όπου υπάρχει καπνός υπάρχει και φωτιά. Σίγουρα κάτι κάηκε το θέμα είναι τι?
01-09-15, 00:43   #77
ChrisKDE

Έλα ντε? Το θέμα είναι ότι το αμάξι τα έπαιξε στην κυριολεξία. Δεν ξέρω οι πλύστρες απο τα xenon πως τραβάνε νερό. Όταν κόλλησαν έξω και ψέκασαν όλο το νερό τότε έβγαλε και καπνό στην μεριά του συνοδηγού. Μακάρι να είναι κάνα junction box μόνο (που δεν πιστευω) μπάς και τσούξει λίγο. Πάντως μαμώ τα ηλεκτρονικά της bmw που χρειάζεσαι μάστερ στην πυρηνική φυσική για να δείς τι παίζει. Κάψε ασφάλεια ρε βλαμμένο, τι τρελάθηκες?

Στάλθηκε από το SM-T235 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
02-09-15, 11:39   #78
sv2gww

Το avatar του χρήστη sv2gww

Status:
Περιοχή: Θεσσαλονικιός μεν, κάπου τριγύρω δε...

Drives: Ε39 528i/2
Chris... δύσκολα τα πράγματα. Ξεκινάς από ασφάλειες και φτάνεις ακόμα και σε εγκεφάλους. Παίζει ακόμα και πλακέτα διόδων στο δυναμό.

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
τέσσερα πράγματα δεν γυρίζουν πίσω:
τα λόγια που λέχθηκαν, ο χρόνος που πέρασε, οι ευκαιρίες που δόθηκαν και οι σφαίρες που άφησαν την κάνη...

Ο χρήστης sv2gww δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
02-09-15, 17:15   #79
ChrisKDE

Που σημαίνει μπλέκουμε με προγραμματισμούς και τέτοια μάλλον ε? Τι είναι αυτή η πλακέτα διόδων? το junction box?
02-09-15, 18:32   #80
sv2gww

Το avatar του χρήστη sv2gww

Status:
Περιοχή: Θεσσαλονικιός μεν, κάπου τριγύρω δε...

Drives: Ε39 528i/2
Bασικά το πρόβλημα έγινε μεγαλύτερο όταν γύρισες το "κλειδί στη μίζα". Το βραχυκύκλωμα που επέφερε η ένωση των καλωδίων πρέπει να έψησε κάποια άλλα με αποτέλεσμα αυτά να λιώσουν -οι καπνοί που είδες-. Αυτό που έπρεπε να κάνεις ακαριαία ήταν να αποσυνδέσεις τη μπαταρία. Αντ' αυτού έβαλες εμπρός το αυτοκίνητο. Η έρευνα του ηλεκτρολόγου θα δείξει τι έχει καεί και τι έχει μείνει όρθιο. Γι' αυτό και αναφέρομαι στους εγκεφάλους. Λογικά αν δεν έβαζες εμπρός θα τελείωνε η ιστορία με μερικές ασφαλειες και κάποια νέα καλώδια. Το ότι ξεκίνησε από μόνος του πχ ο εντατικός καθαρισμός των φώτων σου ήταν λόγω καμμένων καλωδίων τα οποία όντας κολλημένα έδιναν την εντολή "on".
Eλπίζω στις λιγότερες το δυνατόν βλάβες..

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
τέσσερα πράγματα δεν γυρίζουν πίσω:
τα λόγια που λέχθηκαν, ο χρόνος που πέρασε, οι ευκαιρίες που δόθηκαν και οι σφαίρες που άφησαν την κάνη...

Ο χρήστης sv2gww δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές