Eισαγωγή-νέο μίγμα - BMWForum.gr

BMWForum.gr

BMWForum.gr » Αυτοκίνητα BMW » Twin-Turbos » Eισαγωγή-νέο μίγμα

Twin-Turbos Συζητησεις με ο,τι εχει να κανει με τους διτουρμπινους κινητηρες της αγαπημενης μας εταιριας

Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
11-09-14, 02:00   #1
Giakou

Το avatar του χρήστη Giakou

Drives: E92 335i
Eισαγωγή-νέο μίγμα

Πριν λίγο καιρό τοποθέτησα εισαγωγή στο αυτοκίνητο(ποτήρια+χοάνες) βγάζοντας το μαμά φιλτροκούτι
Ήξερα, πως ίσως θέλει κάποια μικροδιόρθωση, γι αυτό τώρα που τελειώσαν οι διακοπές, πήρα να ρωτήσω τα τι και πως

Αυτά που άκουσα όμως, με ανησύχησαν και με προβλημάτισαν ιδιαίτερα. Ο tuner μου είπε πως το αμάξι, πρέπει να πάει απο κει να το δει και να μην το ανοίγω καθόλου γιατί σε περίπτωση που χρειάζεται άλλο μιγμα λόγω και των άλλων περιφερειακών, μπορει να χω θέμα με κανένα πιστόνι ... Εικασία έκανε, δεν είπε είναι σίγουρος

Δεν είχα τη παραμικρή ιδέα, ότι μια εισαγωγή, θέλει τόση προσοχή και σχεδόν νέο πρόγραμμα απο την αρχή.
Κατόπιν, μίλησα με 2 παιδιά που ναι στο ΤΕΙ μηχανολογίας, και μου είπαν πως έτσι είναι, γιατί αν περνάει περισσοτερος αέρας και λιγότερο βενζίνη, μένει στεγνός ο κυλινδρος και όντως μπορει να χω θέμα

Ευτυχως είχα μια συζήτηση με τον γκουρου της παρέας,
sv2ww(Γιάννη αν δεν κάνω λάθος) που ήταν ιδιαιτερα κατατοπιστικος και καθησυχαστικος, γιατί είχα προβληματιστεί ιδιαίτερα

Αν δεν έχει αντίρρηση, θα παραθέσω ή ας παραθέσει την απάντηση που μου δωσε στο πμ, να ξεκινήσουμε ομαλά το νήμα
11-09-14, 07:49   #2
sv2gww

Το avatar του χρήστη sv2gww

Status:
Περιοχή: Θεσσαλονικιός μεν, κάπου τριγύρω δε...

Drives: Ε39 528i/2
Go on man...Και δεν είμαι γκουρού. Μουτζαχεντίν ίσως αλλά γκουρού όχι!!

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
τέσσερα πράγματα δεν γυρίζουν πίσω:
τα λόγια που λέχθηκαν, ο χρόνος που πέρασε, οι ευκαιρίες που δόθηκαν και οι σφαίρες που άφησαν την κάνη...

Ο χρήστης sv2gww είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
11-09-14, 15:14   #3
Giakou

Νομίζω πως ο τεχνικός το παρατραβάει λιγάκι.. Όντας τούρμπο το αυτοκίνητό σου δέχεται έναν πεπερασμένο όγκο αέρα μέσα στην πολλαπλή εισαγωγής. Αυτό είναι άλλωστε και το νόημα της υπερπίεσης. Να βάλεις περισσότερο αέρα μέσα στην πολλαπλή εισαγωγής και κατ' επέκταση στους θαλάμους καύσης. Οι χοάνες ή τα καθόλου φίλτρα δεν θα αλλάξουν αυτά τα νούμερα. Απλά, σε ψηλές στροφές η πλήρωση του φρέσκου αέρα θα είναι πολύ καλύτερη αφού αναλόγως αυξάνει και η ζήτησή του για καύση. Αλλά όμως κι εδώ έρχεται ο ψηφιακός έλεγχος της υπερπίεσης, οπότε πάλι δεν με καλύπτει αυτό που σου είπε ο τεχνικός σου.
Ζημιά σε πιστόνι (-ια) θα γίνει μόνο με αύξηση στη θερμοκρασία κατά την καύση του μίγματος. Κι αυτό θα γίνει μόνο αν αυξηθεί η υπερπίεση (ελέγχεται από την ECU και τα wastegates) ή η θερμοκρασία του εισερχόμενου αέρα, δηλ ξανά άτοπο. Πειράκια και άλλα τινά δεν έχουν να κάνουν με τις χοάνες.

Ο άερας είναι πάντα μετρήσιμος και οι λ πάντα βλέπουν την απουσία ή το πλεόνασμα του Ο. Η βενζίνη λοιπόν διορθώνεται και η αναλογία 14.7:1 είναι πάντα εκεί. Μην ανησυχείς λοιπόν.

Αυτα ειπώθηκαν απο τον Γιάννη sv2gww στη μεταξύ μας συζήτηση

Aποψεις υπολοίπων ??
11-09-14, 15:22   #4
Panoz

Το avatar του χρήστη Panoz

Status:

Εγω εχω μια ερωτηση: H επισκεψη/διαγνωση στον γιατρό θα πληρωθεί??

Καταλαβαινεις που το παω...

Ολα αυτα που λεει ισχύουν εφοσον αλλαξεις πολλαπλη εισαγωγης (το κομματι μετα την πεταλουδα) το οποιο αλλαζει την λειτουργια ολου του μοτερ.

Αν του ειπες πως αλλαξες "τετοια εισαγωγη" ναι σωστα στο λεει. Αν του ειπες πως αλλαξες φιλτροχοανη και σου απαντησε ετσι , sorry αλλα ο "γιατρος" σε βλεπει καπως ετσι...

11-09-14, 16:31   #5
stratos_335i
MODERATOR

Το avatar του χρήστη stratos_335i

Status:
Περιοχή: Ελλάδα

Drives: E46 316i
Σε δουλεύουν ψιλό γαζί....
11-09-14, 16:54   #6
Chiefsotos

Το avatar του χρήστη Chiefsotos

Status:

Drives: E93 335i
Οτι ειπαν ολοι οι προηγουμενοι, ολα τα ποστ ομως!

----------------------------------------------
Οι δρομοι ειναι πολυ επικινδυνοι απο μονοι τους.., ας φροντισουμε να οδηγουμε με χαμηλες ταχυτητες και τα ματια ανοιχτα!!!
Ο χρήστης Chiefsotos δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
11-09-14, 18:01   #7
JEO
MODERATOR

Το avatar του χρήστη JEO

Status: Βatman

Drives: Ε34 520i
Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Giakou Εμφάνιση μηνυμάτων
Πριν λίγο καιρό τοποθέτησα εισαγωγή στο αυτοκίνητο(ποτήρια+χοάνες) βγάζοντας το μαμά φιλτροκούτι.

Εχεις μια φωτογραφια των προιοντων να μας δειξεις, για να μην κανουμε εικασιες?
Ροπη ειναι το ποσο μακρια θα πας τον τοιχο οταν τον χτυπησεις.

Θοδωρης.
Ο χρήστης JEO δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
11-09-14, 18:18   #8
sv2gww

Το avatar του χρήστη sv2gww

Status:
Περιοχή: Θεσσαλονικιός μεν, κάπου τριγύρω δε...

Drives: Ε39 528i/2
Eγώ διαβάσα το "βγάζοντας το μαμά φιλτροκούτι" συμπέρανα ότι αυτή ήταν η μετατροπή. Αντικατάσταση του φίλτρου με adapter + φιλτροχοάνη. Εξ ου και η απάντηση που έδωσα. Δεν γίνεται λόγος από τον φίλο μας για αντικατάσταση πολλαπλής εισαγωγής, όπως υποψιάζεται ο Πάνος.
Γιάννης-sv2gww.

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
τέσσερα πράγματα δεν γυρίζουν πίσω:
τα λόγια που λέχθηκαν, ο χρόνος που πέρασε, οι ευκαιρίες που δόθηκαν και οι σφαίρες που άφησαν την κάνη...

Ο χρήστης sv2gww είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
11-09-14, 20:27   #9
stratos_335i
MODERATOR

Το avatar του χρήστη stratos_335i

Status:
Περιοχή: Ελλάδα

Drives: E46 316i
Στο e36 ήθελα να βάλω φιλτροχοανη. Είχα μέχρι και reprofiled εκκεντροφορο και προγραμμα-τσιπακι-κονσερβα. 316 rulez λέμε. Οταν έβγαλα τον παπά και έβαλα φιλτροχοανη δεν πηγαινε. Μόνιμα μπουκομενο, σκασιματα πολλά (γιουπιιιιιιι για την εποχή) και ο maf sensor διάβαζε ότι ήθελε. Μόλις έβαλα τον παπά πάλι έστρωσε ως δια μαγείας. Εκεί ναι, είχε πρόβλημα, το 335 δεν έχει καν μαφ/μαπ σενσορ. Και την πολλαπλη εισαγωγή να αλλάξεις και να βάλεις εξαπεταλουδη το ίδιο και το αυτο, ο αέρας που ειναι να μπει θα μπει.
11-09-14, 20:52   #10
Giakou

Εγώ του πα εβαλα εισαγωγή, τώρα δεν ξέρω αυτός τι κατάλαβε, αλλα παρόλα αυτά,΄΄ενδέχεται΄΄ μου είπε .... οχι οτι ειναι σίγουρο

Το σετ εισαγωγής είναι αυτό, χωρις τα τετράγωνα πλαστικα
http://www.bmwforum.gr/forum/showthread.php?t=15240
http://cp-e.com/webstore/product/bmw...intake-system/
(ποτήρια,χοανες,σφιγκτήρες και κουμπώνει εκει που ταν ο παππας )

Δεν θέλει καμια περαιτέρω ρύθμιση δηλαδή ?
Θυμάμαι το καλοκαίρι που έγραφα οτι το νιώθω καπως μπουκωμένο, δεν παίζει ρόλο αυτό ε ? Απο ζέστη μου χατε πει

Όσο για λεφτά, δεν νομίζω, γιατί μου χε πει πως αν ποτε, θελησω μεθανολες η big turbo, θα μου κάνει free το πρόγραμμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές