Αξιόπιστο όργανο ελέγχου & διόρθωσης πίεσης - BMWForum.gr

BMWForum.gr

BMWForum.gr » Αυτοκίνητα BMW » Τεχνικά θέματα, Service αυτοκινήτου » Ελαστικά & Αναρτήσεις » Αξιόπιστο όργανο ελέγχου & διόρθωσης πίεσης

Ελαστικά & Αναρτήσεις Το ήμισι του παντός...

Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
09-11-14, 18:02   #1
Dim73

Το avatar του χρήστη Dim73

Περιοχή: Αθήνα

Drives: F20 116i
Αξιόπιστο όργανο ελέγχου & διόρθωσης πίεσης

Καλησπέρα στα παιδιά του φόρουμ!

Το τελευταίο διάστημα τα έχω πάρει στο κρανίο με το θέμα της πίεσης των ελαστικών. Στο βενζινάδικο που βάζω βενζίνη υπάρχουν (πλέον) 2 όργανα μέτρησης/διόρθωσης πίεσης ελαστικών και είπα να δοκιμάσω και τα δύο για να δω διαφορές. Προς μεγάλη μου έκπληξη οι διαφορές ήταν τεράστιες:

- Το όργανο Νο. 1 (φορητό, αυτό που βρίσκεται συνήθως δίπλα στις αντλίες) έδειχνε 30 psi
- Το όργανο Νο. 2 (ρολογάκι απευθείας συνδεδεμένο σε κομπρεσέρ του βενζινάδικου) έδειχνε έδειχνε 25 psi!

Ένα ψηφιακό οργανάκι που είχα αγοράσει από Autoplus έδινε τιμή πιο κοντά στο 30 psi (δεν θυμάμαι πόσο).
Όταν ρώτησα τον υπάλληλο του βενζινάδικου, μου είπε ότι το όργανο Νο. 2 είναι πολύ πιο αξιόπιστο επειδή είναι απευθείας συνδεδεμένο στο κομπρεσέρ...

Και αναρωτιέμαι: μα καλά, τόσα χρόνια έβαζα λάθος πίεση;... Ωστόσο, το όργανο Νο. 2 δεν μου γέμισε και τόσο το μάτι από άποψη ποιότητας και σκέφτηκα ότι επειδή ακριβώς είναι συνδεδεμένο σε κομπρεσέρ, οι υψηλές πιέσεις μπορεί να χάλασαν το όργανο με αποτέλεσμα ο δείκτης να δείχνει άσχετες τιμές. Δεν ξέρω βέβαια αν μπορεί να γίνει κάτι τέτοιο...

Όπως και να 'χει όμως, θα ήθελα τη βοήθειά σας σχετικά με την επιλογή και αγορά ενός αξιόπιστου οργάνου μέτρησης αλλά και διόρθωσης (π.χ. 1-2 psi) της πίεσης των ελαστικών ώστε να μην εξαρτώμαι από το εκάστοτε βενζινάδικο και να έχω το κεφάλι μου ήσυχο...

Ευχαριστώ πολύ για το χρόνο σας!
Ο χρήστης Dim73 δεν είναι συνδεδεμένος  
09-11-14, 18:33   #2
stratos_335i
MODERATOR

Το avatar του χρήστη stratos_335i

Status:
Περιοχή: Ελλάδα

Drives: E46 316i
Γιατι ψάχνεις τόση μεγάλη ακρίβεια στην πίεση? αυτό ειναι επιπέδου αγωνιστικού οχήματος.

Οπως και να έχει σίγουρα η Bosch θα έχει στον εξοπλισμό συνεργείου. Η δες και τα παρακάτω. Οτι πληρώνεις παίρνεις φυσικα.

http://9toopof.opsoloveonlinexz.com/...ure-gauge.html

http://www.spellfame.co.uk/acatalog/Tyre_Tools.html
09-11-14, 18:52   #3
Dim73

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο stratos_335i Εμφάνιση μηνυμάτων
Γιατι ψάχνεις τόση μεγάλη ακρίβεια στην πίεση? αυτό ειναι επιπέδου αγωνιστικού οχήματος. [/url]
Απλά θέλω να έχω τη σωστή πίεση. Για μένα η διαφορά μεταξύ 25 και 30 psi είναι τεράστια. Η BMW λέει ότι π.χ. τα πίσω λάστιχα πρέπει να έχουν πίεση 32 psi. Αν το όργανο Νο. 1 ήταν λάθος, τα λάστιχά μου θα είχαν πίεση 27 ενώ αν το Νο. 2 ήταν λάθος, θα είχαν πίεση 37... Εκτός κι αν με το "μεγάλη ακρίβεια" εννοούσες το γιατί θα ήθελα ένα όργανο που να διορθώνει την πίεση +/- 1-2 psi. Είμαι λίγο... ψείρας...

Αν μπορώ να έχω αξιόπιστο όργανο που να ξέρω ότι δείχνει τη σωστή πίεση, θα ήμουν πανευτυχής! Αλήθεια, υπάρχουν όργανα που μπορείς να βαθμονομήσεις μετά από κάποιο χρονικό διάστημα;

Ευχαριστώ πολύ για τα links!
Ο χρήστης Dim73 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
09-11-14, 19:17   #4
sv2gww

Το avatar του χρήστη sv2gww

Status:
Περιοχή: Θεσσαλονικιός μεν, κάπου τριγύρω δε...

Drives: Ε39 528i/2
Το καλύτερο που έχεις να κάνεις είναι να πάρεις ένα μικρό ψηφιακό όργανο για να κάνεις έλεγχο όποτε θέλεις. Δεν επιρεάζονται από την θερμοκρασία περιβάλλοντος όπως τα αναλογικά, δεν θέλουν κανέναν έλεγχο μιας και οι αισθητήρες τους είναι εξαιρετικά ακριβείς και το πάνελ τους είναι φωτιζόμενο (κι αν δεν είναι, η ένδειξη παραμένει αρκετά sec ώστε να τη διαβάσεις στο φως, τα αναλογικά όταν δεν έχουν πίεση μηδενίζουν).

Γιάννης-sv2gww.

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
τέσσερα πράγματα δεν γυρίζουν πίσω:
τα λόγια που λέχθηκαν, ο χρόνος που πέρασε, οι ευκαιρίες που δόθηκαν και οι σφαίρες που άφησαν την κάνη...

Ο χρήστης sv2gww δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
09-11-14, 19:35   #5
Dim73

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο sv2gww Εμφάνιση μηνυμάτων
Το καλύτερο που έχεις να κάνεις είναι να πάρεις ένα μικρό ψηφιακό όργανο για να κάνεις έλεγχο όποτε θέλεις. Δεν επιρεάζονται από την θερμοκρασία περιβάλλοντος όπως τα αναλογικά, δεν θέλουν κανέναν έλεγχο μιας και οι αισθητήρες τους είναι εξαιρετικά ακριβείς και το πάνελ τους είναι φωτιζόμενο (κι αν δεν είναι, η ένδειξη παραμένει αρκετά sec ώστε να τη διαβάσεις στο φως, τα αναλογικά όταν δεν έχουν πίεση μηδενίζουν).

Γιάννης-sv2gww.
Ευχαριστώ πολύ! Έχεις κάτι συγκεκριμένο να μου προτείνεις που να μπορώ να προμηθευτώ στην Ευρωπαϊκή αγορά;
Ο χρήστης Dim73 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
09-11-14, 20:37   #6
sv2gww

Το avatar του χρήστη sv2gww

Status:
Περιοχή: Θεσσαλονικιός μεν, κάπου τριγύρω δε...

Drives: Ε39 528i/2
Όποιο και να πάρεις είναι οκ, οι εταιρείες που κατασκευάζουν τους αισθητήρες πίεσης είναι δυο-τρεις οπότε αλλάζει μόνο το layout και φυσικά η τιμή. Θεωρώ καλύτερα τα μανόμετρα της motion pro (www.motionpro.com) αλλά μόνο λόγω ποιότητας κατασκευής.
Γιάννης-sv2gww.

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
τέσσερα πράγματα δεν γυρίζουν πίσω:
τα λόγια που λέχθηκαν, ο χρόνος που πέρασε, οι ευκαιρίες που δόθηκαν και οι σφαίρες που άφησαν την κάνη...

Ο χρήστης sv2gww δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
10-11-14, 10:00   #7
Φάνης

Το avatar του χρήστη Φάνης

Status:

Έχω πάρει από το ebay.co.uk (από εδώ) ένα της ΑΑ και είναι μια χαρά.
10-11-14, 10:51   #8
Dim73

Σας ευχαριστώ πολύ όλους!
Ο χρήστης Dim73 δεν είναι συνδεδεμένος  
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές