Μπερδεμα με χειμερινα ελαστικα - BMWForum.gr

BMWForum.gr

Ελαστικά & Αναρτήσεις Το ήμισι του παντός...

Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
28-11-14, 15:51   #1
valadis

Το avatar του χρήστη valadis

Status:
Περιοχή: Θεσσαλονικη

Drives: F20 116i
Μπερδεμα με χειμερινα ελαστικα

Καλησπερα σε ολους.Αυτον τον χειμωνα θα βαλω χειμερινα ελαστικα και υστερα απο αρκετο ψαξιμο στο ιντερνετ διαβασα πολυ καλα λογια για το continental wintercontact 830P.Να αναφερω οτι ψαχνω για rft λαστιχα.Αυτο που παρατηρησα στην ταμπελα του ελαστικου ειναι οτι στο βρεγμενο εχει δεικτη Ε. http://www.elastika-online.gr/cgi-bi...n&typ=R-204895

Η απορια μου ειναι αν πρεπει να δωσω μεγαλη βαση σε αυτο.Δηλαδη ενα ελαστικο που εχει δεικτη Ε εχει απαραιτητα μεγαλη διαφορα απο ενα με δεικτη D?Eπισης το αντιστοιχο σε συμβατικο εχει δεικτη C.Παιζει ρολο δηλαδη αν ειναι rft η οχι?

Συγγνωμη αν σας κουρασα.

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο valadis Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλησπερα σε ολους.Αυτον τον χειμωνα θα βαλω χειμερινα ελαστικα και υστερα απο αρκετο ψαξιμο στο ιντερνετ διαβασα πολυ καλα λογια για το continental wintercontact 830P.Να αναφερω οτι ψαχνω για rft λαστιχα.Αυτο που παρατηρησα στην ταμπελα του ελαστικου ειναι οτι στο βρεγμενο εχει δεικτη Ε. http://www.elastika-online.gr/cgi-bi...n&typ=R-204895

Η απορια μου ειναι αν πρεπει να δωσω μεγαλη βαση σε αυτο.Δηλαδη ενα ελαστικο που εχει δεικτη Ε εχει απαραιτητα μεγαλη διαφορα απο ενα με δεικτη D?Eπισης το αντιστοιχο σε συμβατικο εχει δεικτη C.Παιζει ρολο δηλαδη αν ειναι rft η οχι?

Συγγνωμη αν σας κουρασα.
Ξεχασα οτι με τον δεικτη αναφερομαι σε αυτο http://www.environmentalleader.com/w..._label_big.jpg
29-11-14, 15:05   #2
giannis

Το avatar του χρήστη giannis

Status:
Περιοχή: Αθήνα

Drives: E87 116i
Βαλαντη καλήσπερα. Το ξερω καθυστερησα αρκετα να σου απαντησω, αλλα εμπλεξα με διαφορα και τωρα βρηκα λιγο χρονο. Εχω μια αμφιβολια για τον δεικτη Ε για βροχη, μηπως ειναι τυπογραφικο λαθος, σοβαρα τωρα;!
Ειχα κι εγω χειμερινα λαστιχα Continental Conti Winter Contact rft, δε θυμαμαι βεβαια αν ειναι ακριβως αυτος ο τυπος για τον οποιο ρωτας, νομιζω εχει μικρη σημασια και διαφορες μεταξυ τους. Σιγουρα αυτα που δειχνεις εσυ ειναι πολυ πιο συγχρονα και καλυτερα λαστιχα απο αυτα που ειχα βαλει εγω πριν 10 χρονια ακριβως!
Η εμπειρια μου λοιπον με αυτα τα λαστιχα σε συνθηκες, βροχης, χιονιου ακομα και παγου ηταν αριστη! Μπορω να πω πως ο συνδυασμος αυτου του ελαστικου με αυτο το αμαξι, με τα ηλεκτρονικα, φρενα, τιμονι κλπ μου εσωσε το τομαρι κανα δυο φορες, στην κυριολεξια! Εδω πηγαινε σε χιονι, πουδρα σα να μην ετρεχε τιποτα, με λογικες ταχυτητες βεβαια, ετσι, σε βρεγμενο, ηταν σα να μην υπηρχε νερο στο δρομο, τοσο καλα!
Στην αναζητηση που εχεις κανει για χειμερινα, βρηκες αλλα λαστιχα με καλυτερους δεικτες απο αυτα;.. Αν ναι ειμαι πολυ περιεργος να μαθω ποια!
Τελος παντων, οπως και να χει, εγω σου τα προτεινω με κλειστα ματια, εβγαλα 3 χειμωνες με τετοια και ταξιδεψα ολη τη Γερμανια, Ελβετια, Αυστρια, Σουηδια, Δανια, Β.Ιταλια, ορεινη Ελλαδα με χιονια, βροχες, παγο, υγρασιες, γλιτσες, παχνη, λασπη, χωμα και δεν 'κωλωσε' πουθενα! Και αλυσιδες που ειχα μαζι μου για παν ενδεχομενο αχρειαστες ηταν τελικα, δεν τις φορεσα ποτε και πουθενα!
Η αποφαση βεβαια τι θα βαλεις στ αμαξι σου ειναι δικη σου ετσι!
29-11-14, 15:47   #3
valadis

Status:

Γενικα τα υπολοιπα εχουν καλυτερο δεικτη το pirelli sottozero S2 εχει C,το ιδιο και το dunlop sp winter sport και ενα καινουργιο απο οτι καταλαβα michelin Alpin 5 ZP εχει Β!!.Αυτο που με παραξενεψε ειναι οτι το rft σε σχεση με το συμβατικο εχει χειροτερο δεικτη.Αλλαζει και τιποτα στο πελμα στα rft?Ειχα την εντυπωση μονο στα πλαινα εχουν διαφορα.
30-11-14, 15:05   #4
giannis

Status:

Ειναι γενικα πιο σκληρα λαστιχα απο συμβατικα κι ας ειναι χειμερινα. Πιο σκληρη γομα.
Δεν εχει τυχει να δοκιμασω αλλα χειμερινα να σου πω την αληθεια, οπως εγραψα και πριν απο προσωπικη εμπειρια στην τοση χρηση ειχα μεινει απολυτα ικανοποιημενος.
Απο τιμες τι διαφορες εχουν με τα αλλα που αναφερεις;..
30-11-14, 16:23   #5
valadis

Status:

Tα ιδια ειναι πανω κατω σε τιμη + -50 ευρω.
02-05-15, 17:25   #6
valadis

Status:

Feedback για τα ελαστικα που χρησιμοποιησα τελικα τον χειμωνα (περιμενα να τα δω σε διαφορετικες συνθηκες και μετα να βγαλω ενα συμπερασμα).Εβαλα τα continental wintercontact TS850 σε διασταση 205/55/16.Συμβατικα ειναι γιατι δεν βρηκα διαθεσιμα rft.Σε συνθηκες χιονιου (φρεσκο η πατημενο χιονι) παρα πολυ καλα σε σημειο που εμεινα εκπληκτος απο την προσφυση που παρειχαν.Ακομα και σε μερικως παγωμενο δρομο μπορει να ζοριζοταν προς στιγμην το αυτοκινητο αλλα τελικα δεν υπηρξε ποτε σοβαρο προβλημα.Σε ταξιδι με βροχη επισης πολυ καλα δεν αντιμετωπισα ποτε ιδαιτερο θεμα παρειχαν εμπιστοσυνη.Ισως το μονο "μειον" ο θορυβος που ειχαν κυριως σε κακο οδοστρωμα αλλα και παλι σε αποδεκτο πλαισιο.Τωρα οσο αφορα την πληροφορηση σε στροφες ελαφρως χειροτερα απο τα καλοκαιρινα που εχω τα goodyear efficient grip.Aν και δεν ξερω κατα ποσο ενα χειμερινο μπορει να εχει αναλογη πληροφορηση με ενα θερινο ελαστικο.Γενικα εμεινα πολυ ευχαριστημενος.
02-05-15, 19:21   #7
nikos bob

Το avatar του χρήστη nikos bob

Status:

Drives: N/A N/A
Παρα πολύ καλο λαστιχο, οσο για το γκριπ ετσι είναι τα χειμερινα αλλωστε κι αυτος είναι κι ενας από τους λογους χαμηλότερης ταχύτητας (δεικτης)
Ο χρήστης nikos bob δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
02-05-15, 19:49   #8
valadis

Status:

Ισχυει αν δεν κανω λαθος εχουν δεικτη Τ
03-05-15, 21:18   #9
giannis

Status:

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο valadis Εμφάνιση μηνυμάτων
Ισχυει αν δεν κανω λαθος εχουν δεικτη Τ
Νομιζω Η δεικτη εχουν σε τετοιες διαστασεις. Στα δικα μου ρφτ χειμερινα Conti. τετοιον ειχαν. Τ μου φαινεται πολυ χαμηλος.
03-05-15, 21:49   #10
nikos bob

Το avatar του χρήστη nikos bob

Status:

Drives: N/A N/A
Anaλογα το τακουνι και ποσο % είναι χειμερινα, χιονιου κλπ...
Ο χρήστης nikos bob δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές