Η BR-PERFORMANCE έσπασε τις ECU των Fxx Σειρών - Page 5 - BMWForum.gr

BMWForum.gr

Βελτιώσεις-Μετατροπές Μπορεί να γίνει ακόμη καλυτερο?? Μοιραστειίτε το με εμάς

Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
23-01-15, 00:46   #41
Tarripas

Drives: F20 Ν13Β16
Μπραβο απο 136 σε 220 η διαφορα ειναι τεραστια ! Θα ειχε ενδιαφερον ενα 0-100. Τιμη του προγραμματος μπορεις να μας λεις anton ?
Ο χρήστης Tarripas δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
24-01-15, 12:26   #42
anton

Drives: F30 316
Μου είπαν από την BR-Performance πολλές φορές, ότι δεν υπάρχει καμία ανάγκη να αποσυνδέσουμε την μπαταρία. Αφαιρεσαμε τις φυσες μαλιστα, τεσσερις φορες, επειδη καναμε προβες! Λοιπον δεν ειχαμε κανενα προβλημα
Αν αποσυνδέσετε την μπαταρία θα πρέπει να απενεργοποιήσετε το συναγερμο, αν έχετε. Στη συνέχεια, μπορείτε να αποσυνδέσετε το - πόλο. Μετα θα αποσυνδέσετε το + πόλο. Μπορείτε να τοποθετήσετε στους πόλους κάποιο πανί, ώστε να μην αγγίξει ο πόλος με το αυτοκίνητο.
Όταν θα έχετε πίσω την ECU remap την τοποθετειτε, αφού το συνδέσετε μπορείτε να συνδέσετε την μπαταρία. Πρώτα ο πόλος + και στη συνέχεια το - πόλο.

Αλλά στην F30 χωρίς μπαταρία, δεν μπορείτε να κλείσετε το πίσω καπό! Και αν το κλείσετε χωρίς μπαταρία δεν υπαρχει τρόπος για να ανοίξετε το πίσω καπό καθόλου. Γι 'αυτό και δεν αποσυνδέσαμε την μπαταρία
Ο χρήστης anton δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
24-01-15, 12:43   #43
dimcz

Drives: E84 X1 20i xDrive
Αντωνη για να κλειδωνατε-ξεκλειδωνατε με το κλειδι θα ειχατε απομονωσει την μπαταρια,η παιζει κατι αλλο?
Ο χρήστης dimcz δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
24-01-15, 14:23   #44
anton

Το μόνο πράγμα που θα πρέπει να προσεξετε, είναι οι τελευταίες τρεις υποδοχές στα δεξια που είναι ίδιες.

Έβαλα αριθμους σε αυτές με χαρτοταινια. Αλλα νομιζω θα είναι δυσκολο να μπουνε σε λαθος θεση, γιατι τα καλωδια είναι κοντα και ετσι μπαινουν οι φυσες μονο στη σωστη θεση!

Οι τελευταίες τρεις φυσες δεξιά, που είναι όλες ίδιες, θα τις συνδεσετε από δεξιά προς τα αριστερά. Πρώτα θα τοποθετήσετε την πρώτη δεξια.
Η πλαστική ράβδος πρέπει να είναι στα αριστερά και να σπρωξετε καλά το βύσμα προς την ECU. Και τελευταία η πλαστική μπάρα πηγαίνει στη θεση της μονη της.
Θα πρέπει να ελέγξετε, κάθε φορα αφου συνδεσετε κάθε μια, ότι οι τελευταίες τρεις υποδοχές που είναι όλες το ίδιο, δεν βγαίνουν με μια μικρή πιεση προς τα πανω.
Αν πάτε σε ηλεκτρολόγο αυτοκινήτων για να βγαλει την ECU, θα πρέπει να του δειξετε όλες τις φωτογραφίες και όλες τις πληροφορίες που έγραψα. Ποτέ δεν εχει κανει αυτήν την αφαιρεση σε αυτό το αυτοκίνητο πριν, έτσι είναι εύκολο να γίνουν λάθη και τοτε μαλιστα θα έχετε πρόβλημα!
Είναι πολύ εύκολη η διαδικασία αφαιρεσης και μπορείτε να την κάνετε μόνοι σας!

Είναι πολύ σημαντικό να αφαιρέσετε την ECU στο πάρκινγκ σας, διότι το αυτοκίνητο χωρίς εγκέφαλο δεν μπορεί να κινηθεί. Με την UPS να το στείλετε και να το πάρετε πίσω πολύ γρήγορα. Μια μέρα για να πάει στο Βέλγιο, την ίδια μέρα το remap εκεί και στη συνέχεια την επόμενη μέρα το έχετε πίσω.
Εμείς στειλαμε με currier ΕΛΤΑ με την πιο γρήγορη και ακριβή επιλογή (45 ευρω) και έφτασε στο Βέλγιο μέσα σε δύο ημέρες

Κουτι για να στειλετε την ECU εχει στα ταχυδρομεια και κανει 1,5 ευρω και ειναι σκληρο και ασφαλες! θα την βαλετε σε δυο φακελους με φυσαλίδες κλεινοντας τες με ταινια καθε φορα. Να δηλώσετε φυσικα ότι εχετε μεσα ECU BMW F20 116i

Και τώρα το αυτοκίνητό του συγγενους μου, είναι ένας πύραυλος από τα 0 χιλιομέτρα, από τη στάση και σε όλες τις ταχυτητες! Είναι εκτός εγγύησης, αλλά το εξουσιοδοτημενο Service της BMW δεν μπορεί να ανιχνεύσει το ReMap. Στο μέλλον ισως μπορουν να το ανιχνεύσουν με κάποιο τρόπο, τώρα δεν μπορούν!

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο dimcz Εμφάνιση μηνυμάτων
Αντωνη για να κλειδωνατε-ξεκλειδωνατε με το κλειδι θα ειχατε απομονωσει την μπαταρια,η παιζει κατι αλλο?
δεν αποσυνδεσαμε την μπαταρια, ξεκλειδωναμε με κλειδι για να ειναι κλειστα όλα τα ρευματα. Βεβαια παλι συμφωνα με την BR-Performance δεν ειναι απαραιτητο. Μονο να μην λειτουργει ο κινητηρας και να μην προσπαθησεις να τον βάλεις μπροστα!

Ένα λαθος στην περιγραφή για τον πρωτο κονεκτορα αριστερα, που εχει το συρόμενο κλιπ του δεξια του και όχι αριστερα που από λάθος αρχικα σας εγραψα

Ο πρωτος κονεκτορας στα αριστερα όπως το βλεπουμε εχει ένα κλιπ που είναι δεξια του (όπως το βλεπουμε) και το τραβας προς τα πανω μεχρι να βγει κανα εκατοστο. Μετα πανευκολα βγαινει η φυσα

Το δεμα το στειλαμε από Ελλαδα ανασφαλιστο και επεστρεψε ετσι. Όμως αμα εχει trucking number θεωρησαμε ότι δεν εχει λογο ανησυχιας. Εδώ εχω παρει χαλιά πανάκριβα δερματινα από εξωτερικο και δεν ηταν ασφαλισμενα.
Τα λεφτα τα βάλαμε μεσα με την ECU και δεν τα δηλωσαμε, ετσι μας ειχαν ζητησει. Βεβαια μου φαινεται πιο ασφαλες να ζητησετε την κουριερ να τον πληρωσει αλλα δεν ξερω εάν γινεται και αν αυτος το δεχεται
24-01-15, 14:26   #45
dimcz

Κατατοπιστικοτατος.-
24-01-15, 14:46   #46
anton

διευκριση μας ζητησε να βαλουμε τα λεφτα μεσα στην ECU. Εμεις φυσικα μετα δε δηλωσαμε ότι ειχαμε λεφτα μεσα στο δεμα

Εμεις και στο παρελθον εχουμε στειλει λεφτα εξωτερικο. Βαζουμε τα λεφτα σε χαρτι γυρω-γυρω να μην φαινονται στο φως μετα σε ξεχωριστο φακελο επιστολης και μετα κολλητά με τον εγκεφαλο στον πρωτο φακελο με φυσαλιδες, το κλεισαμε με ταινιες καλα. Μετα ξανα αλλος φακελος με φυσαλιδες πάλι ταινιες. Μετα το κουτι των ΕΛΤΑ με μονο 1,5 ευρω και παλι ταινιες. Επειτα το στειλαμε με την πιο γρηγορη κουριελ των ΕΛΤΑ: SPM (Special Priority Mail). Στα δεματα μεταξυ ΕΟΚ δεν τα ανοιγουν, ετσι τουλαχιστον εχω δει μεχρι τωρα.
24-01-15, 14:54   #47
dimcz

Αντωνη η UPS τα ελενχει και μετα τα κλεινει,για λογους ασφαλειας νομιζω.Με western union τα χρηματα τα παιρνουν αμεσως και μαλιστα παραδοση και στα γραφεια τους,με καποιο κοστος βεβαια.Ποσο κοστισε συνολικα?.-
24-01-15, 15:04   #48
anton

την τιμη που γραφει και να το στειλουμε η κουριερ. Η επιστροφη την πληρωσαν αυτοι
ο συγγενης μου ηθελε να ειναι ευχαριστημενοι
24-01-15, 19:18   #49
vasilis78

Το avatar του χρήστη vasilis78

Drives: F30 328i
Διευκρινηστηκοτατος όλα καλά και ωραία, πες μας και για τις επιδόσεις κάτι 0-80, 0-100, η τελική ταχύτητα άλλαξε (210 χλμ )?κατεργεισε τον κόφτη? Με τα προγράμματα eco comfort πως δουλεύει ?το πήγατε για δυναμό μέτρηση?
Ο χρήστης vasilis78 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
24-01-15, 20:48   #50
anton

Η διαφορα ειναι τεραστια σε αισθηση. Σε κολλαει στο καθισμα παντου και παντα. Τα προγραμματα δουλευουν κανονικοτατα, τιποτε δεν αλλαξε. Απλα σε όλα ειναι πιο άερατο. Με λιγο γκαζι μαλλον καιει το ιδιο. Όμως κανενας απο δεν ειναι καυτης για να το κανουμε 0-100, τελικη ταχυτητα. Άλλωστε πρεπει να δειξω καλη διαγωγη για να το οδηγώ οταν λειπει ταξιδια για να μην χαλασει η μπαταρια και να του δινω το δικο μου για ήπιες βολτες επειδη ειναι πιο πολυτελές και πάντα πλυμένο, γυαλισμενο και κερωμένο. Το πλενω κερωνω πάντα μόνος και τα αμαξια μου παντα δε τα ξεχωριζεις απο καινουργια, όσων ετων κι αν ειναι. Παντα Parking και κουκουλωμενο σα μπιμπελο. Πόσο μαλλον αυτο που το εχω για δευτερο αυτοκινητο. Ενω ο συγγενης μονο σε πλυντηρια πλενει. Δεν ειναι δουλος του αυτοκινητου αλλα αυτο τον υπηρετει μου λεει

Το ταχυδρομειο ΕΛΤΑ εχει μεσα-συνεργαζεται με την western union, οπότε μου φαινεται ετσι είναι ο ασφαλης τρόπος να στειλετε τα λεφτα σας στο Βελγιο. Συνεργαζονται και με κουριερ και όλα καλα. Εφοσον το αποφασίσετε πατε σε ένα ταχυδρομείο και στειλτε τα και τα δυο με τις δυο υπηρεσιες του
Απάντηση στο θέμα

Tags
br-performance, tuning

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές