xDrive πως λειτουργεί. - BMWForum.gr

BMWForum.gr

Tech Cyclopedia Η τεχνική εγκυκλοπαίδεια της κοινότητας μας. Τεχνικά θέματα που μόνο εδώ θα βρείτε...

Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
27-01-15, 16:56   #1
angelm3
ADMINISTRATOR

Το avatar του χρήστη angelm3

Status:

Drives: E92 M3
xDrive πως λειτουργεί.

27-01-15, 17:04   #2
Φάνης

Το avatar του χρήστη Φάνης

Status:
Περιοχή: Αθήνα

Drives: F20 116i
Από προσωπική εμπειρία σε 4 αυτοκίνητα (330xi E46, X1, X3 E83, X6), απλά να προσθέσω ότι λειτουργεί πραγματικά άψογα, πολύ καλύτερα από Quattro ή άλλα αντίστοιχα συστήματα. Με έχει ξεκολλήσει από σημεία που πραγματικά πίστευα ότι έχω μείνει!!!
29-01-15, 21:59   #3
nikos bob

Το avatar του χρήστη nikos bob

Status:

Drives: N/A N/A
Kai που να δεις να ξεφτιλίζω με το Χ5 στην κατηφορα της Εκαλης (''Λατσεϊκα'') με χιονι παγωμενο τα ...Quatro ki ένα LADA Niva που νομιζοντας ότι παει παντου εφυγε ''κλειδωμενος'' με τα τέσσερα στο κατηφορο....

Τα X Drive απλα πανε παντου αρκει να ξερεις τι κανει αυτό που εχεις πληρωσει....80% δεν ξερουν !!!!!
Ο χρήστης nikos bob δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
31-01-15, 13:21   #4
Chiefsotos

Το avatar του χρήστη Chiefsotos

Status:

Drives: E93 335i
τι εννοεις με το να ξερεις τι κανει; Χωρις χιονολατιχα πως κινηται στο χιονι; Ενα τζιπ αλλης μαρκας που υπαρχει στην οικογενια με τα all weather στο χιονι ανηφορα απλα δεν ξεκιναει ακομη και με χλειδωμενη τετρακινηση

----------------------------------------------
Οι δρομοι ειναι πολυ επικινδυνοι απο μονοι τους.., ας φροντισουμε να οδηγουμε με χαμηλες ταχυτητες και τα ματια ανοιχτα!!!
Ο χρήστης Chiefsotos δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
31-01-15, 13:43   #5
Don Molina

Το avatar του χρήστη Don Molina

Status:
Περιοχή: Zurich, CH

Drives: F82 M4+S2k
Χωρίς χειμερινά λάστιχα σε χιόνι ούτε unimog δεν πάει._
31-01-15, 16:03   #6
nikos bob

Status:

Δυστυχως δεν μπορω να σας πεισω ...

...ειχα Χ5 για 6 χρονια με καθημερινη κινηση και στις περιπτώσεις που συναντησα ΠΟΤΕ δεν με πουλησε.
Σημειωτεον ότι εγραψα στο κοντερ στα δυο αυτοκινητα που χρησιμοποιουσα στην εταιρεια , 120,000 χλμ το ένα και 160.000 το δευτερο....ετσι για την ιστορια..
Παντως με τα χιονολαστιχα το πανοραμα Θεσσαλονικης και τα χιονισμένα χιονοδρομικα τα'χαμε για πλακα.!
Στην περιοχη της Αττικης όταν χρειαστηκε οσοι θυμούνται είμασταν οι μονοι που κυκλοφορουσαν με λάστιχα απλα Μ+S 80%

Να συμπληρωσω ότι οσο αφορα το XDrive δεν παρουσιασε ποτε ζημια και ποτε το ξαναλεω δεν με πουλησε στις πιο ΔΥΣΚΟΛΕΣ ραμπες σερνοντας θηρια πισω μου !!

Αυτά !
31-01-15, 18:24   #7
giannis

Το avatar του χρήστη giannis

Status:
Περιοχή: Αθήνα

Drives: E87 116i
M+S λαστιχα 80% δεν θα τα θεωρουσα και τόσο απλά! Τετοια λαστιχα, με τετοια 4κινηση αλλα και με οδηγο να ξερει, οπως εγραψες, τι να κανει και πως να χρησιμοποιει τα εργαλεια που του δινονται με το αυτοκινητο, τοτε στις περισσοτερες των περιπτωσεων βγαινεις παληκαρι.
Ακομα κι εγω με την 116, με χιονολαστιχα και πηγα σε σημεια που δεν το πιστεψα ουτε ο ιδιος οτι θα πηγαινα! Δεν ειχα κολλησει ουτε μια φορα κι ουτε ειχα χρειαστει να βαλω ποτε αλυσιδες αν και τις ειχα παντα μαζι μου οταν ημουν σε χιονι. Μαλιστα θυμαμαι μια περιπτωση στην Παρνηθα σε κατηφορικο στενο δρομο ολο χιονι, ανεβαινε απ την αλλη ενα Jeep και δε χωραγε κανεις να κανει στην ακρη, ουτε λογος γι αναστροφη κι εκανα σιγα σιγα και πολυ προσεκτικα οπισθεν, να βγω πιο πανω για να περασει το τζηπ. Περνωντας διπλα μου κι όταν ειδε οτι δε φοραγα αλυσιδες, με ρωτησε πως το εκανα αυτο χωρις να χαζοσπινιαρω ουτε να κολλησω!
Μεγαλο θεμα τα χιονολαστιχα!
31-01-15, 20:38   #8
Don Molina

Το avatar του χρήστη Don Molina

Status:
Περιοχή: Zurich, CH

Drives: F82 M4+S2k
+1

Με τα Νόκιαν πέρσι τέτοιες μέρες σε υψόμετρο 2+ ανέβηκα ανήφορο σε ελαφρώς πατημένο χιόνι. Το αυτοκίνητο είχε να πατήσει άσφαλτο ένα ΣΚ ολόκληρο

Μεγάλο πράγμα το σωστό λάστιχο. Επίσης μεγάλο πράγμα το μπλοκέ. Δώσε μου μπλοκέ πίσω, και ας μην δω τετρακίνηση ποτέ.
31-01-15, 21:22   #9
dimcz

Drives: E84 X1 20i xDrive
το performance control σε συνδυασμομε το xdrive βοηθαε? Ειναι κατι σαν Μπλοκε?
Ο χρήστης dimcz δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
31-01-15, 23:41   #10
nikos bob

Status:

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο dimcz Εμφάνιση μηνυμάτων
το performance control σε συνδυασμομε το xdrive βοηθαε? Ειναι κατι σαν Μπλοκε?
Περιπου.!

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο giannis Εμφάνιση μηνυμάτων
M+S λαστιχα 80% δεν θα τα θεωρουσα και τόσο απλά! Τετοια λαστιχα, με τετοια 4κινηση αλλα και με οδηγο να ξερει, οπως εγραψες, τι να κανει και πως να χρησιμοποιει τα εργαλεια που του δινονται με το αυτοκινητο, τοτε στις περισσοτερες των περιπτωσεων βγαινεις παληκαρι.
Ακομα κι εγω με την 116, με χιονολαστιχα και πηγα σε σημεια που δεν το πιστεψα ουτε ο ιδιος οτι θα πηγαινα! Δεν ειχα κολλησει ουτε μια φορα κι ουτε ειχα χρειαστει να βαλω ποτε αλυσιδες αν και τις ειχα παντα μαζι μου οταν ημουν σε χιονι. Μαλιστα θυμαμαι μια περιπτωση στην Παρνηθα σε κατηφορικο στενο δρομο ολο χιονι, ανεβαινε απ την αλλη ενα Jeep και δε χωραγε κανεις να κανει στην ακρη, ουτε λογος γι αναστροφη κι εκανα σιγα σιγα και πολυ προσεκτικα οπισθεν, να βγω πιο πανω για να περασει το τζηπ. Περνωντας διπλα μου κι όταν ειδε οτι δε φοραγα αλυσιδες, με ρωτησε πως το εκανα αυτο χωρις να χαζοσπινιαρω ουτε να κολλησω!
Μεγαλο θεμα τα χιονολαστιχα!
Δεν ηταν χιονολαστιχα Γιαννη,: Michelin MXV 4 235/70/17 m+s
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές