Υποψήφιος αγοραστής X6 - BMWForum.gr

BMWForum.gr

BMWForum.gr » Αυτοκίνητα BMW » Σειρές & Μοντέλα ΒΜW » Σειρές Χ » Υποψήφιος αγοραστής X6

Σειρές Χ Συζητήσεις για τις σειρές Χ (Χ1, Χ3, Χ5 & Χ6)

Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
12-02-15, 13:16   #1
dimitris-x

Drives: CX- MAZDA
Υποψήφιος αγοραστής X6

Όπως λέει και ο τίτλος σκέφτομαι να προβώ, όχι άμεσα όμως, στην απόκτηση του συγκεκριμένου αυτοκινήτου.
Καταλαβαίνω ότι αυτό μπορεί να ξενίζει αρκετούς λόγω της εποχής που ζούμε, αλλά υπάρχουν κάποιες προϋποθέσεις που μου επιτρέπουν να κάνω αυτήν την κίνηση.
Ενδιαφέρομαι για τον 3λιτρο κινητήρα, βενζίνη ή πετρέλαιο, και θα ήθελα να ακούσω γνώμες από τους ιδιοκτήτες και μη του συγκεκριμένου αυτοκινήτου.
Ευχαριστώ
Ο χρήστης dimitris-x δεν είναι συνδεδεμένος  
12-02-15, 13:59   #2
angelm3
ADMINISTRATOR

Το avatar του χρήστη angelm3

Status:

Drives: E92 M3
Καλώς ήρθες στο φόρουμ !!!!

Το βασικό στις μέρες μας ειναι η φορολογια . Αν μπορείς να την αντέξεις δεν βλέπω άλλο λόγο για να μην προβείς σ αυτη την κίνηση.

Όσον αφορά πετρέλαιο ή βενζίνη , ειμαι οπαδός της βενζίνης . Αλλα η κατανάλωση δυσκολα θα πέφτει κάτω απο 12 -13 λίτρα .

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη stratos_335i : 12-02-15 στις 15:02 Αιτία: Διπλό πόστ - διόρθωση
Ο χρήστης angelm3 είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
12-02-15, 15:02   #3
stratos_335i
MODERATOR

Το avatar του χρήστη stratos_335i

Status:
Περιοχή: Ελλάδα

Drives: E46 316i
Πετρέλαιο... έτσι και αλλιώς ο τρίλιτρος βενζίνα είναι λίγος για το συγκεκριμένο αμάξι. Οπότε ας έχεις ροπή...
13-02-15, 11:46   #4
dimitris-x

Η κατανάλωση δε με παραξενεύει, έτσι κι αλλιώς το αυτοκίνητο που έχω τώρα σε αυτά τα νούμερα κινείται. Το αυτοκίνητο θα χρησιμποποιείται κυρίως σε ανοικτούς δρόμους οπότε εκεί η κατανάλωση μπορεί να ελεγχθεί, ως ένα βαθμό βέβαια...
Ο χρήστης dimitris-x δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
13-02-15, 15:57   #5
stratos_335i
MODERATOR

Το avatar του χρήστη stratos_335i

Status:
Περιοχή: Ελλάδα

Drives: E46 316i
απλά είναι λίγος ο κινητήρας για το σκαρί αυτό. Για αυτό μίλησα για diesel που έχει ανώτερη ροπή
13-02-15, 16:57   #6
statyc

Το avatar του χρήστη statyc

Status:

Drives: E87 116i
Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο dimitris-x Εμφάνιση μηνυμάτων
Όπως λέει και ο τίτλος σκέφτομαι να προβώ, όχι άμεσα όμως, στην απόκτηση του συγκεκριμένου αυτοκινήτου.
Καταλαβαίνω ότι αυτό μπορεί να ξενίζει αρκετούς λόγω της εποχής που ζούμε, αλλά υπάρχουν κάποιες προϋποθέσεις που μου επιτρέπουν να κάνω αυτήν την κίνηση.
Ενδιαφέρομαι για τον 3λιτρο κινητήρα, βενζίνη ή πετρέλαιο, και θα ήθελα να ακούσω γνώμες από τους ιδιοκτήτες και μη του συγκεκριμένου αυτοκινήτου.
Ευχαριστώ
Φίλε μου, καλά θα κάνεις και θα το πάρεις με το καλό και στο εύχομαι, πίστεψε με ξενίζει μόνο όσους περίμεναν την "αριστερή τάχα" κυβέρνηση για να βγάλουν τα κόμπλεξ κατωτερότητας τους, αν εργάζεσαι, έχεις και κατέχεις με κάθε δικαίωμα, μην τα ισοπεδώνουμε όλα στο όνομα της κρίσης και των εξαγγελιών του Βαρουφάκη που του φταιξαν τα cayenne ενώ το κασκόλ και τα πουκάμισα του κάνουν 500 ευρώ...
Στην ουσία τώρα, αν προορίζεται για ταξίδια και ανοικτούς δρόμους πετρέλαιο ασυζητητί όχι μόνο για τη ροπή όπως είπε ο Στράτος ορθά, αλλά και τη μισή ακριβώς κατανάλωση, που στα ταξίδια και σε μεγάλες αποστάσεις θα ναι ακόμα πιο αισθητή
Ο χρήστης statyc δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
13-02-15, 18:28   #7
BILL Z4

Το avatar του χρήστη BILL Z4

Περιοχή: Θεσσαλονικη

Drives: E89 Z4
Το έχει ένας γνωστός σε ντίζελ,11 λίτρα μου είχε πει ότι καίει.Έχω καιρό να τον δω για άλλες πληροφορίες.Πριν πάρει το Χ6 είχε το Χ3 σε τρίλιτρο το οποίο ήταν στα 14-16,βαρύ πόδι.
13-02-15, 19:26   #8
dimitris-x

Αντιλαμβάνομαι ότι η διαφορά στο κόστος είναι αισθητή μεταξύ βενζίνης και πετρελαίου, όχι μόνο λόγω χαμηλότερης κατανάλωσης αλλά και λόγω φθηνότερου καυσίμου. Πιθανό να κινηθώ προς πετρέλαιο. Ο κινητήρας με το πετρέλαιο, αν δεν κάνω λάθος, βγάζει 2 εκδόσεις με διαφορά στην ιπποδύναμη. Να κινηθώ προς την αυξημένη ιπποδύναμη ή δεν παίζει ιδιαίτερο ρόλο; Επίσης, πιστεύετε να κοιτάξω έκδοση facelift ή δεν αξίζει να δαπανήσω την επιπλέον διαφορά στο κόστος αγοράς;
Ο χρήστης dimitris-x δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
13-02-15, 20:46   #9
Φάνης

Το avatar του χρήστη Φάνης

Status:
Περιοχή: Αθήνα

Drives: F20 116i
Μιλας για μεταχειρισμενο?

Προσωπικα προτιμω την βενζινη, ακομα και στον 3λιτρο.
13-02-15, 21:06   #10
745power

Το avatar του χρήστη 745power

Περιοχή: Διόνυσος

Drives: F22 220i
Εγω θα σου πω την προσωπική μου εμπειρία. Πρώην κάτοχος Χ6 βενζίνη. Έκανα περίπου 124.000χλμ μέχρι που το αποχωρίστηκα. Αγοράστηκε καινούριο και πέρα απο τα προγραμματισμένα service, το μόνο που ζήτησε ήταν μια αντλία υψηλής.

Πράγματι η κατανάλωση δύσκολα θα πέσει κάτω απο 11.5/100 και αυτό με ελαφρύ πόδι. Εντός πόλης να περιμένεις κοντά στο 15/100. Έχει τύχει να κατέβω Αθήνα-Καλαμάτα και επειδή δεν έτρεχα πάνω απο 130 είδα μέση κατανάλωση ταξιδιού 9,8.
Γενικά όσο δεν ζητάς είναι οικονομικό, όταν το κυνηγάς θα πληρώσεις.

Απο πλευράς επιδόσεων, το μόνο που θα σου πω είναι οτι μόνο λίγο δεν είναι. Δεν ξέρω τι περιμένει ο φίλος Στράτος απο ένα SUV 2.2 τόνων αλλά αργό δεν το λες. Βέβαια με το πρόγραμμα είναι άλλο αυτοκίνητο. Στρίβει με όσα και επειδή στα 27 είμαι ακόμα λίγο ταλιμπάν πίστεψε με κάνει τα πάντα χωρίς να νιώθεις το βάρος τόσο έντονα (μπορεί να υπερβάλω εδω γιατί εχω συνηθίσει και πιο πρίν με άλλα SUV).

Το δικό μου δεν είχε adaptive drive, και δεν το αναζήτησα. Με 20' ζάντες δείχνει πιο όμορφο αλλά οι 19' είναι χρυσή τομή.
Να σημειώσω οτι ήταν απο τα πρώτα παραγωγής 2008 και είχε το 6αρι σασμάν και το Ν54 μοτερ. Φαντάζομαι οτι αυτά με τον Ν55 και το 8αρι θα είναι ακόμα πιο οικονομικά.

Θεωρώ ότι είναι μια απο τις καλύτερες επιλογές σήμερα, καθώς δεν ξεφεύγεις σε κυβισμό αλλά αγοράζεις και αρκετή δύναμη.

Εύχομαι καλή αγορά και καλά χιλιόμετρα!!

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές