Χ1 Sdrive 18i σκληρή ανάρτηση? - BMWForum.gr

BMWForum.gr

BMWForum.gr » Αυτοκίνητα BMW » Σειρές & Μοντέλα ΒΜW » Σειρές Χ » Χ1 Sdrive 18i σκληρή ανάρτηση?

Σειρές Χ Συζητήσεις για τις σειρές Χ (Χ1, Χ3, Χ5 & Χ6)

Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
18-02-15, 11:47   #1
panaros

Περιοχή: Μαρουσι

Drives: E83 X1 18i sDrive
Χ1 Sdrive 18i σκληρή ανάρτηση?

καλησπέρα σε όλους, αγόρασα μεταχειρισμένη (26.000 χλμ) μια Χ1 του 2011, το διλιτρο με βενζίνη, σε άψογη κατασταση.

Αμέσως έβαλα καινουρια λάστιχα, αλλά προτίμησα τα εργοστασιακά run flat παλι (pirelli p7 cinturato).
Σε σχέση με την 116d που είχα παρατηρώ ότι είναι πολυ πιο σκληρή/τραχιά η κύλιση. Ειδικά σε λακουβιτσες/ανωμαλίες δρόμου το 'καταλαβαίνει' για τα καλά το θόρυβο 'γκουπ' αλλά και το ψιλοκουνημα στη θέση του οδηγού.
Η ερώτηση είναι : φταινε τα run flat? φταίει η ανάρτηση? μηπως πρεπει να το παω σε συνεργείο να τσεκαρουν αναρτήσεις/αμορτισερ? διορθώνεται κάπως?
Πριν το αγοράσω το είχα παει για πλήρη έλεγχο στον νταγκουνάκη και ήταν άψογο σε όλα τα σημεία.
ευχαριστώ εκ των προτέρων
Ο χρήστης panaros δεν είναι συνδεδεμένος  
18-02-15, 13:34   #2
JEO
MODERATOR

Το avatar του χρήστη JEO

Status: Βatman

Drives: Ε34 520i
Ειναι τα run flat. Ολοι τα βγαζουν γι' αυτο το λογο.
Ροπη ειναι το ποσο μακρια θα πας τον τοιχο οταν τον χτυπησεις.

Θοδωρης.
Ο χρήστης JEO δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
18-02-15, 15:14   #3
angelm3
ADMINISTRATOR

Το avatar του χρήστη angelm3

Status:

Drives: E92 M3
Πιθανόν λόγω μεγαλύτερου βάρους της Χ1 από το 116 να φοράει και πιο σκληρά ελατήρια. Και με τα Run flat να κοπανάει περισσότερο.
18-02-15, 21:15   #4
nikos bob

Το avatar του χρήστη nikos bob

Status:

Drives: N/A N/A
Είναι η σωστη διασταση που φοραει το αυτοκινητο σχετικα με τις ζαντες ;;
Δες το ταμπελακι στην πορτα του οδηγου από μεσα.

Ο αερας είναι σωστος ;;

Το σφικτοτερο προφιλ του Χ1 είναι σιγουρα γεγονος και ισχυει, αλλα αν ρωτήσεις τον φιλο μας τον Alex με το Χ1 του ορκιζεται στα Runflat και καλα κανει γιατι τον εχουν βγαλει παληκαρι από δυσκολες καταστασεις.

Και κατι τελευταιο για γνωση σε ολους από προσωπικη εμπειρια (και από τετοια μπολικη) το setup ολων των μοντελων που είναι προορισμένα για runflat είναι διαφορετικο από των υπολοιπων με συμβατικα, απλα το αμαξι γινεται ''τραινο''../..
Ο χρήστης nikos bob δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
18-02-15, 21:29   #5
dimcz

Drives: E84 X1 20i xDrive
Πεστα.. χρυσοστομε! Εχω τα ιδια λαστιχα σε 17αρες και η ανεση ειναι απολυτως αποδεκτη.
Ο χρήστης dimcz δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
18-02-15, 22:33   #6
nikos bob

Το avatar του χρήστη nikos bob

Status:

Drives: N/A N/A
Να'ξερες ποσα βραδυα με χιονακια και βροχες με ΜΗΔΕΝ πιεση εχω συνεχισει μεχρι να παω να αραξω....
Ετσι κι αλλιως αν ειχα μικρη ρεζερβα μεχρι 50-60 χλμ δεν επρεπε να πηγαινω ;;
Ετσι και τωρα με δυο προκες (παρακαλω) στο εμπρος δεξι εκανα με 60 χλμ Κορινθο -Αθηνα με βροχη χωρις να μουσκεψω, χωρις να περιμενω οδικη, χωρις να κινδυνευει κανεις από τους γρυλους μεσα στην Εθνικη οδο...και αλλα τοσα που σηκωνουν πολλη αναλυση.
Την άλλη μερα πηγα βουλκανιζατέρ εβγαλε ο τυπος το λαστιχο, περασε μεσα δυο τιπ-τοπ πανω στις τρυπες και μανιταρακια και όλα οκ μεχρι να αλλαξουμε ζευγαρακι μετα από κανα διχρονο γιατι είναι και φρεσκα ακομα.
Ολο το μυστικο (!!!) είναι να σεβεστε την ειδοποιηση που πεταει το καντραν, αν με το που την βγαλει βαλεις αερα 'η κοψεις ταχυτητα μεχρι να μην μπορει να ζεσταθεί ο σκελετος του ελαστικου τοτε όλα οκ.
Εξυπακουεται ότι μιλαμε για επισκευή πελματος και μονον βεβαια. !
Ο χρήστης nikos bob δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
18-02-15, 23:10   #7
giannis

Το avatar του χρήστη giannis

Status:
Περιοχή: Αθήνα

Drives: E87 116i
Τα ρφτ Πιρελι φταινε για τα συμπτωματα αυτα. Εαν ειχες αλλη μαρκα ρφτ, ειδικα Goodyear ή Conti. ουτε που θα το καταλαβαινες.

Για αλλη μια φορα θα συμφωνησω με το Νικο. Κι εμενα τα ρφτ μ εχουν βγαλει απο δυσκολες κατα τα αλλα καταστασεις με προκες στο πελμα και οι κινησεις ηταν ακριβως οι ιδιες που αναφερθηκαν στο πιο πανω ποστ. Με συμβατικα λαστιχα μ εχει παρει και γερανος για βιδα...
19-02-15, 00:00   #8
alex747

Το avatar του χρήστη alex747

Status:

Drives: Ε84 X1 23d xDrive
Όπως τα λέει ο Νίκος είναι τα πράγματα. .. Δεν αλλάζω τα runflat ούτε για αστείο για συμβατικά. .
Παντως εγω πιστευω οτι ειναι συνδιάσμος των ελαστικών και του σεταρισματος του Χ1 ..Έχει σαφώς πιο σκληρό σεταρισμα ώστε να μπορεί να αποδόσει καλύτερα στο δρόμο (μια που το 99,9% για να μην πω 100% εκεί το χρησιμοποιεί. . ) ώστε να μην γέρνει σαν βάρκα όπως γέρνουν κάποια άλλα τυπου suv/sav
Εμενα με βολεύει που ειναι έτσι ιδίως σε στροφές όπου το νιώθεις πολύ πιο σταθερό και σίγουρο! !!
Ο χρήστης alex747 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
19-02-15, 01:58   #9
stratos_335i
MODERATOR

Το avatar του χρήστη stratos_335i

Status:
Περιοχή: Ελλάδα

Drives: E46 316i
Μια μικρή ένσταση πάνω στον Νίκο. Την πρώτη φορα που πήγαμε Πηλιο, πήγα και ήρθα με καρφί στο εμπρός λάστιχο. Φουσκωσα πριν ξεκινήσω γιατι νόμιζα φυσιολογική απώλεια πίεσης, όταν γύρισα πάλι είχε πέσει αλλα οχι τραγικά. Θέμα τύχης νομίζω ειναι. Ααα και δεν είχα RFT εννοείται.

Οσο αφορά τα RFT σίγουρα κανουν δουλεια και θυσιάζουν άνεση και επιδόσεις. Αλλα δεν γινόταν να τα ανεχθώ άλλο. Βρήκα την υγεία μου όταν τα έβγαλα.
19-02-15, 13:23   #10
YANNIS X1

Το avatar του χρήστη YANNIS X1

Status:

Drives: E84 Χ1 23d
Εγω στο X1 μου.... εχω Run flat καλοκαιρινα...και συμβατικα χειμερινα λαστιχα.
Η γνωμη μου ειναι οτι:τα Run flat ειναι πολυ πιο σκληρα(κοπανανε αρκετα),εχεις πιο βαρυ τιμονι.....αλλα εχεις τιμονι με μεγαλυτερη ακριβεια στην ευθεια και στις στροφες και φυσικα καλυτερη οδικη συμπεριφορα!!!

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές