Δυναμομέτρηση 116i f20 - Page 5 - BMWForum.gr

BMWForum.gr

Βελτιώσεις-Μετατροπές Μπορεί να γίνει ακόμη καλυτερο?? Μοιραστειίτε το με εμάς

Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
16-03-15, 02:49   #41
stratos_335i
MODERATOR

Το avatar του χρήστη stratos_335i

Status:
Περιοχή: Ελλάδα

Drives: E46 316i
Μην λέμε πάλι τα ίδια. Θέλετε να σας στείλω εγώ κάπου να δείτε 250? Αν θέλετε γίνεται.

Το μόνο που μπορείτε να δείτε είναι διαφορά. Νομίζω οι υπόλοιποι που έβαλαν πρόγραμμα δεν έκαναν αρχική δυναμομέτρηση
16-03-15, 03:12   #42
Tarripas

Drives: F20 Ν13Β16
Παντως σε αυτο που πηγα εγω ειναι πολυ κοντα σε αυτα που δινει η εταιρεια. Η bmw το εδινε 136 και εμενα εδειξε 143 με μονη αλλαγη καζανι ελευθερας και φιλτρο ελευθερας !
Ο χρήστης Tarripas δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
16-03-15, 09:17   #43
anton

Drives: F30 316
Μακαρι να σου βγει καλο σε καταναλωση και αξιοπιστια, αφου ειναι φθηνοτερο και δεν τρεχεις τον εγκεφαλο στα εξωτερικα, θα ειναι αξιολογη προταση
Τουλαχιστον ξεμπερδεψαμε απο την λύση του παραλληλου, που ζητουσαν τα απειρα χρηματα χωρις αποτελεσματα
Ο χρήστης anton είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
16-03-15, 11:10   #44
Blacktan

Drives: F32 428i m
Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Tarripas Εμφάνιση μηνυμάτων
Εγω με 400 το εκανα και αυτο διοτι εμπιστευομαι καλυτερα τον γερμανο. Ο καθενας εχει τα δικα του κριτηρια. Ωστοσο αν δεν δω τα 220 αλογα σε δυναμομετρο απο καποιον απο εδω δεν τα πιστευω.
Καλα κανεις .
Ομως ειτε αρεσει ειτε δεν αρρσει τα αλογα που δινει (μεσες ακρες) το tune της br ειναι αυτα που υποσχεται δημοσια και δεσμευετε μεσω της σελιδας της στο διαδικτυο ως υπευθυνη εταιρεια...
Το λεω εγω που δεν το φανταζομαι απλα αλλα διαθετω το tune ...
16-03-15, 12:56   #45
dimcz

Drives: E84 X1 20i xDrive
Η λυση του Ελληνα tuner που συνεργαζεται με καποια σοβαρη εταιρεια ειναι συμφερουσα οχι μονο οικονομικα αλλα γλυτωνεις το βγαλε στειλε βαλε και σε ενα πιθανο επαναπογραμματισμο απο την bmw πεταγεσαι και σου ξαναβαζει το προγραμμα.Νομιζω οτι του tarripa ειναι το πρωτο και μοναδικο που εχει κανει,θα περιμενα με δικα του εξοδα να εχει δυναμομετρησει,το πριν το εχει ηδη,και να μας δωσει την δυνατοτητα να δουμε-κρινουμε την δουλεια του.Κανεις δεν εχει λογο αν ολα καλα να προτιμησει καποιον εξω.Οσο ομως υπαρχουν "σκιες"και αμφιβολιες οι πολλοι ΔΕΝ.....
Ο χρήστης dimcz είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
16-03-15, 13:29   #46
Tarripas

Drives: F20 Ν13Β16
Δικαιωμα σου να το πιστευεις εγω παλι οχι. Οπως και δεν βρισκω νοημα να βαλεις προγραμμα χωρις δυναμομετρηση πριν και μετα. Οχι εχει προγραμματισει και αλλα 2. Το θεμα ειναι οτι το προγραμμα ειναι της εταιρειας drs.

Στα ποσα bar πχ max φτανει το τουρμπο ξερετε ? Η δυναμομετρηση ειναι πολυ σημαντικη κατα την αποψη μου !

Οσον αφορα τον προγραμματιστη που το εκανα ειναι δικο του θεμα αν θελει να αναδειξει την δουλεια του.
Ο χρήστης Tarripas δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
16-03-15, 13:42   #47
Blacktan

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Tarripas Εμφάνιση μηνυμάτων
Δικαιωμα σου να το πιστευεις εγω παλι οχι. Οπως και δεν βρισκω νοημα να βαλεις προγραμμα χωρις δυναμομετρηση πριν και μετα. Οχι εχει προγραμματισει και αλλα 2. Το θεμα ειναι οτι το προγραμμα ειναι της εταιρειας drs.

Στα ποσα bar πχ max φτανει το τουρμπο ξερετε ? Η δυναμομετρηση ειναι πολυ σημαντικη κατα την αποψη μου !

Οσον αφορα τον προγραμματιστη που το εκανα ειναι δικο του θεμα αν θελει να αναδειξει την δουλεια του.
Εγω δεν το πιστευω ταρριπας ...
Αυτη ειναι η διαφορα μας ..
Το οδηγω !
Δεν εχω αποψη επειδη ετσι μου την εδωσε...
Εχω αποψη επειδη ειμαι ο ιδιοκτητης του tuned car..

Ειναι σα να σου λεω τωρα εγω "α πα πα ο τuner που επελεξες δινει με το ζορι +20 αλογα"
Που το ξερω ? Απλα το λεω ....
Εχει υποσταση η αποψη μου ? Καμια ....

Δεν ειναι δυνατον ομως επειδη εισαι εσυ δυσπιστος να αμφισβητεις το αμαξι και το tune μου μιας και δεν εχω να στο δειξω γραπτα ...
Ειμαι πλεον 37 χρονων με 2 παιδακια και το αμαξι το εχει καθημερινα η συζηγος .
Εκ των πραγματων λοιπον ο χρονος μου ειναι περιορισμενος για να ασχοληθω με dyno..

Αυτο ομως απεχει πολυ απο το να διαβαζω "φυτεμενες" αποψεις πως "αποκλειετε να ειναι τοσα" για ενα tune το οποιο δεν εχει οδηγησει αυτος που εκφερει αποψη ...
16-03-15, 14:51   #48
mat

Status: Banned

Drives: F10 M550dx
Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Blacktan Εμφάνιση μηνυμάτων
Εγω δεν το πιστευω ταρριπας ...
Αυτη ειναι η διαφορα μας ..
Το οδηγω !
Δεν εχω αποψη επειδη ετσι μου την εδωσε...
Εχω αποψη επειδη ειμαι ο ιδιοκτητης του tuned car..

Ειναι σα να σου λεω τωρα εγω "α πα πα ο τuner που επελεξες δινει με το ζορι +20 αλογα"
Που το ξερω ? Απλα το λεω ....
Εχει υποσταση η αποψη μου ? Καμια ....

Δεν ειναι δυνατον ομως επειδη εισαι εσυ δυσπιστος να αμφισβητεις το αμαξι και το tune μου μιας και δεν εχω να στο δειξω γραπτα ...
Ειμαι πλεον 37 χρονων με 2 παιδακια και το αμαξι το εχει καθημερινα η συζηγος .
Εκ των πραγματων λοιπον ο χρονος μου ειναι περιορισμενος για να ασχοληθω με dyno..

Αυτο ομως απεχει πολυ απο το να διαβαζω "φυτεμενες" αποψεις πως "αποκλειετε να ειναι τοσα" για ενα tune το οποιο δεν εχει οδηγησει αυτος που εκφερει αποψη ...
Όλοι εκφέρουμε την γνώμη μας και την υπερασπιζόμαστε αλλά δεν πρέπει να έχουμε παρωπίδες έχουμε όλοι κόλλημα με τα άλογα και παραβλέπουμε το θέμα της ροπής που είναι το ποιο βασικό τι να τα κανεις τα άλογα αν δεν έχεις αρκετή και αξιόλογη ροπή ;;;το άλλο θέμα είναι ότι αν δείτε στο σίτε της ΒΡ λέει η τιμή είναι ενδεικτική (indicate) και διαφέρει από αμάξι σε αμάξι όποτε ο καθένας αποφασίζει αναλόγως τι θέλει πολλά άλογα το αμάξι πιεσμένο στα όρια και λίγο χρόνο ζωής αυτό είναι σίγουρο!!!η 10-15 άλογα λιγότερο αλλά με με ποιο γραμμική ροπή και μεγαλύτερη διάρκεια ζωής ;;όσον αφορά τις δυναμόμετρησεις τον σπουδαιότερο ρόλο τον παίζει το δυναμόμετρα και ο χειριστής του μπορεί να βγάλει και παρεμβάλλει το αποτέλεσμα μέχρι ένα σημείο βέβαια ,το ποιο αξιόπιστο επαγγελματικό δυναμόμετρα είναι το MAHA μετά από προσεκτική εξέταση της δυναμομετρησης της ΒΡ βλέπω ότι χρησιμοποιεί ένα ανώνυμο δυναμόμετρα και επίσης ότι το γράφημα τις δυναμομετρησης δεν είναι πλήρες και μην ξεχνάμε το βασικό ο καθένας πιστεύει ότι θέλει αλά αυτό δεν αναιρεί την πραγματικότητα
Ο χρήστης mat δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
16-03-15, 15:55   #49
dimcz

Drives: E84 X1 20i xDrive
Δυναμομετρο 1341 ΗΡ +-1%ακριβεια αναλυτη 6 αεριων ανεμιστηρα σαν φορτηγο can bus measuring equipment δεν ειναι οτι οτι.Βεβαια σαν την πυλωτη διαφορων "tuners"δεν ειναι.Οσα δεν φτανει...
Ο χρήστης dimcz είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
16-03-15, 16:36   #50
Blacktan

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο dimcz Εμφάνιση μηνυμάτων
Δυναμομετρο 1341 ΗΡ +-1%ακριβεια αναλυτη 6 αεριων ανεμιστηρα σαν φορτηγο can bus measuring equipment δεν ειναι οτι οτι.Βεβαια σαν την πυλωτη διαφορων "tuners"δεν ειναι.Οσα δεν φτανει...

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο mat Εμφάνιση μηνυμάτων
Όλοι εκφέρουμε την γνώμη μας και την υπερασπιζόμαστε αλλά δεν πρέπει να έχουμε παρωπίδες έχουμε όλοι κόλλημα με τα άλογα και παραβλέπουμε το θέμα της ροπής που είναι το ποιο βασικό τι να τα κανεις τα άλογα αν δεν έχεις αρκετή και αξιόλογη ροπή ;;;το άλλο θέμα είναι ότι αν δείτε στο σίτε της ΒΡ λέει η τιμή είναι ενδεικτική (indicate) και διαφέρει από αμάξι σε αμάξι όποτε ο καθένας αποφασίζει αναλόγως τι θέλει πολλά άλογα το αμάξι πιεσμένο στα όρια και λίγο χρόνο ζωής αυτό είναι σίγουρο!!!η 10-15 άλογα λιγότερο αλλά με με ποιο γραμμική ροπή και μεγαλύτερη διάρκεια ζωής ;;όσον αφορά τις δυναμόμετρησεις τον σπουδαιότερο ρόλο τον παίζει το δυναμόμετρα και ο χειριστής του μπορεί να βγάλει και παρεμβάλλει το αποτέλεσμα μέχρι ένα σημείο βέβαια ,το ποιο αξιόπιστο επαγγελματικό δυναμόμετρα είναι το MAHA μετά από προσεκτική εξέταση της δυναμομετρησης της ΒΡ βλέπω ότι χρησιμοποιεί ένα ανώνυμο δυναμόμετρα και επίσης ότι το γράφημα τις δυναμομετρησης δεν είναι πλήρες και μην ξεχνάμε το βασικό ο καθένας πιστεύει ότι θέλει αλά αυτό δεν αναιρεί την πραγματικότητα
φυσικα και λεει πως ειναι ενδεικτικη ... και ορθα πρατει..
καθε βελτιωτης που σεβετε τον εαυτο του οφειλει να το αναφερει ...
220 αλογα μπορε εινα τελει να ειναι και 212 μπορει και 224 ..
αυτος ειναι ο λογος της ενδεικτικης , οχι οτι μπορει να ειναι τελικα 180 ..

οσο για το δυναμομετρο οπως ειπε και ο dimcz και εαν ειναι αμφιλεγομενο (απο που προκυπτει αυτο αραγε?) ας μιλησουν οι εικονες και τα αμαξια που "κουραρουν" απο ολη την Κεντροβορεια Ευρωπη ... τα 116i ειναι η τελευταια τρυπα της φλογερας ...

τελος ως υποφαινομενος ειμαι ενας ανθρωπος ο οποιος ουτε ποσοστα εχω στην br ουτε συμβολαιο μαζι τους ...

εμεις με ποιον συνομιλουμε στο παρων νημα ?
Ο χρήστης Blacktan δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές