Προσθήκες στον τροχό - BMWForum.gr

BMWForum.gr

Τεχνικά θέματα, Service αυτοκινήτου Τεχνικά θέματα, Service κλπ για τα αυτοκίνητα BMW

Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
16-04-15, 19:14   #1
glxakias

Το avatar του χρήστη glxakias

Drives: E90 316i
Προσθήκες στον τροχό

Καλησπέρα και χρόνια πολλά μήπως έχει κανείς τα σχέδια η της μετρήσεις για να φτιάξουμε προσθήκες για τους τροχούς έχω έναν φίλο μου που δουλεύει σε μηχανουργείο και λεω να δοκιμάσουμε να τους φτιάξουμε ..το αμάξι είναι bmw e90 316
Ο χρήστης glxakias δεν είναι συνδεδεμένος  
17-04-15, 03:19   #2
giannis

Το avatar του χρήστη giannis

Status:
Περιοχή: Αθήνα

Drives: E87 116i
Μην χαλατε το στησιμο και τη γεωμετρια του αυτοκινητου απο το εργοστασιο.
Αυτα ειναι επικινδυνα και ειναι και καγκουριες!
Θες να δειχνει πιο τουμπανο τ αμαξι, αλλαξε ζαντες, βαλε πιο μεγαλες αλλα ομως να ειναι συμβατες οι διαστασεις τους με τα εργοστασιακα στανταρ.
Ολα τα αλλα ειναι πεταμενα λεφτα, χαμενος χρονος και τζαμπα κοπος. Τα αποτελεσματα απο τετοιες παρεμβασεις ειναι απο γελοια, καγκουρικα, εως επιφοβα κι επικινδυνα για τον οδηγο τους επιβατες και τους γυρω στους δρομους οπου κυκλοφορει το οχημα αυτο.

Κι αμα σας τρωει να σκαλισετε κατι, οτιδηποτε στον τορνο και δεν εχετε τι να κανετε τον ελευθερο χρονο σας, μπορω να σας δωσω εγω 2-3 εξαρτηματακια να μου φτιαξετε στον τορνο, που θα μου ειναι χρησιμα στη δουλεια μου!

Και για να μην παρεξηγηθω.
Μπορει να ακουγεται σκληρη κι αποτομη γλωσσα τα γραφομενα μου, αλλα δε μου βγαινει να το γραψω πιο 'γλυκά', πως να το κανουμε.
Οκ μια Ε9Χ τριαρα δεν ειναι περιορισμενης παραγωγης σουπερκαρ να το χεις μπιμπελο, αλλα δεν ειναι ουτε Σταρλετακι δεκαετιας 90 ή Οπελακι ή Φορντ Εσκορτ δεκαετιας 70 να το κοβεις, να το ραβεις, να το καγκουριαζεις και να ασελγεις πανω του.
Πρωτα απ ολα για λογους ασφαλειας που ανεφερα πιο πανω κι επειτα για λογους αισθητικης.
Τωρα, αν ντε και καλα εχετε καψα να το δειτε με ζαντες να προεξεχουν και λαστιχα να τρωγονται στους θολους τοτε τι να πω, δικο σας αμαξι, δικη σας επιλογη.
Να ξερετε ομως πως, να μη το πω παρανομο, τ αμαξι θα ειναι τουλαχιστον παρατυπο και σιγουρα οχι σωστο και κατ επεκταση επικινδυνο.
17-04-15, 05:40   #3
Galazoaimatos

Το avatar του χρήστη Galazoaimatos

Περιοχή: Καπου στην Δραμα

Drives: E46 318is
ψαχνομουν και εγω φιλος αλλα δεν αξιζει. Θα χαλασεις τα παντα απο αποψη γεωμετριας και στησιματος. Καλυτερα πετα μια μεγαλυτερη ζαντα με μεγαλυτερο offset βαλε και φαρδυ λαστιχο και εισαι κομπλε.

Ο χρήστης Galazoaimatos δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
17-04-15, 10:01   #4
angelm3
ADMINISTRATOR

Το avatar του χρήστη angelm3

Status:

Drives: E92 M3
Συμφωνώ με τους προλαλήσαντες.......

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη angelm3 : 17-04-15 στις 10:02 Αιτία: Διορθωση offtopic
Ο χρήστης angelm3 είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
17-04-15, 23:09   #5
sv2gww

Το avatar του χρήστη sv2gww

Status:
Περιοχή: Θεσσαλονικιός μεν, κάπου τριγύρω δε...

Drives: Ε39 528i/2
Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο glxakias Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλησπέρα και χρόνια πολλά μήπως έχει κανείς τα σχέδια η της μετρήσεις για να φτιάξουμε προσθήκες για τους τροχούς έχω έναν φίλο μου που δουλεύει σε μηχανουργείο και λεω να δοκιμάσουμε να τους φτιάξουμε ..το αμάξι είναι bmw e90 316
Σου παραθέτω μετρήσεις από τα δικά μου δαχτυλίδια (πάχους 15 mm, κατασκευής Eibach).

και

Για να είσαι 1000% βέβαιος αγοράζεις ένα παχύμετρο και μετράς εσω/έξω διαμέτρους, αποστάσεις κέντρων βιδών και ακτίνα περιμέτρου βιδών. Μη σε πάρω και στο "λαιμό" μου.
Εφ'όσον δεν θέλεις αντάπτορες αλλά αποστάτες τότε ο αφαλός του μουαγιέ σου (εκεί δηλ που είναι η τρύπα της ζάντας) θα είναι ίδιος σε διάμετρο με τον αφαλό του αποστάτη (εκεί που θα κάτσει η τρύπα της ζάντας). Μη διανοηθείς να κάνεις αποστάτες δίχως αφαλούς!!! Ποτέ μα ποτέ ΔΕΝ πρέπει το άνοιγμα στο κέντρο της ζάντας να μην εδράζεται σε αφαλό! Ξέχνα λοιπόν τους 'πλακέ" απόστάτες...
Αν πας σε μεγάλα πάχη τότε οπωσδήποτε 10 τρύπες ώστε στις 5 να βιδώσει ο αποστάτης επάνω στο μουαγέ και οι άλλες 5 να είναι με ατσάλινο φυτευτό πάσο για να πιάσει η ζάντα επάνω στον αποστάτη! Σε ΚΑΜΙΑ περίπτωση βίδες τροχών μήκους 325,5 μέτρων... Και φυσικά οι βίδες που θα είναι πιο μακριές να είναι σκληρώτητας 10.9 σε pattern SW17 (googlαρε και θα δεις).
Γιάννης-sv2gww.

ΥΓ Αν και συμφωνώ με τους παραπάνω είχα λόγο για να πάρω σετ για 'μένα. Οι ζάντες που αγόρασα από τον καλό φίλο Don είχαν άλλη διάμετρο αφαλού από το δικό μου (το μπασταρδάμαξο Ε39 είναι το μόνο σύγχρονο BMW που έχει διαφορετική διάμετρο αφαλού σε σχέση με ΟΛΑ τα υπόλοιπα μοντέλα) και οι πίσω τροχοί, 9,5" φάρδους, κινδύνευαν να ακουμπίσουν τη λαμαρίνα από την πλευρά των ψαλιδιών. Οπότε και οι αποστάτες της Eibach (http://eibach.com/america/en/perform.../wheel-spacers), όπου οι αφαλοί τους έχουν τη διάμετρο τρύπας ζάντας ενώ η εσωτερική διάμετρος έχει τη διάσταση του αφαλού του Ε39. Τους άνοιξα ώστε να έχω και αποστάτες αλλά και αντάπτορες.

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
τέσσερα πράγματα δεν γυρίζουν πίσω:
τα λόγια που λέχθηκαν, ο χρόνος που πέρασε, οι ευκαιρίες που δόθηκαν και οι σφαίρες που άφησαν την κάνη...

Ο χρήστης sv2gww δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
22-04-15, 22:31   #6
sv2gww

Status:

@ glxakias:
Φίλε, σ' ευχαριστώ για τον χρόνο που ξόδεψα -απόγευμα Σαββάτου μετά από τη δουλειά- για να καθήσω και να μετρήσω δίσκο αποστάτη, να ζωγραφίσω δύο σελίδες με τις μετρήσεις και να γράψω δυο-τρία πράγματα για να μην μπεις στον κόπο να αγοράσεις κάτι έτοιμο (και ακριβό) και να μην μπεις στον κόπο να γράψεις κάτι...
Γιάννης-sv2gww.

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
τα λόγια που λέχθηκαν, ο χρόνος που πέρασε, οι ευκαιρίες που δόθηκαν και οι σφαίρες που άφησαν την κάνη...

23-04-15, 01:10   #7
stratos_335i
MODERATOR

Το avatar του χρήστη stratos_335i

Status:
Περιοχή: Ελλάδα

Drives: E46 316i
Τελευταία επίσκεψη 16/4, την ημέρα ανάρτησης του θέματος.

Γιάννη ωραίος με τις μετρήσεις. Και ωραία σχεδιακια. Μια ερώτηση... Πόσο το πουλάνε ενα τέτοιο σετ?
23-04-15, 09:58   #8
JEO
MODERATOR

Το avatar του χρήστη JEO

Status: Βatman

Drives: Ε34 520i
Ασχετως αν απαντησει η' οχι το παλληκαρι με τις προσθηκες, θα ηθελα να πω πως η ολοκληρωμενη και σωστη απαντηση ειναι αυτη του Γιαννη και οχι η δικη μου.
Εχω την κακη συνηθεια να θεωρω μερικα πραγματα αυτονοητα και δεν τα γραφω ολα....

Εγω τις δικες μου τις εφτιαξα στο laser και μετα ενα πασο στον τορνο μου και ηταν ετοιμες.

Ομως για να μεινει σωστο το θεμα και σε περιπτωση που ξαναδιαβαστει, θα διαγραφει η δικη μου απαντηση για να μην μπερδευουμε τον κοσμο.
Ροπη ειναι το ποσο μακρια θα πας τον τοιχο οταν τον χτυπησεις.

Θοδωρης.
Ο χρήστης JEO δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
23-04-15, 11:58   #9
sv2gww

Status:

Στράτο, οι προσθήκες είναι από 70€ το ζεύγος (οι μικρές, των 10mm) έως και 130€ περίπου για τις 30άρες. Τις δικές μου τις πήρα από το ebay.de με 35€ -μεταχειρισμένες αλλά αφόρετες- και είναι 15mm, της Eibach. Για τα μάτια... εεε, για τις ζάντες του Don που πλέον δεν τις φοράω λόγω καρόδρομου προς το εργοτάξιο.
(http://www.ebay.de/sch/i.html?_from=...pacer&_sacat=0)
Γιάννης-sv2gww.

23-04-15, 17:20   #10
stratos_335i
MODERATOR

Το avatar του χρήστη stratos_335i

Status:
Περιοχή: Ελλάδα

Drives: E46 316i
Τζάμπα τις πουλάνε τελικά

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές