Ανάγκη για φανοποιείο-Που είναι καλύτερα - BMWForum.gr

BMWForum.gr

Service Αυτοκινητου & Οδηγίες συντήρησης Ολα τα θέματα που αφορουν το service του αυτοκινητου και τα συνεργεία που εμπιστευόμαστε.

Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
05-05-15, 21:16   #1
johnymag

Το avatar του χρήστη johnymag

Περιοχή: Αθήνα

Drives: F20 116d ED
Ανάγκη για φανοποιείο-Που είναι καλύτερα

Δυστυχώς από ένα μικροτρακάρισμα(χτύπημα με μικρή ταχύτητα με άλλο αμάξι) στον πίσω προφυλαχτήρα της 116 μου στο πλάι έχουν γίνει κάποια γδαρσίματα,έχει ξεκολλήσει το χρώμα και το στρώμα που έχει από κάτω σε μερικά μικρά σημεία και έχει στραβώσει λίγο ο προφυλαχτήρας,φαίνεται από το φανάρι δηλαδή ότι έχει κατέβει λίγο.Είμαι λοιπόν σε αναζήτηση φανοποιείου για να βάψει όλο τον προφυλαχτήρα,που νομίζω πως είναι το καλύτερο(ή όχι,καθώς και να τον βάλει στην θέση του.Είμαι λοιπόν μεταξύ του να το πάω σε εξουσιοδοτημένο συνεργείο BMW,από εκεί που το πήρα συγκεκριμένα,και του να πάω σε κάποιο άλλο μη εξουσιοδοτημένο,που μπορεί να φτιάχνει όλων των ειδών τ αμάξια.Αξίζει να το πάω στην αντιπροσωπεία ή να ψάξω κάποιο άλλο;Μιας και υπάρχει μια διαφορά στην τιμή της τάξης των 50ε.Αυτό που με ενδιαφέρει βέβαια είναι η όσο το δυνατόν καλύτερη δουλειά.Δεν με νοιάζουν τα +50ε αρκεί να ξέρω πως αξίζουν.Τι λέτε;
Ευχαριστώ προκαταβολικά για τις απαντήσεις σας
Ο χρήστης johnymag δεν είναι συνδεδεμένος  
05-05-15, 22:29   #2
sv2gww

Το avatar του χρήστη sv2gww

Status:
Περιοχή: Θεσσαλονικιός μεν, κάπου τριγύρω δε...

Drives: Ε39 528i/2
Θα ήταν κρίμα να σε στείλουμε από το Ορμένιο Έβρου στην Καλαμάτα... Αν μας έλεγες πού είναι η "βάση" σου θα ήταν μεγάλη ευκολία.
Όσον αφορά στο συνεργείο της αντιπροσωπείας ή έξω η διαφορά δεν έχει να κάνει με το 50άρικο. Σε θέματα φανοβαφείου έχει να κάνει μόνο με τον μάστορα και η λέξη "αντιπροσωπεία" δεν εγγυάται εργοστασιακό αποτέλεσμα. Ανταλλακτικά γνήσια ή ιμιτασιόν μπορείς να διαλέξεις και στους έξω αλλά αν ο τεχνικός είναι τσαπατσούλης ή πρέπει να τελειώσει την ίδια μέρα την Άρτα και τα Γιάννενα δε σε σώζει τίποτα ούτε από τον μεν, ούε από τον δε. Μην έχεις λοιπόν τέτοιους ενδιασμούς γι' αυτόν τον τεχνικό κλάδο. Όπου βρεις ποιότητα.
Γιάννης-sv2gww.

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
τέσσερα πράγματα δεν γυρίζουν πίσω:
τα λόγια που λέχθηκαν, ο χρόνος που πέρασε, οι ευκαιρίες που δόθηκαν και οι σφαίρες που άφησαν την κάνη...

Ο χρήστης sv2gww δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
05-05-15, 22:35   #3
JEO
MODERATOR

Το avatar του χρήστη JEO

Status: Βatman

Drives: Ε34 520i
Οπως τα ειπε ο δευτερος Γιαννης, Γιαννη...
Δεν ειναι εμποριο, ειναι τεχνη. Οποτε ο καθε ενας κοστολογει την δουλεια του οπως θελει και νομιζει.
Ροπη ειναι το ποσο μακρια θα πας τον τοιχο οταν τον χτυπησεις.

Θοδωρης.
Ο χρήστης JEO δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
05-05-15, 22:45   #4
nasos_p

Drives: E46 320d
Ρωτώντας πας στην πόλη.Θα ρωτήσεις στην περιοχή σου για τον πιο καλό μάστορα και θα του δώσεις ακόμα κι αν ζητήσει 50 ευρώ παραπάνω από τους άλλους.Γιατι αν πας για τον φθηνό μάστορα και καταλήξεις με θαμπό προφυλακτήρα θα ξαναβάλεις το χέρι στην τσέπη.
Ο χρήστης nasos_p δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
05-05-15, 23:24   #5
johnymag

Με συγχωρείτε,νόμιζα ότι το έλεγε κάπου στο προφίλ ότι είμαι από Αθήνα.Κατανοητά αυτά που μου λέτε και ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας.Απλά σκέφτομαι επίσης το ότι ο προφυλακτήρας έχει βγει από τη θέση του και ίσως θέλει αλλαγή μια βάση του,όπως μου είπαν στο συνεργείο της bmw,οπότε μήπως είναι καλύτερα να το πάω εκεί ώστε να την αλλάξουν κατευθείαν με το γνήσιο ανταλλακτικό.Τώρα αν έχετε να προτείνετε κάποιον προς τα βόρεια προάστια,που είναι κοντά στην περιοχή που μένω,ή σε κάποιο άλλο μέρος της Αθήνας πολύ ευχαρίστως αν και έχω ήδη πολλές προτάσεις,που έχω δει και δουλειές τους,που δεν ξέρω ποιά να διαλέξω..
Ο χρήστης johnymag δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
05-05-15, 23:39   #6
sv2gww

Το avatar του χρήστη sv2gww

Status:
Περιοχή: Θεσσαλονικιός μεν, κάπου τριγύρω δε...

Drives: Ε39 528i/2
Αν είναι μόνο για αλλαγή κάποιου σπασμένου εξαρτήματος (πχ πλαϊνή βάση προφυλακτήρα) τότε ναι, πας στην αντιπροσωπεία για να τελειώσεις αμέσως. Αν όμως υπάρχει βαφή προφυλακτήρα ή κάποια ψιλοδουλειά τότε δεν θα είναι μόνο 50€ η διαφορά. Και η -ακριβή- βαφή στο συνεργείο της αντιπροσωπείας μπορεί να γίνει με τα ίδια και καλύτερα ποιοτικώς χρώματα κι αλλού. Για την περιοχή σου δεν ξέρω να σου πω αλλά αν δεν υπάρχει κάτι αξιόλογο τότε η BMW είναι η μόνη λύση.
Γιάννης-sv2gww.

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
τέσσερα πράγματα δεν γυρίζουν πίσω:
τα λόγια που λέχθηκαν, ο χρόνος που πέρασε, οι ευκαιρίες που δόθηκαν και οι σφαίρες που άφησαν την κάνη...

Ο χρήστης sv2gww δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
05-05-15, 23:52   #7
johnymag

Η βαφή του προφυλακτήρα είναι σίγουρη,απλά από κει και πέρα ίσως χρειαστεί και αλλαγή/επιδιόρθωση της πλαϊνής βάσης του προφυλακτήρα.Θα πάω αύριο και στο συνεργείο της αντιπροσωπείας που το πήρα,να μου πουν πόσο θέλουν,μήπως μου κάνουν και καλύτερη τιμή απ αυτή που ήδη έχω και θα δούμε..
Ο χρήστης johnymag δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
05-06-15, 20:56   #8
player

Περιοχή: θεσσαλονικη

Drives: E87 116i
μηπως γνωριζετε αυτον τον τεχνιτη με το παρατσουκλι γιακουμπ στην θεσσαλονικη? εχω ενα μικρο βαθουλωμα απο μικροζημια και εξω μου ζητανε να βγει να σφυρηλατηθει και να βαφτει.λεω μηπως τον βρω και γλυτωσω την βαφη γιατι δεν εχει πεταξει χρωμα το βαθουλωμα ως τωρα.ειναι στο μεγεθος μιας μπαλλας τεννις αλλα ακριβως στο νευρο του φτερου και θελει προσοχη.βεβαια και καθε αλλη προταση μαστορα που κανει καλη δουλεια στην θεσσαλονικη ευπροσδεκτη.

λοιπον εκτος απο τον κυριο του οποιου το σαιτ το βρηκα και το τηλεφωνο του στο νετ,βρηκα και αλλους.

https://www.facebook.com/PdrTechnic

http://www.dentstar.gr/en/

πανος καμπακης στην καλαμαρια πισω απο την εφορια

http://www.fanovafeio.gr/

γνωριζει κανεις και δουλεια αυτων που ειναι πιο κοντα μου?
Ο χρήστης player δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
05-06-15, 22:05   #9
angelm3
ADMINISTRATOR

Το avatar του χρήστη angelm3

Status:

Drives: E92 M3
Ακουστά τον έχω.......με καλές κριτικές. Εφ όσον δεν βγήκε χρώμα δεν χρειάζεται να γίνει επισκευή με βαφή κλπ.......υπάρχουν εταιρείες που τα διορθώνουν......όπως είχα κάνει και εγώ πριν 3 χρόνια σε βαθουλωμα στο καπώ(αλουμινένιο).
05-06-15, 22:20   #10
ms_kostakiss
SUPER MODERATOR

Το avatar του χρήστη ms_kostakiss

Status:
Περιοχή: Θεσσαλονίκη

Drives: E87 116i
Σου προτείνω ανεπιφύλακτα τον Κώστα Μπρεζα. Βρίσκεται στην AVC που είναι στην περιοχή του Mediterranean Cosmos. Μου έχει κάνει μία επιδιόρθωση στο δικό μου και έμεινα απόλυτα ευχαριστημένος,

Tags
αφαίρεση λακούβας, pdr

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές