BMW 525d xDrive - BMWForum.gr

BMWForum.gr

Σειρές 5,6,7 Συζητήσεις για τις σειρές 5,6,7

Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
12-05-15, 20:12   #1
alitaria

Drives: N/A N/A
BMW 525d xDrive

Καλησπερα σας!

Σκεφτομαι την αγορα του επομενου μου αυτοκινητου, και μαλλον καταληγω σε μια 525d xDrive..
Ο λογος? Τα κανει ολα... Τετρακινηση, σεμνοτητα (σχετικη) στα 2,000 κυβικα, οικονομικο στο ταξιδι, ανετο, χωροι κλπ.
Στα μειον? για μενα η τιμη και το γεγονος οτι σε 2 χρονια αλλαζει το μοντελο.

Θα ηθελα να μου πειτε τις αποψεις σας για το συγκεκριμενο μοντελο.

(ΥΓ.: Ανοιγω νεο θεμα, καθως το μονο που βρηκα ψαχνοντας ηταν για το βελτιωμενο 525 απο την Hartge, επομενως αν οι διαχειριστες νομιζουν οτι ειναι ασκοπο, μπορουν να το συγχωνευσουν. Ευχαριστω)
Ο χρήστης alitaria δεν είναι συνδεδεμένος  
12-05-15, 20:41   #2
angelm3
ADMINISTRATOR

Το avatar του χρήστη angelm3

Status:

Drives: E92 M3
Καλώς ήρθες στο BMWForum.gr!!!!

Όπως είπες τα κάνει όλα !!! Στα μείον η τιμή . Το ότι αλλάζει μοντέλο είναι αναπόφευκτο, οπότε ή περιμένεις το καινούργιο μοντέλο(2-3χρόνια) ή παίρνεις αυτό (για το F10 μιλάμε , σωστά; ) με οποια απομείωση θα έχει.

Άποψή μου : παρτο από τη στιγμή που μπορείς........σε 2-3 χρόνια δεν ξέρεις τι γίνεται.
12-05-15, 21:08   #3
alitaria

Για το F10 μιλαω, ναι...

Κατοχος μιας SLK, αλλα ως νεος πατερας χρειαζομαι κατι περισσοτερο σε οικογενειακο..

Ξεκινησα λοιπον να κοιταζω 320d (F30) ή Χ3 xDrive20d, αλλα εχω δεχτει αρνητικα σχολια οσον αφορα τους χωρους (για την 3αρα) και το "ξενερωμα" της σπορ οδηγησης του X3.
Ο χρήστης alitaria δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
12-05-15, 21:47   #4
Zidane

Το avatar του χρήστη Zidane

Περιοχή: Thessaloniki

Drives: F10 520d
Πολύ καλη επιλογή, αλλά κατα την γνώμη μου η τετρακινηση ίσως να σου αφαιρεσει καποια μικρα χαμόγελα που μπορεί να σου προσφέρει η 5αρα σ'αυτά τα κυβικά και προσωπικά δεν την θεωρω απαραίτητη. Με ένα σετ καλά χιονολάστιχα μπορείς να πας οπου θες.
Οικονομικό σε σχέση με τα καύσιμα το λες ανετα, αλλα σε σχέση με τα σερβις δεν ειναι. Απο χώρους ειναι λιμουζινα με τεράστιο πορτμπαγκαζ και αν πέφτουν και τα πίσω καθισματα, βαζεις μεσα τα παντα (παθών).
Συμφωνώ με τον Αγγελο αν μπορείς παρτο. Σε 2 χρονια κερδιζεις το τζοκερ και πας για το M5.
13-05-15, 08:31   #5
dimcz

Drives: E84 X1 20i xDrive
Συνηθως ολες οι εκδοσεις 2-3 χρονια χρονια πριν αντικατασταθουν εχουν λυσει και τα οποια προβληματα εχουν προκυψει.Η "πατρικη" 520i steptronic ειναι εξαιρετικη.Για την τετρακινηση εσυ ξερεις αν σου ειναι χρησιμη,αν ναι,γιατι οχι.-
Ο χρήστης dimcz δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
13-05-15, 10:42   #6
alitaria

Τετρακινηση θελω για να πηγαινω χιονοδρομικο (οχι off road καταστασεις) και για να ρυμουλκω το φουσκωτο (7m).

Τωρα θα μου πειτε που κολλαει η ρυμουλκηση, αλλα απο τις ομορφες γλυστρες της Χαλκιδικης με πισωκινητο δεν τραβας 2τονο σκαφος ουτε για πλακα!!

Φιλε Zidane, για το σετ "χιονολαστιχων - παω οπου θελω", θα διαφωνησω μαζι σου εν μερει.. Γιατι απο τη μια, με μια καλη τετραδα χιονολαστιχων, το αυτοκινητο μεταμορφωνεται, απο την αλλη δεν ειμαστε και Αυστρια, οπου υπαρχουν υποδομες στην προσβαση των χιονοδρομικων, και κυκλοφορουν αερατα τα πισωκινητα.
Ο χρήστης alitaria δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
13-05-15, 11:31   #7
Don Molina

Το avatar του χρήστη Don Molina

Status:
Περιοχή: Zurich, CH

Drives: F82 M4+S2k
Αφού σε νοιάζει η αλλαγή του μοντέλου, χτύπα το σε μεταχειρισμένο και άλλαξέ το σε 3-4 χρονάκια με το επόμενο αν το δεις να σου αρέσει. Δεν είναι πολλά τα διαθέσιμα, και κάποια είναι φορτωμένα χιλιόμετρα, αλλά αν πας για το πισωκίνητο με τα 50 χιλιάδες χλμ, και χοντρή η έκπτωση και σχετικά λίγα τα χιλιόμετρα.

Tags
525d xdrive, f10

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές