Κύκλωμα ψύξης μοτέρ και πράπλευρες απώλειες - Page 2 - BMWForum.gr

BMWForum.gr

BMWForum.gr » Αυτοκίνητα BMW » Τεχνικά θέματα, Service αυτοκινήτου » Tech Cyclopedia » Κύκλωμα ψύξης μοτέρ και πράπλευρες απώλειες

Tech Cyclopedia Η τεχνική εγκυκλοπαίδεια της κοινότητας μας. Τεχνικά θέματα που μόνο εδώ θα βρείτε...

Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
31-05-15, 16:01   #11
black_i

Το avatar του χρήστη black_i

Status:
Περιοχή: Paris

Drives: E87 116i
Merci beaucoup Γιάννη!
Πρόβλημα ψύξης (ή μάλλον, υπερθέρμανσης!) είχα κι εγώ. Αλλά ήταν απλό αρχικά: ένα εντελώς άδειο ψυγείο απλά αντικαταστάθηκε διότι.... ε έχανε!
Το θέμα είναι ότι μόλις κατέβηκα τη Champs Elysιes, άναψε πάλι η ένδειξη (το συνεργείο που πήγα είναι πίσω από την Αψίδα του Θριάμβου - αντιπροσωπεία BMW, δεν παίρνω ρίσκα εδώ).
Μου είπαν πως πρόκειται για λάθος ένδειξη τώρα. Αλλά κράτησαν πάλι τη μικρή μου για περαιτέρω έλεγχο, καλού κακού....

Υ.Γ. Ευτυχώς, πρόλαβα να μάθω κάποια πράγματα από τον μπαμπά μου: Νερό συμπλήρωσα την επομένη της υπερθέρμανσης. Τη μέρα που κυριολεκτικά "άναψε", ούτε καν που άγγιξα καπό κλπ κλπ. Απλά, σταμάτησα, την άφησα λίγο να κρυώσει και μετά την πήγα προσεκτικά στο πάρκινγκ της. Βασικές γνώσεις...
31-05-15, 19:32   #12
sv2gww

Το avatar του χρήστη sv2gww

Status:
Περιοχή: Θεσσαλονικιός μεν, κάπου τριγύρω δε...

Drives: Ε39 528i/2
pas de quoi!
Συμβαίνουν τέτοια πράγματα στους Άσους?? Χάλασε η κοινωνία....
Γράψε αν θες τι άλλο θα βρουν εκτός του ψυγείου.
Γιάννης-sv2gww.

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
τέσσερα πράγματα δεν γυρίζουν πίσω:
τα λόγια που λέχθηκαν, ο χρόνος που πέρασε, οι ευκαιρίες που δόθηκαν και οι σφαίρες που άφησαν την κάνη...

Ο χρήστης sv2gww είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
01-06-15, 00:46   #13
black_i

Status:

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο sv2gww Εμφάνιση μηνυμάτων
Συμβαίνουν τέτοια πράγματα στους Άσους?? Χάλασε η κοινωνία....
Έλα! Εξυπνάδες!!!

Παράθεση:
Γράψε αν θες τι άλλο θα βρουν εκτός του ψυγείου.
Γιάννης-sv2gww.
Ήδη μου είπαν την Παρασκευή το απόγευμα ότι το μοτέρ δεν ζεσταίνεται. Θεωρούν ότι πρόκειται ξεκάθαρα για λάθος ένδειξη (θερμοστάτης; υποτίθεται τον ελέγξανε ήδη την Πέμπτη).
Τέλος πάντων. Θα σας πω τα νεότερα.

Να σας θυμίσω ότι τον Δεκέμβρη του 2013 άλλαξα φλάντζα κεφαλής. Ψυγείο κλπ είχαν όλα κατέβει για να καθαριστούν απ'τα λάδια που είχαν περάσει. Θεωρώ λοιπόν ότι από κάπου εκεί ξεκινά το όλο θέμα.
Αυτό ήταν 6 μήνες πριν πάρω την μικρή μου απ'την Ελλάδα. Λίγους μήνες μετά το roadtrip, άρχισε πάλι να αγκομαχάει τα πρωινά όταν έβαζα μπροστά τη μηχανή. Ελέγχοντας, είχα πάλι συμπληρώσει νερό τον Σεπτέμβρη. Από κει και μετά όμως δεν παρατήρησα κάτι περίεργο. Και σιγά σιγά, σταμάτησα και να ελέγχω τακτικά το ψυγείο...
Mea culpa!
01-06-15, 09:44   #14
nikos bob

Το avatar του χρήστη nikos bob

Status:

Drives: N/A N/A
...καπου καταπινει νερακι και να τους υποδείξεις (με τροπο) για την μετρηση μονοξειδιου στο νερο εν ωρα λειτουργιας με ανοικτη ταπα ψυγείου.
Αν θες λεπτομέρειες πως γινεται αυτό για να το εξηγήσεις , ο Γιαννης που γραφει σεντονια κειμενα θα σου κανει μια περιγραφή.

Το βασικο είναι ότι αφου εκανε όπως λες μετα την επισκευή φλαντζας δισταγμούς ΜΟΝΟ το πρωι μηπως εχει κανα ψιλο ρηγματακι στο κεφαλαρι το οποιο δεν φαινεται δυστυχως στην επισκευή και εμφανίζεται αργοτερα (τριχοειδες ρηγμα κεφαλης)

Οσο για τις συμβουλες του μπαμπα , μπραβο του και μπραβο σου που τις ακολουθεις.
Ακομα και σε αυτά που δεν εχουν δεικτη λαδιου, ο ηλεκτρονικος ελεγχος επιβαλεται να γινεται μια φορα στο ..τοσο, αλλιως περιμενουμε να αναψει η ενδειξη συμπληρώματος σε καποιο ταξειδι στη μεση του πουθενα.
Και τοτε όμως δεν χρειαζεται να κανουμε πανικο, μπορούμε με αδφαλεια να συνεχισουμε μεχρι να βρουμε καποιο βενζιναδικο για λαδια 'η συνεργειο για τα επομενα 100-200 χλμ αναλογα με το προφιλ οδηγήματος και τον τυπο κινητηρα (ΜΙΝΙ μεχρι 50 χλμ).
Αυτά ως χρηστικα σχολια για ολους !

Γιαννη γραψε τα υπολοιπα !
Ο χρήστης nikos bob δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
01-06-15, 12:50   #15
ms_kostakiss
SUPER MODERATOR

Το avatar του χρήστη ms_kostakiss

Status:
Περιοχή: Θεσσαλονίκη

Παράθεση:
Νίκο, έχω γράψει πως όποιος ξέρει να βιδώνει και να ξεβιδώνει ας ασχοληθεί -αν θέλει και νομίζει πως μπορεί-.
Προσωπικά μ' ενδιαφέρει η ασφάλεια του εκάστοτε επίδοξου επισκευαστή κι έπειτα η κατάσταση της πλαστικής τάπας ύστερα από σύσφιξη με 75 Nm ροπής. Πλαστικές και λοιπές βίδες δόξα τω Θεώ άφθονες, καμμένα ή κομμένα δάχτυλα όμως...
Γιάννης-sv2gww.
Σε κάποιες περιπτώσεις και κυρίως στα βίδωσε ξεβίδωσε αν δεν χαλάσεις δεν θα μάθεις. Δεν λέμε να πας αδιάβαστος να αλλάξεις κεφαλάρι. Εκεί το μόνο σίγουρο είναι ότι θα τα κάνει θάλασσα αν δεν έχεις μία σχετική εμπειρία.

Σε θέματα όπως πλαστικές βιδούλες και βάσεις ταπετσαρίας όλα αυτά είναι αναλώσιμα και πτέσματα. Το πιο σημαντικό όπως λες είναι η ασφάλεια και θέλω να συμπληρώσω ότι σε αυτό παίζει μεγάλο ρόλο και πως γίνεται. Και οι δυο μας μπορούμε να σφίξουμε μια βίδα όσα Nm και να θέλει αλλά βάζοντας εγώ λάθος κόντρα θα κάνω ζημία. Όχι ότι δεν διορθώνεται.
Εκεί που θέλω να καταλήξω είναι ότι κάποιες φορές πρέπει έστω να έχουμε παρακολουθήσει κάποιον που ξέρει να κάνει την δουλεία και μετά να προσπαθήσουμε εμείς σαν αρχάριοι

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο nikos bob Εμφάνιση μηνυμάτων
ο Γιαννης που γραφει σεντονια κειμενα θα σου κανει μια περιγραφή.

Γιαννη γραψε τα υπολοιπα !
Από τότε που θυμάμαι την ύπαρξη μου σε αυτόν τον χώρο ποτέ κανένας δεν υποχρέωσε κανέναν να γράψει κάτι. Κανένας "Γιάννης, Χρήστος, Πασχάλης κτλ" δεν είναι υποχρεωμένος σε κανέναν. Μπορεί να γράφει ότι θέλει και από εκεί και πέρα αν είναι ενοχλητικό για τον οποιαδήποτε λόγο υπάρχει και το κουμπάκι "report".

Είμαστε εδώ μια παρέα για να περνάμε καλά.

@black_i Εύχομαι όλη η φασαρία να μην είναι τίποτα παρά μόνο η λάθος ένδειξη
01-06-15, 16:57   #16
nikos bob

Το avatar του χρήστη nikos bob

Status:

Drives: N/A N/A
Λαθος καταλαβες ,

με τον Γιαννη εχουμε κατ'επαναληψη κανει σχολια ο ενας στον άλλο για τα πολλα 'η λιγα που γραφει σε κάθε περιπτωση ο κάθε ενας από εμας τους δυο.
Επισης δεν θεωρω καθολου ευστοχο το σχολιο σου και όπως εχω ξανα και ξανα πει οποιος θελει ακουει κι οποιος θελει γραφει.
Τελος , αν δεν θελετε εσεις την πλακα δεν την θελω και εγω και στο φιναλε εμενα εχουν θιξει καποια περσινα ξινα σταφυλια και κανεναν από ολους τους υπολοιπους.
Αντε πρωτομηνιατικο να κλεισω και την απαντηση του αλλου για τα απρεπη σχολια προς τον Γιαννη και να σας χαιρετισω για άλλη μια φορα...μαθετε τροπους επιτελους...
Αγγελε συγνωμη.
._
Ο χρήστης nikos bob δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
01-06-15, 18:01   #17
black_i

Status:

Κύριοι! Σας ευχαριστώ πολύ για τις συμβουλές και τις ευχές.
Το μόνο σίγουρο είναι πως δεν θα πειράξω εγώ η ίδια καμία βίδα απολύτως.
Η μικρή μου είναι από την περασμένη εβδομάδα στα χέρια της BMW.
Λογικά θα μου τηλεφωνήσουν μέσα στην επόμενη ώρα.

@Nikos Bob: μήπως θα'ναι πιο απλό να το φέρω Ελλάδα να του ρίξεις μια ματιά; Και πιο οικονομικό μη σας πω δλδ. Χε χε
02-06-15, 00:09   #18
ms_kostakiss
SUPER MODERATOR

Το avatar του χρήστη ms_kostakiss

Status:
Περιοχή: Θεσσαλονίκη

Το σχόλιο δεν είναι καθόλου εύστοχο σε σχέση με τον τίτλο του θέματος, το δέχομαι Το θέμα είναι όμως ότι απευθύνομαι στον Γιάννη και μόνο βάζοντας quote.

Έκανες πλάκα με τον Γιάννη και κατάλαβα λάθος το δέχομαι και αυτό και αν παρεξηγήθηκες να με συγχωρείς δεν είχα κανένα τέτοιο σκοπό. Δεν έχουμε όλοι την ίδια αίσθηση του χιούμορ.

Δεν έκανα κάποια πλάκα.
Αν σε έθιξε κάτι τότε γιατί δεν το ανέφερες? Πάντα η ΟΔ ακούει κάθε παράπονο και δεν έχει απαγορέψει σε κανέναν να κάνει παράπονα.
Αν πίστευα ότι πρέπει να ρίξω κάποιο infraction/warning σε εσένα για προσβολή άλλου μέλους θα το είχα κάνει αλλά δεν ισχύει κάτι τέτοιο.

Αν αποφάσισες να αποχωρίσεις μόνος σου για άλλη μια φορά από το forum έχεις κάθε δικαίωμα να το κάνεις όπως και την προηγούμενη φορά. Σ' ευχαριστώ προσωπικά για τον χρόνο και τις γνώσεις που έχεις αφιερώσει σε αυτόν τον χώρο. Το forum θα είναι ανοιχτό όπως ήταν πάντα για όλους χωρίς εξαιρέσεις.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη ms_kostakiss : 02-06-15 στις 01:12 Αιτία: Διπλό post
Ο χρήστης ms_kostakiss είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
02-06-15, 02:07   #19
giannis

Το avatar του χρήστη giannis

Status:
Περιοχή: Αθήνα

Προσφατα τσεκαρα κι εγω το δικο μου για νερα, την βρηκα καπως πεσμενη τη σταθμη να πω την αληθεια. Με κρυο μοτερ φυσικα και σε επιπεδο εδαφος, ο δεικτης ηταν στη μπιλια του min. Επισης επειδη δεν το κινω εκτος πολης ουτε μεγαλες διαδρομες γενικα πλεον, ειχα καιρο να το τσεκαρω, απ το Πασχα ουσιαστικα που ειχα βγει εκτος Αθηνων και τοτε ηταν μεταξυ min-max και δεν ειχα συμπληρωσει τοτε. Δε μου ειχε εναψει ενδειξη χαμηλής σταθμης ψυκτικου παντως. Το γεμισα, θα το δουλεψω λιγο και το βλεπω.
Υγρο και νερα ειχα αλλαξει περσυ, δεν εχει κλεισει χρονο ακομα, ειχαν γινει εξαερισμοι, ολα κομπλε, απο τοτε δε χρειαστηκε ποτε να συμπληρωσω. Οποτε το ελεγχω και βλεπουμε.
Ισως επειδη πιασαν οι ζεστες, το πατησα λιγακι και σε καποιες δοκιμες που του εκανα για το αλλο θεμα που εχω με τις στροφες που δεν ανεβαζει το μοτερ, τελευταια δουλευω αρκετα και το κλιμα. Ισως για ολα αυτα να επεσε καπως η σταθμη.
Το νερο φαινεται οκ μεσα στο τακακι, χωρις μαυριλες, οσο μπορουσα να δω και με φακο που κοιταξα απο πανω. Το λαδι που ανοιξα την ταπα συμπληρωσης κι εριξα μια ματια, ομοιως καθαρο, χωρις αφρους και σαπουναδες.
Ελπιζω να μην ειναι κατι παντως, θα το παρακολουθω.
03-06-15, 20:45   #20
black_i

Status:

Λοιπόν κύριοι, μου τηλεφώνησαν σήμερα πουρνό πουρνό και μου είπαν πως ήταν πρόβλημα του θερμοστάτη.
Πολύ απλό/καλό για να είναι αληθινό;
Θα δούμε.
Ακόμη δεν έχω πάρει την μικρή. Έπρεπε να παραλάβουν το ανταλλακτικό.
Ελπίζω αύριο να είναι έτοιμη. Και.... βλέπουμε!

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές