κλειδι - BMWForum.gr

BMWForum.gr

Βλάβες & προβλήματα Θέματα που σας προβληματίζουν & εμπειρίες που θελετε να μοιραστείτε

Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
18-06-15, 14:02   #1
dimcz

Drives: E84 X1 20i xDrive
κλειδι

Το imo δεν αναγνωριζει το ενα κλειδι και η προσπαθεια επαναπρογραμματισμου δεν απεδωσε.Υπαρχει εναλακτικηπ.χ επισκευη η αγορα ιμιτατιον η μτχρ και προγραμματισμος?
Ο χρήστης dimcz δεν είναι συνδεδεμένος  
18-06-15, 15:42   #2
Herc

Το avatar του χρήστη Herc

Περιοχή: Athens

Drives: F20 125i
Η μπαταρια του κλειδιου ειναι οκ?
19-06-15, 11:45   #3
dimcz

Drives: E84 X1 20i xDrive
Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Herc Εμφάνιση μηνυμάτων
Η μπαταρια του κλειδιου ειναι οκ?
H μπαταρια ειναι ενταξει.
Ο χρήστης dimcz δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
19-06-15, 13:01   #4
Herc

Το avatar του χρήστη Herc

Περιοχή: Athens

Drives: F20 125i
Τοτε το NFC του κλειδιου πρεπει να εχει καποιο θεμα!
16-05-16, 21:56   #5
gpav

Drives: Ε87 116i
παιδια καλησπέρα,

να μην ανοιγω νεο θέμα...
Το δευτερο κλειδι το ειχα κρύψει τόσο καλά που ξεχασα που το εβαλα, μετα απο το σοκ μιας εβδομάδας το βρηκα ωστόσο στο μεσοδιαστημα ειχα κανει μια αναζητηση για νεο κλειδι. Βρήκα καποια ΟΕΜ απο κινα μερια και θα ηθελα τη γνώμη σας ωστε να παρω ενα ακομα για καβαντζα. Τι χρειαζεται για να δουλεψει (προφανως προγραμματισμό-απο κλειδαρα ή μονο αντιπροσωπεια) και τι κόστος επιπλέον θα εχει; Παραθετω ενδεικτικό λινκ1 & link2 (επισης τι ειναι αυτό το fcc που λεει και που το βρισκω; )

ευχαριστω για τις γνωμες σας! [δε παιρνω αντιπροσωπεια γιατι α) με στήνουν μια ζωη στην αναμονή β) οτιδήποτε θελω να κανω που δεν ειναι στις απολυτες γραμμες τις bmw παντοτε μου το μειώνουν/εξευτελίζουν και γ) συνηθως αυτοί που μου πεφτει να μιλήσω -κοπελιτσες, δε ξέρουν και χανω το χρονο μου]
Ο χρήστης gpav δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
16-05-16, 22:30   #6
sv2gww

Το avatar του χρήστη sv2gww

Status:
Περιοχή: Θεσσαλονικιός μεν, κάπου τριγύρω δε...

Drives: Ε39 528i/2
Για τον προγραμματισμό του κλειδιού σου διάβασε πρώτα στο owners manual, μήπως και είσαι τυχερός και περιγράφεται εκεί μέσα η διαδικασία. Αλλιώς αντιπροσωπεία κι αν σου κάνουν ιστορίες πάνε σε άλλη. Με τα λεφτά σου μαγκιές?? Δεν ξέρω από κόστος αλλά ρώτα τους για "προγραμματισμό νέου κλειδιού". So simple.
H FCC είναι η αρχή ραδιο-τηλε-επικοινωνιών της Αμερικής. Όλες οι συσκευές, παθητικές ή ενεργητικές που εκπέμπουν ή δέχονται ραδιοκύματα, ακτινοβολία, είναι σε ζεύξη ασύρματα ή ενσύρματα κλπ (από τρανζιστοράκι έως το σύστημα Echelon) παίρνουν πιστοποίηση και τον σχετικό κωδικό που παραπέμπει σ' αυτήν.
https://www.fcc.gov/general/fcc-id-search-page
Για την ιστορία (περί οργάνωσης κράτους) εδώ είναι τα αρχεία που έχει καταθέσει η Siemens -χώρια τα κλειδιά και οι δέκτες- στην FCC για να πάρει την έγκριση κυκλοφορίας στην αγορά τους: https://apps.fcc.gov/oetcf/eas/repor...id=KR55WK49123

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
τέσσερα πράγματα δεν γυρίζουν πίσω:
τα λόγια που λέχθηκαν, ο χρόνος που πέρασε, οι ευκαιρίες που δόθηκαν και οι σφαίρες που άφησαν την κάνη...

Ο χρήστης sv2gww δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
16-05-16, 22:51   #7
gpav

Drives: Ε87 116i
εισαι φοβερος... και εψαχνα το κλειδι για fcc (εχει ξεβαψει κιολας εκει λογω χρησης) και ημουν στο τσακ να το ανοιξω να δω μηπως λεει απο μεσα...

ναι οπως το λες με τα λεφτα μου μαγκια.. τις προαλλες τους ζητησα ειτε να μου κανουν τραμπα τα εμπρος πισω λαστιχα ειτε να μου δωσουν μια προσφορά μονο για πισινα (μιας και ηταν εκει το αμαξι μηπως τα αλλαζα) και μονο που δε με εβρισαν... ασε που με χρεωσαν για κατι που εκαναν χωρις την εντολή/αποδοχή μου...
ας ειναι...

Για τον προγραμματισμο ειδα οτι σε αλλα μοντελα (αυτα με το κανονικό κλειδι) υπαρχει τρόπος να τον κανεις μονος σου αλλα για τον ασσο δε βρηκα κατι...

τα κλειδακια που παρεθεσα ενταξει δε φαινονται; εαν εχει κανεις εμπειρια απο κοστος ας μας πει να δω αν αξιζει να παραγγείλω ενα
Ο χρήστης gpav δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
17-05-16, 13:38   #8
sv2gww

Status:

Για τα κλειδιά δεν ξέρω να σου πω. Καλύτερα να ρωτήσεις σε αντιπροσωπεία ή ας μας δώσει τα φώτα του κάποιος που κατέχει το σπορ.

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
τα λόγια που λέχθηκαν, ο χρόνος που πέρασε, οι ευκαιρίες που δόθηκαν και οι σφαίρες που άφησαν την κάνη...

25-05-16, 23:13   #9
djim

Drives: E87 116i
Καλησπέρα έχω και εγω το ιδιο θέμα μιας και έχασα το ένα απο τα 2 κλειδιά μου και θέλω να βγάλω ακόμη ένα μπορείς καποιος να με κατευθύνει απο πρέπει να προμηθευτώ και που πρέπει να γίνει ο προγραμματισμός του;(Ειμαι απο Θεσσαλονίκη)
Ευχαριστώ

Ξέχασα να γράψω οτι ειναι απο Ε87 2007 facelift
Ο χρήστης djim δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
26-05-16, 04:10   #10
sv2gww

Status:

Το καλύτερο που έχεις να κάνεις είναι να πας στην αντιπροσωπία με την άδεια του αυτοκινήτου ανά χείρας και να παραγγείλεις νέο κλειδί. Όταν έρθει θα σου το προγραμματίσουν και θα σου διαγράψουν το άλλο (βασικότατο!!!). Μην πάρεις ότι βρεις στο eBay γιατί τα κλειδιά άλλων χωρών είναι σε άλλη συχνότητα! Πχ ο φίλος παραπάνω δείχνει λινκ για κλειδιά από Αμερική όπου η συχνότητα είναι στα 868 Mhz ενώ τα δικά μας -ΕΕ- είναι στα 434... Απ όσα ξέρω δηλ κι αν κάνω λάθος ας με διορθώσει κάποιος. Βασικά οι Αμερικανοί έχουν κινητή τηλεφωνία σε συχνότητα άνω των 1200 Mhz κι έτσι δεν υπάρχει θέμα παρεμβολής συχνοτήτων. Στην ΕΕ η κινητή ξεκινάει από τα 860 Mhz (Vodafone & Wind) οπότε και οι συχνότητες λειτουργίας τηλεχειρισμών πέφτουν στα UHF, δηλ 430+ Mhz. Αν πάρεις απ' έξω ψάξε το πρώτα.

Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές