Συνεργείο air condition αυτοκινήτου. - Page 2 - BMWForum.gr

BMWForum.gr

Service Αυτοκινητου & Οδηγίες συντήρησης Ολα τα θέματα που αφορουν το service του αυτοκινητου και τα συνεργεία που εμπιστευόμαστε.

Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
19-07-15, 15:38   #11
giannis

Το avatar του χρήστη giannis

Status:
Περιοχή: Αθήνα

Drives: E87 116i
Τη διαρροή την βρηκαν τελικα;..Απο κανα σωληνακι ισως;..
19-07-15, 17:23   #12
stratos_335i
MODERATOR

Το avatar του χρήστη stratos_335i

Status:
Περιοχή: Ελλάδα

Drives: E46 316i
Ναι ένα κομμένο σωληνάκι ήταν και παρά οτι έλυσαν αρκετά πράγματα δεν χρέωσαν τίποτα (βέβαια υπήρχε παλιό "υπόλοιπο" προς εμένα). Αλλά πέρασα ένα καλοκαίρι χωρίς κλιματισμό. Όπως τα πρώτα μου 3 χρόνια με το 36άρι...
19-07-15, 23:44   #13
giannis

Το avatar του χρήστη giannis

Status:
Περιοχή: Αθήνα

Drives: E87 116i
Αυτα τα σωληνακια! Απο κραδασμους μπορει να τρυπησουν και να χανεις φρεον απο ενα πορο σε μια κολληση ακομα! Κι εμενα ειχε τρυπησει ενα παλιοτερα, αλλα ηταν σ εμφανες σημειο, βρεθηκε κι αλλαχτηκε αμεσως. Να φανταστεις το διαρρεον μαζι με το φρεον ψυκτελαιο ειχε κανει σταμπα, λαδιά στην περιοχη μπροστα στον πορο απ οπου ειχε γινει η διαρροη κι ετσι το ειχα βρει απο μονος μου κι απλα τους υπεδειξα το σωληνακι και τ αλλαξαν.
Το θεμα ειναι οτι αυτη η διαρροη δεν ειχε γινει απο αστοχια υλικου στο σωληνακι. Ειχε προιστορια. Σε καποιο συνεργειο, σε καποια εργασια που ειχε μπει χερι στην περιοχη εκει του μηχανοστασιου, μπορω να σκεφτω κανα δυο, τα σωληνωματα μετα δε μπηκαν σωστα στις βασεις και τα 'τσεμπερια' τους, ετσι τριφτηκαν μεταξυ τους 2 σωληνωματα και φαγωθηκε το πιο αδυναμο, αλουμινενιο του φρεον. Το αλλο διπλα ηταν νερου μηχανης που ευτυχως ειχε ενα προστατευτικο μεταλλικο πολυ γερο 'μπλεντάζ' το οποιο εφαγε το αλουμινιο του δικτυου φρεον, αλλα προστατευσε το λαστιχο του πιο σημαντικου δικτυου νερου ψυξης της μηχανης!
Οποτε καλο θα ειναι να ελεγχουμε που και που στο χωρο της μηχανης αν ολα ειναι στη θεση που πρεπει να ειναι, σωληνακια, λαστιχα, καλωδια, βασεις, σφιχτηρες κλπ κλπ, οσο καλο κι αν ειναι το συνεργειο στο οποιο παμε, εχω διαπιστωσει πολλες φορες σε καλα συνεργεια, παρομοιες παρατυπιες που μπορει στο μελλον να προκαλεσουν ζημιες απ το πουθενα!
20-07-15, 00:54   #14
stratos_335i
MODERATOR

Το avatar του χρήστη stratos_335i

Status:
Περιοχή: Ελλάδα

Drives: E46 316i
Ακριβώς έτσι και σε εμένα. Αφού μπήκε χέρι στο μηχανοστάσιο την έπαθε. Απλα αυτο έγινε Νοέμβρη και φυσικα το κατάλαβα Ιούνη. Οπότε η το έσπασαν στην τοποθέτηση η έγινε αστοχία μετα.

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές