Βοήθεια για αλλαγή λαδιών f30 316i schnitzer - BMWForum.gr

BMWForum.gr

Service Αυτοκινητου & Οδηγίες συντήρησης Ολα τα θέματα που αφορουν το service του αυτοκινητου και τα συνεργεία που εμπιστευόμαστε.

Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
17-07-15, 14:07   #1
dimitriosgr

Drives: F30 316i
Βοήθεια για αλλαγή λαδιών f30 316i schnitzer

Καλησπέρα παιδιά,

Έχω συμπληρωσει 10,000 χλμ απο την τελευταια αλλαγή λαδιών (ειμαι στα 31.000χλμ) και το πηγα σπανο για ενα ασχετο θεμα με το ψυγειο και μου ειπε οτι σε 8,000 χλμ. λεει το κλειδι πως θελει αλλαγη λαδιών ή τον γενάρη. Τελος παντων εγω μια και το ζοριζω λιγακι αφοτου εβαλα προγραμα θελω να κανω μονος μια αλλαγη λαδιων και φιλτρα κατω στο γκαραζ. Οι ερωτησεις που εχω να κανω ειναι οι εξης :

το καπακι του φιλτρου λαδιου τι καρυδακι θελει ? μου φενεται τεραστιο καπου στο 34-36 το κοβω και τα βρισκω μονο σε κατι ακριβα σετ στο πρακτικερ. (25.5 nm ροπή που γράφει από πάνω με το μάτι ε ? δυναμοκλειδα απο ιντερνετ δεν μας αφηνουν με τα καπιταλ κοντρολ και εδω παραειναι ακριβα)

Η ταπα-βιδα του καρτερ ξαναχρησιμοποιείται ή θέλω καινούργια ? δεν μου φενεται οτι εχει δαχτυλίδι παρεπιπτόντως καλά δεν το λέω ?
Ο χρήστης dimitriosgr δεν είναι συνδεδεμένος  
17-07-15, 15:04   #2
stratos_335i
MODERATOR

Το avatar του χρήστη stratos_335i

Status:
Περιοχή: Ελλάδα

Drives: E46 316i
Καρυδάκι σε ενα μαγαζί με σιδηρικά θα βρείς και μόνο του. Για την ροπή, δεν χρειάζεσαι δυναμόκλειδο. Σφίξε σαν άνθρωπος, ούτε πολύ σαν ζώο ούτε λίγο σαν κοπέλα

Για την τάπα βάζεις την ίδια. Απλά στο φίλτρο λαδιού δίνει και την χάλκινη ροδέλα που πρέπει να βάλεις στην τάπα και είναι μιας χρήσης
17-07-15, 15:07   #3
ms_kostakiss
SUPER MODERATOR

Το avatar του χρήστη ms_kostakiss

Status:
Περιοχή: Θεσσαλονίκη

Drives: E87 116i
Το καπάκι του φίλτρου είναι ειδικό κλειδί που θα πρέπει να έχεις για να ανοίξει εύκολα και είναι κάπως έτσι.

Το δικό μου το πήρα από το ebay γιατί δεν μπόρεσα να βρω στην αγορά. Αν δεν μπορέσεις να το βρεις μπορείς να το ξεβιδώσεις με κάποιο universal αλλά θέλει προσοχή πως θα βάλεις δύναμη. Όσο για την δύναμη είναι κάτι σχετικό αν δεν έχεις εμπειρία το δυναμόλειδο επιβάλεται.
Δυναμόκλειδα που μπορούν να σου κάνουν την δουλειά είναι κοντά στα 50€ και αν ασχολείσαι με τέτοιες εργασίες το θεωρώ χρήσιμο και θα σου μείνει εργαλείο είναι.
Η βίδα του κάρτερ ξαναχρησιμοποιήται. Αυτό που αλλάζει είναι η χάλκινη ροδέλα που έχει και περιέχεται στην συσκευασία του φίλτρου.

Για περισσότερες πληροφορίες δες και το παρακάτω post
http://www.bmwforum.gr/forum/showthread.php?t=2111

EDIT: οκ γράψαμε την ίδια ώρα με τον Στράτο
17-07-15, 15:48   #4
dimitriosgr

Ειδα οτι το φιλτρο της μανας του ειναι ενα MANN και συγκεκριμενα αυτο ... α δεν το ηξερα οτι το φιλτρο θα εχει μεσα χαλκινη ροδελα για το καρτερ !!

φιλε μου απο οτι φαινεται στην f30 316i δεν κανει αυτο το εργαλειο που δειχνεισ γιατι απο την μανα του εχει ενα τεραστιο παξιμαδι ετοιμο να μπει καρυδακι-καρυδαρα ... ενω αποτι ειδα σε μεγαλυτερους κινητηρες αυτο που δειχνεις κανει ... αν μπορεις να διακρινεις εμενα ειναι ετσι
Ο χρήστης dimitriosgr δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
17-07-15, 19:19   #5
lips

Drives: F20 116i
Θελει καρυδακι 36 που δεν ειναι και πολυ φτηνο.
Μπορεις ομως, να το λυσεις και με ενα γαλλικο κλειδι
Ο χρήστης lips είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
18-07-15, 10:15   #6
ms_kostakiss
SUPER MODERATOR

Το avatar του χρήστη ms_kostakiss

Status:
Περιοχή: Θεσσαλονίκη

Drives: E87 116i
Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο dimitriosgr Εμφάνιση μηνυμάτων
φιλε μου απο οτι φαινεται στην f30 316i δεν κανει αυτο το εργαλειο που δειχνεισ γιατι απο την μανα του εχει ενα τεραστιο παξιμαδι ετοιμο να μπει καρυδακι-καρυδαρα ... ενω αποτι ειδα σε μεγαλυτερους κινητηρες αυτο που δειχνεις κανει ... αν μπορεις να διακρινεις εμενα ειναι ετσι
Με συγχωρείς δεν ήξερα ότι το άλλαξαν, έχεις δίκιο.

18-07-15, 14:46   #7
dimitriosgr

Σημερα εψαξα σε 3 μαγαζια στην γουναρη και στο leroy και δεν βρικα 36αρι γαμωτο... ασχετο αλλα βρηκα προσφορα eneos 5w30 42 euro 4+1 L ... τα περνω αφοβα ετσι ... εισαγωγης ειναι δεν πιστευω να ειναι τιποτα μαιμουδιεσ
18-07-15, 14:52   #8
angelm3
ADMINISTRATOR

Το avatar του χρήστη angelm3

Status:

Drives: E92 M3
Για τα eneos έχω διαβάσει καλά λόγια αλλά δεν είναι ιδιαίτερα διαδεδομένα.......δεν έχω δει κάποιο τέστ......εισαγωγής είναι (αν θυμάμαι καλά απο Ιαπωνία) .
18-07-15, 16:51   #9
sv2gww

Το avatar του χρήστη sv2gww

Status:
Περιοχή: Θεσσαλονικιός μεν, κάπου τριγύρω δε...

Drives: Ε39 528i/2
Σχετικά με το καρυδάκι που ψάχνεις.. αν και στα 36mm θα το έλεγα "κούπα για καφέ", ψάξε για γερμανοπολύγωνο

το οποίο κάνει την ίδια δουλειά εξίσου καλά και δεν θέλει προεκτάσεις και μανέλες ή καστάνιες στα 3/4"...
Κι αν θες, πας σε ένα συνεργείο ή σηδεράδικο και ζητάς να σου κόψουν με τροχάκι την μια άκρη ώστε να γίνει πιο compact σε διαστάσεις. Για να σφύξεις την τάπα-καπάκι δεν θέλεις τίποτα περισσότερο παρά 45-60 μοίρες περιστροφής όταν το έχεις ήδη τερματίσει με το χέρι. Ότι ακριβώς θα έκανες και με τα κλασικά φίλτρα λαδιού.

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
τέσσερα πράγματα δεν γυρίζουν πίσω:
τα λόγια που λέχθηκαν, ο χρόνος που πέρασε, οι ευκαιρίες που δόθηκαν και οι σφαίρες που άφησαν την κάνη...

Ο χρήστης sv2gww δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
18-07-15, 21:06   #10
dimitriosgr

οπως τα λες φιλε μου....μπαινω στα μαγαζια με εργαλεια και ζηταω καρυδαρα 36αρα!!! δεν ειχανε μονο μεχρι 35 βρηκα... ασε που κανουνε 15-20 ευρω ..... στο leroy σημερα το σκεφτηκα να παρω γερμανοπολυγωνο αλλα ρε συ δεν ειχε τοσο μεγαλα... ειχε μονο αυτα τα ρυθμιζομενα γαλλικα κλειδια αλλα ηταν τοσο τεραστιο που λεω με τιποτα δεν θα χωρεσει να μπει τοσο πισω που ειναι το φιλτρο...πισω πισω κατω απο τα λαστιχα στους υαλοκαθαριστιρες
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές