Βοήθεια για αλλαγή λαδιών f30 316i schnitzer - Page 2 - BMWForum.gr

BMWForum.gr

Service Αυτοκινητου & Οδηγίες συντήρησης Ολα τα θέματα που αφορουν το service του αυτοκινητου και τα συνεργεία που εμπιστευόμαστε.

Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
18-07-15, 21:52   #11
giannis

Το avatar του χρήστη giannis

Status:
Περιοχή: Αθήνα

Drives: E87 116i
Για καρυδακια κλπ εργαλεια πηγαινε Σπυρου Πατση, θα βρεις τεραστια γκαμα απο εταιριες εργαλειων αλλα και τιμων. Ζητα ενα μετριας ποιοτητας και θα κανεις τη δουλεια σου πολυ οικονομικα και σωστα. Δε χρειαζεται να παρεις ενα Facom ή Gedore πχ που ειναι τοπ ποιοτητα αλλα πανακριβα.
Εχει μαγαζια και στην Αθηνας στο Μοναστηρακι, οπου σε βολευει πηγαινεις.
Αλλιως για Πειραια, γιατι αν διαβασα καλα πιο πανω εγραψες Γουναρη, υπαρχει εργαλειαδικο μαγαζι στον 2ο-3ο παραλληλο του λιμανιου δρομο, υπολογισε πισω απο το ΑΒ το σουπερ μαρκετ, στα Κρητικα καραβια. Αυτος λεγεται Βερεμης αν θυμαμαι καλα. Κι εκει θα βρεις οτι θες! Σκεψου απο αυτον εχω αγορασει...100αρι γερμανικο κλειδι 'βαριάς'!

(Οφτοπικ: 36αρι μεγαλο;! Σε αλλες 'εφαρμογες' φυσικα απο αυτοκινητα, ενα 50αρι καρυδι ειναι εντελως νορμαλ, σε αυτα τα οποια δουλευω πανω! )
19-07-15, 12:10   #12
dimitriosgr

Drives: F30 316i
Ευχαριστώ φίλε μου θα το κοιτάξω από βδομαδα...άσχετο κοιτούσα για τα eneos 5w30 και γραφανε σε διαφορα φορα οτι δεν ειναι καλα, αλλου οτι ειναι και εχω μπερδευτει ... να βαλω τα edge 5w30 να τελιωνω ? 2 φορες αντιπροσωπεια τα μαμισια βαλανε (και αυτα castrol ειναι αλλα μαλλον αλλη συνθεση απο τα edge)
Ο χρήστης dimitriosgr δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
19-07-15, 15:41   #13
giannis

Status:

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο dimitriosgr Εμφάνιση μηνυμάτων
Ευχαριστώ φίλε μου θα το κοιτάξω από βδομαδα...άσχετο κοιτούσα για τα eneos 5w30 και γραφανε σε διαφορα φορα οτι δεν ειναι καλα, αλλου οτι ειναι και εχω μπερδευτει ... να βαλω τα edge 5w30 να τελιωνω ? 2 φορες αντιπροσωπεια τα μαμισια βαλανε (και αυτα castrol ειναι αλλα μαλλον αλλη συνθεση απο τα edge)
Παρακαλω δεν κανει τιποτα. Για λαδια θα βαλεις οτι λαδι θες, φτανει να εισαι σιγουρος οτι ειναι προδιαγραφων προβλεπομενων απ τη BMW για το μοτερ σου.
19-07-15, 23:02   #14
dimitriosgr

ναι το ξερω να ειναι 5w30 και ΒΜW-LL-01 ή 04...αλλα πολλα γραφονται οχι το ενα ειναι κακο το αλλο καλυτερο ... καμια συμβουλη που να εχει δοκιμασει κανεις σε f20 ή στο δικό μου? motul και liqui molly τα λενε super....απειρα post με συγκρισεις το ξερω απλα ελεγα μηπως καποιος εχει εμπειρια σε αυτο το μοτερ...
21-07-15, 13:57   #15
dimitriosgr

DIY πρωτη φορα..Πηγα λοιπον σημερα το πρωι να αλλαξω λαδια .... αλλαξα πρωτα το φιλτρο αερα ηταν καταμαυρο μετα απο 30.000 χλμ. ευκολα ηταν...το σηκωνω με γρυλο ολα κομπλε βαζω τριποδες μπροστα ολα οκ... η ταπα του καρτερ δεν ξεβιδωνε με τιποτα εσπασα τον ανταπτορα της καστανιαςπου πηγαινε σε μικρο ...μετα δοκιμασα ενα Τ αλλα παλι τιποτα οποτε το παρατησα γιατι φοβηθηκα μην κανω ζημια...χημικος ειμαι στο επαγγελμα οχι μηχανικος το ξερω δεν το παιζω αλλα ηθελα πιο πολυ απο "χομπι" να το κανω οχι για να γλιτωσω λεφτα... ... καλα ο μηχανικος στο σπανο ποσο το ειχε σφιξει ρε γαμωτο...θελω καλυτερα εργαλεια ή να το αφησω καλυτερα ??
21-07-15, 16:52   #16
stratos_335i
MODERATOR

Το avatar του χρήστη stratos_335i

Status:
Περιοχή: Ελλάδα

Drives: E46 316i
Λέω τώρα, μήπως το βίδωνες αντί να το ξε-βίδωνες? Επειδή είσαι ανάποδα απο κάτω και άπειρος, είναι εύκολο να κάνεις πατάτα
21-07-15, 17:03   #17
giannis

Status:

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο stratos_335i Εμφάνιση μηνυμάτων
Λέω τώρα, μήπως το βίδωνες αντί να το ξε-βίδωνες? Επειδή είσαι ανάποδα απο κάτω και άπειρος, είναι εύκολο να κάνεις πατάτα
Ακριβως το ιδιο σκεφτηκα κι εγω!
Κι ειδικα αμα πας να ξεβιδωσεις κατι που κρεμεται πανω απ το κεφαλι σου, δεν ειναι και δυσκολο να μπερδευτει, ακομα και καποιος σχετικά έμπειρος!
21-07-15, 17:18   #18
dimitriosgr

Οχι ρε παιδια 2 φορες προσπαθησα...πριν την δευτερη σκεφτηκα και γω ακριβως το ιδιο...αριστεροστροφα και στην καστανια το ξεβιδωμα εβαλα...να παρω αλλεν καλο 8αρι και να ψαξω να το προεκτεινω;; Το μοτερ ηταν σε θερμοκρασια λειτουργιας και το αφησα κανενα 10 λεπτο να κατσουν ολα
21-07-15, 17:25   #19
giannis

Status:

Καλο θα ειναι να αλλαζεις τα λαδια με το μοτερ σχετικα κρυο, τουλαχιστον οχι ζεσταμενο καλα, και να μην καεις εσυ απ το καυτο λαδι και να προλαβει το λαδι να κατσει ολο στο καρτερ.
Κανε μια δοκιμη με τη μανελα ή με κλειδι πολυγωνο και με προεκταση σε καθε περιπτωση. Αν δεις οτι εχει μουλαρωσει, μη το πολυζορισεις και κλωτσησει το καρυδι ή το πολυγωνο και σου φαει την ταπα και μετα μπλεξεις με αλλα πιο ασχημα για να τη βγαλεις, κατεβασμα καρτερ κλπ που σου απευχομαι.
Πηγαινε το σε συνεργειο που εκει μπορει να στο βγαλουν με σχετικη ασφαλεια, οχι τιποτα αλλο, αμα γινει η στραβη να βγαλουν αυτοι το φιδι απ τη τρυπα!
21-07-15, 17:37   #20
dimitriosgr

Η ταπα του ειναι 8αρι βαθουλωτο 6γωνο δεν ειναι κλασσικο παξιμαδι τυπου...τι να πω θα κανω ισως αλλη μια προσπαθεια...μια βιδα ειναι ρε γαμωτο ποσο ασχετος ειμαι!!!
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές