Βοήθεια για αλλαγή λαδιών f30 316i schnitzer - Page 3 - BMWForum.gr

BMWForum.gr

Service Αυτοκινητου & Οδηγίες συντήρησης Ολα τα θέματα που αφορουν το service του αυτοκινητου και τα συνεργεία που εμπιστευόμαστε.

Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
21-07-15, 23:31   #21
giannis

Το avatar του χρήστη giannis

Status:
Περιοχή: Αθήνα

Drives: E87 116i
Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο dimitriosgr Εμφάνιση μηνυμάτων
Η ταπα του ειναι 8αρι βαθουλωτο 6γωνο δεν ειναι κλασσικο παξιμαδι τυπου...τι να πω θα κανω ισως αλλη μια προσπαθεια...μια βιδα ειναι ρε γαμωτο ποσο ασχετος ειμαι!!!
Δοκιμασε με ενα 8αρι αλλεν τοτε και βαλε για προεκταση μικρη σωληνα ή ενα μεσαιο γερμανοπολυγωνο (απο 18 ως 22), βαζεις δηλαδη το πολυγωνο να σφηνωσει στο αλλεν και το χρησιμοποιεις σαν 'μανέλα', προεκταση κι εχεις μεγαλυτερο μοχλοβραχιονα για μεγαλυτερη ροπη να ξεβιδωσει.
Πριν το κανεις αυτο ομως, οταν βαλεις το αλλεν στην ταπα, χτυπα το ελαφρα καθετα με ενα σφυρακι για να μπει πιο καλα μεσα, να σφηνωσει δηλαδη και να υπαρχει μικροτερη πιθανοτητα να σου κλωτσησει.

Με προσοχη ομως μη σου κλωτσησει το αλλεν και φας τις γωνιες και δε πιανει καλα μετα γιατι τοτε παμε στην περιπτωση του προηγουμενου ποστ!
Επισης τεραστια προσοχη, 1ον να μη σου φυγει το κλειδι προεκταση και χτυπησεις, 2ον αν βλεπεις οτι το αλλεν λυγιζει, μη το ζορισεις πολυ και σου σπασει το κλειδι, επισης επικινδυνο για τραυματισμο! Εχω συναδελφο που εχασε 1 ματι ετσι απο σπασμενο μικρο αλλενόκλειδο!

Εμενα να φανταστεις η ταπα ειναι εξαγωνικη, αλλα στη μεση εχει και υποδοχη για αλλεν, οποτε με οτι βολευει καλυτερα ξεβιδωνεις-βιδωνεις. Στο δικο σου η ταπα ειναι στρογγυλη απ οτι καταλαβαινω με μονο εξαγωνικη εσοχη για 8αρι αλλεν;..
22-07-15, 00:39   #22
dimitriosgr

Drives: F30 316i
Ακριβώς φιλε μου ειναι αυτη. Πηρα ενα 8αρι αλλεν μονο του 3 ευρω ενισχυμενο ελεγε lifetime εγγυηση και μια προεκταση με 8αρα υποδοχη που του δινει +10 ποντους περιπου. επισης λεω να βαλω την μακρια πλευρα του αλλεν στην ταπα για να αυξησω ετσι την ροπη...για να δουμε αυριο τι θα καταφερω...παντως εχω διαβασει ποστ και δει βιντεο που λενε οτι γενικα ειναι σφιχτη.
Ο χρήστης dimitriosgr δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
22-07-15, 12:25   #23
dimitriosgr

Drives: F30 316i
δεν καταφερα τιποτα πολυ σφιχτη αστο λεω μην κανω ζημια...εχω παρει λαδια και φιλτρο...ξερει κανεις κανενα εμπιστο στα νοτια προαστια να το παω να μου τα αλλαξει ??? Αντιπροσωπεια τωρα που παει η εγγυηση δεν παω ... τις προαλλες εχανε παραφλου και το ανταλλακτικο εκανε 40 ευρο, 20 ευρο το παραφλου που συμπληρωσανε και 230 εργατικα γιατι ητανε πισω απο την μηχανη και ηθελε πολυ εργατοωρα ...
Ο χρήστης dimitriosgr δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
22-07-15, 13:46   #24
giannis

Το avatar του χρήστη giannis

Status:
Περιοχή: Αθήνα

Drives: E87 116i
Το πιο σωστο ειναι να μπαινει η κοντη πλευρα του αλεν μεσα στην 6γωνικη υποδοχη της ταπας και η μακρυα πλευρα να ειναι η χειρολαβη, στην οποια μπορεις να βαλεις και καποια προεκταση οπως περιεγραψα παραπανω.

Μα καλα ποσο την εχουν καργαρει τελευταια φορα που σου αλλαξαν λαδια και δε λασκαρει τωρα δε καταλαβαινω!

Κανε και μια αλλη δοκιμη, με το αλεν ή το καρυδι και σταθερη μανελα ομως, οχι καστανια, δοκιμασε να το χτυπησεις μ ενα σφυρι, στη μακρυα πλευρα του αλλεν η της χειρολαβης της μανελας, 'σκορτσαριστά' που λεμε, μπας κι 'ακουσει' σιγα σιγα και λασκαρει. Με προσοχη βεβαια μη σου φυγει κανα σφυρι η κλειδι και χτυπησεις η κανεις ζημια.

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές