Αλαγη αμορτισερ Ε92 - BMWForum.gr

BMWForum.gr

Ελαστικά & Αναρτήσεις Το ήμισι του παντός...

Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
22-07-15, 23:09   #1
StathisThess

Περιοχή: Thessaloniki

Drives: E92 320i
Αλαγη αμορτισερ Ε92

Γεια σε ολους.

Νεος κατοχος BMW (μεταχειρισμενο) και εχω τις καλυτερες εντυποσεις!

Το μονο πραγμα που με παραξενεψε στο αυτοκινητο ειναι η αναρτηση. Εχω μια εντυπωση οτι ισως χρειαζετε αλαγμα.

Το ερωτημα μου ειναι τι επιλογες εχω εκτος απο την αντιπρωσοπια για ελεγχο και αλαγη αμορτισερ στη Θεσσαλονικη.

Με ενα γρηγορο ψαξιμο ειδα στο φορουμ οτι για αλαγη 4αδα στην αντιπρωσοπια θελει πανω απο χιλιαρικο.

Και γενικα αν ξερετε καποιο καλο εξουσιοδοτημενο συνεργειο για σερβις κτλ.

Θενκς!
Ο χρήστης StathisThess δεν είναι συνδεδεμένος  
23-07-15, 00:02   #2
PapajimG
MODERATOR

Το avatar του χρήστη PapajimG

Status:
Περιοχή: Αθήνα

Drives: E93 320i
Καλωσόρισες, πέρνα και από το welcome section να μας πεις 2 λόγια για σένα.

Όσον αφορά το θέμα σου, υπάρχουν μέλη που θα ξέρουν να σε καθοδηγήσουν.

Πόσα χλμ έχει το αυτοκίνητο, διοτί κατά μέσο όρο (και ανάλογα με τη χρήση) τα αμορτισέρ θέλουν αλλαγή κάθε 60.000.
Γνωρίζεις το ιστορικό του από τον προηγούμενο ιδιοκτήτη (έχει προβεί σε αλλαγή)?
Τι λάστιχα φοράει αυτή τη στιγμή? Συνήθως η αλλαγή από run flat σε συμβατικά (όντας η ανάρτηση ρυθμισμένη για runflat από το εργοστάσιο), επηρεάζει σε ένα βαθμό τη λειτουργία της τελευταίας.

Ο χρήστης PapajimG είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
24-07-15, 00:54   #3
StathisThess

Περιοχή: Thessaloniki

Drives: E92 320i
Το αυτοκινιτο εχει 58000χλμ και δεν εχει αλαξει αμορτισερ.

Σε μια βολτα απο τον τρικαλιωτη που πηγα το ειδε οπτικα, δεν ειδε καποια βλαβη, αλλα δεν το μετρησε. Δεν ειχε χρονο (χωρις ραντεβου)

Μου ειπε οτι τα μεγαλα coupe κανουν ενα ψαρωμα απο καινουργια. Μονο αν βαλω ποιο σκληρα ελατηρια και αμορτισερ επιδοσεων θα φυγει αλλα θα γινει πολλυ πιο σκληρο το αμαξι. Δεν στο συνιστω μου ειπε.

Ελαστικα φοραει Bridgestone Potenza με 15000χλμ. Για τα ελαστικα μου ειπε οτι εχει πολλα παραπονα απο αλλους πελατες και για αυτο στην αλαγη βαζει Continetal.

Παντως να πω την αληθεια με καθυσηχασε αλλα δεν πειστικα. Δεν εχω εμπειρια απο BMW αλλα στο feeling μου βγαζει οτι θελει αμορτισερ. Ισως δεν εχω συνηθισει την πισω κινηση ακομα και ολο το ποστ ειναι ακυρο

Ισως παω για μετρηση καπου να μου φυγει η απορια.
Οποιος ξερει καποιον που να κανει ελεγχο αμορτισερ και ευθυγραμισεις πλζ ας απαντησει.

Θενκς
Ο χρήστης StathisThess δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
24-07-15, 17:21   #4
sv2gww

Το avatar του χρήστη sv2gww

Status:
Περιοχή: Θεσσαλονικιός μεν, κάπου τριγύρω δε...

Drives: Ε39 528i/2
Mη χάνεις το χρόνο σου και τα λεφτά σου σε άσκοπες μετρήσεις. Για μετρήσεις αμορτισέρ και αμορτησερόμετρα έχουμε γράψει πάρα πολλά, ψάξε λίγο για να μην γράφουμε διαρκώς τα ίδια.
Το "δε σου το συνιστώ" ποιός έξυπνος σου το 'πε?? Αν αυτός που σου είπε κάτι τέτοιο έχει προσωπικό πρόβλημα με τις σπορ αναρτήσεις ας περιοριστεί στα του εαυτού του!
Ο χαρακτήρας και η συμπεριφορά του αυτοκινήτου όσον αφορά το "στήσιμό" του και τη γεωμετρία του είναι απόλυτα προσωπική επιλογή του οδηγού του και μόνο! Αν λοιπόν νοιώθεις το αυτοκίνητό σου ...χλιαρό πάνε και βάλε μια καλή ανάρτηση όταν σου δοθεί η ευκαιρία. Τις συστάσεις τους οι τεχνικοί ας τις αφήσουν για σοβαρότερα θέματα.
....Ακούς εκεί "δεν το συνιστώ"..... και τι συνιστάς ρε μεγάλε? Χαλβά Φαρσάλων με φραπέ?

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
τέσσερα πράγματα δεν γυρίζουν πίσω:
τα λόγια που λέχθηκαν, ο χρόνος που πέρασε, οι ευκαιρίες που δόθηκαν και οι σφαίρες που άφησαν την κάνη...

Ο χρήστης sv2gww είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
24-07-15, 20:53   #5
Galazoaimatos

Το avatar του χρήστη Galazoaimatos

Περιοχή: Καπου στην Δραμα

Drives: E46 318is
+1 Γιάννη. Εμείς το αμάξι το θέλουμε σαύρα με bilstain PSS9 ( αμην και ποτε ) ρυθμιζόμενη τέρμα σκληρότητα και χαμήλωμα με 2 ποντους αποστάτες.

Ο χρήστης Galazoaimatos δεν είναι συνδεδεμένος  
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές