Ζ3 look M & μηχανική βελτίωση. - BMWForum.gr

BMWForum.gr

BMWForum.gr » Αυτοκίνητα BMW » Σειρές & Μοντέλα ΒΜW » Σειρές Ζ » Ζ3 look M & μηχανική βελτίωση.

Σειρές Ζ Συζητήσεις για τις σειρές Z (Z3, Z4, κλπ...)

Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
06-09-15, 16:41   #1
ΙΩΑΝΝΗΣ ΧΡΙΣΤΟΠΟΥΛΟΣ

Το avatar του χρήστη ΙΩΑΝΝΗΣ ΧΡΙΣΤΟΠΟΥΛΟΣ

Drives: E46 Z3 1.9i
Ζ3 look M & μηχανική βελτίωση.

Καλησπέρα σε όλους.
(Καταρχήν ζητώ συγνωμη και να με διορθώσετε εαν κάνω κάτι λάθος περί της ανάρτησης,καθώς πρώτη φορα ανοίγω θέμα στο Forum)
Εδω και αρκετά χρόνια ειμαι κάτοχος μιας Ζ3 1.9 2001 καθώς και πρην απο περισσότερα χρόνια είχε περάσει απο τα χέρια μου ενα Ζ3 1.8 1997.
Πρόσφατα τοποθέτησα ενα Hartop και ενδιαφέρομαι να βρω προφυλακτηρα look M καθώς και τους αεραγωγούς καπό look-M
Για τους αεραγωγούς η τιμη η οποία βρήκα ήταν στα 260€ στην BMW Λαφογιάννης για τον προφυλακτήρα δεν εχω βρει ακομα τιμη και διαθεσιμότητα...
Εαν μπορέσει κάποιος να με πληροφορήσει για τιμές και που θα τα βρω θα το εκτιμούσα πολυ.
Επίσης θα ήθελα γνώμες/προτάσεις για μηχανική βελτιωση,αλλαγή μοτέρ ή compressor ή turbo???
Ευχαριστω και καλη συνέχεια σε όλους.
Ο χρήστης ΙΩΑΝΝΗΣ ΧΡΙΣΤΟΠΟΥΛΟΣ δεν είναι συνδεδεμένος  
06-09-15, 17:24   #2
Galazoaimatos

Το avatar του χρήστη Galazoaimatos

Περιοχή: Καπου στην Δραμα

Drives: E46 318is
καλως ηρθες, καλοταξιδη η Ζ. περνα και απ το welcome session, να μας συστηθεις, αν δεν το χεις κανει ηδη. Οσον αφορα το Ζ, προφυλακτηρες πιστευω μπορεις να βρεις, με μια αναζητηση στο γουγλη. Τιμες δεν μπορω να σου πω, διοτι δεν γνωριζω απο Ζ. οσον αφορα την βελτιωση, η πιο αξιοπιστη επιλογη θα ηταν ενα μεγαλυτερο μοτερ, αλλιως ενα light turbo (θα το προτιμουσα) για να δεις καλες διαφορες. Μην ασχοληθεις με ΦΠΕ σ αυτο το μοτερ, εκτος αν ψαχνεις 10-15 αλογατα.

Ο χρήστης Galazoaimatos δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
06-09-15, 20:35   #3
Gregkar

Drives: Ε37 Ζ3
Καλως ήρθες ο Μ μου είχε βγει εμένα γύρω στα 800€ καινούργιος άβαφος το 2009. Δύσκοολα θα βρεις κάτι σε μτχ Ελλάδα, οπότε ή πας σε καινούργιο ή σε μτχ αν βρεις στο ebay. Στο θέμα της ιπποδύναμης δεν υπάρχει πια εταιρεία που να βγάζει κιτ κομπρέσσορα για το μοτερ σου, οπότε αναγκαστικά πας σε turbo ή μετατροπή. Το κόστος ενός ΣΩΣΤΟΥ light τουρμπίσματος ξεκινάει από τα 3.000€ οπότε μονόδρομος από όλες τις απόψεις για μένα είναι η μετατροπή.

Sent from my SM-G850F using Tapatalk
Ο χρήστης Gregkar δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
12-12-15, 12:14   #4
KalpasM3

Drives: E87 116i
Καλημέρα και από εμένα . Έχω Ζ3 πλήρης μετατροπή σε Μ . Ότι θέλεις μου λες . Αν και σκέφτομαι να το πουλήσω.....
Ο χρήστης KalpasM3 δεν είναι συνδεδεμένος  
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές