Προβληματισμοι για λαστιχα - BMWForum.gr

BMWForum.gr

Ελαστικά & Αναρτήσεις Το ήμισι του παντός...

Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
13-09-15, 15:18   #1
frezas

Το avatar του χρήστη frezas

Status:
Περιοχή: ΠΕΙΡΑΙΑΣ

Drives: F20 116i
Προβληματισμοι για λαστιχα

Ειναι Αυγουστος και αναχωρηση για οικογενειακες καλοκαιρινες διακοπες και οπως και πριν 2 χρονια, σκασμενο λαστιχο στην εθνικη ημερα Κυριακη, με λαστιχα Run Flat και χωρις ρεζερβα (116i F20).

Ευτυχως (οπως και την προηγουμενη φορα), ημουν κοντα σε μια πολη (Κορινθο) και βρηκα λαστιχαδικο. Φυσικα και παλι (οπως την προηγουμενη φορα) κατεστραμενο το λαστιχο γιατι καηκε απο τη χρηση του μεχρι το λαστιχαδικο.

Μετα απο 2.5 ωρες ταλαιπωρια μαζι με μικρο παιδι στο αμαξι, πληρωσα ενα μεταχειρισμενο απλα για να συνεχισω τις διακοπες μου.

Τα ερωτηματα μου ειναι τα εξης:

1.Τι θα γινοταν αν βρισκομουν σε ενα βουνο μακρυα απο πολιτισμο, ισως και νυχτα, παλι Κυριακη και τα σχετικα? (ρητορικο ερωτημα)

2.Τι μπορω να κανω για να αποφυγω μια αναλογη ή και χειροτερη ταλαιπωρια την επομενη φορα?

3.Κανει δουλεια καποιο Κιτ επισκευης σε αυτη τη περιπτωση (αν δεν ειναι βεβαια σκισμενο το λαστιχο)?

4.Υπαρχει για το αμαξι μου καποια μικρη ρεζερβα, να την εχω παντα μαζι μου?

5.Τελος ειμαι τωρα για αλλαγη και των 4 ελαστικων Continental Sportcontact5 SSR (225/45/17).
Να βαλω παλι Run Flat ή συμβατικα με καποιο κιτ επισκευης ή αν γινεται ρεζερβα?

Πραγματικα το επομενο μου αμαξι αποκλειεται να μην εχει ρεζερβα, και ας μην ειναι BMW αν δεν εχω την επιλογη.

Υ.Γ.: Πρεπει συντομα να καταληξω τι θα κανω, γιατι ετοιμαζεται ταξιδι στα βορεια.....ακουτε εκει πανω.....

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη frezas : 13-09-15 στις 18:18
Ο χρήστης frezas δεν είναι συνδεδεμένος  
13-09-15, 17:20   #2
alex747

Το avatar του χρήστη alex747

Status:

Drives: Ε84 X1 23d xDrive
Το κιτ εάν είναι μεγάλη η τρύπα δεν κάνει τίποτα. . Τρέχει ο αφρός από μέσα χωρίς να γίνεται δουλειά. .. το έχω πάθει και από τότε δεν ξανά αγοράζω κιτ και μάλιστα ήμουν όπως εσύ μαζί με το παιδί κάνα 200 χιλιόμετρα μακρυά από το σπίτι μου και έψαχνα κυριακάτικα βουλκανιζατερ για να βάλω ότι βρω σε σωστές διαστάσεις ώστε να γυρίσω σπίτι. .. μέχρι να βρω το βουλκανιζατερ που είχε σωστές/παραπλησιες διαστάσεις το λάστιχο έβγαζε καπνούς και τελικά το παράτησα στο βουλκανιζατερ,άσε που είχε μεγάλη τρύπα και δεν φτιαχνοταν .. Από την άλλη το runflat είναι για αυτόν τον σκοπό. ..το δουλεύεις χωρίς να αλλάξεις λάστιχο σε περίπτωση που είσαι στο βουνό ή κάπου αλλού και πας σε κάποιο βουλκανιζατερ για αλλαγή. . Εάν θές να το σώσεις πρέπει να έχεις οπωσδήποτε ρεζέρβα οπότε είτε runflat είτε συμβατικό είναι το ίδιο από την στιγμή που θα έχεις ρεζερβα-αρκει να υπάρχει χώρος στο αμαξι. Εγώ πάντως συνήθισα με runflat και δεν τα αλλάζω. . Αν ερθεις βόρεια σφύρα. ..ίσως βρω και εγώ την ευκαιρία να βρεθώ με τα υπόλοιπα παιδιά. . Να μας πεις εάν πας σε μέρος εκτός θεσ/νίκης μηπως και έρθεις από τα μέρη μας!!
Ο χρήστης alex747 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
13-09-15, 17:50   #3
fotis1

Το avatar του χρήστη fotis1

Status:
Περιοχή: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ

Drives: E83 X3 3.0i
Οταν ανέβεις θα σου πούμε από κοντά
Ο χρήστης fotis1 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
13-09-15, 18:17   #4
frezas

Status:

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο alex747 Εμφάνιση μηνυμάτων
Εάν θές να το σώσεις πρέπει να έχεις οπωσδήποτε ρεζέρβα οπότε είτε runflat είτε συμβατικό είναι το ίδιο από την στιγμή που θα έχεις ρεζερβα-αρκει να υπάρχει χώρος στο αμαξι.
Το βασικο προβλημα ειναι της ρεζερβας! Run Flat θελω παλι να βαλω κυριως για λογους ασφαλειας μιας και δε κινουμε γενικοτερα αργα με το αυτοκινητο και σχεδον παντα ειναι σε ταξιδια με οικογενεια.

Το θεμα ειναι αν υπαρχουν μικρες ρεζερβες για τον Ασσο, ή θελω τουλαχιστον μια σιδερενια ζαντα με κανονικο λαστιχο απο την βασικη εκδοση του Ασσου, που σημαινει οτι θα μου τρωει πολυ χωρο στο χωρο αποσκευων!!!

Υ.Γ.: Το εκδρομικο ταξιδι στη Βορειο Ελλαδα (εκτος απροοπτου) θα γινει τελος Οκτωμβριου και θα περιλαμβανει αρκετους νομους. Οποτε σιγουρα καπου θα καταφερουμε να βρεθουμε μεγαλη παρεα ελπιζω!!!
15-09-15, 17:25   #5
Herc

Το avatar του χρήστη Herc

Περιοχή: Athens

Drives: F20 125i
1+2) Αν δεν εχεις οδηκη βοιθεια βαλε θα σε παει στο κοντινετερο βουλακανιζατερ!

3) και το Κιτ να παρεις στο ενδοιαμεσο θα εχεις χασει αερα οποτε θελει και καποιου τυπου ντρομπα η να πας στο πιο κοντινο βενζιναδικο!

4) 16αρα + γρυλο+ σταυρο οποτε πιο πολυ χωρο θα χασεις! εκτος και αν εχεις μπαγαζερια οροφης! Εκτος και αν πας μονος σου και δεν κουβαλας ολα τα συνεργα τις δουλειας οποτε οι χωροι δεν τοσο θεμα!

5) Αγνωστο και στη μια και στη αλλη περιπτωση ειναι θεμα του χωρου παλι!
15-09-15, 20:03   #6
player

Περιοχή: θεσσαλονικη

Drives: E87 116i
υπαρχει ρεζερβα αναγκης σαν κιτ απο την μαμα αλλα το διαθετουν ,λενε, μονο για δικες τους αναγκες για υπηρεσιακους σκοπους.και να ηθελες ομως να την αγορασεις την δινουν στο e-bay bmw μονο για... 300 ευρωπουλα...!!!
υ.γ. για την ρεζερβα εχω βρισει πολλες φορες την μαμα.καλο και ασφαλες το ρανφλατ αλλα για ελλαδα δεν κανει,δυστυχως.. στους ελαχιστους καλους δρομους ειναι μια χαρα ,δεν καταλαβαινεις διαφορα και ειναι και πολυ σσταθερο με ολο αυτο φορτιο που εχει.
Ο χρήστης player δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
16-09-15, 00:41   #7
anton

Drives: F30 316
να εχεις μαζι σου κορδόνι και να επισκευασεις επι τοπου το ελαστικο, καθώς και ηλεκτρικο τρομπάκι να ανεβασεις την πίεση του ελαστικου;
http://www.geta.gr/eshop/products/ak...eros/320-16816

http://www.shop365.gr/paixnidia-hobb...coido-cd-6081/

http://stosfiri.gr/hlektrikh-troba-a...-duty-12v.html

ή ειναι καλύτερη η τρόμπα ποδιου;

Ελαχιστο κοστος εχουν και τα δυο
ΥΓ εστω μονο το ηλεκτρικο τρομπάκι να φουσκωνεις το ελαστικο καθε λιγο πριν φτασεις στο βουλκανιζατερ να μην καταστραφει;

http://www.ebay.com/itm/BMW-3-Series...item58c1be6759

παντως αυτο που λετε ειναι εξαιρετικο, πιανει πολύ χωρο άραγε;
Ο χρήστης anton δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
16-09-15, 15:31   #8
frezas

Status:

Ευχαριστω ολους για τις απαντησεις σας!

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Herc Εμφάνιση μηνυμάτων
1+2) Αν δεν εχεις οδηκη βοιθεια βαλε θα σε παει στο κοντινετερο βουλακανιζατερ!

3) και το Κιτ να παρεις στο ενδοιαμεσο θα εχεις χασει αερα οποτε θελει και καποιου τυπου ντρομπα η να πας στο πιο κοντινο βενζιναδικο!
1+2) Οδικη εχω, αλλα εχω και παιδι και δεν ειναι ευκολα πραγματα αυτα. Σκεψου να εισαι νυχτα σε βουνο σε μια επαρχια.

3)Επισης αν σκιστει το λαστιχο παλι δε κανεις δουλεια.

Τεσπα, το θεμα ειναι οτι ειναι τραγικο μειον σε ενα αμαξι να μην εχει ρεζερβα και κακως το εχουν σκεφτει ετσι οι εταιριες απο συμφερον δικο τους βεβαια, για να παρουσιαζουν πιο ελαφρια αυτοκινητα, με μεγαλυτερους χωρους κλπ..."πετωντας" κατι σημαντικο εξω απο το αυτοκινητο......και μας βαζουν να ταλαιπωριομαστε.

Θα ψαξω μηπως βρω καποιο κιτ ζαντολαστιχο και γρυλο σε καλη τιμη και ελπιζω να ειμαι τυχερος με αυτο το θεμα, μεχρι να αλλαξω ξανα αυτοκινητο.

Τωρα για λαστιχα σκεφτομαι να βαλω παλι Run Flat, και κοιταω Continental sportcontact 5 ή Bridgestone potenza s001.

Τα εχω βρει και τα δυο, 490 τετραδα.
Καλη μου φαινεται η τιμη απο Google Search παντα.
Ξερεις καποιος καπου πιο οικονομικα γι αυτα τα λαστιχα?
16-09-15, 16:05   #9
alex747

Το avatar του χρήστη alex747

Status:

Drives: Ε84 X1 23d xDrive
Σε τι διαστάσεις? Γιατί τα continental τα πιο φτηνά που είχα βρει ήταν στην διπλάσια τιμή ( 225/45/18) από τα οποία εκτός από τον πρώτο καιρό μετά έχω τις χειρότερες εντυπώσεις με αποκορύφωμα το ότι είχαν σπάσει τα 2 ελαστικα στο εσωτερικό τους... Τελικά μετά από λίγο τρέξιμο πήρα και αποζημίωση μια που θεωρήθηκε προβληματικό το ελαστικό. Τα έχω γραμμένα όλα σε αναλογο thread!!
Ο χρήστης alex747 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
16-09-15, 16:11   #10
frezas

Status:

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο alex747 Εμφάνιση μηνυμάτων
Σε τι διαστάσεις?
225/45/17

Δε ξερω αν εχει βελτιωθει η τεχνολογια τους, αλλα θα ηθελα λιγο πιο "ησυχα" και μαλακα απο τα δικα μου.
Σε αποδοση και διαρκεια δε καιγομαι τοσο...

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές