διαρροή Λαδιού σε 116 - BMWForum.gr

BMWForum.gr

Σειρά 1 Συζητήσεις για τη σειρά 1

Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
21-10-15, 12:33   #1
mkiriak

Drives: E87 116i
διαρροή Λαδιού σε 116

Καλημέρα
έχω μια 116 του 2009 1,6 με τον κινητήρα 122HP απο τον Μαίο μου κάνει διαροή λαδιου στην φλάντζα κεφαλής είμαι σε παράταση εγγύησης και η αντιπροσωπία μου έχει βγάλει το λάδι !!!!! στην αρχή μου είπαν δεν είναι τίποτα, μετά φέρτο να το δουμε ξανά, άλλαξαν μια βίδα μπροστά δεξια απο έκει που έτρεχε .... και φλάτζα ψευτοκάπακου .... αλλα το ίδιο μετά απο 15 ημέρες ....
Το ξαναπάω και μου λένε αστο ... εαν ήταν δικό μου δεν θα το πείραζα ..... γιατι δεν κάνει να τον πειράζεις τον κινητήρα ...Τελικά τι ισχύει και τι όχι γιατι μάλλον δεν θέλουν ... για να βγει πρώτα απο την εγγύηση και μετά να τα πληρώσω !!!!

,,
21-10-15, 12:56   #2
sv2gww

Το avatar του χρήστη sv2gww

Status:
Περιοχή: Θεσσαλονικιός μεν, κάπου τριγύρω δε...

Drives: Ε39 528i/2
Aν ήταν δικό τους δεν θα το πείραζαν?? Ενδιαφέρουσα άποψη.
Αν είχες Fiat/Lancia/Alfa Romeo του '80 τότε μια ψιλοδιαρροή, ίσως και τρεις ακόμα, να ήταν κάτι το λογικό. Σε BMW στις μέρες μας τσούκου. Απάιτησε να σου το φτιάξουν κι αν ξανακάνει την εμφάνισή της να αναλάβουν τις ευθύνες τους.
Επίσης το ότι δεν κάνει κάποιος τεχνίτης να πειράζει τον κινητήρα είναι μύθος. Ίσως πολύ μεγαλύτερος απ' αυτούς για τις ξανθές και για τους Πόντιους μαζί. Δε θυμάμαι μετά από άνοιγμα μοτέρ ή κεφαλής του ή οτιδήποτε άλλο στον **** να ξύπνησε από μέσα κάποιος μικρός Γκοτζίλα και να με πήρε στο κυνήγι..

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
τέσσερα πράγματα δεν γυρίζουν πίσω:
τα λόγια που λέχθηκαν, ο χρόνος που πέρασε, οι ευκαιρίες που δόθηκαν και οι σφαίρες που άφησαν την κάνη...

Ο χρήστης sv2gww είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
21-10-15, 12:56   #3
dimcz

Drives: E84 X1 20i xDrive
Να το πας και να μην το παρεις αν δεν επισκευασθει.Δεν μιλαμε για κατι που εκανες λαθος η ειναι κατι το αναλωσιμο.-
Ο χρήστης dimcz είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
21-10-15, 13:13   #4
vagelis34

Περιοχή: περιστερι

Drives: F20 116i
να μας πεισ σε μηνυμα ποιος ειναι αυτος ο αντιπροσωπος να ξερουμε να μη πηγαινουμε σε περιπτωση που χρειαστει!
Ο χρήστης vagelis34 είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
21-10-15, 15:36   #5
TAZ 118!

Το avatar του χρήστη TAZ 118!

Περιοχή: Αγια Παρασκευη

Drives: E81 118i
Ειχα το ιδιο θεμα με τον Ασσο μου,
Διαρροη απο το καπακι των εκκεντροφορων.
Επισκεψη στο εξουσιοδοτημενο και αρχικο σφιξιμο του καπακιου και λυθηκε,προσωρινα οπως αποδειχθηκε.
2 μηνες μετα ξανα τα ιδια οποτε και το εσφιξα ξανα μονος μου...
21-10-15, 23:30   #6
mkiriak

Στο Ηράκλειο Κρήτης !!!!!
Να σας πω και εγω σκεφτηκα να το φτίαξω αλλα ... θα βγώ εκτος εγγυήσης !!!!
έχω τραβήξει την ταλαιπωρία για να αλλαξω τεντοτήρα καδένας έπρεπε να το απαιτήσω και να το χρεωθώ ειδάλως το μοτέρ θα είχε γίνει ......

Η βίδα έχει αντιακατασταθει .... όπως και η φλάντζα του ψευτοκάπακου όπως είπα πρίν, δεν ξέρω εαν επικοινωνει με κάποιο τρόπο με την βίδες που ενωνουν τα δύο μπλόκ του κινητήρα ; και εαν μπορουν να βάλουν κάτι για στεγανοποιήση ;
Οσο για την BMW στα κεντρικά που μίλησα .... έχω την χειρότερη εντύπωση .... ευγενικοί .....δεν μπορώ να πώ αλλά ......
22-10-15, 14:18   #7
giannis

Το avatar του χρήστη giannis

Status:
Περιοχή: Αθήνα

Αν σου περισσευει ενα πρωινο πηγαινε στα Χανια. Στην εκει αντιπροσωπεια εγω εχω να θυμαμαι μονο τα καλυτερα. Συννενοησιμοι και μου βρηκαν λυσεις αμεσα για ενα δυο θεματα που ειχα τοτε που εμενα Κρητη και ειχα και τ αμαξι εκει. Ειδικα για τον τεντωτηρα που λες, ενω σε αντιπροσωπο στην Αθηνα που το πηγαινα ως τοτε δε μου τον ειχαν αλλαξει, μολις πηγα στα Χανια, τσεκαρε αν ειχε αλλαχτει και μου τον αλλαξε αμεσως, χωρις χρεωση απο μενα, μεσα σε ουτε 10'
Για του Ηρακλειου δεν εχω προσωπικη εμπειρια, κατα καιρους δεν εχω διαβασει και τα καλυτερα ομως..
01-11-15, 01:23   #8
mkiriak

Καλησπέρα
Τελικά μάλλον θα το πάω αθήνα δεν μπορω να βγάλω άκρη ..... στο Ηράκλειο δεν θέλουν γιατί σκέφτονται οτι δεν θα πληρωθούν τα έξοδα απο την ασφάλεια ....
Τρέχει λίγο αλλα εαν αυξηθεί η ροή θα πέφτει πάνω στο λουρί του δυναμό και θα τα κάνει μαντάρα .......
Εχει κανείς ακουσει για παρόμοιο πρόβλημα στην 116
01-11-15, 13:49   #9
sv2gww

Το avatar του χρήστη sv2gww

Status:
Περιοχή: Θεσσαλονικιός μεν, κάπου τριγύρω δε...

Drives: Ε39 528i/2
Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο mkiriak Εμφάνιση μηνυμάτων
Στο Ηράκλειο Κρήτης !!!!!
Να σας πω και εγω σκεφτηκα να το φτίαξω αλλα ... θα βγώ εκτος εγγυήσης !!!!
Για να βάλουμε λίγο κάποια πράγματα στη θέση τους.
Αν μπορείς και ξέρεις να το επισκευάσεις κάνε το! Καμιά εγγύηση δε θα τεθεί εκτός ισχύος εάν δεν προξενήσεις μεγαλύτερη βλάβη.
Μπορείς επίσης να πας σε ΟΠΟΙΟ συνεργείο επιθυμείς για να επισκευάσεις αυτή την βλάβη, με την προϋπόθεση ότι το συνεργείο έχει νόμιμη και ενημερωμένη άδεια λειτουργίας και αν χρειαστείς ανταλλακτικό να το πάρεις από την BMW (εξαιρούνται αναλώσιμα, πχ λάδια και υγρά εν γένει, φίλτρα, φρένα). Και σ' αυτήν την περίπτωση ΔΕΝ χάνεις την εγγύησή σου. Είναι κοινοτική οδηγία και ισχύει εδώ και πολλά χρόνια.
Απλά οι αντιπροσωπείες δεν το πολυδιαφημίζουν και έχουν κάνει άτυπη σύμπραξη μεταξύ τους και κατά των απλών συνεργείων ώστε ο καθένας να κρατήσει τους πελάτες του. Λες και οι πελάτες είναι βόδια που πρέπει να κινούνται μόνο εντός περιφραγμένου αγρού.
Αν λοιπόν έχεις κάποιον φίλο και καλό τεχνίτη πάν' το να σου το φτιάξει. Είτε είναι στην Mercedes, είτε στη Suzuki, είτε έχει συνεργείο "παντός τύπου".
Κι αν σου πει κανείς κάτι περί εγγυήσεων γράψε μια γραμμή κι ανέμενε..

Ένα σχετικό link που βρήκα με το 1ο "κλικ".
http://www.autoblog.gr/2012/11/27/sy...dothmeno-h-mh/ και http://www.sinergia-auto-thess.gr/ka...0_461_2010.htm
Bασικά έπεσε το μάτι μου στον κινητήρα της φωτό, ο οποίος είναι ο Μ52TU, από BMW φυσικά. Τώρα τι κάνει ο τύπος με το γαλλικό κλειδί στον εμπρός γάντζο του μοτέρ δεν κατέχω..
Οπότε, αν έχεις κάτι καλό κοντά σου μην μεταναστεύσεις. Τζάμπα έξοδα.

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
τέσσερα πράγματα δεν γυρίζουν πίσω:
τα λόγια που λέχθηκαν, ο χρόνος που πέρασε, οι ευκαιρίες που δόθηκαν και οι σφαίρες που άφησαν την κάνη...

Ο χρήστης sv2gww είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
01-11-15, 19:31   #10
dimcz

Drives: E84 X1 20i xDrive
Νομιζω στις εγγυησεις που δινουν οι αντπροσωποι,μετα την ληξη της εργοστασιακης ,καποιοι βαζουν σχετικο ορο συντηρησης στα επισημα.-
Ο χρήστης dimcz είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές