διαρροή Λαδιού σε 116 - Page 2 - BMWForum.gr

BMWForum.gr

Σειρά 1 Συζητήσεις για τη σειρά 1

Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
01-11-15, 19:51   #11
sv2gww

Το avatar του χρήστη sv2gww

Status:
Περιοχή: Θεσσαλονικιός μεν, κάπου τριγύρω δε...

Drives: Ε39 528i/2
Η επέκταση εγγύησης η οποία δεν είναι δωρεάν όντως έχει αυτόν τον όρο. Κι άσχετα με το αν κατά την διάρκεια της εργοστασιακής μπορείς να πας όπου θέλεις η επέκταση άρει αυτομάτως αυτήν την ελευθερία με αποτέλεσμα ο κάθε κάτοχος οχήματος ο οποίος έχει αγοράσει x πρόσθετο χρόνο ή χιλιόμετρα επιπλέον εγγύησης να είναι αναγκασμένος να πηγαίνει για οτιδήποτε μόνο στην αντιπροσωπεία, από την 1η ημέρα της αγοράς έως το τέλος.
Η οποία επέκταση ισχύει μόνο για την τοπική αγορά. Αν πάθεις πχ κάτι σε ένα ταξίδι σου στο εξωτερικό δεν έχεις εγγύηση κι αν θελήσεις να εξυπηρετηθείς έξω χάνεις αυτομάτως την "εδώ" αγορασμένη κάλυψη. Καλό, ε?

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
τέσσερα πράγματα δεν γυρίζουν πίσω:
τα λόγια που λέχθηκαν, ο χρόνος που πέρασε, οι ευκαιρίες που δόθηκαν και οι σφαίρες που άφησαν την κάνη...

Ο χρήστης sv2gww δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
04-11-15, 10:32   #12
mkiriak

Drives: E87 116i
Καλημέρα !!!!!
Τελικα μου είπαν ..... οτι δεν μπορουνα να το επισκευάσουν .... και να το πάω στην Αθήνα αφου απο έκει το αγόρασα ..... είναι καλύτερα....
Να το δουν το αμάξι συνολικά .....
Οι άνθρωποι είναι το κάτι άλλο δεν μπορώ να το πιστέψω !!!!!
Μετά λένε οτι δεν έχουν δουλειά .....
Τι να πω μαλλον επειδη είναι γνωστοί θέλουν να με προστατέψουν !!!!!
Χαχαχα !!!!!!
Βεβαια η διαρροή συνεχίζεται και περισσότερη απο οτι πριν......
04-11-15, 12:13   #13
userM

Περιοχή: Athens

Drives: F20 116i
Γιατί δεν το πηγαίνεις στα Χανιά, που το προτείνει και παραπάνω ένας φίλος. Είναι πιο εύκολο στην Αθήνα ή πιο ασφαλές? Πάντως και για τους Αθηναίους αντιπροσώπους ακούγονται παράπονα.
Ο χρήστης userM είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
04-11-15, 14:49   #14
mkiriak

To ίδιο είναι σχεδόν, Αθήνα θα πάει στον Σφακιανάκη , απο έκει το είχα αγοράσει. Με έχουν εξηπηρετήσει .... δεν έχω κανένα πρόβλημα ....
Στα Χανια δεν τους ξέρω και μου είπαν οτι δεν έχουν πρόβλημα να το επισκευάσουν αλλα έχουν δώσει ελάχιστες παρατάσεις εγγύησης και δεν έχουν τρόπο να πιέσουν εαν χρειαστεί κάτι παραπάνω !!!!
11-11-15, 00:46   #15
mkiriak

καλησπέρα
Μήπως έχει ακουσει κανεις για διαρροή λαδιου απο την φλάτζα κεφαλής σε 116 2010 με μοτέρ 122 Ηρ ;;;
14-11-15, 13:22   #16
nikos bob

Το avatar του χρήστη nikos bob

Status:

Drives: N/A N/A
Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο sv2gww Εμφάνιση μηνυμάτων
Η επέκταση εγγύησης η οποία δεν είναι δωρεάν όντως έχει αυτόν τον όρο. Κι άσχετα με το αν κατά την διάρκεια της εργοστασιακής μπορείς να πας όπου θέλεις η επέκταση άρει αυτομάτως αυτήν την ελευθερία με αποτέλεσμα ο κάθε κάτοχος οχήματος ο οποίος έχει αγοράσει x πρόσθετο χρόνο ή χιλιόμετρα επιπλέον εγγύησης να είναι αναγκασμένος να πηγαίνει για οτιδήποτε μόνο στην αντιπροσωπεία, από την 1η ημέρα της αγοράς έως το τέλος.
Η οποία επέκταση ισχύει μόνο για την τοπική αγορά. Αν πάθεις πχ κάτι σε ένα ταξίδι σου στο εξωτερικό δεν έχεις εγγύηση κι αν θελήσεις να εξυπηρετηθείς έξω χάνεις αυτομάτως την "εδώ" αγορασμένη κάλυψη. Καλό, ε?
Γιαννη , δεν είναι ετσι.
Δεν λεω ότι όλα είναι ασπρα 'η γκρι, δεν είναι όμως ΜΑΥΡΑ.

Όταν συμβει κατι στο χωρο οπου κι αν είναι αυτος που ΔΕΝ υπαρχει καλυψη συνεργείου συμβεβλημενου στο πρόγραμμα, το αυτοκινητο μπαινει στις διαδικασιες επισκευης σαν να ηταν σε εγγυηση ''μαμας'', επιβλεπει τις ολες διαδικασιες ανθρωπος της ασφαλειας που είναι καλυμενο το πρόγραμμα δινει την εγκριση κι όλα είναι οκ.
Σαν να μιλαμε για ασφαλεια , πραγματογνωμονα και φαρνατζη, το ιδιο και τ'αυτο.
Απλα πρεπει τα προαπαιτουμενα να ισχυουν για να πληρωθεί και το συνεργειο που θα κανει την επισκευή.
Συνηθως ερχονται για αλλαγες-επισκευες σε αυτόν που ''πουλησε'' το οχημα και το συμβολαιο.
Το ιδιο γινεται σε παρα πολλες εταιριες με eπεκτασεις εγγυήσεων και πιστεψε με η BMW είναι από τις καλοπληρωτες.

Αυτά για το θεμα αυτό, τωρα για το φιλο που εχει θεμα με τα λαδια, το μονο που φανταζομαι είναι ότι θελει φλαντζα βαλβιδων ψευτοκαπακου, αλλα αν δεν την αναλαμβανουν εκει που είναι και πρεπει να παει αλλου για να το φτιαξει, σιγουρα δεν μπορω να δω ότι βλεπουν αυτοι από το πληκτρολογιο δυστυχως δεν γινεται να εχουμε απαντηση και γνωμη για όλα !!
Ο χρήστης nikos bob δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
27-11-15, 12:28   #17
gpav

Drives: Ε87 116i
Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο mkiriak Εμφάνιση μηνυμάτων
καλησπέρα
Μήπως έχει ακουσει κανεις για διαρροή λαδιου απο την φλάτζα κεφαλής σε 116 2010 με μοτέρ 122 Ηρ ;;;
απο κεφαλής όχι, απο φλατζα καπακιου βαλβίδων ναι... εχω και εγω θέμα και μου εβγαλαν ενα κουστούμι 5,5-6 κατοστάρια (μαζι και αντλία κενου και βαση φίλτρου λαδιού λεει)...

θα ψάξω να καπου να αλλάξω φλατζα καπακιού και όλες τις φλαντζες/o-ring με κανενα κατοστάρι και τελειωσε η υποθεση, βρηκαμε δουλεια τωρα, για 5 σταγόνες λάδι το μήνα ένα μηνιάτικο...
Ο χρήστης gpav δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
05-01-16, 01:35   #18
mkiriak

Καλησπέρα Και καλή χρονιά !!!! λοιπόν μετά απο σχεδόν 2 μήνες χωρις αμάξι το πήρα πριν απο δύο εβδομάδες με αλλαγμένα τα μπέκ τους πολλαπλασιαστές (δεν τα χρεώθηκα ) και τα μπούζι και τα λάδια. Του έκανα 30 Km και ξανα τα ιδια !!!!! και το ξαναστέλω απάνω Αθήνα θα πάω και εγώ να δω !!!!! Τέλεια !!!!!!
30-01-16, 21:36   #19
mkiriak

Καλησπέρα
Τελικά μετα απο το δεύτερο ανέβασμα 15 ημέρες μέχρι τώρα άλλαξαν την φλάτζα κεφαλής και κάνουν δοκιμές για να δουν εάν συνεχίζεται η διαρροή .... ρογμή τελικά δεν υπάρχει απο ότι είπαν ..... για να δούμε τελικά .... Φοβερή ταλαιπωρία συνολικά δυομιση μήνες και πάνω χωρίς αυτοκίνητο .... και 1000 ευρώ λιγότερα μια και όλα τα έξοδα μεταφοράς τα πλήρωσα εγώ.
Μου είπαν ότι θα καλύψουν κάποια έξοδα με υπηρεσίες ... θα δείξει .....
Ελπίζω να είναι όλα καλά .....

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές