Κακή επιδιόρθωση και ασφάλεια - BMWForum.gr

BMWForum.gr

Service Αυτοκινητου & Οδηγίες συντήρησης Ολα τα θέματα που αφορουν το service του αυτοκινητου και τα συνεργεία που εμπιστευόμαστε.

Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
27-10-15, 20:06   #1
johnymag

Το avatar του χρήστη johnymag

Περιοχή: Αθήνα

Drives: F20 116d ED
Κακή επιδιόρθωση και ασφάλεια

Καλησπερίζω για ακόμη μια φορά το φόρουμ για κακό σκοπό,αν και που και που μπαίνω για να βλέπω τα νέα για τα bmw μιας και είμαι ένας ευχαριστημένος κάτοχος 116d pre facelift,ευχαριστημένος μόνο με την κατασκευή του αμαξιού όμως.Πριν από σχεδόν 2 βδομάδες με τράκαραν από πίσω με σχετικά μεγάλη ταχύτητα με αποτέλεσμα να διαλυθεί ο προφυλακτήρας,ένα φανάρι και να στραβώσει λίγο το πορτμπαγκάζ.Η ευθύνη ήταν καθαρά στον άλλο,το παραδέχτηκε,έκανε φιλική δήλωση και όλα καλά μέχρι εκεί.Ύστερα ψάχνω τα συμβεβλημένα συνεργεία της ασφαλιστικής μου(που δεν ξέρω αν μπορώ να πω όνομα αν πρόκειται για παράπονο) και το πάω στο κοντινότερο που είχαν.Εκεί το αφήνω,κάνω μια δήλωση(έγραψα στο χαρτί της σύντομης περιγραφής της ζημιάς που έβγαλε το συνεργείο) να ξεκινήσουν οι εργασίες στο αμάξι,πριν την αποδοχή της επιδιόρθωσης από την ασφαλιστική,ώστε να έχω πιο γρήγορα έτοιμο το αμάξι αφού το χρειάζομαι καθημερινά.Αφού πέρασαν 1-2 μέρες ξεκίνησαν οι εργασίες που ολοκληρώθηκαν μετά από περίπου 10 εργάσιμες αφού περίμεναν φανάρι από το εξωτερικό.Τότε μου λένε από το συνεργείο ότι δεν έχουν πάρει ακόμα έγκριση από την ασφαλιστική και δεν μπορώ να πάρω τ αμάξι.Μετά από άπειρα τηλέφωνα στην ασφαλιστική και παράπονα,γιατί η μηχανογράφηση τους είναι από παιδί δημοτικού και οι υπάλληλοι τους κάτοικοι ζούγκλας,μου λένε ότι δεν έχουν τα απαραίτητα χαρτιά της δήλωσης(πράγματα που έχει γενικά η ασφαλιστική στο αρχείο της και δεν μου ζήτησε ποτέ κανείς) και δεν μπορούν γι αυτό να κάνουν αποδοχή της επισκευής.Μέτα από χίλια βάσανα τελικά τους στέλνω τα χαρτιά και τα δέχονται και πάω στο συνεργείο για να δω τ αμάξι το οποίο είναι πάρα πολύ κακά επισκευασμένο.Ο προφυλακτήρας είναι 2-3 χιλιοστά κάτω,το πορτμπαγκάζ είναι εμφανώς κακοβαμμένο και ακόμα και τα γράμματα 116d είναι βαμμένα και άσχημα κολλημένα.Αφού διαπίστωσα όλα αυτά και πριν παραλάβω το αμάξι ο υπεύθυνος είχε φύγει και δεν μπόρεσα να μιλήσω τότε μαζί του,πράγμα που ήταν λάθος μου.Πριν φύγει όμως μου είπε ότι είχαν αλλάξει μάλιστα το πορτμπαγκάζ!Το αμάξι έμεινε στο συνεργείο,είπα στην υποδοχή τα θέματα που έχει και μου είπαν να ξαναπεράσω την Πέμπτη να μιλήσω με τον υπεύθυνο.Το πρόβλημα μου τώρα,εκτός του ότι δεν έχω αμάξι γιατί δεν έχουν λέει αυτοκίνητο αντικατάστασης ενώ θα έπρεπε να μου δώσουν,είναι τι μπορώ να κάνω για να επισκευάσουν σωστά το αμάξι και να αποδείξω ότι έχουν κάνει άλλα πράγματα απ αυτά που λένε αν δεν παραδεχτούν τα λάθη τους από μόνοι τους.Επίσης δεν μου έχουν δώσει ακόμα τιμολόγιο για τις δουλειές που έκαναν στο αυτοκίνητο και αποδέχτηκε η ασφαλιστική.Σε περίπτωση που η ασφαλιστική έχει αποδεχτεί επισκευή του πορτμπαγκάζ και όχι αντικατάσταση και δεν είμαι ευχαριστημένος με την δουλειά που έχει κάνει το συνεργείο μπορώ να κάνω κάτι;Να κυνηγήσω την ασφαλιστική ή το συνεργείο;
Σας ευχαριστώ πολύ
Ο χρήστης johnymag δεν είναι συνδεδεμένος  
27-10-15, 20:35   #2
angelm3
ADMINISTRATOR

Το avatar του χρήστη angelm3

Status:

Drives: E92 M3
Ωχχχχ.....Καλό ξεμπλεξιμο(sic)..... Δεν ξέρω νομικά τι γίνεται αλλά δεν θα ξεμπλέξεις εύκολα.....
27-10-15, 20:50   #3
sv2gww

Το avatar του χρήστη sv2gww

Status:
Περιοχή: Θεσσαλονικιός μεν, κάπου τριγύρω δε...

Drives: Ε39 528i/2
Πρώτα απ' όλα να ξεκαθαρίσουμε πως συμβεβλημένα συνεργεία με ασφαλιστικές εταιρείες είναι κατά 95% ότι και τα μπακάλικα των μαυραγοριτών κατά τη διάρκεια της κατοχής. Γρήγορη και πρόχειρη δουλειά "να φεύγει το αυτοκίνητο απ' τα χέρια μας" με κόστος τόσο χαμηλό που τελικά να μην πιστεύουν στα μάτια τους ο φανοποιός και ο πραγματογνώμονας. Προς όφελος της ασφαλιστικής που θα πάρει από την ασφάλεια του άλλου μέχρι και το τελευταίο σεντ. Μπορεί να έχεις το αβαντάζ ότι δεν πληρώνεις αλλά εκεί τελειώνουν τα όμορφα.
Το φανοποιείο ανήκει σε αντιπροσωπεία του δικτύου ή είναι παντός τύπου?
Πρώτα ξεκινάς από το φανοποιείο και ζητάς να δεις την έκθεση εκτίμησης ζημιάς την οποία πήρε στα χέρια της η ασφαλιστική και κατόπιν την τελική με το τι δέχτηκε προς επισκευή και τι απέρριψε. Μπορεί ο λαμαρινάς να είχε όντως τις καλύτερες προθέσεις αλλά ο πραγματογνώμονας να του 'πε: "έλα μωρέ τώρα.. βάλε λίγο στόκο στο βαθούλωμα! ποιός θα το καταλάβει?" Αν δεν σε ικανοποιήσουν οι απαντήσεις τους ή αυτά που είδες τότε μιλάς με το νομικό τμήμα της ασφαλιστικής σου ή ακόμα καλύτερα, βάζεις έναν γνωστό σου δικηγόρο να μιλήσει μαζί τους.
Πάντως μεγάλο μέρος της ευθύνης είναι δικό σου, για να λέμε και τα πράγματα με το όνομά τους.
Όσο σφιχτό ωράριο κι αν έχεις περνάς ΚΑΘΕ ΜΕΡΑ από το φανοποιείο για να δεις την εξέλιξη της δουλειάς! Σε αντίθεση με το συνεργείο που στην χειρότερη πετάς τη μηχανή στα σκουπίδια και βάζεις άλλη, τη λαμαρίνα την παντρεύεσαι! Είναι το μόνο πράγμα στο αυτοκίνητο που δε σηκώνει "περίπου", "έλα, και τι έγινε" κλπ κλπ κλπ. Αυτά που βλέπεις εσύ θα τα δει κι αυτός που κάποια μέρα θα θελήσει να αγοράσει το αμάξι σου. Όχι την τσιμούχα του διαφορικού-Νείλου ή το μπεκ-κανελόνι.

ΥΓ Γιατί ρε γα...ο μου ρωτάτε πάντα ΜΕΤΑ το πανηγύρι? Τι νόημα έχει πλέον?

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
τέσσερα πράγματα δεν γυρίζουν πίσω:
τα λόγια που λέχθηκαν, ο χρόνος που πέρασε, οι ευκαιρίες που δόθηκαν και οι σφαίρες που άφησαν την κάνη...

Ο χρήστης sv2gww είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
27-10-15, 21:05   #4
userM

Περιοχή: Athens

Drives: F20 116i
Φίλε μακάρι να πάνε στο τέλος όλα καλά και γρήγορα.
Συγνώμη για το off topic επειδή όμως δεν μου έχει τύχει τι σημαίνει "συμβεβλημένα συνεργεία με ασφαλιστικές εταιρείες". Αν κάποιος με χτυπήσει δεν μπορώ να επισκευάσω το αυτοκίνητο οπου θέλω?
Εξαρτάται από το συμβολαίο ή ισχύει σε όλα?
Ευχαριστώ
Ο χρήστης userM είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
28-10-15, 02:34   #5
johnymag

Έχετε δίκιο και κακώς το άφησα έτσι το θέμα αλλά πρώτη φορά με τρακάρουν έτσι και δεν ήξερα πόσο @@ είναι οι τύποι και τι είναι ικανοί να κάνουν.Το θέμα δεν θα το αφήσω έτσι και θα το κυνηγήσω όσο μπορώ.Περισσότερες λεπτομέρειες για το τι έγινε στην επισκευή,τι ενέκρινε και τι όχι η ασφαλιστική θα το μάθω από την Πέμπτη.Αλλά θέλω ένα μπούσουλα,τι να ζητήσω και σε ποιον να απευθυνθώ από τότε και μετά.Το θέμα μου είναι όμως ότι και το συνεργείο/αντιπροσωπεία που το πήγα που είναι το λιγότερο που μπορώ να πω ανίκανοι και δεν έχουν καμία όρεξη να επικοινωνήσουν και να εξυπηρετήσουν τον πελάτη...Απ'ότι μου παν οι επισκευές στο αμάξι έγιναν σε συνεργείο που έχει η εταιρία στην Λ.Λαυρίου..Δεν ξέρω αν από εκεί το έστειλαν και αλλού..Θα μάθω από την Πέμπτη..
Σας ευχαριστώ πολύ για τις συμβουλές σας και έχετε δίκιο που με κράζετε για το ότι ήθελε περισσότερη προσοχή αλλά δεν ήξερα και δεν μπορούσα να τους τρέχω από πίσω..Άλλη φορά,που ελπίζω να μην υπάρξει ούτε και σε μένα,ούτε και σε κανέναν σας,δεν την γλυτώνουνε..

IMAG0031.jpg
IMAG0033.jpg
Να και τι εννοώ με την χάλια δουλεία..Στην πρώτη φωτό φαίνεται η προσπάθεια τους να βάψουν την πόρτα του πορτμπαγκάζ,η οποία είχε στραβώσει και για την ισιώσουν έσπασε το χρώμα και την βάψανε πρόχειρα(?) και τα χτυπήματα που κάνανε στο πλαστικό καθώς και οι διαλυμένες βίδες.Στην δεύτερη φωτό αν προσέξετε κάτω στα γράμματα φαίνονται πιτσιλιές από μπλε μπογιά καθώς και υπολείμματα αυτοκόλλητου.Επίσης τα γράμματα είναι γρατζουνισμένα και φαίνονται ατέλειες στην βαφή που δεν υπήρχαν πριν.Δεν μπορούσα να βγάλω καλύτερες φωτογραφίες με το κινητό..

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη ms_kostakiss : 28-10-15 στις 10:03 Αιτία: Συγχώνευση μυνημάτων
Ο χρήστης johnymag δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
28-10-15, 04:02   #6
angelm3
ADMINISTRATOR

Το avatar του χρήστη angelm3

Status:

Drives: E92 M3
Φίλε μου......ο Γιαννης - sv2gww έχει απόλυτο δίκιο.......έπρεπε την ώρα που έγινε να ζητήσεις συμβουλές......που να το πας , τι να προσέξεις κλπ.

Οκ καταλαβαίνω.....ο χρόνος δεν γυρίζει πίσω......ο Γιαννης σου έδωσε έναν "μπούσουλα". Το καλυτερο είναι να μιλήσεις με δικηγόρο - φίλο να σε βοηθήσει.
28-10-15, 11:38   #7
sv2gww

Το avatar του χρήστη sv2gww

Status:
Περιοχή: Θεσσαλονικιός μεν, κάπου τριγύρω δε...

Drives: Ε39 528i/2
Johnymag καλό θα ήταν να ξεκινήσεις από το φανοποιείο. Να ζητήσεις να δεις την λίστα με τα ανταλλακτικά και τις εργασίες που κατέγραψε ο φανοποιός ως αναγκαίες και να μάθεις τι τελικά ενέκρινε η ασφαλιστική. Έχεις ΚΑΘΕ νόμιμο δικαίωμα να τη ζητήσεις και να την πάρεις/φωτογραφίσεις/κοπιάρεις. Και άμεσα μπορείς να πας σε οποια αντιπροσωπεία θέλεις για να δουν τι έχει γίνει και να σου υποδείξουν την όποια κακοτεχνία ή μη αντικατάσταση χαλασμένου ανταλλακτικού.
Φαντάσου πως τα γράμματα "116d" ή "i" ή "άι σιχτιρ στο φινάλε με τους μαλ***ς που μπλέκουμε" είναι ξηλωμένα από την αρχική (ανακατασκευασμένη πλέον??) πόρτα σου και μπήκαν στη θέση τους με ταινία διπλής όψης. Για να μην πω με logo, ένα-ένα κι οπου να 'ναι μετά από 5-6 μπύρες.
Η αντιπροσωπεία θα έβαζε νέα τα οποία έρχονται σε στένσιλ και είναι ευθυγραμμισμένα μεταξύ τους, ευθυγραμμισμένα δε από τον τεχνικό που ξέρει ακριβώς τις αποστάσεις από τα άκρα της πόρτας.
Πχ

Αν λοιπόν αυτό που φαίνεται είναι έτσι φαντάσου αυτό που ΔΕΝ φαίνεται πως είναι.

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο userM Εμφάνιση μηνυμάτων
Φίλε μακάρι να πάνε στο τέλος όλα καλά και γρήγορα.
Συγνώμη για το off topic επειδή όμως δεν μου έχει τύχει τι σημαίνει "συμβεβλημένα συνεργεία με ασφαλιστικές εταιρείες". Αν κάποιος με χτυπήσει δεν μπορώ να επισκευάσω το αυτοκίνητο οπου θέλω?
Εξαρτάται από το συμβολαίο ή ισχύει σε όλα?
Ευχαριστώ
Μπορείς να πας ΟΠΟΥ μα ΟΠΟΥ σου κάνε κέφι. Ακόμα και στον Βερόπουλο, άσχετα βέβαια με το τι θα κάνουν αυτοί..
Η μόνη διαφορά είναι πως στο συμβεβλημένο δεν πληρώνεις τίποτα αφού συνεργάζεται άμεσα η ασφαλιστική μαζί του.
Μπορείς όμως άνετα να πας στην αντιπροσωπεία και να ζητήσεις στην έκθεση εκτίμησης ζημιάς προς έγκριση από πραγματογνώμονα να μπει και το τελευταίο κλιπ, πράγμα το οποίο δε θα κάνει κάποιος φανοποιός έξω. Μετά, είναι στο χέρι του φανοποιού να πείσει τον πραγματογνώμονα για την αναγκαιότητα των υλικών/εργασιών κι εκεί γίνεται το παζάρι. Κυριολεκτικά παζάρι. Πρέπει να το ζήσεις για να το καταλάβεις.. Κάθονται και λένε παπαριές για το δικό σου/μου/του αμάξι!
Κατόπιν έγκρισης εκτίμησης απο την ασφαλιστική αρχίζει η επισκευή. Πληρώνεις, παίρνεις τα τιμολόγια και το αυτοκίνητο και πας στην ασφαλιστική για να πάρεις τα χρήματα που έχουν εγκριθεί από καταβολής εκτίμησης. Αν κατά τη διάρκεια των εργασιών θελήσεις να κάνεις κάτι πρόσθετο (πχ βαφή πόρτας για έναν παλιό τσαμπουκά) βολεύει γιατί το κόστος θα είναι μικρότερο αλλά το πληρώνεις εσύ.
Πάρα πολλές άλλες λεπτομέρειες που καλό είναι να ρωτάτε πριν να πάτε το αυτοκίνητό σας οπουδήποτε.

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
τέσσερα πράγματα δεν γυρίζουν πίσω:
τα λόγια που λέχθηκαν, ο χρόνος που πέρασε, οι ευκαιρίες που δόθηκαν και οι σφαίρες που άφησαν την κάνη...

Ο χρήστης sv2gww είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
28-10-15, 14:06   #8
userM

Περιοχή: Athens

Drives: F20 116i
Γιαννη ευχαριστω!
Ο χρήστης userM είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
28-10-15, 15:37   #9
johnymag

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο angelm3 Εμφάνιση μηνυμάτων
Φίλε μου......ο Γιαννης - sv2gww έχει απόλυτο δίκιο.......έπρεπε την ώρα που έγινε να ζητήσεις συμβουλές......που να το πας , τι να προσέξεις κλπ.

Οκ καταλαβαίνω.....ο χρόνος δεν γυρίζει πίσω......ο Γιαννης σου έδωσε έναν "μπούσουλα". Το καλυτερο είναι να μιλήσεις με δικηγόρο - φίλο να σε βοηθήσει.
Έχει δίκιο ο συνονόματος το ξέρω αλλά δεν έχω ξαναμπλέξει έτσι και δεν περίμενα ότι ένας γνωστός αντιπρόσωπος με κίνηση στο συνεργείο του θα έκανε τέτοιες ταρζανιές...
Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο sv2gww Εμφάνιση μηνυμάτων
Johnymag καλό θα ήταν να ξεκινήσεις από το φανοποιείο. Να ζητήσεις να δεις την λίστα με τα ανταλλακτικά και τις εργασίες που κατέγραψε ο φανοποιός ως αναγκαίες και να μάθεις τι τελικά ενέκρινε η ασφαλιστική. Έχεις ΚΑΘΕ νόμιμο δικαίωμα να τη ζητήσεις και να την πάρεις/φωτογραφίσεις/κοπιάρεις. Και άμεσα μπορείς να πας σε οποια αντιπροσωπεία θέλεις για να δουν τι έχει γίνει και να σου υποδείξουν την όποια κακοτεχνία ή μη αντικατάσταση χαλασμένου ανταλλακτικού.
Φαντάσου πως τα γράμματα "116d" ή "i" ή "άι σιχτιρ στο φινάλε με τους μαλ***ς που μπλέκουμε" είναι ξηλωμένα από την αρχική (ανακατασκευασμένη πλέον??) πόρτα σου και μπήκαν στη θέση τους με ταινία διπλής όψης. Για να μην πω με logo, ένα-ένα κι οπου να 'ναι μετά από 5-6 μπύρες.
Η αντιπροσωπεία θα έβαζε νέα τα οποία έρχονται σε στένσιλ και είναι ευθυγραμμισμένα μεταξύ τους, ευθυγραμμισμένα δε από τον τεχνικό που ξέρει ακριβώς τις αποστάσεις από τα άκρα της πόρτας.
Πχ

Αν λοιπόν αυτό που φαίνεται είναι έτσι φαντάσου αυτό που ΔΕΝ φαίνεται πως είναι.
Και εκτός του ότι είναι κακοβαλμένα έχουν και μπλε μπογιά πάνω..Τραγικοί..Νομίζουν ότι θα κοροϊδέψουν με αυτά;Είναι δυνατόν;Λοιπόν,θα πάω αύριο να δω τι ενέκρινε η ασφαλιστική/πραγματογνώμονας τι όχι κλπ και βλέπουμε από κει και πέρα ανάλογα με τις αντιδράσεις των "υπευθύνων" του "συνεργείου" και της ασφαλιστικής.
29-10-15, 20:22   #10
johnymag

double post με update
Πήγα σήμερα από το συνεργείο,τους είπα τα προβλήματα που είδα και μου είπαν ότι θα τα κοιτάξουν σήμερα-αύριο και θα πάω αύριο το μεσημέρι να το δω-παραλάβω.Χαρτιά της ασφαλιστικής,εγκρίσεις,κλπ δεν πήρα σήμερα γιατί μου είπαν ότι δεν τα είχανε εκεί όταν πήγα.Θα τα πάρω αύριο όμως και θα τα τσεκάρω πριν παραλάβω και το αμάξι.Γενικά ήταν συνεννοήσιμοι σήμερα και ελπίζω να κάνουν καλή δουλειά για να ξεμπερδεύω..Τα μόνα μου ερωτήματα είναι μόνο αν είναι λογικό ο προφυλακτήρας να κάθεται στο αμάξι λίγα χιλιοστά παρακάτω από αυτό που ήταν παλιά και γιατί η εξάτμιση είναι και αυτή λίγο μετατοπισμένη από το κέντρο της τρύπας του προφυλακτήρα.Ο υπεύθυνος το εξήγησε με το ότι βγαίνουν από διαφορετικές γραμμές παραγωγής και γι αυτό υπάρχει κάποια απόκλιση..Ελπίζω να τα φτιάξουν και να λύσω τις απορίες μου αύριο.Θα σας ενημερώσω πλήρως για το τι είχε και τι έφτιαξαν στο αμάξι αύριο,αν το παραλάβω και ολοκληρωθούν οι εργασίες.
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές