Αυτοματο steptronic οκτω σχεσεων. - Page 5 - BMWForum.gr

BMWForum.gr

Service Αυτοκινητου & Οδηγίες συντήρησης Ολα τα θέματα που αφορουν το service του αυτοκινητου και τα συνεργεία που εμπιστευόμαστε.

Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
19-04-16, 18:09   #41
alex747

Το avatar του χρήστη alex747

Status:

Drives: Ε84 X1 23d xDrive
Μεγάλο ζορι. Ελπίζω να γίνει η δουλειά και να σου κάνουν καμια καλή έκπτωση. Εγώ να ρωτήσω τωρα. .. εάν είχες αλλάξει λάδια στο κιβώτιο πιστεύεις ότι θα είχες γλιτώσει την ζημιά? Σου είπαν το λόγο του προβλήματος το ανοίξατε να δείτε?
Ο χρήστης alex747 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
19-04-16, 18:39   #42
giakala

Περιοχή: ΚΟΖΑΝΗ

Drives: F10 520d
Δεν ξέρω αν θα γλίτωνα τη ζημιά αλλά όταν άνοιξαν το καρτέρ μου είπαν ότι το λάδι ήταν μαύρο και είχε γρεζια . Δεν ξέρω και αν ανοίγει περισσότερο βέβαια αλλά μου απαντούν γενικά θέλεις καινούριο σασμάν . Εννοείται πως δεν έχω τη δυνατότητα για καινούριο και αν κάποιος γνωρίζει ότι μπορεί να επισκευαστεί το σασμάν αυτό ας μου στείλει π.μ με στοιχεία για να βοηθήσει .
Ο χρήστης giakala δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
19-04-16, 18:44   #43
alex747

Το avatar του χρήστη alex747

Status:

Drives: Ε84 X1 23d xDrive
Είναι πολλά τα λεφτά ακόμα και 50% έκπτωση να σου κάνουν όπως κάνουν κατά καιρούς σε κάποιους πελάτες λόγω "καλής θελησης" επειδή έχεις όλα τα σέρβις εκεί πάλι είναι πολλά. Ψάξε από εξωτερικό για μεταχειρισμενο μήπως γλιτώσεις κάτι. .
Ο χρήστης alex747 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
19-04-16, 19:15   #44
dimcz

Drives: E84 X1 20i xDrive
Αυτο το lifetime .....
Ο χρήστης dimcz δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
19-04-16, 19:16   #45
Z4MC

Drives: F20 118i
Νομιζω το αμαξι είναι από Γερμανια; Ενταξει με 200 χιλ χμ πανω λογικο είναι να σκασει το αυτοματο. Τουλάχιστον από ότι θυμαμαι από τον Καναδα όλα τα αυτόματα ηθελαν rebuild σε αυτά τα χμ (1500 δολλαρια επισκευή). Μην ακουσω ότι αυτό το αυτοματο είναι διαφορετικο. Το ιδιο με όλα είναι. Καλυτερα χειροκινητο αν είναι να κανει καποιος πολλα χμ.
Ο χρήστης Z4MC είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
19-04-16, 19:25   #46
Don Molina

Το avatar του χρήστη Don Molina

Status:
Περιοχή: Zurich, CH

Drives: F82 M4+S2k
Αν δεν κουμπώνει ταχύτητα, σημαίνει ότι έχει μπουκώσει το valve block. Βασικά θέλει ή rebuild ή αλλαγή.

Το κακό με το rebuild είναι ότι τα γρέζια που μπουκώσανε το σώμα του σασμάν θα φύγουν, αλλά θα πρέπει ν' αλλάξεις και όλους τους συμπλέκτες γιατί αυτωνών τα γρέζια κάνανε την ζημιά. Αυτό δεν νομίζω να γίνεται εκτός ZF. Το καλό είναι ότι μετά θα έχεις ουσιαστικά καινούριο σασμάν.

Με 200 χιλιάδες χιλιόμετρα, και να μην έχεις αλλάξει λάδια ποτέ, είναι ψιλοαναμενόμενο. Μπορεί να λένε lifetime αλλά όταν πας σε τέτοια νούμερα χιλιομέτρων δεν είναι να παίζεις.
19-04-16, 19:29   #47
Z4MC

Drives: F20 118i
H ZF εχει εργοστασιο στην Αγγλια που κανει αυτές τις επισκευες για την Αγγλικη αγορα. Φανταζομαι θα εχει και στην Γερμανια. Αρα θα πρεπει να βρει έναν τροπο να το στειλει πανω.
Ο χρήστης Z4MC είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
19-04-16, 19:34   #48
dimcz

Drives: E84 X1 20i xDrive
Το εχεις απο καινουργιο?Αν ειναι εισαγωγης σιγουρα ειναι απο εταιρεια ενοικιασεων.Η 5αρα ντηζελ ειναι το Νο 1 στα leasing.
Ο χρήστης dimcz δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
19-04-16, 23:51   #49
giakala

Περιοχή: ΚΟΖΑΝΗ

Drives: F10 520d
Είναι από συγγενικό πρόσωπο που ζούσε Γερμανία και όταν ήταν να το πουλήσει το πήρα εγώ . Το αυτοκίνητο κυκλοφόρησε τον Οκτώβριο του 2010 στη Γερμανία και εδώ το πήρα το Φεβρουάριο του 2014 με 85 χιλ χλμ . Μετά από χθεσινή επικοινωνία με τη bmw Ελλάς ακόμα με παίρνουν τηλέφωνο. Ετοιμάζω επιστολή για να στείλω και εδώ και στη Γερμανία . Θεωρώ απαράδεκτο σε ένα κιβωτίου που δεν επεμβαίνω οδηγικά και μου λέει η αυτοκινητοβιομηχανία δεν χρειάζεται συντήρηση να συμβαίνει αυτό και μάλιστα να μου ζητάνε μετά να τους πληρώσω καινούριο αμάξι . Εεεεε μετά τρελαίνεσαι και σε οδηγούν στα άκρα
Ο χρήστης giakala δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
20-04-16, 00:23   #50
Don Molina

Το avatar του χρήστη Don Molina

Status:
Περιοχή: Zurich, CH

Drives: F82 M4+S2k
Το επιχείρημα η εταιρεία λέει να μην αλλάξω λάδια, άρα δεν αλλάζω δεν στέκει.

Και το μοτέρ lifetime είναι, αλλά αν χάνει συμπίεση πάει για ρεκτιφιέ, πιστόνια, ελατήρια.

Το κιβώτιο πρέπει να είχε δείξει κάτι ελάχιστο πριν κλάσει, δεν γίνεται να δούλευε τέλεια και κάποια στιγμή από το πουθενά να παρέδωσε πνεύμα. Ειδικά αν είναι από λάδια θα κόλλαγε σε ταχύτητες ή θα "γλίστραγε".

Αν είχε δείξει τέτοια δείγματα έπρεπε να αλλάξεις λάδια.

Το Service Manual είμαι σίγουρος ότι έχει διαδικασία, και όλα τα "σφραγισμένα" κιβώτια έχουν τάπες για αλλαγές και flushing.

Το ότι δεν προβλέπεται στο τυπικό πρόγραμμα συντήρησης, δεν σημαίνει ότι δεν χαλάει και ότι δεν πρέπει ν' αλλάξει όταν χαλάσει.

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές