e92 μετά την χαρά το κλάμα? - BMWForum.gr

BMWForum.gr

BMWForum.gr » Αυτοκίνητα BMW » Σειρές & Μοντέλα ΒΜW » Σειρά 3 » e92 μετά την χαρά το κλάμα?

Σειρά 3 Συζητήσεις για τη σειρά 3

Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
24-11-15, 22:32   #1
antonispats78

Drives: E92 320i
e92 μετά την χαρά το κλάμα?

Καλησπέρα σε όλους τους φίλους..εδώ και ένα χρόνο ευτυχής κάτοχος μίας e92 2.0 .το αυτοκίνητο αγοράστηκε μεταχειρησμενο με 125000 χλμ.αφου έγινε έλεγχος στην bmw τρικαλιωτης μου πιστοποιησαν την πολύ καλή κατάσταση του οχήματος και μάλιστα είχε και την ανάκληση για πολλαπλασιαστες κ μπεκ (ο πρώην ιδιοκτήτης τα είχε αλλάξει εκτός αντιπροσωπιας μη γνωριζοντας για την ανακληση) οπότε αγοράζοντας το αυτοκίνητο αλλαχθηκαν κ έγινε κ γενικό σερβις..Μέχρι πριν ένα μήνα όλα καλά.μετα άρχισε στα καλά καθούμενα να βγάζει κίτρινη βλάβη κινητήρα και το αμαξι σταματούσε. Με ένα άναψε σβήσε όμως επανερχόταν. .ακόμη στο πρωινό ξεκίνημα μέχρι να ζεσταθεί το αμαξι σκορτσαριζε έντονα δίνοντας δύναμη με διαλείμματα.η επίσκεψη πάλι στην bmw τρικαλιωτης έδειξε επαναπρογραμματισμο εγκεφάλου. .ο οποίος έγινε μαζί με λάδια φίλτρα. Αρχικά το αυτοκίνητο μου φάνηκε πιο αερατο αλλά όχι για πολύ..Μέχρι που προχθές έβαλα ένα καθαριστικο κινητηρα και μετά από 50 χλμ το αυτοκίνητο έβγαλε μόνη κίτρινη βλάβη κινητήρα και με τρομερή έλλειψη δύναμης, μεγάλη κατανάλωση και το πρωί ξεκινά με τα χίλια ζόρια..σε μηχανικό εδώ στην περιοχή μου που το πηγα λέει ότι στον εγκέφαλο διαβάζει φτωχό μίγμα βενζίνης κ κατά τη γνώμη του είναι η αντλία βενζίνης..πλήρως απογοητευμενος περιμένω την βοήθεια σας..το επόμενο αυτοκίνητο μου θα είναι χιουνται..audi k bmw μας υποχρέωσαν μα δεν μας είπαν πόσα μας χρέωσαν. .Ευχαριστώ εκ των προτέρων
Ο χρήστης antonispats78 δεν είναι συνδεδεμένος  
24-11-15, 22:52   #2
alex747

Το avatar του χρήστη alex747

Status:

Drives: Ε84 X1 23d xDrive
Πολύ πιθανό να φταίει η βενζίνη που βάζεις. .. ας ελπίσουμε ότι είναι αυτό δηλαδή. . . Βάζε
V power, κάθε Τετάρτη, η shell την έχει προσφορά στην τιμή της απλής και δες αν θα στο ξανακάνει. .αν ναι τότε είναι αυτό που λες!!
Ο χρήστης alex747 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
24-11-15, 23:10   #3
pezos

Περιοχή: Βέροια

Drives: E92 316i
Το αδικης το αυτοκίνητο σου, είναι φανταστικό αυτοκίνητο και το ξέρεις.
Είναι λογικό όμως να σκέφτεσαι έτσι αφού είσαι απογοητευμένος.
Άποψη μου, πήγαινε πάλι Τρικαλιωτη και πες τους παιδιά μου είπατε φταίει αυτό, είπα οκ, σας πλήρωσα αλλά τίποτα. Πρέπει να σου βρουν τι φταίει.
Υπομονή, θα βρεθεί η λύση.
Ο χρήστης pezos δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
25-11-15, 03:13   #4
Giakou

Το avatar του χρήστη Giakou

Drives: E92 335i
Κατ αρχάς να πηγαίνεις σε συνεργεία που είναι εξουσιοδοτημένα ή εστω εξιδεικευμένα .... Το διαγνωστικό πρέπει να ναι αποκλειστικά της bmw και όχι εφ ολης της ύλης ... Μετά η τεχνογνωσία πάνω στο αυτοκίνητο και η εμπειρία παίζουν πολύ σημαντικό παράγοντα ... Ξέρω έναν καλο μηχανικό px ford αυτό δεν το κάνει αυτόματα και τον κατάλληλο να βρει ένα πρόβλημα στα δικά μας τα αυτοκίνητα

Αν είχε θέμα η αντλία σου πιστεύω θα στο βγαζε στο διαγνωστικό σαν σφάλμα με τάδε κωδικό και οτι επρόκειτο για την αντλία ... Δεν υπάρχει εικασία σε κάτι τέτοιο ... δλδ άμα δεν είναι τι γίνεται ??

Ύστερα, εφόσον την πρώτη επισκευή και καλά, στην έκανε ο Τρικαλιώτης, να πας και να τους πεις οτι ρε παιδιά, κάνατε αυτό, αλλα το πρόβλημα παραμένει

Εμένα το μυαλό μου πάει πάλι σε μπεκ-πολλαπλασιαστές ... αλλά μπορεί και να χεις θέμα με το δείκτη βενζίνης γιατι έτσι την έπαθα εγώ... έδειχνε μέσα ότι έχω πχ για 20-30 ευρώ αλλά με άφησε στις Σέρρες μέσα στο κέντρο ακριβώς και ψάχναμε μπετόνι ... φαντάσου ρεζιλίκι

Όσο για τη βενζίνη που βάζεις διόλου απίθανο .... προσπάθησε να τη στραγγίξεις όσο μπορείς και βάλε 100αρα να δεις τι συμπεριφορά θα χει και τότε το αμάξι
25-11-15, 09:52   #5
antonispats78

Για δείκτης βενζίνης αποκλείεται γιατί εχθές του έβαλα βενζίνη, όσο για την ποιότητα της δεν νομίζω αφού τόσο καιρό από τα ίδια πρατήρια βάζω..φοβάμαι ότι άρχισε το γαϊτανάκι ρέ παιδιά..δλδ το χέρι βαθιά στην τσέπη και αν τελικά θα γίνει η ζημιά. ..και μ αυτά που διαβάζω στο φόρουμ. .ο θεός να βάλει το χέρι του
Ο χρήστης antonispats78 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
25-11-15, 13:03   #6
lucky look

Drives: F20 ACS1
ειχα το ιδιο μοτερ-αυτοκινητο για 8 χρονια.
το θεμα με τους πολλαπλασιαστες χαλαγε την κατα τα αλλα πολυ καλη εικονα.το μονο που μου εβγαλε επιπλεον ητανε στα 60000χλμ και 7 χρονια αντλια νερου απο αστοχια υλικου 500 γιουρια
αλλαξα πρωτα πολλαπλασιαστη 4ου κυλινδρου,μετα 2ρου και μετα με καμπανια ολους.το προβλημα μειωθηκε κατα πολυ(μετα τους 4 καινουργιους) αλλα συνεχιζε καπου καπου κ ητανε πολυ σπαστικο.επαιρνα τα βουνα ταξιδι και σκεφτουμουνα μηπως μεινω κ αντε να ερθει οδικη στα κατσαγραφα 100χλμ απο πολη.κριμα γιατι κατα τα αλλα ειναι πολυ καλο αυτοκινητο.υπομονη θα την βρεις την ακρη

την τελευταια φορα που μου εβγαλε λαμπακι κινητηρα,και ετρεμε ολο το αμαξι με εντονο θορυβο.εσβησα ξαναεβαλα μπροστα και μαγικα εξαφανιστηκαν ολα.παιζει να ειχε αρπαξει λιβανι απο τον διπλα κ να ηρθε στα ισια του
Ο χρήστης lucky look δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
26-11-15, 14:22   #7
black sapphire

Drives: E90 316i
Δηλαδη σου αλλαξαν στην ανακληση πολλαπλασιαστες και τα μπεκ;
Ο χρήστης black sapphire δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
26-11-15, 17:22   #8
antonispats78

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο black sapphire Εμφάνιση μηνυμάτων
Δηλαδη σου αλλαξαν στην ανακληση πολλαπλασιαστες και τα μπεκ;
Αν θυμάμαι καλά ναι..αλλά όχι κ σιγουρα

Τα φρέσκα νέα μου!επιστροφή της χαράς!!!!το αυτοκίνητο έγινε σε συνεργείο των γιαννιτσων από φίλο μαστορα ο οποίος ασχολήθηκε αρκετά..ή αντλια υψηλης της βενζίνης μας είχε αφήσει χρόνους..αλλαχθηκε με μεταχειρησμενη με συνολικό κόστος 350ε!το αμαξι πετάει και μακάρι να την έβγαλα τόσο φθηνά. .Οι επόμενες μέρες - βδομάδες θα δείξουν. .Ευχαριστώ για το ενδιαφέρον
26-11-15, 18:30   #9
stratos_335i
MODERATOR

Το avatar του χρήστη stratos_335i

Status:
Περιοχή: Ελλάδα

Drives: E46 316i
480 καινούρια με τοποθέτηση έχει αντιπροσωπεία. Αξίζει το ρίσκο?
26-11-15, 19:50   #10
antonispats78

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο stratos_335i Εμφάνιση μηνυμάτων
480 καινούρια με τοποθέτηση έχει αντιπροσωπεία. Αξίζει το ρίσκο?
850 μου είπαν μόνο το ανταλλακτικό το γνήσιο..

Βασικά 580ε της Bosch και 780 της bmw οπότε σκέφτηκα ότι άξιζε το ρίσκο...Μάλλον παπά έφαγα ε? Αρε μαστοριααα αρχιλαμογια! Αλλά αφού έγινε το αμαξι υγεία!
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές